PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηχοβοήθεια



karion
11-05-05, 12:20
Καλημέρα φίλοι μου
Διαβάζοντας ένα διαφημιστικό φυλλάδιο γνωστής εταιρείας μουσικών οργάνων είδα κάποια μηχανήματα που χαρακτηρίζονται ως «περιφερειακά» και μου δημιουργήθηκε η απορία για την «θέση» τους σ’ ένα στούντιο.
Αντιλαμβάνομαι βέβαια ότι τις περισσότερες φορές η ανάγκη δημιουργεί τα προϊόντα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς την λειτουργία τους ώστε να τα εντάξω «λογικά» στην διαδικασία αναπαραγωγής του ήχου.
Οι γνώσεις μου για την τεχνολογία του ήχου περιορίζονται στους ενισχυτές, προενισχυτές μίκτες,EQ,και …τέλος.
Μήπως κάποιος φίλος μπορεί να με βοηθήσει ώστε να καταλάβω περισσότερα για την αναγκαιότητα τους στον χώρο των στούντιο και αν έχουν κάποιο λόγο ύπαρξης σε στούντιο εκπομπής. Φυσικά δεν αναφέρομαι στην μετάφραση των λέξεων αλλά στην λειτουργία τους.


Compressor
Limiter
Stereo enhancer
Ενεργό Di box
Noise gate
Anti-feedback
Ενεργό splitter
Distribution amplifier
Voice processor

Ευχαριστώ “Karion”

yet!
13-05-05, 03:58
Αγαπητε μου φιλε.. Θα προσπαθησω οσο μπορω να σε βοηθησω.. Λοιπω πολλα Χρονια απο την Ελλαδα και τα Ελληνικα μου δεν ειναι και τοσο καλα.. :roll: Λοιπον..

Compressor ειναι ενα μηχανημα που σταθεροποιει το ακουστικο σημα.. Δηλαδη ενισχυει τους σιγανους τονους και χαμηλωνει τους δυνατους.. Ετσι εχεις στην εξοδο ενα ομοιομορφο Σημα χωρις διακυμανσεις..

Limiter κανει περιπου την ιδια δουλεια αλλα την μιση.. Δηλαδη δεν ενισχυει τα ασθενη ακουστικα σηματα αλλα κοβει τα δυνατα σηματα..Και ετσι απο ενα δυνατο σημα παιρνεις ενα λιγο ασθενεστερο αλλα ομοιομορφο και σταθερο..

Stereo enhancer Κανει τον Ηχο να ακουγεται καλυτερα , δεν τον ενισχυει αλλα ενισχυει τις αρμονικες και ετσι ακουμε τονους που χωρις αυτο δεν θα τους ακουγαμε..τον κανει πιο..γεματο..

Ενεργό Di box Ειναι μια συσκευη που σου επιτρεπει να συνδεσεις ενα ακουστικο σημα σε εναν καινουργιο μικτη πχ. χωρις απωλειες και να ταιριαξεις την συνθετη αντισταση εισοδου εξοδου του σηματος.. Επισης διαχωριζει γαλβανικα το σημα απο την εισοδο του μικτη σου..

Noise gate ειναι ενα μηχανημα που κοβει τον Θορυβο και χρησιμοποιηται πολυ στα στουντιο.. Μπορεις να το ρυθμισεις ετσι ωστε μονο οτα υπαρχει ακουστικο σημα να δινει προσβαση στην κονσολα,και οταν σταματησει το σημα τοτε κοβει την εποικινωνια με τον μικτη.. Ετσι γλυτωνεις τον Θορυβο οταν δεν εχεις σημα..

Anti-feedback Ειναι ενα μηχανημα που περιοριζει τους μικροφωνισμους..

Ενεργό splitter ειναι ενα μηχανημα που πολλαπλασιαζει ενα ακουστικο σημα χωρις απολαβες.. Πχ μια εισοδος και πεντε εξοδοι..

Distribution amplifier Το ιδιο με τον ενεργο splitter αλλα χωρις ενισχυση..

