PDA

Επιστροφή στο Forum : RDS ENCODER!!!



PiCBuRn3r
02-03-05, 16:58
Βρήκα αυτό το σχέδιο να περιφέρεται στον net. PC RDS ENCODER!!! :shock: :shock: :shock:

Μόνο που το πρόγραμμα τρέχει μόνο σε 386 33ΜΗΖ υπολογιστές! :( :( :(

electron
02-03-05, 17:24
Θα ήταν ακόμα πιο χρήσιμο αν έδινες και το τυπωμένο του κυκλώματος.Εφόσον τρέχει σε τόσο παλιό υπολογιστή δεν βρίσκω τον λόγο να έχει πρόβλημα σε έναν καινούργιο,εκτός και το software που το συνοδεύει είναι για windows 95.

PiCBuRn3r
02-03-05, 21:18
Υπάρχει πρόβλημμα, γιατί το software είναι προγραμματισμένο με τον Borland της Delphi και όταν το πρόγραμμα τρέξει σε επεξεργαστές της ταξης Pentium , δηλαγή πάνω απο τα 66Mhz εμφανίζει το γνωστό σφάλμα "Error at 200:....."! :(

AKIS
02-03-05, 21:46
στα 33 mhz ηταν οι 486(το πρωτο μου pc)

PiCBuRn3r
03-03-05, 16:20
Και οι 486 κάνουν!:)

panvas
08-05-05, 15:52
Έχω βρεί 2 κυκλώματα RDS ENCODER στο site www.pira.cz . To mini που έχω δοκιμάσει λειτουργεί ικανοποιητικά για έναν σταθμό ο οποίος δεν απαιτεί λειτουργείες ενός επαγγελματικού RDS.

yet!
08-05-05, 22:57
Γεια σας.. εγω παρηγειλα μια Πλακετα που ειναι STEREO και RDS Encoder μαζι. Ειναι Τεχνικη SMD μαζι με το καλωδιο συνδεσης για υπολογιστη. Η Ολανδικη Εταιρεια στο Διαδικτυο: http://www.spi-electronics.nl/
Μου κοστισε γυρω στα 109 Ευρω ολα,μαζι με τα μεταφορικα.. Ακομα δεν εχει ερθει αλλα μολις την παρω θα γραψω τις εντυπωσεις μου.. Το καλο ειναι οτι σε μια μικρη Πλακετα εχεις και τα δυο ..STEREO και RDS Encoder.. Στο RDS Encoder μπορεις να προγραμματισεις πολλα πραγματα,αν και τα περισσοτερα δεν τα χρειαζεσαι.. Το ονομα του σταθμου και ενα μικρο Text νομιζω οτι αρκει.. Εγω το διαλεξα γιατι θελω να μεταδιδω και το Ονομα του Τραγουδιου που ακουγεται κατα την Εκπομπη.. Το ασχημο ειναι οτι το λογισμικο που συνοδευει την Πλακετα ειναι στα Ολανδικα.. Αλλα αυτα εχει η Τεχνη.. Τωρα στα γεραματα θα μαθω και..Ολανδικα ! Το Encoder θελω να το συνδεσω σε ενα Πομπο Fm που ειχα αγορασει σε Κιτ απο την C&A στην Αθηνα πριν απο αρκετα Χρονια.. Το Μηχανημα μου βγαζει γυρω στα 18 με 20 Βαττ και επειδη εδω που μενω στην Γερμανια εχει ακομα ελευθερες Συχνοτητες καλυπτω με καλο συντονισμο Κεραιας στους 92,2 γυρω στα 15 με εικοσι Χιλιομετρα.. Ισως και παραπανω.. Αυτα για τωρα.. Θα επανελθω...δριμυτερος.. Χαιρετισμους.. Με Εκτιμηση, Χρηστος..

