PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενισχυτης 2χ22W



NUKE
16-04-05, 14:34
Γεια σας.Ειχα φτιαξει πριν κανα μηνα τον ενισχυτη της σελιδας με το tda1553q και δουλευε αψογα.

Σημερα εφτιαξα το ιδιο κυκλωμα αλλα με το tda1557q και δεν εβαλα το πυκνωτη αλλα συνδεσα το ποδαρακι 12 κατευθειαν στην γειωση.Τοτε ομως δεν ακουγοταν σχεδον καθολου οποτε το εκοψα και το αφησα στον αερα και ακουγεται παρα πολυ δυνατα αλλα κανει αρκετα παρασιτα.

Τι να κανω?

Οσοι εχετε φτιαξει το κυκλωμα τι εχετε κανει?


Το δευτερο ολοκληρωμενο βγαζει περισοοτερα W απο το πρωτο?

Ζητηται αμεση βοηθεια γιατι το χρειαζομαι για την Τριτη.Ευχαριστω πολυ

gsmaster
16-04-05, 16:28
Δεν το έχω δοκιμάσει με το 1557.

Στo Datasheet στο κύκλωμα που δίνει το έχει ασύνδετο το pin 12. Δοκίμασε να βάλεις ένα τρίμμερ 10kΩ ή και μεγαλύτερο και πές μας αποτελέσματα. Θα το βάλεις τα δύο άκρα του στα 12V και στη γη και το μεσαίο στο πιν 12

NUKE
18-04-05, 21:28
Λοιπον, το εκανα αυτο και ηταν πληρη αποτυχια.

Η αληθεια ειναι οτι οδηγω ηχεια 5W 8Ω. Τι μπορουν να παθουν(Ενισχυτης και ηχεια) επειδη οδειγω πολυ μικρα ηχεια?

Βασικα, οταν σταματαω ενα τραγουδι και δεν παιζει τιποτα, λιγο λιγο αρχιζουν και δυναμωνουν τα παρασιτα ενω οταν παιζει κανα λεπτο χανονται.

Παντως ειναι δυο φορες πιο δυνατος με αυτο το ολοκληρωμενο αλλα χανει στην ποιοτητα γιατι κανει παρασιτα ενω ο αλλος δεν κανει αν και νομιζω οτι φταινε τα ηχεια.

gsmaster
18-04-05, 22:23
Προφανώς είναι πολύ πιο ευαίσθητος ο 1557 και περνάνε παράσιτα στις εισόδους του. Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να είναι, στο datasheet (σελ 8 ) του δεν έχει κάτι άλλο.

NUKE
23-04-05, 14:58
Επισης να προσθεσω οτι αν τον αφησω για μισο λεπτο να πεξει δυνατα τα παρασιτα χανονται και αν παιξει για λιγο οσο πιο σιγα γινεται ακους τα παρασιτα να μεγαλωνουν ολο και περισσοτερο.Αρα μαλλον αν ζεσταθει παιζει καλυτερα.

Μπορειτε να μου πειτε η διαφορα απο τα W RMS με τα κανονικα W.Πανω στα ηχεια τι εννοει οταν λεει 5W?
Επισης μπορειτε να μου πειτε για τα Ωμ στα ηχεια?

Με το 1553 ειχα παει τετραημερη με το σχολειο και με μια μπαταρια, δυο ηχεια και ενα discman ηταν πολυ ωραια γιατι βαζαμε οτι τραγουδι γουσταραμαι και οσο δυνατα θελαμε.Το ειχαμε ολο σε μια βαλιτσα.

Με το 1557 πηγα μια μονοημερη στον Πορο και μια κανονικη και παλι τα ειχα σε μια βαλιτσα και καναμε πολυ πλακα.Φανταστειτε τωρα ενα βαγονι του ηλεκτρικου απο Πειραια στην Νεα ιωνια γεματο παιδια και με τον ενισχυτη μεσα.Αν και τα δυο ηχεια ηταν μονο 5W το καθενα και ενω το ενα σχεδον δεν επαιζε η ολη διαταξει δουλευε μια χαρα.Βαζαμε οσο πιο δυνατα τραγουδια βρισκαμε (φανταστητε Black Sabbath,Death Metal και οτι αλλο γουσταραμε) και οποιος εμαινε μεσα στο βαγονι στην μια σταση κατεβαινε στην επομενη.Και δεν μας ειπε κανεις τιποτα γιατι φοβουντουσταν μην φανε και ξυλο.

