PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για βελτίωση τροφοδοτικού Pc...



Kimberley
21-02-05, 18:46
Αν αλλάξω μόνο τις διόδους και τα τρανζίστορ με μεγαλύτερα ενός τροφοδοτικού Pc ,
χωρίς να πειράξω τους μετασχηματιστές θα ανεβει η μέγιστη ισχύς ή θα λιώσει :? :? :?: :?: :?:

gsmaster
21-02-05, 19:05
Για ποιό κύκλωμα μιλάς?

ΥΓ βάλε έναν πιο κατατοπιστικό τίτλο στο θέμα...

Kimberley
21-02-05, 21:03
Αν αλλάξω τα Schotky, στο κύκλωμα απ' όπου παίρνουμε τις συνεχείς τάσεις, και τρανζιστορ ,από την μεριά της εναλλασομενης τασης,
δηλαδή αυτά που είναι πάνω στις ψύχτρες.
Ρωτάω γιατί θέλω να αυξήσω την ισχύ από τα 350W κάπου στα 400W το πολύ χωρίς να αναγκαστώ να αγοράσω καινούργιο.

moutoulos
21-02-05, 21:24
:shock: Για ποιο μιλας :?: :?: :?: :?:

aggelopas
21-02-05, 23:52
Δες και αυτο για μοντ... http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=12681

electron
22-02-05, 04:47
Σκέψου ένα μ/σ που μπορεί να δώσει π.χ 2Α ώστε να τροφοδοτίσεις παρακάτω ένα κύκλωμα με το regulator LM317.Θεωρητικά αν σ'αυτό το κύκλωμα προσθέσεις παράλληλα ένα ακόμα 317, θα έχεις ένα κύκλωμα που από τα 2Α θα μπορεί πλέον να σου δώσει περίπου 4.Το θέμα είναι όμως ότι ο μ/σ που είναι πιο πίσω δεν θα αντέξει τις απαιτήσεις σε ρεύμα των 2 LM317,επομένως θα πρέπει να αλλάξεις και τον μ/σ.

Kimberley
22-02-05, 09:52
Σκέψου ένα μ/σ που μπορεί να δώσει π.χ 2Α ώστε να τροφοδοτίσεις παρακάτω ένα κύκλωμα με το regulator LM317.Θεωρητικά αν σ'αυτό το κύκλωμα προσθέσεις παράλληλα ένα ακόμα 317, θα έχεις ένα κύκλωμα που από τα 2Α θα μπορεί πλέον να σου δώσει περίπου 4.Το θέμα είναι όμως ότι ο μ/σ που είναι πιο πίσω δεν θα αντέξει τις απαιτήσεις σε ρεύμα των 2 LM317,επομένως θα πρέπει να αλλάξεις και τον μ/σ.

Εδώ μου λες για απλό τροφοδοτικό :wink: και εγώ λέω για παλμοτροφοδοτικό δεν είμαι σίγουρος αν ισχύουν τα ίδια :? :?

electron
22-02-05, 17:46
Δεν έχει σημασία για τι είδος τροφοδοτικού μιλάμε.Όταν ένα οποιοδήποτε κύκλωμα ζητά ρεύμα περισσότερο από αυτό που μπορεί να του δώσει ο μ/σ πως θα το βρεί,θα το παράγει;

evdokimosk
22-02-05, 20:46
Αν με το μ/σ εννοείς μετασχηματιστής τότε μπορούμε να πάρουμε ρεύμα μεγαλύτερο αλλά μικρότερη τάση. Η σχέση είναι Ισχύς εισόδου = Ισχύς εξόδου + απώλειες. Ισχύς είναι VxI. Αν θεωρήσουμε τις απώλειες 0W τότε έστω ότι έχουμε τάση εισόδου απο τον μετασχηματιστή 30V και ρεύμα 1Α. Εάν η τάση εξόδου μας είναι 5V έχουμε ...... εώς και 6Α.

