PDA

Επιστροφή στο Forum : dtmf control 2



_ab
23-04-05, 02:00
Βρηκα ενα source file για dtmf control μπορει καποιος να με βοηθησει να βγαλουμε το hardware?Φιλε Γιαννη ισως?

machine22
23-04-05, 11:12
Ανάποδη λογική
Πρώτα φτιάχνεις το hardware και μετά προσαρμόζεις το software στις απαιτήσεις σου

_ab
23-04-05, 11:41
Συμφωνω.Το βρηκα στο ιντερνετ και ελεγα μηπως μπορουμε να αναπτυξουμε το hardware.Σηνηθως το hardware το αναφερουν μεσα στο asm αλλα αυτο..... :( Σε καποιο πιο παλιο post σου,ελεγες πως γνωριζεις καλα το 8870.Μπορεις να μας δημοσιευσεις,ενα κυκλωματακι σου με τηλεχειρισμο μεσω τηλεφωνου?Ειχα κανει πιο παλια ενα κυκλωματακι απο ενα pdf αρχειο αλλα δεν το καταφερα να λειτουργησει και μετα το αφησα. :oops: :oops: Βεβαια θελω να φτιαξω τωρα ενα γιατι το καλακαιρακι που θα φυγω,θα ηθελα να χειριζομαι καποιες συσκευες μεσω του τηλεφωνου....Σε ευχαριστω προκαταβολικα _ab

gsmaster
23-04-05, 13:14
Έχω το ίδιο αρχείο, και το έιχα κατεβάσει απο μια σελίδα που ραδιοερασιτεχνών, οι οποίοι το έιχαν φτιάξει για να τηλεχειρίζονται διάφορα μηχανήματα.

ab Μην κολλάς στο κυκλωμα αυτο, το ίντερνετ γεμάτο είναι με παρόμοια κυκλώματα και χωρίς pic ;)

machine22
25-04-05, 11:13
Κύκλωμα συγκεκριμένο δεν έχω.
Πες μας που κόλλησες να δούμε τι γίνετε

_ab
28-04-05, 21:43
Φιλε machine22 ψαχνω 2 μερες δεν το βρισκω με τιποτα....τελος παντων απο οτι θυμαμαι εκεινο,οταν παταγα πληκτρο δεν αναβε κανανε led οπως επρεπε να κανει...και απο το να το ξαναφτιαξω λεω να κανω αυτο....πως το βλεπεις?

kastavidakias
12-05-05, 17:31
Πολυ καλο φαίνεται. Μπορεί να βρεθεί; :?: . Μαλλον θα χρειαστεις και decoder 4 σε 16.

Παντος θα βοηθούσε αν μας περιέγραφες λίγο τι θέλεις να κάνεις.

_ab
12-05-05, 18:54
Να χειριζομαι συσκευες μεσω του τηλεφωνου....

GEORGE
16-05-05, 14:31
καλησπερα φιλε!

αν ενδιαφερεσαι για dtmf τοτε κοιτα το ελεκτορ οκτοβριος 2003.μαλλον εκει ειναι αυτο που ψαχνεις!

_ab
16-05-05, 15:57
Ξερεις το site? Το βρηκα www.elektor.gr

Φιλε μου πολυ καλο....αλλα κατεβασα το software (απο εδω ... http://www.elektor-electronics.co.uk/Default.aspx?tabid=28&year=2003&month=-1&art=50457 )
και ο assembler βρισκει λαθη(938).....εκτος το οτι το ΗΕΧ ειναι και αυτο
λαθος.Το εχεις το περιοδικο?μπορεις να
κανεις post το συγκεκριμενο κυκλωματακι με την περιγραφη του?

GEORGE
03-06-05, 00:04
φιλε μου καλησπερα!

φτιαξε αυτο το κικλωμα που σου ειπα και δουλευει κανονικα!
εγω το εφτιαξα και μου δουλεψε!

ΕΛΕΚΤΟΡ ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2003

δυστηχως δεν εχω το περιοδικο!
βρες το παντος γιατι δουλευει!

_ab
03-06-05, 22:45
φιλε μου καλησπερα!