NUKE
24-05-05, 13:39
Εφτιαξα δυο ενισχυτες σαν αυτους του site και τους συνδεσα στην ιδια πηγη.Ολα ηταν καλα αλλα οταν εβαλα την ιδια εισοδο και στους δυο ενισχυτες αρχησε να κανει πολλα παρασιτα και θορυβες αλλα να μην παιζει.Τι να κανω?

NUKE
25-05-05, 00:03
Θα εκτιμουσα πολυ αν καποιος μου εδινε την παραμικρη ιδεα.

NUKE
01-06-05, 14:43
Μαλλον για να κανω αυτο που πρεπει να κανω πρεπει να βρω εναν μικτη που να παιρνει ενα μονο σημα και να το μετατρεπει σε στερεο.Και αυτο για να παρω τα δυο καναλια απο στερεο και να τα κανω 4 μονο.

Η κατι που να κανει ενα στερεο σε δυο στερεο.

Βοηθειστε ρε παιδια.Εναν μικτη θελω.

Danza
01-06-05, 15:55
Πιθανώς να έχεις προβλήματα με την εξομάλυνση της τάσης, δοκίμασε να βάλεις στη τροφοδοσία
έναν ηλεκτρολυτικό πυκνωτή απο 2200uF έως 4700uF/25-50v(ανάλογα την τάση).
Άν δεν δεις αποτελέσματα τότε κάνεις κάποιο λάθος στην τροφοδοσία π.χ. δίνεις πιο πολλα αμπερ απο αυτά που χρειάζονται κλπ. ή υπάρχει σφάλμα στη πλακέτα δηλ. κάτι δεν εχεις συνδέσει σωστά.

NUKE
01-06-05, 19:30
Γενικα αν καθε ενισχυτης απο τους δυο δουλεευει μονος του δουλευει αψογα και τελικα χωρις τα παρασιτα που ειχα αναφερει παραπανω.
Οταν ενωνω την ιδια ειδοδο στα δυο κυκλωματα, και συγκεκριμενα αυτο το καλωδιο που πηγαινει στο πλην της πηγης κανει παρασιτα.

Τον πυκνωτη πως να τον βαλω?

Danza
02-06-05, 00:28
Τον πυκνωτή θα τον βάλεις έτσι: το + στα +12βολτ και το - του πυκνωτη στη γείωση, πιστεύω πως δεν φιλτράρεται σωστα η τάση

electronic
02-06-05, 17:21
Αν ο ενισχυτής καθε κοματι δουλεύει σωστά και κάνει παράσιτο κάθε φορά που ενώνεις τις δυο εισόδους τότε μπορείς να βάλεις σε σειρά με κάθε είσοδο μία αντίσταση 3,3 ως και 50 Οhm. Δηλαδή στην μία άκρη της κάθε αντίστασης σύνδεσε την πηγή σου π.χ. CD και από την άλλη σύνδεσέ την στον κάθε κανάλι ξεχωριστά. Αν η πηγή σου είναι μονοφωνική τότε στην μία πλευρά θα ενώσεις τις αντιστάσεις και στην άλλη θα συνδεθούν στον κάθε κανάλι. Για δοκίμασε και πες μας. :wink:

Γιώργος.

NUKE
02-06-05, 19:36
Ωραια, πιστευω και εγω πως ενα απο τα δυο που μου ειπατε θα πετυχει.Θα το δοκιμασω αυριο και θα σας πω.Ευχαριστω πολυ.

