PDA

Επιστροφή στο Forum : VIDEO ΣΕ DVD



ALKETAS
17-03-05, 01:31
Λοιπον γεια σας παιδια.
Εχω ενα video το οποιο δεχεται κανονικα βύσμα scart. Θελω λοιπον κατι βιντεοκασέτες να τις μετατρεψω σε dvd μεσω του υπολογιστη. dvd-rw εχω κανονικα και εχω και καλη καρτα γραφικων η οποια δεν διαθετει ομως είσοδο video. Γινεται σύνδεση scart σε usb. και μετα με καποιο προγραμματακι μεταφορα στο σκληρο του περιεχομενου της κασετας. με συνδεση usb θα αναγνωρισει το video σαν εξωτερικη συσκευη. οποιος γνωρίζει κατι αλλο καποια αλλη μεθοδο η αν ισχύουν αυτά που λέω ας απαντήσει. Ευχαριστώ.

panigrc
17-03-05, 16:21
Εσύ θες κάτι τέτοιο :

http://www.synchrotech.com/product-usb/video_01.html

ALKETAS
18-03-05, 03:55
ευχαριστώ πολύ φίλε

stendor
18-03-05, 10:03
παίζει και στο πλαίσιο ανάλογη συσκευή με 45ευρώ

paokaras45
18-03-05, 12:22
Εγώ θα σου προτείνω να πάρεις TV Tuner. Εχω το leadtek winfast 2000 expert και είμαι υπέρευχαρηστημένος. Γράφω σε οποιοσήποτε τύπο αρχείο θέλω (mpeg1, mpeg2, avi, divx.....) αλλα και απευθεύας σε DVD. Κορυφαίο software!!!!!!!
Θα τη βρείς σίγουρα στο multirama με 59 €.
Άσε που θα σου μείνει και το tuner να βλέπεις TV..!!!

moutoulos
18-03-05, 16:50
Εγώ θα σου προτείνω να πάρεις TV Tuner. Εχω το leadtek winfast 2000 expert και είμαι υπέρευχαρηστημένος. Γράφω σε οποιοσήποτε τύπο αρχείο θέλω (mpeg1, mpeg2, avi, divx.....) αλλα και απευθεύας σε DVD. Κορυφαίο software!!!!!!!
Θα τη βρείς σίγουρα στο multirama με 59 €.
Άσε που θα σου μείνει και το tuner να βλέπεις TV..!!!


Πολύ σωστότερο ...γνώμη μου :D

ALKETAS
21-03-05, 01:04
στο πλαισιο θα βρω tuner ε?κατι συγγεκριμενο να ζητησω τι προτεινετε οσο για το λογισμικο που θα το βρω?ευχαριστω!

paokaras45
21-03-05, 09:15
στο πλαισιο θα βρω tuner ε?κατι συγγεκριμενο να ζητησω τι προτεινετε οσο για το λογισμικο που θα το βρω?ευχαριστω!

Στο πλαίσιο θα σου πασάρουνε καμία Pinnacle (καλωσήρθατε στον κόσμο της ασυμβατότητας και των προβλημάτων) ή καμία Avermedia (κάτι σαν celeron σε TV tuner).
Σου ξαναπροτείνω την Winfast 2000 XP expert, με την οποία δεν θα χρειαστείς άλλο λογισμκό πέρα απο αυτό που έχει στο κουτί κια κάνει τα πάντα.
http://www.leadtek.co.uk/

ok1gr
22-03-05, 23:21
στο πλαισιο θα βρω tuner ε?κατι συγγεκριμενο να ζητησω τι προτεινετε οσο για το λογισμικο που θα το βρω?ευχαριστω!

Στο πλαίσιο θα σου πασάρουνε καμία Pinnacle (καλωσήρθατε στον κόσμο της ασυμβατότητας και των προβλημάτων)....
http://www.leadtek.co.uk/

Έχεις απόλυτο δίκαιο. Μπορεί η Pinnacle να είναι κορυφαίο εταιρία δε θέμα αποδόσεων, αλλά έχει πολλά προβλήματα εγκατάστασης και συμβατότητας.

petros10
23-03-05, 10:04
Γειά σας. Εχουν κυκλοφορίσει κάποια προγραμματάκια που μπορείς να δεις filmnet (χωρίς ήχο) από κάρτα TV Tuner. Με
Pinnacle είναι συμβατά. Θέλω να ρωτήσω αν είναι συμβατά και με την κάρτα Winfast 2000 XP που προτείνετε? Ευχαριστώ

paokaras45
23-03-05, 14:54
Δυστυχώς όχι. Τέτοιο είδους προγράμματα χρησιποποιούν το btx787 ή κάπως έτσι. Αυτή η κάρτα έχει ένα άλλο. Εναλλακτικά υπάρτει η έκδοση delux η οποία το έχει νομίζω.
Πάντως πρίν που είχα κάρτα με το εν λόγω τσιπάκι, δεν είχα δει "φώς στο τούνελ". Δεν μπορούσε να κάνει "horizontal lock" και το "auto invert" των χρομμάτων δουλευε σπάνια. Καλύτερα αποτελέσματα έιχα στα win98, όσο και αν ακούγεται παράδοξο.
Στην τελική, πέρα απο τους πειραματισμούς, δεν είχα κάτσει να δώ τίποτα. Χωρίς ήχο και με ασταθή εικόνα... πώς να δείς ταινία. Ίσως λιγο ποδόσφαιρο με σολιασμό απο το ράδιο (μιας και δεν υπάρχει περίπτωση να ακούσετε ήχο απο τα προγράμματα αυτά) αλλα και πάλι υπήρχε χρονική καθυστέρηση της εικόνας με αποτέλεσμα να ακούω το γκόλ 5 δευτερόλεπτα πρίν μπεί. ΞΕΝΕΡΩΜΑ!!!

Τώρα για την μεταμεσονύκτια ζώνη του φίλμνετ... τί να πώ... καλύτερα να νοικιάσεις ένα ντιβιντι και να το ευχαριστηθείς καλύτερα!!!
:D

AKIS
23-03-05, 22:27
εχω την winfast edω kai ena xronο και δεν εχω κανενα προβλημα(εχω windows xp)εχει και αρκετες δυνατοτητες απο αυτες που ζητατε,

ok1gr
24-03-05, 00:20
Δυστυχώς όχι. Τέτοιο είδους προγράμματα χρησιποποιούν το btx787 ή κάπως έτσι. Αυτή η κάρτα έχει ένα άλλο. ....
:D

bt878 της philips απότι θυμάμαι