PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με το site



electron
17-02-05, 19:24
Από τις πρώτες πρωινές ώρες σήμερα θα διαπιστώσατε ότι δεν ήταν δυνατή η πρόσβαση στο site,επίσης αρκετά από τα μηνύματα στο forum έχουν χαθεί.Μήπως αυτό οφείλεται σε πρόβλημα στους σκληρούς του server;Κάτι ανάλογο αλλά σε μεγαλύτερο βαθμό συνέβει σε κάποιο άλλο γνωστό site που αυτή τη στιγμή ειναι εκτός λειτουργίας.Φίλε Θανάση(Groov) ,μπορούμε να έχούμε μια ενημέρωση για το αν έχουν έτσι τα πράγματα;

panigrc
17-02-05, 20:52
Το παρατήρησα και εγώ. Η βάση δεδομένων είχε μάλλον πρόβλημα.

gRooV
18-02-05, 13:20
Δεν ανέφερα τίποτα μέχρι στιγμής γιατί δεν έιχα επίσημη πληροφόρηση. Πάνω σε διαδικασία αναβάθμισης του server που φιλοξενεί την σελίδα υπήρξε κάποιο πρόβλημα και η σελίδα μεταφέρθηκε προσωρινά σε κάποιον άλλον μαζί με το αμέσως προηγούμενο backup της βάσης δεδομένων (ημερίσιο). Γίνονται προσπάθειες για επαναφορά του server στην προηγούμενη κατάσταση λειτουργίας.

electron
18-02-05, 18:06
Αν κρίνω πάντως από την ζημιά που έπαθε το techteam,τα χαμένα μηνύματα μάλλον είναι δύσκολο να ανακτηθούν.

gsmaster
28-02-05, 14:14
Και τα προβλήματα συνεχίζονται.... Χτές το βράδυ κατά τις 1 το βράδυ το site έπεσε για ακόμα μια φορά χωρίς προειδοποίηση, λόγω βλάβης στον server.

Κάποια μηνύματα και ΠΜ χάθηκαν, κάποιοι νέοι χρήστες πρέπει να ξαναγραφτούν......

Αυτή την στιγμή δεν ανοίγει ούτε η αρχική. Δεν ξέρω καν αν θα σταλεί αυτό το μήνυμα....

moutoulos
28-02-05, 16:20
Και τα προβλήματα συνεχίζονται.... Χτές το βράδυ κατά τις 1 το βράδυ το site έπεσε για ακόμα μια φορά χωρίς προειδοποίηση, λόγω βλάβης στον server.

Κάποια μηνύματα και ΠΜ χάθηκαν, κάποιοι νέοι χρήστες πρέπει να ξαναγραφτούν......

Αυτή την στιγμή δεν ανοίγει ούτε η αρχική. Δεν ξέρω καν αν θα σταλεί αυτό το μήνυμα....


Οντως χθες το βραδυ εγινε ενα "μπλακαουτ"

moutoulos
28-02-05, 16:30
Λοιπον τωρα που το κοιταζω καλυτερα :shock: , εχουν χαθει τελικα πολλα μηνυματα...
Καποιος νεος χρηστης με προβλημα στα ηχεια (αυτοκινητου)
Ο χρηστης athalex, με την γεννητρια ακουστικων συχνοτητων
Μια κατασκευη που εβαλα στην ενοτητα ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ>ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΑ.**




**Θα γινει επανατοποθέτηση.




Έγινε.

gRooV
28-02-05, 17:12
Σας ζητώ συγνώμη και εγώ με την σειρά μου για ότι έχει συμβεί αλλά είναι πέρα από τα όρια και προβλέψεις κάθε εταιρείας hosting. Χάλασε και πάλι ο σκληρός του server και τώρα περιμένουμε για ακόμα μία φορά την αντικατάσταση!! Ξέρω ότι ειναι το χειρότερο να χάνονται μηνύματα, κυκλώματα και ιδιαίτερα προσωπικά μηνύματα! Τι να κάνουμε!! Περιμένουμε να στρώσει η κατάσταση και βλέπουμε!!!

electron
28-02-05, 17:21
Πως μπορεί όμως να είναι τυχαίο το γεγονός ότι 2 site που παρέχει hosting η συγκεκριμένη εταιρία να πάθουν τα ίδια.Μήπως Θανάση θα πρέπει να ακολουθήσεις την ίδια τακτική που έκανε και το techteam;

moutoulos
28-02-05, 18:04
Πως μπορεί όμως να είναι τυχαίο το γεγονός ότι 2 site που παρέχει hosting η συγκεκριμένη εταιρία να πάθουν τα ίδια.Μήπως Θανάση θα πρέπει να ακολουθήσεις την ίδια τακτική που έκανε και το techteam;

Συμφωνω!!.
phpBB or ...