NUKE
05-06-05, 10:40
Καλημερα.Λοιπον δοκιμασα αυτο με τον πυκνωτη και δεν εγινε κατι σημαντικο.Ομως ξαφνικα,αφου αρχιζα να βαζω τα καλωδια ετσι ωστε να ειναι ετοιμος για να μπει στο κουτι του αρχιζε να παιζει ολο και καλυτερα.Μαλλον εφταιγε πως ειχα ενα δυο χαλασμενα καλωδια με κροκοδειλακια.Τελικα τωρα ειναι στο κουτι και δουλευουν ολα αψογα.

Μηπως ξερεται πως μπορω να μετρησω ποσα W βγαζει σε καθε εξοδο?

gsmaster
05-06-05, 21:17
.....

Μηπως ξερεται πως μπορω να μετρησω ποσα W βγαζει σε καθε εξοδο?

http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?p=8900#8900

NUKE
09-06-05, 13:10
file gsmaster ευχαριστω για το link!

θελω να τροφοδοτω τον ενισχυτη απο την πριζα. Τι μετασχητιστη να βαλλω για να δινει 16V DC?
Μηπως θα μου κανει παρασιτα επειδη δεν θα ειναι καλη η ανορθωση?Θα βαλω και 4 διοδους, και δυο πυκνωτες παραλληλα, εναν 100νανοφαραντ και εναν 4700μικρο.

Θελω να μου δεινει 6 Α.

Γενικα θελω ο ενισχυτης να μου δεινει καμοια 18αρια βατ αλλα δεν θελω να μου βγαζει μεγαλη παραμορφωση.Ελπιζω να καταλαβατε.Ευχαριστω προκαταβολικα.

gsmaster
09-06-05, 23:55
Πάρε έναν μετασχηαμτιστή 12V/6A και θα είσαι ΟΚ.
Για να έχεις 6Α χωρίς θόρυβο όμως, ίσως χρειαστεί να βάλεις κι άλλο πυκνωτή. Αλήθεια τι τα θές 6Α πολλά είναι για αυτόν το ενισχυτή...

NUKE
10-06-05, 07:26
Αφου λεει οτι μπορει να τραβηξει μεχρι 4 αμπερ στα 18 βολτ.Νομιζω εσυ το εχεις βαλει το κυκλωμα.

Ομως εγω εχω συνδεσει 2 τετοιους ενισχυτες μαζι οποτε θα τραβανε τα διπλα αμπερ.

Εγω μεχρι τωρα τον χρησιμοποιουσα στα 12 βολτ και τραβαγε 2 αμπερ ο καθε ενισχυτης.Αρα συνολο 4.

Ομως λεω να του βαλω μεγαλυτερη ταση δηλαδη 16 βολτ για να βγαζει περισσοτερα βατ.

Προτεινεις κατι αλλο?Μηπως να παρω στα 12βολτ 4 αμπερ μετασχηματιστη?Και πως να βαλω τον πυκνωτη?

gsmaster
10-06-05, 13:26
Αν βάλεις 2 ενισχυτές ΟΚ. Θα πάρεις μετασχηματιστή 12V/6A είναι αρκετά πιστεύω. Τα 12V ac του μετασχηματιστή όταν τα ανορθώσεις θα γίνουν ~16V. Το γιατί θα γίνουν 16 το διαβάσεις εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/theory_powersupplies.php)

Εκτός αν πάρεις μεγαλύτερο μετασχηματιστή, και χρησιμοποιήσεις κάποιο κύκλωμα regulator...

NUKE
10-06-05, 14:22
Οκ.Ευχαριστω παρα πολυ.Θα το κανω και θα σας πω πως τα πηγε

_ab
10-06-05, 15:33
Δοκιμασε τοροειδη για λιγοτερο θορυβο...

NUKE
12-06-05, 00:39
Παρηγειλα εναν μετασχηματιστη 12V 6Α.Ελπιζω να μην κανει θορυβο.Αν κανει με τι κυκλωμα πρεπει να το σταθεροποιησω?Το χρειαζομαι για πριν την Κυριακη οποτε περιμενω την βοηθεια σας.

Ειδα και την θεωρια που εχετε βαλει και μου ελυσε πολλες αποριες απο την στιγμη που δεν ηξερα τιποτα σχετικα.

