PDA

Επιστροφή στο Forum : ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ



gourtz
13-03-05, 09:36
καλυσπερα προσφατα χτυσαμε καποιο σπιτι στο οποιο φεραμε τριφασικη παροχη αλλα κανεμα ετοιση για νυχτερινο τιμολογιο. ηρφε καποιος τισ δεη εβαλε ενα <<μετρητη>> δευτερο το γνωστο που εχουν για το νυχτερινο τιμολογιο. και στο καλωδιο της παροχης μου εκτος απο το τον ουδετερο την γειωση και τις 3 φασεις εχω και ενα αγωγο μαυρο χρωμα 1,5αρη. αυτο τι κανει βαζω καποι ενδεικτικο λαμπακι για να ξερω ποτε εχω νυχτερινη χρεωση? η πρεπει να κανω καποια συνδεσμολογια για να δουλεψει το νυχτερινο

moutoulos
14-03-05, 22:57
αυτο τι κανει βαζω καποι ενδεικτικο λαμπακι για να ξερω ποτε εχω νυχτερινη χρεωση? η πρεπει να κανω καποια συνδεσμολογια για να δουλεψει το νυχτερινο


Το "νυχτερινό" το βλέπεις απο ένα ενδεικτικό λαμπάκι που σου βάζουν στον πίνακα (ηλεκτρολόγικο) και ανάβει λίγο μετά της 22:00 .

evdokimosk
14-03-05, 23:43
Γνωρίζει κανείς το κύκλωμα (φίλτρο) το οποίο λαμβάνει τους παλμούς ενεργοποίησης και απενεργοποίησςη των διαφόρων τιμολογίων? Το κύκλωμα που συνδέεται σε οποιαδήποτε φάση.

gourtz
15-03-05, 15:12
ναι αλλα για να γινει ολο αυτο το καλωδιο που σου ερχετε το λεπτο στο πινακα πρεπει να κανεισ καποια συνδεσμολογια για να εχει νυχτερινο.

huli
29-10-06, 00:16
Σε ποια περιοχή είσαι;
Ο δεύτερος μετρητής μήπως είναι χρονοδιακόπτης;

Η ΔΕΗ σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη (σίγουρα) χρησιμοποιεί τηλεχειρισμό για να ενεργοποίησή το νυκτερινό, ενώ σε άλλες πόλεις
έχει χρονοδιακόπτες.

ΓΙΑΝΝΗΣ22
03-11-06, 19:39
Καλησπέρα σας. Λοιπόν, το μαύρο καλώδιο που έρχεται στον πίνακα σου, φέρνει ουδέτερο όταν η χρέωση είναι νυχτερινή. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να συνδέσεις μια λυχνία 220V ανάμεσα στο καλώδιο αυτό και σε μια φάση.

djsadim
05-11-06, 22:19
το 1,5mm2 ειναι για να εχεις μια ενδειξη για να εχεις εντολη για καποιον αυτοματισμο (βλεπε θερμοσυσσωρευτες και φορτιση την νυκτα) ειναι οντως ουδετερος αγωγος η εντολη για την αλλαγη τιμολογιου γινετε απο την ΔΕΗ μεσω εντολων απο το δικτυο τους και ασυνδετο να αφησεις το 1,5 η αλλαγη τιμολογιου γινεται κανονικα!!!!