Voice processor αυτο ειναι κατι σαν το Stereo enhancer αλλα ειδικα για μικροφωνα και φωνη..

Παρακαλω τους φιλους του ΦΟΡΟΥΜ εαν εχω κανει καποιο λαθος νε με διορθωσουν.. :wink:
Ελπιζω να σε βοηθησα λιγο.. Με εκτιμηση.. Χρηστος

karion
20-05-05, 16:01
Χρήστο ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις
Και βέβαια με βοήθησες.
Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.
Και κάτι άλλο, μήπως πήγαινες στο Λύκειο του 7ου στο Παγκράτι την εποχή 73-77;
Ποια από αυτά εσύ θεωρείς ως απαραίτητα για ένα ραδιοφωνικό στούντιο;

“Karion”

electron
20-05-05, 18:23
Aπό τα παραπάνω που πολύ σωστά ανέφερε ο φίλος yet πιστεύω ότι απαραίτητα είναι αν θέλεις , ο compressor και ο limiter,αν φυσικά το στούντιό σου προορίζεται για ερασιτεχνική χρήση και κυρίως για την μετάδωση περισσότερο μουσικής παρά λόγου.Όσο για τον εμπλουτισμό των αρμονικών του ήχου και συγκεκριμένα της μουσικής,μπορείς να τον διαμορφώσεις με μια καλή κάρτα ήχου.Φυσικά ακόμα και για την συμπίεση αλλά και τον περιορισμό υπάρχουν ανάλογα software που αναλαμβάνουν να αντικαταστήσουν έναν compressor και ένα limiter.

gsmaster
21-05-05, 16:53
Παραθέτω την απάντηση του yet!



Aπό τα παραπάνω που πολύ σωστά ανέφερε ο φίλος yet πιστεύω ότι απαραίτητα είναι αν θέλεις , ο compressor και ο limiter,αν φυσικά το στούντιό σου προορίζεται για ερασιτεχνική χρήση και κυρίως για την μετάδωση περισσότερο μουσικής παρά λόγου.Όσο για τον εμπλουτισμό των αρμονικών του ήχου και συγκεκριμένα της μουσικής,μπορείς να τον διαμορφώσεις με μια καλή κάρτα ήχου.Φυσικά ακόμα και για την συμπίεση αλλά και τον περιορισμό υπάρχουν ανάλογα software που αναλαμβάνουν να αντικαταστήσουν έναν compressor και ένα limiter.Πολυ σωστα Electron!!!Εγω προσωπικα ομως οπως και αλλοι Επαγγελματικα Ραδιο Στουντιο εμπιστευομαι περισσοτερο τα ετοιμα compressor και limiter, γιατι δεν.. κολανε..Φυσικα κοστιζουν πιο πολυ αλλα το αποτελεσμα(κατα την ταπεινη μου γνωμη) ειναι καλυτερο και εχεις την..τυχη στα χερια σου..Αλλα οπως λες και εσυ ενα SOFTWARE κανει καλη δουλεια...

...Η συνέχεια του μηνύματος είναι εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1325)...

Με εκτιμηση.. Χρηστος



Η υπόλοιπη συζήτηση για τις εποχές του 73-77 μεταφέρθηκε εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1325)

_ab
22-05-05, 11:28
Φιλε Χρηστο θα ηθελα να σε ρωτησω κατι.....Στα περισσοτερα σου posts διχνεις πολυ μεγαλη νοσταλγια για την πατριδα
σου την ελλαδα.Γιατι δεν επιστεφεις πισω?Παντως ο χαρακτηρας σου ειναι καταπληκτικος και με εκανες να γελασω με αυτο το post σου με τα περι στρατου....Συγνωμη εαν εγινα αδιακριτος...φιλικα Παναγιωτης

yet!
22-05-05, 16:25
Αγαπητε μου φιλε Παναγιωτη, για να μην με ξανακυνηγησει ο Moderator GSMASTER (Και με το δικιο του μαλιστα..) θα σου απαντησω εδω: http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1325
Με εκτιμηση Χρηστος..