NUKE
05-10-05, 18:12
Βοηθεια
Λοιπον, οπως εχω ξαναπει εχω φτιαξει 2 μοναδες που δινουν 2 επι 22W.Ετσι εχω 4 επι 22W.Ειχα ξαναπει οτι ειχα προβλημα οταν συνδεα και τις δυο μαζι στην ιδια μπαταρια γιατι μου εκανε παρασιτα ενω μονα τους ξεχωριστα δουλευαν τελεια.Δοκιμασα να τροφοδοτησω το καθενα με δυο ξεχωριστες μπαταριες και δουλευαν αψογα.Τι φταει και δεν μπορουν να δουλεψουν ταυτοχρονα απο τις δυο μπαταριες?Και να σημειωσω οτι καποτε δουλευαν απο την ιδια μπαταρια κανονικα.


Πραγματικα βοηθεια.Τα εχω παιξει.Δεν μπορω να κταλαβω τι γινεται.Οποιαδηποτε σκεψη ας καταχωρηθει.Ευχαριστω

MHTSOS
05-10-05, 19:08
Το πιθανότερο είναι να δημιουργείται ground loop στην γραμμή τροφοδοσίας. Πώς ακριβώς έχεις συνδέσει τα καλώδια τροφοδοσίας?

NUKE
05-10-05, 23:51
Λοιπον, χωρις να ξαναεω ακουσει κατι τετοιο και εγω φανταζομαι οτι εχει σχεση με αυτο.Το πως τα εχω εννωσει τι να σου λεω τωρα.Αλλα πως να τα ενωσω?Η τι πρεπει να μην κανω?

Μαλλον αυτο ειναι αλλα πως να το φτθαξω?Καποτε επαιζε και τωρα παλι δεν παιζει.

gsmaster
06-10-05, 00:00
Μια εικόνα = 2000 λέξεις.

Κάθε ενισχυτής να παίρνει κατευθείαν απο την πηγή.

πχ να μην παίρνει o πρώτος ενισχυτής απο την μπαταρία και ο δεύτερος απο τον πρώτο ενισχυτή. Κάντο έτσι και αν φταίει αυτό πιθανώς θα διορθωθεί.

MHTSOS
06-10-05, 00:06
:ok:

NUKE
06-10-05, 15:20
Οκ.Παιδια σας ευχαριστω πολυ.Θα το δοκιμασω αυτο την κυριακη και θα σας πω.Και παλι σας ευχαριστω.Και πραγματι νομιζω οτι φταιει αυτο

NUKE
10-12-05, 12:20
Επιτελους εδω και μερες προσπαθω, εχω και διαβασμα, και δεν μπορουσα να καταλαβω τι θελει.Τελικα θυμηθηκα κατι και εκανα ακριβως το αντιθετο απο αυτο που μου ειπες φιλε gsmaster.

Συνδεσα δηλαδη το ενα ενισχυτη με την τροφοδοσια και τον δευτερο ενισχυτη με τον πρωτο.Και τελικα πετυχε.Μαλιστα τα 2 μεταξυ τους καλωδια τα εκανα οσο πιο μικρα μπορουσα και τα στριφογυρισα μεταξυ τους και τα παρασιτα χαθηκαν εντελως και τωρα παιζει μια χαρα.

Σας ευχαριστω πολυ παιδια για την βοηθεια.

PM
06-03-06, 02:13
Στο συγκεκριμένο ενισχυτή μπορεί να μπει ρυθμιστικό έντασης και αν ναι που;

NUKE
06-03-06, 13:22
Ναι, γινεται με 4 εξαρτηματα.Εχω βαλει εγω ενα.Μπαινει στην ειδοσο.Ομως δεν μπορω να το ανεβασω τωρα.

gsmaster
07-03-06, 20:28
Στο συγκεκριμένο ενισχυτή μπορεί να μπει ρυθμιστικό έντασης και αν ναι που;

Χρειάζεσαι μόνο ένα στερεοφωνικό ποτενσιόμετρο. Στην ουσία είναι δύο λογαριθμικά ποτενσιόμετρα κολλημένα έτσι ώστε να έχουν τον ίδιο άξονα.

