PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια σχετικά με κάρτα ήχου.



kkouinis
09-03-05, 10:49
Καλήμέρα! Καλώς σας βρήκα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ασχοληθεί με το θέμα.

Λοιπόν το πρόβλημά (προδιαγραφές) μου έχει ως εξής:
Θέλω μία κάρτα ήχου στην οποία να μπορώ να συνδέσω 4 χρήστες με ένα μικρόφωνο και ένα μεγάφωνο ο καθένας. Πρέπει δηλαδή 4 εισόδους αναλογικές μονοφωνικές και 4 εξόδους αναλογικές μονοφωνικές επίσης.
Χρειάζομαι δρομολήγηση εξόδων και εισόδων έτσι ώστε να μπορεί να μιλάει ένας χρήστης και να ακούνε όλοι οι άλλοι. Επίσης να μπορεούν ανα δύο χρήστες αν συνομιλούν ανεξάρτητα από τους άλλους.
Αυτά τα ολίγα. :shock:

Σκέφτηκα λοιπόν πριν καταφύγω στην αγορά ειδικής κάρτας σαν αυτής (http://www.lynxstudio.com) να κοιτάξω μήπως μπορώ να το κάνω με την κάρτα ήχου που έχει το pc μου.

Σκέφτηκα ότι η κάρτα έχει 5+1 εξόδους οπότε το πρόβλημα με τις 4 εξόδους που χρειάζομαι είναι λυμένο. Τι γίνετε όμως με τις εισόδους; Μπορώ να χρησιμοποιήσω το line-in σαν διπλή είσοδο.
Αλλά τι γίνετε με το mic; :???:
Όταν κάνω εγγραφή από το mic και το line-in ταυτόχρονα μήπως έχω μίξη των σημάτων;

Οτιδήποτε link και βοήθεια είναι καλοδεχούνεμη.

ΥΓ. Ελπίζω να είναι στο σωστό forum....

electron
09-03-05, 10:55
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να συνδέσεις στο line in της κάρτας έναν μίκτη ήχου και να λύσεις το πρόβλημά σου.Όμως δεν ξέρω αν το κόστος αγοράς ενός μίκτη υπερβαίνει αυτό της ειδικής κάρτας που σκέφτεσαι να πάρεις.Αν κάτι τέτοιο δεν ιχύει τότε ο μίκτης θα σου δώσει την λύση.

kkouinis
09-03-05, 12:08
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να συνδέσεις στο line in της κάρτας έναν μίκτη ήχου και να λύσεις το πρόβλημά σου.Όμως δεν ξέρω αν το κόστος αγοράς ενός μίκτη υπερβαίνει αυτό της ειδικής κάρτας που σκέφτεσαι να πάρεις.Αν κάτι τέτοιο δεν ιχύει τότε ο μίκτης θα σου δώσει την λύση.

Με τον μίκτη δεν θα παίρνω μιξαρισμένα τα 2 κανάλια ήχου; Κάτι το οποίο όμως δεν θέλω.
Και πως θα κάνω δρομολόγηση;

Ευχαριστώ πάντως...Δεν βλέπω να την γλυτώνω την ειδική κάρτα ήχου. :(

gsmaster
09-03-05, 12:29
Πρέπει να είναι απαραίτητα μέσω υπολογιστή? Αν ναι, δεν την γλυτώνεις την κάρτα ήχου.
Χωρίς υπολογιστή μπορείς να το φτιάξεις με διακόπτες φαντάζομαι.
Κάθε χρήστης θα έχει μπροστά του 3 διακόπτες για τους 3 υπόλοιπους χρήστες και θα ανοίγει κάποιο για να μιλάει σε όποιον χρήστη θέλει.
Για να ακούει θα έχει 3 ποτενσιόμετρα για να ρυθμίζει την ένταση κάθε συνομιλητή του που ακούει στα ακουστικά, όταν πχ μιλάνε όλοι μαζί και θέλει να ακούσει μόνο έναν.
Θα πρέπει φυσικά να μπούν και οι κατάλληλοι προενισχυτές - ενισχυτές κτλ...



ΥΓ ναι στο σωστό φόρουμ είναι η ερώτησή σου.

kkouinis
09-03-05, 13:57
Thanks gsmaster
Δυστηχώς πρέπει να γίνει μέσω Η/Υ. Όσο για την αγορά ειδικής κάρτας εγώ το έχω χωνέψει.
Αυτός που δεν μπορεί να το χωνέψει είναι το αφεντικό μου. :cry:

Ψάχνω όλη μέρα στο net και δεν μπορώ να βρώ με τίποτα κάτι που να λέει ότι πχ δεν μπορεί μια απλή κάρτα ήχουν να κάνει ταυτόχρονη εγγραφή αναλογικού σήματος από το mic και το Line-in ή ότι αν κάνει τότε μιξάρει το αποτέλεσμα.

gsmaster
09-03-05, 14:56
Δοκίμασε με 3 διαφορετικά προγράμματα ή το ίδιο πρόγραμμα ανοιχτό 3 φορές. Πχ το ένα θα κάνει εγγραφή από το mic, το δεύτερο από το L κανάλι του line in και το άλλο από τ R κανάλι. Το Audiograbber μπορείς να επιλέξεις νομίζω ποιο κανάλι θα ηχογραφείς. Αυτό που δεν ξέρω αν γίνεται είναι αν μπορεί να ανοίξει 2-3 φορές το πρόγραμμα. Και πάλι θα μπορείς να ηχογραφείς μόνο 3 κανάλια ταυτόχρονα και δεν θα έχεις την δυνατότητα να μιλάνε 2 ατόμα μεταξύ τους κτλ.