PDA

Επιστροφή στο Forum : Έλεγχος ηλεκτρικών συσκευών μέσω τηλεφώνου…



johntas
04-04-05, 22:36
Έχω πάρει για πτυχιακή το ακόλουθο θέμα:
Αμφίδρομος έλεγχος οικιακών ηλεκτρικών συσκευών από απόσταση με τη χρήση του τηλεφωνικού δικτύου του Ο.Τ.Ε.

Ίσως μερικοί από εσάς να το έχετε ακούσει. Αυτό που κάνεις είναι να πάρεις τηλέφωνο πχ από την δουλειά και πληκτρολογώντας κάποιον κωδικό, να ενεργοποιείται κάποια συσκευή στο σπίτι (θερμοσίφωνας, καφετιέρα, κουζίνα κλπ)
Όταν το έχεις ενεργοποιήσει, μετά να μπορείς να ελέγξεις αν όντως είναι σε λειτουργία
Αν έχει κανείς πληροφορίες, ή γνωρίζει κάποιο σχετικό site, θα ήταν μεγάλη βοήθεια…
Ευχαριστώ

gsmaster
04-04-05, 23:34
Έχει κάτι παρόμοιο η smartkit.

Ένας αποκωδικοποιητής τόνων dtmf ο οποίος στην έξοδό του σου δίνει σε 4 πιν δυαδικά τα ψηφία (0-9) και αυτά μπορείς να τα οδηγήσεις είτε σε μικροελεκτή, είτε σε λογικό κύκλωμα με πύλες. Με μικροελεκτή θα είναι πιο απλό το κύκλωμα πάντως, και θα έχεις περισσότερες δυνατότητες.


Η γραμμή ανοίγει μετά από 3-4 χτυπήματα, και ο μικροελεκτής τσεκάρει να πατήσεις κάποιον κωδικό (αν θες να έχει κωδικό) μετά βάζεις ποιά συσκευή θές να ανοίξει ή να κλείσει και να στέλνει και κάποιον τόνο στη γραμμή ο οποίος 8α συμβολίζει το ανοικτό κλείστό. Επίσης μπορείς να το κάνεις να σου λέει την κατάσταση κάθε συσκευή. πχ να πατά *3* και να σου λέει την κατάσταση της συσκευής 3. Γι αυτό είναι καλύτερα να το κάνεις με μικροελεκτή έχεις περισσότερες δυνατότητες.

Επίσης αντί να σου απαντάει με τόνο, μπορείς να το κάνεις να σου απαντάει με προ-ηχογραφημένα μηνύματα (πχ Θερμοσίφωνας ανοικτός κτλ). Αυτό γίνεται με κάποιο ολοκληρωμένο της σειράς ΙSD (http://www.datasheetcatalog.com/informationstoragedevices/1/)


Καλά πειράματα. και καλό πτυχίο.

KarlBarks
05-04-05, 19:49
Αυτο που λες το υποστηρίζει ο καινουριος θερμοστατης μου για τα καλοριφερ (SIEMENS HVAC Products REV 16 series D )
http://www.analogplus.com/opc_e/default.asp?navHeight=catalog&width=&sel=50000578&lg=50000578

Στο σιτε το αναφερει ως Remote operation .

Δεν το εχω πολυκοιταξει λογο ελειψης χρονου