Η σύνδεση θα είναι για κάθε κανάλι:
Η είσοδος του ήχου μπαίνει στο ένα άκρο του ποτενσιομέτρου και γείωση.
Το άλλο άκρο του ποτενσιομέτρου γειώνεται.
Την έξοδο του ήχου θα την πάρεις απο τον δρομέα του ποτενσιομέτρου, που θα τον συνδέσεις στην είσοδο του ενισχυτή σου.

PM
08-03-06, 01:51
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση :)

PM
08-03-06, 01:54
Και κάτι ακόμα. Τι περίπου τιμή χρειάζεται να έχει;

IOANNIS
08-03-06, 10:07
μπορεις να βαλεις 47κ η 100κ

PM
11-03-06, 01:39
Γίνεται να συνδέσω δύο ολοκληρώμενα για να πάρω 2*44 W; Για παράδειγμα σκέφτηκα να δώσω το σήμα Right της πηγής και στις δύο εισόδους του ενός IC και το σήμα Left στις δύο εισόδους του άλλου IC. Μετά το δεξί ηχείο να τροφοδοτηθεί από τις δύο εξόδους του πρώτου IC και το αριστερό από τις δύο εξόδους του δεύτερου. Δηλαδή να συνδέσω παράλληλα είσοδο και έξοδο και το κάθε TDA να μετατραπεί σε μονοφωνικό ενισχυτή 1*44 W. Μήπως υπάρχει καλύτερη συνδεσμολογία; :roll:

PM
13-03-06, 00:45
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; :?:

IOANNIS
14-03-06, 16:13
την εισοδο μπορεις να την συνδεσεις παραληλλα αλλα τις εξοδους του ενισχυτη ουτε να το σκεφτεσαι!!!!!! μπορεις να χρεισημοποιησεις 2 ολοκληρομενα και να παρεις μια εξοδο αλλα για τα συγκεκριμενα δεν εχο κατι υποψη μου!!!!

PM
15-03-06, 00:24
Οπότε αν κατάλαβα καλά δεν γίνεται να πάρω 2*44 με αυτόν τον ενισχυτή. Και στο datasheet πάντως δεν αναφέρει κάτι σχετικό... Thanks anyway :!:

KarlBarks
11-05-06, 17:20
ξηλωσα απο μια τηλεωραση 2 ηχεια . LEFT - RIGHT τα οποια το καθενα εχει μεσα tweeter 8Ω ηχειο 16Ω και ηχειο 16Ω μαλλον για sub .

μπορω κανονικα να τα οδηγησω με τον ενυσχητη 2 χ 22 ?

θελω να τα συνδεω με ενα line-out στον φορητο μου .


τι τροφοδοσια πρεπει να δοσω στο TDA1553Q ?


αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι γιατι εχει 2 εισοδους πως κανουμε τις 2 σε μια εισοδο ?

και που ειναι η τροφοδοσια ?

gsmaster
11-05-06, 17:44
Αν τα μεγάφωνα εχουν ενσωματωμένο crossover, τότε ναι μπορείς.


Η τάση τροφοδοσίας είναι τυπικά 12-14V (μέχρι 18V μέγιστο) και την βάζεις στο J5 που λέει Power.

Έχεις δυο εισόδους, μια για το δεξί και μια για το αριστερό κανάλι, Το line out που βγάζει το laptop σου δίνει 2 κανάλια, συνήθως σε ένα βύσμα jack 2,5mm. όπως εδώ: http://www.hardwarebook.net/connector/av/tele35s.html

KarlBarks
11-05-06, 18:00
αν δεν εχουν crossover τι κανω ?

δεν πρεπει να εχουν πως το αναγνωριζω ?



μηπως πρεπει να βαλω καποια αντισταση στην εξοδο ?