yet!
20-05-05, 21:04
Αγαπητοι μου φιλοι οπως σας υποσχεθηκα θα σας πω την γνωμη μου για το Ολανδικο STEREO RDS ENCODER.. Η Πλακετα ηρθε την περασμενη εβδομαδα σε μια πολυ καλη συσκευασια μαζι με τις Οδηγειες Χρησεως(Στα Ολανδικα) καθως και με το καλωδιο της συνδεσης για το PC. Το πρωτο αρνητικο ηταν οτι η πλακετα ειναι πολυ μικρη και δεν υπαρχουν Τρυπες για να την Τοποθετησω στο Σασι.. Ουτε χωρος για να κανω εγω τρυπες.. Εγω ομως χρησιμοποιωντας το ελληνικο Δαιμονιο καταφερα να την τοποθετησω με τρεις βιδες στο Σασι. Τελικα αφου την εκανα τις απαραιτητες κολησεις ,την εσυνδεσα με τον Πομπο και εδωσα Ακουστικο Σημα για την Δοκιμασω.. Το Αποτελεσμα ηταν τελειως απογοητευτικο! Ο ηχος ειναι πολυ κακος, χωρις Θορυβο μεν, αλλα ολες οι ακουστικες συχνοτητες πανω απο 15 KHZ ΞΥΝΟΥΝ και ειδικα στα ΣΣΣΣ ακους μονο ξυσιματα!!! Προσπαθησα να κανω ορισμενες Ρυθμισεις στην Πλακετα αλλα χωρις αποτελεσμα. Τελικα κατεβασα απο τον μικτη πολλα απο τα πριμα και τα μπασα,και ετσι σταματησε πια να ξυνει..Το κοκινο λαμπακι του στερεο ανναβει στους δεκτες εστω και σε μεγαλη αποσταση απο τον πομπο και με κακες συνθηκες Ληψεως..Το ιδιο ισχυει για το RDS.. Επισης ο διαχωρισμος Δεξιου / Αριστερου καναλιου ειναι πολυ καλος..Αλλα το Ηχητικο αποτελεσμα δεν ειναι τοσο καλο οσο εγω θελω.. Με τον αλλο STEREO ENCODER που ειχα στο μηχανημα ειχα ενα τελειο Ηχητικο αποτελεσμα.. Και ας μην ηταν Τεχνολογιας SMD..Ας ελθω τωρα στο RDS.. Το Λογισμικο που κατεβασα απο την Σελιδα τους,λειτουργει αψογα και η Επικοινωνία με τον υπολογιστη ειναι πολυ καλη και γρηγορη.. Το προβλημα με τα Ολανδικα το ξεπερασα γρηγορα γιατι το λογισμικο ειναι πολυ ευκολο στην Χρηση του.. Ολα οσα υποσχονται οι Ολανδοι για το RDS δουλευουν κανονικα.. Ειδικα το Dynamik Programm Service και το Radio Text λειτουργουν γρηγορα και αποτελεσματικα.. Για να τελειωνω, το Ολανδικο STEREO RDS ENCODER.. δεν αξιζει τα 109 ευρωπουλα που πληρωσα και καλυτερα θα ηταν να εδινα λιγα λεφτα παραπανω και να ειχα δυο ξεχωριστες Πλακετες μια για STEREO και μια για RDS.. Και αυτο σκοπευω να κανω..Θα αγορασω ενα απλο RDS ENCODER και θα το χρησιμοποισω με το παλαιο STEREO ENCODER που δουλευει ΑΨΟΓΑ!! Το μονο που εμαθα απο αυτην την Ιστορια ειναι οτι τεχνικη SMD δεν ειναι και τοσο καλη οσο εγω νομιζα.. Ιδιως για τις υψηλες Συχνοτητες.. Οσο ζεις μαθαινεις.. Με εκτιμηση.. Χρηστος..

yet!
20-05-05, 22:11
O πομπος μου δεν εχει Προεμφαση και αυτο ειναι σιγουρο.. Με το αλλο Στερεο Encoder δεν ειχα κανενα Προβλημα...Οσο για αυτο που εγραψες
φιλτρο διελευσης χαμηλων για τους 15KHz (LPF 15KHz) στην εισοδο του. εχεις απολυτα δικιο.. Εγραψα σε ενα γερμανικο Φορουμ και ενας Ολανδος μου απαντησε και με προετρεψε εξ ιδιας Πειρας με το συγκεκρημενο Encoder, να αγορασω ενα φιλτρο διελευσης χαμηλων για τους 15KHz.. Μου προτεινε επισης μια ιστιοσελιδα που μπορω να το αγορασω εδω:http://www.katruud.nl/Οσο για το SMD ειναι η πρωτη φορα που ειχα εμπειρια με αυτην την Τεχνικη, και το αποτελεσμα ηταν απογοητευτικο...Ελπιζω να με καταλαβαινεις..Παντως σεβομαι την γνωμη σου γιατι φαινεται να ξερεις κατι περισσοτερο απο εμενα.. Με εκτιμηση.. Χρηστος..

yet!
20-05-05, 22:34
Κοιτα αυτο το σχεδιο για Φιλτροhttp://www.katruud.nl/Download%20Files/15KhzBrickWall(DualSupply).pdf και πες μου αν βγαζεις ακρη.. Εγω δεν καταλαβαινω γιατι Εξοδο η Εισοδο για Limiter.. Εγω εχω εξτρα Limiter και εκει συνδεω το σημα που βγαινει απο τον Μικτη μου.. Και μετα την εξοδο του Limiter την συνδεω στην Εισοδο του Στερεο RDS encoder...Και μετα οδηγω το Τελικο σημα στην εισοδο του Πομπου μου.. Ελπιζω να μην σε ...ζαλισα...Εγω ομως ζαλιστηκα... Μου χρειαζεται ενας Καφες τωρα... Παρατηρησε επισης οτι το φιλτρο χρειαζεται δυο εξτρα τασεις Τροφοδοσιας..!! καλο και αυτο!!.. Με εκτιμηση Χρηστος..