φτιαξε αυτο το κικλωμα που σου ειπα και δουλευει κανονικα!
εγω το εφτιαξα και μου δουλεψε!

ΕΛΕΚΤΟΡ ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2003

δυστηχως δεν εχω το περιοδικο!
βρες το παντος γιατι δουλευει!

Τον pic τον πηρες ετοιμο απο το ελεκτορ η τον προγραμματισες εσυ?Γιατι ο assembler βρισκει λαθη..... :(

GEORGE
16-06-05, 10:26
τον pic τον προγραμματισα εγω.
κατι "λαθη" που λες στην ουσια δεν ειναι λαθη.
εμενα παντος δουλευει κανονικα με το software που κατεωασα απο τη σελιδα του ελεκτορ.


το μονο που δεν ξερω ειναι μεχρι ποσα αμπερ σηκωνει.δηλαδη μπορω να σινδεσο θερμοσιφωνο?
αν μαθεις κατι ενιμεροσε!

_ab
16-06-05, 16:07
τον pic τον προγραμματισα εγω.
κατι "λαθη" που λες στην ουσια δεν ειναι λαθη.
εμενα παντος δουλευει κανονικα με το software που κατεωασα απο τη σελιδα του ελεκτορ.


το μονο που δεν ξερω ειναι μεχρι ποσα αμπερ σηκωνει.δηλαδη μπορω να σινδεσο θερμοσιφωνο?
αν μαθεις κατι ενιμεροσε!

Δεν το εχω κατασκευασει ακομα...... :oops: Παντως,τοα αμπερ εξερτονται απο το ρελε που χρησιμοποιεις εαν βαλεις Πιο μεγαλο σιγουρα αντεχει περρισοτερο.....Α και κατι τελευταιο η ταση του τυλιγματος ομως πρεπει να ειναι ι ιδια....

GEORGE
17-06-05, 01:14
καλησπερα!


σε αυτο το κυκλωμα δεν χρησιμοποιεισ ρελε.απλα πεταει ενα βραχυκυκλομα στην καθε εξοδο(διακοπτισ)
αυτο βγαζει μια αντισταση τησ ταξης των 4κ οταν ειναι σε θεση on ηπρωτη συσκευη!
ξερεις αν μπορο να σινδεσο θερμοσιφωνο 'η αλλη συσκευη σπιτιου?

_ab
17-06-05, 15:51
καλησπερα!


σε αυτο το κυκλωμα δεν χρησιμοποιεισ ρελε.απλα πεταει ενα βραχυκυκλομα στην καθε εξοδο(διακοπτισ)
αυτο βγαζει μια αντισταση τησ ταξης των 4κ οταν ειναι σε θεση on ηπρωτη συσκευη!
ξερεις αν μπορο να σινδεσο θερμοσιφωνο 'η αλλη συσκευη σπιτιου?

Με βαση αυτα που μου λες,(δεν εχω δει το σχεδιο,γιατι δεν εχω παρει ακομα το περιοδικο...πρεπει να παω καλλιθεα)Γιαυτο σου ειχα ζητησει εαν μπορουσες να το σκαναρεις....εαν φτιαξεις το κυκλωμα του led activated switch και το συνδεσεις στην αντισταση τοτε λογικα θα μπορεις να χειριστεις ενα οποιαδηποτε ρελε 12ν οσα Α θελεις

Μηπως θα μπορουσες να ανεβασεις το .asm και το .hex αρχειο?Αυτο που προγραμματισες εσυ?Ευχαριστω πολυ Παναγιωτης
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=441

machine22
28-06-05, 10:41
Προσοχή, μην ανατιναχτούμε !!!
Για θερμοσίφωνα θα χρησιμοποιήσεις 2 ρελέδες.
Ο ένας θα είναι απλός 12V ο οποίος θα συνδέετε στο κύκλωμα και θα κάνει on-off έναν δεύτερο 220V που να αντέχει αρκετά A ο οποίος θα ενεργοποιείτε από τον πρώτο.
Σε κάθε περίπτωση το πρόγραμμα του μικροελεγκτή πρέπει να εξασφαλίσει το κλείσιμο του θερμοσίφωνα μετά από t = xx min