και τι κοστος εχει το TDA1553Q ?

gsmaster
11-05-06, 20:34
Πρέπει να έχουν, δες αν έχει τίποτα πυκνωτές και πηνία εκεί κοντά που συνδέεται κάθε μεγάφωνο. Εκεί που ήταν συνδεδεμένα πόσα καλώδια πήγαιναν στην πλακέτα της τηλεόρασης? Αν πήγαιναν περισσότερα απο ενα ζευγάρι δεν έχει crossover.

Μπορείς να βρείς crossover αλλά δεν ξέρω αν θα βρείς σε αυτές τις αντιστάσεις, και αν σε συμφέρει. Μπορείς να βάλεις όμως μόνο ένα μεγάφωνο να παίζει, χωρίς crossover

Τι αντίσταση να βάλεις στην έξοδο, δεν χρειάζεται τίποτα.

Αν θυμάμαι καλά δεν πρέπει να κάνει πάνω απο 3-4 ευρώ.

KarlBarks
12-05-06, 12:52
Πρέπει να έχουν, δες αν έχει τίποτα πυκνωτές και πηνία εκεί κοντά που συνδέεται κάθε μεγάφωνο. Εκεί που ήταν συνδεδεμένα πόσα καλώδια πήγαιναν στην πλακέτα της τηλεόρασης? Αν πήγαιναν περισσότερα απο ενα ζευγάρι δεν έχει crossover.

Μπορείς να βρείς crossover αλλά δεν ξέρω αν θα βρείς σε αυτές τις αντιστάσεις, και αν σε συμφέρει. Μπορείς να βάλεις όμως μόνο ένα μεγάφωνο να παίζει, χωρίς crossover

Τι αντίσταση να βάλεις στην έξοδο, δεν χρειάζεται τίποτα.

Αν θυμάμαι καλά δεν πρέπει να κάνει πάνω απο 3-4 ευρώ.


το καθε ηχειο βγαζει τελικη εδοδο 1 ζευγαρι . (αρα κανει ? )

στο tweeter εχει πυκνωτη ενα πυκνωτη 2,7 mf .


αμα ειναι θα βγαλω και φωτογραφιες να δειτε σε λιγο .

KarlBarks
12-05-06, 17:58
λοιπον


τον εφτιαξα σε ραστερ και δουλευει


βεβαια κανει ενα βουητο το οποιο δεν ξερω απο που μπορει να ειναι !!!!!!!!!!!!


εχετε καμια ιδεα γιατι κανει αυτο το βουητο???????????????????????????????????????

KarlBarks
13-05-06, 11:44
το βουητο το διορθωσα με εναν πυκνωτη 2200 μf ολλα οκ .


παντως ζεστενεται αρκετα το 1553

gsmaster
13-05-06, 14:51
E ναι χρειάζεται μια καλή ψύκτρα

KarlBarks
24-05-06, 21:58
να κανω μια ερωτηση ?



εχει διαφορα το TDA1553Q αμα του δωσω 12 V η 18 V ?


συμπεριφερεται διαφορετικα ? πχ καλητερα οταν παιζει δυνατα ?

gsmaster
24-05-06, 22:06
Θα ζεσταίνεται περισσότερο, αυτό είναι σίγουρο.
Τώρα όσον αφορά τον ήχο, θα αποδίδει καλύτερα στα μπάσα, αλλα το καταλαβαίνεις μόνο αν το έχεις τέρμα

ok1gr
24-05-06, 22:48
Τέρμα????


Στο τέρμα η παραμόρφωση είναι τεράστια και με 18V φαντόζομαι ότι θα είναι μελαγύτερη....

Είχα κάνει σχεδόν τον ίδιο ενισχυτή αλλά με το 1554...
Μέχρι την μέση και κάτι ήταν ok.... Για παραπάνω ούτε συζήτηση....

KarlBarks
25-05-06, 14:13
το τελειωσα το περασα και σε μια διατριτη . εβαλα και μια τεραστια ψηκτρα με ανεμιστηρα ειμαι κομπλε .


παιδια το κυκλωμα ειναι απλο και ποιοτικο . οτι πρεπει .


