PDA

Επιστροφή στο Forum : Led που αναβοσβηνει.



NUKE
16-03-05, 00:32
Ψαχνω ενα κυκλωαμα, απλο που να μου κανει ενα δυο led να αναβοσβηνουν οπως αυτα που βαζουν στα αεροπλανα για να φαινονται(φυσικα δεν ειναι led) η στις κεραιες τηλεπικοινωνιων για να μην παισει τιποτα πανω τους.

Ευχαριστωωω.

moutoulos
16-03-05, 01:07
Υπάρχουν LED που αναβοσβήνουν μονα τους, λέγονται "flasher", και η συχνότητα αναλαμπής (blink) είναι...σαν φλάς αυτοκινήτου. Δεν είναι βέβαια αυτό ακριβώς που ζητάς...(μπορεί και να σου κάνει όμως)

ok1gr
16-03-05, 13:21
Το μόνο πρόβλημα είναι ότι ΔΕΝ έχουν ΑΚΡΙΒΟΣ την ιδια συχνώτητα όπώτε μετά από λίγα δευτερόλεπτα ή ένα λεπτό θα παρατηρήσεςι ότι από εκεί που άναβαν συγχρώνος θα ανάβουν εναλλάξ (μια το ένα, μια το άλλο). Εγώ σε συμβουλεύω να χρησιμοποιήσεις το αιώνιο και πασίγνωστο 555.

NUKE
16-03-05, 15:19
Κανενα κυκλωματακι με το 555?Βασικα θελω να το κανω να αναβοσβηνεισ σαν φλασερ ενα η δυο ultra bright leds.

electronic
16-03-05, 16:06
Τα led αυτά λέγοντε Flip-Flop και αναβοσβήνουν μόνα τους. Μέσα τους έχουν κύκλωμα χρονισμού και μπορούν να οδηγήσουν άνετα μέχρι και 7-8 led απλά. Δηλαδή συνδέεις 7-8 led στην σειρά και στην αρχή ή το τέλος αυτών βάλε το flip-flop. Οπότε όλα αυτά θα αναβοσβήνουν ταυτόχρονα. Αν θες παραπάνω led τότε πρέπει να κάνεις κύκλωμα με το 555. Αν θέλεις κάτι πες μου.

cypriot~~>
16-03-05, 16:38
http://img180.exs.cx/img180/6417/5553qo.jpg (http://www.imageshack.us)
Ορίστε NUKE :D
Για UltraBright Leds θα πρέπει να οδηγήσεις την έξοδο (3) στη βάση ενός τρανσίστορ
Τα Led αναβοσβήνουν εναλλάξ. Το ένα σβήνει και ανάβει το άλλο, με πάντα ένα Led αναμμένο
Ο χρόνος που το D1 μένει αναμμένο: Th=0,7*R1*C
Ενώ που μένει σβηστό: Tl= 0,7*R2*C
To αντίθετο ισχύει για το D2

Συχνότητα f= 1/(Th+Tl)

C: Χωριτικότητα σε F
R: Αντίσταση σε Ω


YΓ: To κύκλωμα μπρορεί να χρησημοποιηθεί για παραγωγή τετραγωνικών παλμών όπως αναζητούσε ένα άλλο μέλος

NUKE
16-03-05, 17:10
Ευχαριστω πολυ παιδια.Μονο αν μπορουσες φιλε cypriot να μου πεις πως ακριβως θα μπει ενα τρανσιστορ και ποιο θα με βοηθουσες παρα πολυ.

cypriot~~>
16-03-05, 17:48
Πόσα mA xρειάζονται ta UltraBright Led;
Το 555 μπορεί να δώσει εώς 200mA
To transistor δεν ξέρω πώς μπορείς να το συνδέσεις :roll: . Μάλλον θα είναι κάτι εύκολο :wink:
Θα το σκεφτώ να δούμε αν θα βρώ καμία λύση...

cypriot~~>
16-03-05, 18:06
Από ότι είδα σε μερικά datasheets τα UB Led καταναλώνουν περίπου 40? mA οπότε δεν θα χεις πρόβλημα με το κύκλωμα όπως είναι
Τα κανοινικά Led πόσo ρεύμα καταναλώνουν;

NUKE
16-03-05, 21:47
Στην θεωρια του φορυμ λεει για τα led και λεει οτι τραβανε περιπου 20mA.

leosedf
16-03-05, 22:18
Εγώ πάλι λέω να τα κάνεις να αναβοσβήνουν με παλμούς PWM θα αυξήσεις πάρα πολύ τη φωτεινότητα.

gsmaster
17-03-05, 00:24
Εγώ πάλι λέω να τα κάνεις να αναβοσβήνουν με παλμούς PWM θα αυξήσεις πάρα πολύ τη φωτεινότητα.

Τι είπες τώρα.....




cypriot~~>, Θα πρότεινα σε σειρά με τα led να βάλεις και από μια αντίσταση για να μην καεί η έξοδος του 555... ή και μόνο μια σε σειρά με την έξοδο, αφού μόνο ένα led τη φορά ανάβει :wink:

leosedf
17-03-05, 09:37
Γιατί ρε? ενα ολοκληρωμένο είναι χωρίς πολλά εξαρτήματα

ok1gr
17-03-05, 22:37
Γιατί ρε? ενα ολοκληρωμένο είναι χωρίς πολλά εξαρτήματα

Ενδιαφέρον...
για δώσε περισσότερες λεπτομέριες. Κανένα κύκλωμα?
Πόσα mA μπορεί να δώσει στην έξοδο?

Danza
12-07-05, 03:15
Βασικα υπαρχει και πιο απλος τρόπος απο το 555... πηγαινε σε ενα καταστημα που πουλαει ηλεκτρονικα είδη και ζήτα 2 flash led's θα τα αναγνωρίσεις απο μια μαύρη κουκίδα που έχουν στο εσωτερικό τους... συνδεσέ τα σε σειρά ή παράλληλα, δώστους τη τάση που πρέπει (1led θέλει 1.5v) και εισαι ετοιμος ;)

xampos
04-01-06, 23:02
το ποδαρακι 5 βαλτο σε ενα πυκνωτη 10nF και μετα στη γη