PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόρια σχετικά με διάτρητες πλακέτες



SSJ5
31-12-04, 15:19
Πήγα σε ένα μαγαζί να αγοράσω μια διάτρητη πλακέτα. Του ζητάω τη θέλω και μου λέει πως έχει διατρητες πλακέτες μόνο με γραμμές γιατί αυτές με τελείες του τελειώσανε. Μου έδειξε μία αλλά δεν την πήρα καθώς δεν ήξερα πως να κάνω τις ενώσεις που θέλω. Τον ρώτησα πως γίνεται και μου είπε ότι αυτές χρησιμοποιούνται σε ειδικές περιπτώσεις και πως αν θέλω να κάνω το δικό μου κύκλωμα θα πρέπει να παρω απο αυτές που αποχαλκώνονται ή να πάρω από αυτές με τελείες και με καλάι να κάνω το σχέδιο.

Κάπου διάβασα για τις διάτρητες πλακέτες με γραμμές πρέπει να βγάζεις τον χαλκό που υπάρχει. Αν είναι έτσι πως γίνεται αυτό;

gsmaster
31-12-04, 16:03
Στις διάτρητες με γραμμές, πρέπει να κόβεις τον χαλκό με ένα μαχαιράκι ή κάτι τέλος πάντων σε σημεία που δεν θές να συνεχίζει. Κάπου είχα δει κατασκευές που δείχνουν σε ποια σημεία πρέπει να κόψεις. Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, προτιμώ αυτές με ανεξάρτητες τρύπες και με συρματάκια να ενώνω τα σημεία που θέλω.

gsmaster
03-01-05, 01:02
Ευρηκά!!! Εδώ (http://www.zen22142.zen.co.uk/Prac/vero_circ/vero.htm) υπάρχει οδηγός για κατασκευή σε διάτρητη με γραμμές... :)

Edit: μεταφέρθηκε στο φόρουμ κατασκεύες που ταιριάζει καλύτερα. :wink:

SSJ5
04-01-05, 15:47
Ωραίος :)