PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΑCKLIGHT ΟΜΩΣ ΧΩΡΙΣ LED....



Johnnyfive
25-02-05, 23:12
Oποιοσδηποτε ειναι μερακλης πιανουν τα χερια του,και ειναι πατεντιαρης κουτσα στραβα μπορει να κανει καποια πατεντα να βαλει BACKLIGHT φωτισμο με (smd)LED,σε καποιοα οθονη LCD.Μπορειτε να μου πειτε ομως πως μπορω να φτιαξω "φωτισμο" σαν αυτον που εχουν τα ηλεκτρονικα ρολογια(που φωτιζουν γαλαζιο) ,που δεν εχουν LED,αλλα φθοριζουσα επιφανεια,κατι τετοιο ειναι εφικτο?φαινετε απλο μιας και ειναι ενα "σαντουιτσ"ολη η κατασκευη

Lykos1986
26-02-05, 01:06
Και όμως αυτό το μπλε που έχουν το ρολόγια χειρός όταν πατάς το κουμπί που λέει light παράγετε από ένα, μπορεί και δύο σε μερικές περιπτώσεις, led! Δεν είναι φθορίζουσα επιφάνεια. Αυτές τις επιφάνειες μπορείς να τις ξεχωρίσεις και οπτικά, και συνήθως είναι σε μερικά ρολόγια (και όχι μόνο) πάνω στους δείκτες αλλά και στους αριθμούς. Επίσης τέτοιες επιφάνειες μπορείς να βρεις και σε μερικά αυτοκόλλητα που παλιά έβαζες στις ντουλάπες (ξέρεις αυτά με τα αστέρια και τα διαστημόπλοια!!!!!). φυσικά με τέτοιες επιφάνειες δεν μπορείς να κάνεις ποτέ backlight!!! Η πιο οικονομική λύση και από πλευράς χρημάτων και από κατανάλωση ρεύματος αλλά φυσικά και από ευκολία είναι να χρησιμοποιήσεις τεχνολογία LED.

Λίγο άσχετο αυτό που θα πω τώρα αλλά το όνομά σου μου θυμίζει το ρομπότ από την ταινία Βραχυκύκλωμα ή αλλιώς Τα ρομπότ τρελάθηκαν αν δεν κάνω λάθος.

gsmaster
26-02-05, 02:06
Johnnyfive, αυτό που λές λέγεται EL Backlight και είναι αυτό (http://www.jelu.se/shop/product_info.php?currency=EUR&products_id=33)

Επίσης ένας άλλος τρόπος είναι αυτός (http://www.poly-optical.com/lcd_s.html) με οπτικές ίνες και χρησιμοποιεί ένα και μόνο Led για όλη την επιφάνεια του.

Johnnyfive
26-02-05, 16:14
Aυτο με τα LED πραγματικα δεν το ηξερα(με τις οπτικες ινες)ομως εδω στην ελλαδα τα εχουμε αυτα τα κολπα,μπορω να τα βρω εδω.Επισης υπαρχει δυνατοτητα να βρω "πλακα" EL Backlight ,για να σας δωσω να καταλαβετε,θελω να τη χρησιποποιησω στο αυτοκινητο,στο καντραν οργανων!!
(Lykos1986 το Johnnyfive(μιας και με λενε Γιαννη) μου το βγαλανε οι φιλοι, επειδη τσαντιζομουν οταν με φωναζαν "τρελο επιστημονα"μ'αυτα που εκανα!δεν εχω δει την ταινια!εχω δει ομως το BACK TO THE FUTURE... :lol: :lol: )

panigrc
26-02-05, 23:50
Μπορούμε να βάλουμε κάτι τέτοιο και σε συσκευές που δεν έχουν καθόλου φωτισμό ?

gsmaster
27-02-05, 01:10
Μπορούμε να βάλουμε κάτι τέτοιο και σε συσκευές που δεν έχουν καθόλου φωτισμό ?

Άμα έχεις όρεξη για πατέντες...