electron
22-02-05, 23:11
Αν με το μ/σ εννοείς μετασχηματιστής τότε μπορούμε να πάρουμε ρεύμα μεγαλύτερο αλλά μικρότερη τάση. Η σχέση είναι Ισχύς εισόδου = Ισχύς εξόδου + απώλειες. Ισχύς είναι VxI. Αν θεωρήσουμε τις απώλειες 0W τότε έστω ότι έχουμε τάση εισόδου απο τον μετασχηματιστή 30V και ρεύμα 1Α. Εάν η τάση εξόδου μας είναι 5V έχουμε ...... εώς και 6Α.Σωστή η παρατήρηση σου evdokimosk ,αν ο kimberley συμβιβάζεται με μικρότερη τάση έχει καλώς,διαφορετικά ισχύει αυτό που είπα πιο πάνω.

ok1gr
25-02-05, 15:13
Αν με το μ/σ εννοείς μετασχηματιστής τότε μπορούμε να πάρουμε ρεύμα μεγαλύτερο αλλά μικρότερη τάση. Η σχέση είναι Ισχύς εισόδου = Ισχύς εξόδου + απώλειες. Ισχύς είναι VxI. Αν θεωρήσουμε τις απώλειες 0W τότε έστω ότι έχουμε τάση εισόδου απο τον μετασχηματιστή 30V και ρεύμα 1Α. Εάν η τάση εξόδου μας είναι 5V έχουμε ...... εώς και 6Α.

Πολύ ενδιαφέρων πως μπορεί όμως να γίνει στην πράξη? Συγκεκριμένα θέλω από 12v/10A (σταθεροποιημένο από pc) να πάρω 48v/2A η και λιγότερο. Πώς γίνεται?

ptisi110
25-02-05, 16:10
Με dc/dc converter..Αν και η ισχυς ειναι μεγαλη για να δουλευει ενα IC με τοσο ρευμα μπορει και να υπαρχει κατι τετοιο η παρομιο..Ψαξε στο διαδικτυο και ισως να βρεις κατι

evdokimosk
25-02-05, 20:47
Με παλμοτροφοδοτικόγίνεται το ανέβασμα τάσης και μετασχηματιστή "αναβάθμισης" τάσης. Δες ένα απλό παράδειγμα. Ένας μετασχηματιστής έχει 40 σπείρες στο πρωτεύον και 20 στο δευτερέυον. Αν πάρει 40V στην είσοδο θα βγάλει 20V στην έξοδο επειδή ο λόγος σπειρών είναι μ= 2. Δηλαδή Vout=Vin / μ. Για τα ρεύματα ισχύει ο λόγος Iout=Iin x μ. Έτσι αν το ρεύμα εισόδου είναι 2A η έξοδος μπορεί να δώσει μέχρι 4Α. Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που συνδέσεις τον μετασχηματιστή ανάποδα? Ο λόγος σπειρών γίνεται 1/μ=0,5. Τώρα αν η τάση εισόδου είναι 40V στην έξοδο έχουμε 80V, αλλά αν το ρεύμα εισόδου είναι 2Α μπορούμε να τραβήξουμε μέχρι 1Α. Έτσι δουλεύει και ο μετασχηματιστής στο παλμοτροφοδοτικό αναβάθμισης τάσης. Απλά στο παλμοτροφοδοτικό υποβίβασης τάσης μπορείς να χρησιμοποιήσης στην θέση του μετασχηματιστή ένα απλό chok.

ptisi110
25-02-05, 21:44
evdokimosk αν ο ok1gr αλλαξει μετ/στη τοτε θα αλλαξει την λειτουργεια του παλμοτροφοδοτικου και τα αποτελεσματα θα φανουν μολις αναψει το PC του!! Απλα απ' οτι καταλαβα θελει ενω δουλευει κανονικα το τροφοδοτικο να παρει αυτος μια εξοδο DC και να ανηψωσει την ταση..

evdokimosk
25-02-05, 23:37
Η πιο λογική λύση μου φαίνεται ότι είναι να σχεδιάσει ένα νέο παλμοτροφοδοτικό (μικρό και φθηνό σήμερα) και να βάλει στην είσοδο τα 12V του τροφοδοτικού του PC

ok1gr
02-03-05, 17:47
όχι, έχω πολλά τροφοδοτικά που περισεύουν. Μπορεί κάποιος να μου πει κάποιον φθηνό τρόπο. τροφοδοτικά έχω καμιά δεκαριά και δεν με πειράζει να χρησιμοποιήσω και 2-3.