Killo_Watt
28-02-05, 19:01
Η συγκεκριμένη εταιρία είναι φτηνή αλλά δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα από άτομα του χώρου.


Συμφωνω!!.
phpBB or ...Δεν σε πιάνο phpbb είναι το forum… τι σχέση έχει?

gRooV
01-03-05, 00:12
Μάλλον εννοεί να γίνει μετατροπή του forum σε κάποιο άλλο εκτός του phpbb ή να γίνει αλλαγή εταιρείας hosting.
Δεν ξέρω παιδιά, δεν θα ήθελα πάλι αλλαγή server!! Η αλλαγή του forum δεν είναι απαραίτητη.

moutoulos
01-03-05, 15:39
Μάλλον εννοεί να γίνει μετατροπή του forum σε κάποιο άλλο εκτός του phpbb .


Αυτο.

Killo_Watt
01-03-05, 16:30
Το phpbb είναι από τα καλύτερα… άλλωστε τα προβλήματα είναι του server και όχι ασφαλείας του script πιστεύω οι λόγοι τον αλλαγών σε κάποια Site είναι άλλοι...

Τη portal system χρησιμοποιείτε???

MHTSOS
01-03-05, 22:02
Θέλετε να πείτε ότι όταν χτυπάει ένας δίσκος στον Server τις εταιρίας απλά χάνονται τα δεδομένα που γράφτηκαν μετά το Backup? Σοβαρούς Server έχουν. Δεν έχουν ακούσει ποτέ για συστοιχίες δίσκων RAID? Ήμαρτον ρε.......

Killo_Watt
02-03-05, 20:24
Στο hosting ότι πληρώνεις παίρνεις… άμα θες 100% uptime θα τα σκάσεις (όσοι υπόσχονται παπάδες απλά σε δουλεύουν…)

leosedf
03-03-05, 10:04
π.χ. θανάση θα μπορούσαμε να δοκιμάσουμε το platinum το έχω βάλει στο http://portal.sedf.net
Πάντως σε εμένα το server πετάει. (πληρώνω τα μαλοκέφαλα μου)

Killo_Watt
03-03-05, 18:22
Πόσο πάει το μαλλί leosedf και για πόσο χώρο και transfer μιλάμε??

Για αυτό που σου είπα στο pm υπάρχει τίποτα?

Killo_Watt
03-03-05, 18:23
Α..α… αυτό είναι phpnuke leosedf το χειρότερο στο θέμα ασφάλειας!!!

gRooV
04-03-05, 01:05
π.χ. θανάση θα μπορούσαμε να δοκιμάσουμε το platinum το έχω βάλει στο http://portal.sedf.net
Πάντως σε εμένα το server πετάει. (πληρώνω τα μαλοκέφαλα μου)

Δεν έχω σκοπό το επόμενο χρονικό διάστημα να αλλάξω και παλι το forum!! Ελεος! :D Εχει γίνει αρκετή δουλειά! :P Πιστεύω το υπάρχον ικανοποιεί τις απαιτήσεις μας προσωρινά.

leosedf
04-03-05, 10:01
Ψέμματα.
Πρέπει να αλλάζει το φόρουμ ανα 4 μερες σερβερ και σύστημα.
Για να μην το βρίσκουν.

:)
Εγώ πάντως είμαι στο platinum και δεν το αλλάζω απο δώ και πέρα. Ασε που συνεργάζεται άψογα με PHPBB.
Δίνει φοβερές ευκολίες. Σαν σούπερ μάρκετ ενα πράμα


Α ξέχασα Killo_Watt κανένα σύστημα δεν είναι αρκετά ανθεκτικό αν δεν το προστατέψεις εσύ. Απολύτως κανένα.

gvard
05-03-05, 13:36
Καλημέρα,

Μιας και άρχισαν να λέγονται διάφορα σχετικά με τα προβλήματα που δημιουργήθηκαν, θεωρώ σωστό να πω και εγώ τη δική μου μεριά του νομίσματος.