ααααααααααααααα ξερετε τι θα ηθελα να κανω . να καποιο τροπο πχ θερμοαντισταση να ρυθμιζω τον ανεμιστηρακι ποτε να ανοιγει και ποτε οχι αναλογα με την θερμοκρασια η ακομα καλητερα να ρυθμιζει τις στροφες του ανεμιστηρα , για να μη δουλευει συνεχεια . μπορω ?

gsmaster
25-05-06, 14:38
Τέρμα????


Στο τέρμα η παραμόρφωση είναι τεράστια και με 18V φαντόζομαι ότι θα είναι μελαγύτερη....

Είχα κάνει σχεδόν τον ίδιο ενισχυτή αλλά με το 1554...
Μέχρι την μέση και κάτι ήταν ok.... Για παραπάνω ούτε συζήτηση....


Πώς το μετράς το τέρμα και την μέση, άμα τον υπεροδηγείς στην είσοδο λογικό είναι να σου παραμορφώνει.

ok1gr
25-05-06, 14:53
Δίκαιο έχεις...
Πάντος τον δίνω κανονική είσοδο πχ. από cd player και στο uv meter του μείκτη φαίνεται ok... Πρίν ανάψουν τα κόκκινα λαμπάκια!

ok1gr
25-05-06, 14:58
το τελειωσα το περασα και σε μια διατριτη . εβαλα και μια τεραστια ψηκτρα με ανεμιστηρα ειμαι κομπλε .


παιδια το κυκλωμα ειναι απλο και ποιοτικο . οτι πρεπει .


ααααααααααααααα ξερετε τι θα ηθελα να κανω . να καποιο τροπο πχ θερμοαντισταση να ρυθμιζω τον ανεμιστηρακι ποτε να ανοιγει και ποτε οχι αναλογα με την θερμοκρασια η ακομα καλητερα να ρυθμιζει τις στροφες του ανεμιστηρα , για να μη δουλευει συνεχεια . μπορω ?


Καλό!!!
Την ψύκτρα από cpu slot1 δεν την είχα σκετεί ποτέ!
Πολύ καλή ιδέα....
Έχω και αρκετούς καμμένους :lol:

KarlBarks
25-05-06, 20:31
εψαχνα μια ψυκτρα να του βαλω . και δεν ειχα κατι καταληλο .


ειχα μικρες αλλα αυτο το ατιμο ζεστενεται αρκετα . και μια που ειχα αυτην να καθετε αχρηστη κουμπωσε και πολυ καλα οποτε το θεμα ψυξης το ελυσα .


αμα μου πει καποιος πως να το κανω και αυτοματο το ανεμιστηρι θα ειμαι αρχοντας .

gsmaster
25-05-06, 20:38
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=519
Βάλε αυτόν τον θερμοστάτη.

KarlBarks
27-05-06, 16:59
αααααααααααααα


και κατι ακομα το MUTE ειναι πολυ αποτομο με συνεπεια να κανουν τα ηχεια καποιο τσακ μπουπ πως θελετε

σιγουρα θελει καποιον πυκνωτη τι λετε να βαλω και που .

QED
03-08-06, 21:40
Σε ένα άλλο φόρουμ gsmaster είχες γράψει

"Εγώ πάλι έχω φτιάξει εναν ενισχυτή για το pc με το TDA1553Q (το οποίο ξήλωσα από ραδιοκασσετόφωνο αυτοκινήτου).
Εδώ και έξι μήνες κείτεται με το καπάκι ανοιχτό και περιμένει να τον αποτελειώσω.
Περιμένει: VUmeters, digital potensiometer apo tin MAXIM, ένα τροφοδοτικο με μεγαλυτερη αντοχή στα υψηλά ρεύματα (η γέφυρα να φανταστείτε ψήνεται...), αυτόματη ενεργοποίηση με την ενεργοποίηση του pc (μισοτελειωμένο), βύσματα για εξόδους-εισόδους (ναί στριφτα τα έχω προς το παρών), τι άλλο? αυτά. "

Τελικά τι έκανες με τον ενισχυτή? Σήμερα αγόρασα το TDA1553Q και ψάχνομαι να φτιάξω κάτι όμορφο!(VUmeters, digital potensiometer κτλ)

gsmaster
04-08-06, 00:36
Διστυχώς ακόμα έτσι το έχω.... Σε μια φάση το είχα βάλει σε ένα κουτί, αλλά επειδή το χρειάστηκα το έβγαλα και το έχω χύμα, με τροφοδοσία απο ένα τροφοδοτικό πάγκου.

