PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα 10W Ενισχυτη Hi Fi



NUKE
06-01-05, 14:01
Ρε παιδια εχω φτιαξει δυο φορες το κυκλωμα του 10W Ενισχυτη Hi Fi Και δεν μου εχει δουλεψει.Μπορειτε να δειτε αν εχει τιποτα λαθος η μπορειτε να μου πειτε τι λαθος κανω?Εν τω μεταξυ στον ηλεκτρολυτικο πυκνωτη C6 δεν επισημαινεται πως μπαινει δηλαδηπια ειναι η θετικη και πια η αρνητικη μερια.Μπορειτε να μου πειτε πια ειναι?Εγω εβαλα θετικη αυτη που ενωνεται με το ολοκληρωμενο.

gsmaster
06-01-05, 14:48
H πολικότητα του C6 επισημαίνεται αφού το άσπρο μέρος του πυκνωτή είναι το + , οπότε τον έχεις συνδέσει σωστά.
Τώρα που το ξαναβλέπω, έχει μερικά λαθάκια στην διατύπωση (στις σημειώσεις)...


Επίσης δες και στο datasheet (http://www.ortodoxism.ro/datasheets/stmicroelectronics/1449.pdf) για την σωστή συνδεσμολογία των πιν του...

(Το datasheet είναι για το TDA2003 αλλά είναι τα ίδια απλά το TDA2003 βγάζει 10Watt και όχι 8 )

NUKE
06-01-05, 16:18
Το προβλημα ηταν οτι ζεσταινοταν παρα πολυ το ολοκληρωμενο και στην πραγματικοτητα δεν εκανε καθολου ενισχυση.Απλα ακουγοταν απο το ηχειο που το εβαλα.Τα ποδαρακια του ολοκληρωμενου πρεπει να τα ειχα σωστα.Θα το ξαναπροσπαθησω πιο προσεχτικα καποια στιγμη.

ok1gr
16-01-05, 13:47
Μάλλον κάτι δεν πατάει σωστά. Για τροφοδοσία τί χρησιμοποιείς? Το ολοκληρωμένο πράγματι ζεσταίνεται πάρα πολύ και οποσδήποται θέλει μια ψύκτρα. Πάντως η ενύσχηση που κάνει είναι πολύ καλή. Μπορεί να οδηγήσει ηχείο 250w άνετα (όχι rms) ξέρεις αυτά που γράφουν πάνω τα φτηνιάρηκα ηχεία αυτοκινήτου. Αν χρησιμοποιείς μπαταρία δοκίμασε έναν μετασχηματιστή 1.5Α (dc φυσικά). Εγώ πάντα χρησιμοποιώ τρογοδοτικά υπολόγιστή που τα ποιό παλιά σε δίνουν άνετα 10Α στην 5v και 8 στην 12v. Και δεν είχα ποτέ προβλήματα τροφοδοσίας το οποίο μάλλον έχεις εσύ.