1) Το 1ο πρόβλημα (18/2) δημιουργήθηκε με την αναβάθμιση του kernel του linux σε 2.6.10 και το όλο σύστημα κόλλαγε κατά το boot. Αποτέλεσμα ήταν να γίνει επανεγκατάσταση του λειτουργικού και να σταλθεί ο 1ος SCSI δίσκος στην αντιπροσωπεία για προληπτικούς λόγους (γιατί το σύστημα δεν φόρτωνε ούτε με προηγούμενο kernel πράγμα που δεν είχε ξανασυμβεί).

2) Το 2ο πρόβλημα (28/2) δημιουργήθηκε 1 μέρα μετά την αναβάθμιση του kernel του linux σε 2.6.10 και για την ακρίβεια σβήστηκε το μισό /var partition του linux. Για όσους δεν γνωρίζουν, εκεί βρίσκονται αρκετά σημαντικά αρχεία μεταξύ των οποίων και οι MySQL databases. Με ένα fsck τα αρχεία επανακτήθηκαν στο lost+found αλλά λόγω της ονοματολογίας των αρχείων που αποθηκεύονται εκεί, ήταν αδύνατη η επαναφορά τους.

3) Και στις 2 περιπτώσεις το RAID δεν θα έκανε τίποτα καθώς και οι 2 δίσκοι λειτουργούσαν οπότε το /var θα σβηνόταν και στον 2ο δίσκο. Το RAID είναι χρήσιμο μόνο σε περίπτωση που σταματούσε τελείως ο ένας δίσκος, σε διαφορετική περίπτωση κάνει rsync (σβήνεται στον ένα; σβήνεται και στον άλλο)

4) Το Techteam δεν έφυγε λόγω του προβλήματος οπως γράφτηκε εδώ μέσα, αλλά μετά από δική μας ειδοποίηση. Μέσα στο timeline του TT θα δείτε και το εξής (στο http://www.techteam.gr/index.php?showtopic=20496 )



16 Φεβρουαρίου 2005
Λαμβάνουμε την τελευταία ειδοποίηση από την εταιρεία που μας φιλοξενούσε όσον αφορά την μεταφορά μας σε dedicated server μίας και επιβαρύναμε υπερβολικά τον server

17 Φεβρουαρίου 2005
Με την βοήθεια της εταιρείας που μας φιλοξενούσε εντοπίζουμε το πρόβλημα που προκαλούσε την υπερφόρτωση και ταυτόχρονα ανακαλύπτουμε ότι ένα worm είχε ξεκινήσει να κατάτρωει την βάση δεδομένων μας. Άμεσα το forum μπαίνει σε read only κατάσταση και γίνονται οι κατάλληλες ενέργειες για την διάσωση της βάσης δεδομένων.

23 Φεβρουαρίου 2005
Η μεταφορά σε νέο server και η μετατροπή της βάσης δεδομένων ώστε να είναι συμβατή με το λογισμικό Invision Board 1.3 στέφεται με απόλυτη επιτυχία.


Η ενημέρωση οτι πρέπει να μεταβούν σε dedicated (σε dual xeon το load οπου δημιουργούταν από το TT ήταν μεταξύ 0.6 - 1.5, όσοι γνωρίζουν από linux καταλαβαίνουν το συγκεκριμένο νούμερο) ήρθε 1 ημέρα πριν το πρόβλημα και το worm που είχε ξεκινήσει να τρώει τη βάση δεδομένων τους ανακαλύψθηκε μερικές ώρες πριν το πρόβλημα μας (01:00 18/02).

5) Για τέτοιες περιπτώσεις υπάρχει το backup σε ξεχωριστό server, προκειμένου να είναι δυνατή η επαναφορά των sites. Εφόσον οπως όλοι γνωρίζουμε το backup είναι για περιπτώσεις disaster, χρησιμοποιήθηκε για λόγους disaster.

