PDA

Επιστροφή στο Forum : τηλεχειρισμός μικρού αυτοκινήτου από dect μέσω dtmf?



ok1gr
14-03-05, 22:53
Καλησπέρα,
έχω ένα παλιό dect της sony, συγκεκριμένα το wt-3930 (ένα μεγάλο άσπρο) και θέλω να κάνω ένα αυτοκινητάκι που είχα φτιάξει παλιά τηλεχειριζόμενο. εγώ σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω ένα μέρος της πλακέτας της βάσης έτσι ώστε να ανοίγω κάποια ρελέ στο αυτοκινητάκι. το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να βρώ τους τόνους dtmf στην βάση. Π.χ. Πατάω το 4 στο πληκτρολόγιο, τί αλλαγή θα γίνει στην βάση που να μπορώ να την χρησιμοποιήσω?


To ακουστικό χρησιμοποιεί το ολοκληρωμένο hm9102 , το tc4069 και το mc3361.

Η βάση χρησιμοποιεί τα: mc3361, tc4001, tc4069, ls1240 και lm567(εδώ νομίζω είναι το ζουμί)

Κατά τη γνώμη μου τα mc3361 είναι για λήψη, το hm9102 για εκπομπή και το lm567 είναι tone decoder.
Αν η βάση είναι λίγο μπερδεμένη για τη δουλειά που την θέλω αν κάποιος έχει σχέδιο μπορώ να φτιάξω έναν άλλο δέκτη.

Εγώ το μόνο που θέλω είναι ασύρματη ΜΟΝΟΔΡΟΜΗ επικοινωνία με 4 διαφορετικούς τόνους. Παρακαλώ όποιος μπορεί να βοηθήσει έστω και λίγο ας το κάνει.

ok1gr
14-03-05, 23:08
Επίσεις θα με βόλευε να χρησιμοποιήσω να κυκλώματα εκπομπής και λήψης rf του dect και να χρησιμοποιήσω δικό μου dtmf tone generator και dtmf tone receiver.

gsmaster
15-03-05, 00:13
Δες και για το ΜΤ8870 κάποιες σχετικές συζητήσεις:
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=199&highlight=dtmf
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=504&highlight=dtmf

ok1gr
15-03-05, 11:25
gsmaster ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου αλλά αυτά τα είδα. Όπως λέω και παραπάνω θέλω κάτι ασύρματο και κατά προτήμηση χρησιμοποιώντας το dect για να είναι και φτηνό.


Σκέφτηκα κάτι άλλο: Θα χρησιμοποιήσω το ακουστικό του dect για να παράγει τόνους και ένα παλιό wakie talkie(δεν ξέρω αν γράφεται έτσι) για να εκπέμπω τους τόνους. Πάνω στο αυτοκινητάκι θα έχω ένα ακόμα wakie talkie για την λήψη (σαν ήχο) το οποίο θα τα στέλνει σε ένα decoder. Εκεί που το decoder δίνει για την οθόνη του, εγώ θα προσαρμώσω ένα κύκλωμα που θα οδηγεί 4 relay.

το μόνο πρόβλημα τώρα είναι αν οι τόνοι dtmf μπορούν να είναι συνεχώμενοι έτσι ώστε π.χ. όταν πατάω το 4 να πηγαίνει συνέχεια αριστερά μέχρι να το αφήσω ή πρέπει να κάνω άλλο ένα κύκλωμα που με τον πρώτο τόνο να ενεργοποιεί το relay και με τον δεύτερο να το απενεργοποιεί?

NUKE
15-03-05, 15:29
Φιλε ok1gr αν ποτε κανεις αυτο το κολπακι στειλε μου τα σχεδια.

ok1gr
16-03-05, 13:09
Μόλις γίνει τα σχέδια θα δημοσιευτούν.
Σας παραθέτω π.μ. του machine22:

λοιπών , το 8870 έχει 5 pin ως έξοδο. Το ένα δίνει λογικό 1 ΜΟΝΟ ώση ώρα είναι δέχεται κάποιον dtmf τόνο , τα υπόλοιπα 4 λένε σε δυαδική μορφή ποιος είναι ο τόνος που δέχτηκε (και παραμένουν σε αυτήν την κατάσταση μέχρι τον επόμενο τόνο)
δηλαδή με κατάλληλο προγραμματισμό μπορείς να έχεις της πληροφορίες που θες. (ξέρεις από ATMEL ?)

η λογική είναι.
Βάζεις σε ένα interrupt του ATMEL το πρώτο ποδαράκι και σε κάποια πόρτα τα υπόλοιπα 4 . όταν πάρει παλμό το interrupt μετράς την τιμή που έχουν τα υπόλοιπα 4.
Στην κεντρική ρουτίνα ………… νομίζω ότι έχω ξεφύγει οπότε δεν συνεχίζω. ?????? πές μου αν είναι να σου πω για τον προγραμματισμό



Μας δίνει αρκετές χρήσιμες πληροφορίες αλλά μπορεί να γίνει κάτι χωρίς pic καθώς δεν έχω ιδέα?

machine22
16-03-05, 13:47
Με πύλες

ok1gr
17-03-05, 22:45
ενοείς με κάποιο flip-flop (4013/4066 ή κάτι παρόμοιο?) Αν ναι πώς θα το κάνω. Κανένα σχέδιο?

_ab
26-03-05, 01:03
Για κοιτα αυτο δεν ξερω εαν θα σε βοηθησει......

http://wiredworld.tripod.com/tronics/remote_control.html

ok1gr
26-03-05, 01:36
ab σε ευχαριστώ πολύ αλλά βρήκα τι θα κάνω. Θα χρησιμοποιήσω το ακουστικό του dect για να παράγω τόνους dtmf. Οι τόνοι θα μεταδίδονται και θα λαμβάνονται από ένα ζευγάρι walkie talkie. Και θα αποκοδικοποιούνται από ένα dtmf decoder στη βάση. Απλός τόρα μου λείπει ένα ολοκληρομένο που θα παραγγήλω τη δευτέρα.

_ab
27-03-05, 14:26
Οταν το τελειωσεις κανε ενα post την κατασκευουλα σου ακουγεται ενδιαφερον....

ok1gr
27-03-05, 15:37
ok, αλλά μάλλον θα πάρει κανένα μήνα γιατί προέκυωε κάτι επείγον.