QED
12-01-08, 02:23
Επειδή ουδέν μονιμότερον του προσωρινού...

http://www.postimage.org/Pq4ckjKJ.jpg (http://www.postimage.org/image.php?v=Pq4ckjKJ)


http://www.postimage.org/Pq4clo5A.jpg (http://www.postimage.org/image.php?v=Pq4clo5A)


http://www.postimage.org/Pq4cly49.jpg (http://www.postimage.org/image.php?v=Pq4cly49)

TDA1553Q, Μετασχηματιστής 12V/2Α, Ψύκτρα από τροφοδοτικό pc, Κουτί από σοκολατάκια Ferrero Rocher!
Παίζει μια χαρά και ο λόγος που το έφτιαξα ήταν να ξελαμπικάρω λίγο από το διάβασμα της εξεταστικής..
Γι'αυτό ας με συγχωρέσετε για την προχειρότητα..

Ο διακόπτης δεξιά είναι για το Mute.

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ένα δυνατό γκούπ που κάνει όταν ανοίγω το Power καθώς επίσης και όταν επανέρχεται από mute
(Όπως λέει παραπάνω και ο KarlBarks)

lynx
12-01-08, 10:42
ολα καλα... ομως δεν νομιζεις οτι θα σου ζεστενεται αρκετα κλεισμενος μεσα στο κουτι? :roll:

QED
13-01-08, 17:41
Ναι η αλήθεια είναι ότι ζεσταίνεται αρκετά αλλά και έξω από το "κουτί" που σημαίνει ότι χρειαζόμαστε
μεγαλύτερη ψύκτρα.

Σχετικά με το γκουπ στα ηχεία όταν ανοίγει έχετε να προτείνετε τπτ?

lynx
13-01-08, 17:52
δεν νομιζω να υπαρχει κατι που μπορει να σου προτεινει καποιος... ειναι φυσικο σχεδον σε ολλους τους ενισχυτες.
οπως λεει ομως εχει φιλτρο για τετοιους θορυβους... "No switch-on/switch-off plop" μην περιμενεις πολλα.

PCMan
13-01-08, 17:54
Εγώ θα έλεγα να το κάνεις σε κανονική πλακέτα γιατί οι δικοί μου που έχω φτιάξει, ούτε γκούπ κάνουν ούτε ζεστένονται πολύ με την ψήκτρα απο pentium1 επεξεργαστή που είναι περίπου 6cm*6cm...

Αν πάλι θες να το αφήσεις έτσι, τότε ψάξε για κύκλωμα καθυστέρισης εδώ στο hlektronika για να συνδέονται τα ηχεία μετα απο κάποιο χρονικό διάστημα. Έτσι δεν θα ακούς το γκούπ. ;)

stauroskan
14-02-08, 13:42
τι ηχεια βαζετε στην εξοδο ? 2 ηχεια 30Watt 8Ω το καθενα ειναι καλα ?

eebabs2000
14-02-08, 13:57
Ναι αλλά να είναι 30WRMS

stauroskan
14-02-08, 16:03
ξερετε ποσο περιπου κοστιζουν το καθενα? και αν ειναι 4Ω υπαρχει προβλημα?

eebabs2000
14-02-08, 18:16
Γύρω στα 15Ε το ένα πρέπει να έχουν, εξαρτάται και απ' τα dB... Υπόψην εννοώ τα μεγάφωνα και όχι έτοιμα ηχεία!!! Δεν υπάρχει πρόβλημα να είναι 4Ω εξάλλου αν δεις το datasheet η ισχύς των 22W είναι για 4Ω.