6) Ποτέ δεν είπαμε οτι το πρόβλημα δεν ήταν δικό μας (kernel ή hardware) ούτε προσπαθήσαμε να απαλλαχθούμε από την ευθύνη οπως γίνεται με άλλες εταιρίες. Αντιθέτως παραχωρήσαμε ένα μήνα δωρεάν φιλοξενία σε όσους παραπονέθηκαν, διοτι πιστεύαμε οτι τον Φεβρουάριο δεν πήραν τις υπηρεσίες που έπρεπε.

7) Στους περισσότερους RAID controllers, ο driver υπάρχει μέσα στον kernel ή παρέχεται ξεχωριστά για κάθε kernel, πράγμα που οι εταιρίες δεν κάνουν. Αν έπρεπε να επιλέγατε μεταξύ ασφάλειας από exploits/crackers (kernel) ή ασφάλεια από καταστροφής σκληρού που δεν έχει γίνει ακόμα (RAID) τι θα επιλέγατε; Υπενθυμίσω οτι το RAID δεν θα βοηθούσε στην περίπτωση μας διοτι ο σκληρός δεν σταμάτησε να δουλεύει με αποτέλεσμα αν υπήρχε RAID να σβηνονταν τα δεδομένα και από τον 2ο.

8) Το συγκεκριμένο μηχάνημα οπου παρουσιάστηκαν τα προβλήματα έχει παροπλιστεί (Dual Xeon 3.06) και από εβδομάδα θα περάσει από αμέτρητα test μέχρις οτου βρεθεί τι φταίει, χθες παρέλαβα έναν HP DL380 ο οποίος αρχές τις επόμενης εβδομάδας (μόλις περαστεί το minimal testing) θα ανέβει στο datacenter. Η επιλογή HP ήταν η καλύτερη (και ακριβότερη) διοτι ο SCSI controller που χρησιμοποιούν, χρησιμοποιεί generic driver με αποτέλεσμα να παίζει σε όλους τους kernel για την απίθανη περίπτωση που καεί κάποιος δίσκος (δεν έχει γίνει ακόμα).

9) Το πιο πιθανό είναι να υπάρχει πρόβλημα στον kernel και όχι στο hardware. Το μήνυμα λάθους που εμφανίζεται στο μηχάνημα μπορείτε να το δείτε στο http://www.hyperhosting.gr/scsi.jpg και αν ψάξετε το google για το error code "0x8000002" θα δείτε πολλές αναφορές στον kernel 2.6.10 (οπου είχαμε αναβαθμίσει), οπότε υπάρχει μία μεγάλη περίπτωση να υπήρχε ασυμβατότητα μεταξύ του συγκεκριμένου kernel και του scsi controller. Προς το παρόν ο dual xeon χωρίς τον kernel 2.6.10 δεν το εμφανίζει. Ενα είναι σίγουρο: Οταν ολοκληρωθεί το patching του Hewlett Packard, θα παίξει με kernel 2.4.29.

Ευχαριστώ που μου δώσατε την ευκαιρία να πω και την δική μου πλευρά του νομίσματος.

leosedf
05-03-05, 20:42
Kαι μέχρι τότε λογικά έχουμε αλλάξει host.....

gRooV
05-03-05, 23:57
κ.Βαρδίκο ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Ηταν δύο άτυχες στιγμές που έτυχε να είναι χρονικά κοντά. Ελπίζω η συνεργασία μας στο μέλλον να μην έχει περισσότερες απώλειες και από τις δύο πλευρές.



Kαι μέχρι τότε λογικά έχουμε αλλάξει host.....

Μην γίνεσαι κακός!! :D

leosedf
06-03-05, 13:26
Θανάση δεν γίνομαι...ημουν ήδη... :lol: :lol:
:psonio:
Απλώς το κοιτάω απο διαφορετική μεριά, δεν είναι το χόμπυ κάποιων το να κάνουν σελίδες ωστε να μην τους πειράζει αν πέσει.
Κάπιοι το κάνουν για άλλους σκοπούς.
99,8% Uptime σου λέει τίποτα? :mrgreen:

electron
10-03-05, 17:30
Εχω την εντύπωση ότι και πάλι χάθηκαν κάποια μηνύματα από τις 12 το βράδι και μετά,ή είναι η ιδέα μου ρε παιδιά;