PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικη βοηθεια με PCB



JAs0n-X
14-05-05, 17:59
Παιδια μια γενικη βοηθεια θα ηθελα...
ειμαι φοιτητης Ηλεκτρολογος Μηχανικος στο Πολυτεχνειο του ΑΠΘ..
Απο χομπυ γιατι στη σχολη δεν κανουμε δυστυχως τετοια πραγματα θα ηθελα να με βοηθησετε με 2-3 πραγματακια...

1) Γνωριζω χονδρικα πως κατασκευαζονται πλακετες PCB αλλα επειδη αυτο τον καιρο μου ειναι δυσκολο να κατασκευασω θαλαμο υπεριωδους προσπαθβ να χρησιμοποιησω την αλλη πιο "μπακαλιστικη" μεθοδο ...
Ζωγραφιζω σε μια πλακετα επικαλυμμενη με χαλκο το κυκλωμα μου (ενα ετοιμο που εχω) με ανεξιτηλο μαρκαδορο.

Το βουταω μετα σε διαλυμα χλωριουχου σιδηρου αν δεν κανω λαθος-αποχαλκωτικο παντως ειναι ετσι το ζητησα-με νερο...
περιμενω λοιπον να φυγει ο χαλκος κ να μεινουν μονο τα ζωγραφισμενα κομματια αλλα το αποτελεσμα ηταν απογοητευτικο...
ΤΙΠΟΤΑ!...απλα εφαγε το χαλκο λιγο...σαν να το διαβρωσε δλδ!
Το αφησα γυρω στα 10 λεπτα

Θελω να μου πειτε παρακαλω τι κανω λαθος?

2)προσπαθω να χρησιμοποιησω το προγραμμα EAGLE εκδοση 4.09r2 για να κανω κατι πιο "επαγγελματικο" το οποιο θα το εμφανισω στη σχολη...
τουλαχιστον μεχρι να φτιαξω το θαλαμο...

το προβλημα μου εδω ειναι οτι δεν εμφανιζονται οι συνδεσεις μου κ το help του προγραμματος δεν με βοηθαει πολυ...

Παρακαλω λοιπον οσους γνωριζουν να με βοηθησουν με τα παρακατω ή να μου προτεινουν ενα αλλο προγραμμα...

1)οταν κανω το σχεδιο στο Schematics τις ενωσεις τις κανω με BUS, NET ή WIRE ωστε να βγουν ετοιμες μετα??
2)Που ειναι οι απλες κοινες αντιστασεις?? η μηπως αυτες δεν τις σχεδιαζω στο schematics κ απλα βαζω 2 τρυπες μετα στο board?
3)Τι τρυπες χρησιμοποιω? Pads ή Holes?
4)Στο board για να τυπωθει η πλακετα μου εγω χρησιμοποιω το top layer?? τα κοκκινα καλωδια δηλαδη?
5)Πως γινεται η ολη διαδικασια δλδ απο το schematics Στο board και μετα να μου εκτυπωθει ΜΟΝΟ αυτο που πρεπει να βγει στην διαφανεια? Γιατι παταω print Κ μου βγαζει οτι βλεπω πραγμα που ειναι αχρηστο..
6)Οταν δεν γινεται παρα να διασταυρωθουν 2 καλωδια πως βαζω jumper?

Και γενικα οτι θεωρειται εσεις αξιοσημειωτο για εναν αρχαριο...

Plz βοηθηστε γιατι δεν εχω αλλη "πηγη" πληροφορησης...

Thanks

gsmaster
14-05-05, 19:14
Ο τριχλωριούχος χρειάζεται πολύ χρόνο. σίγουρα περισσότερο από 10 λεπτά. Αφού διάβρωσε τον χαλκό, ήσουν σε καλό δρόμο, έπρεπε να το αφήσεις κι άλλο. Πρόσεξε μόνο να μην έχει δαχτυλιές πάνω η πλακέτα γιατί θα μείνουν μετά. καθάρισέ την με σύρμα κουζίνας. Και να μήν είναι φωτοευαίσθητη εννοείται.



Δεν χρησιμοποιώ το Eagle αλλά το έχω δεί λίγο, αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με.

1- Wire
2- Δεν θυμάμαι αλλά σίγουρα δεν βάζεις μόνο 2 τρύπες.
3- Μάλλον PADs. συνήθως Holes ονομάζονται οι τρύπες για την στήριξη της πλακέτας
4- Κανονικά το Bottom
5- Πρέπει να το κάνεις εμφανίζονται μόνο αυτά που θές να εκτυπώσεις. Έχει μια επιλογή με ένα μάτι στην αριστερή εργαλιοθήκη που επιλέγεις τι θα εμφανίζεται.
6- Όταν διασταυρώνονται δυο καλώδια και ενώνονται, εκεί υπάρχει μια τελεία (δεν ξέρω πως την βάζεις με το eagle) και όταν δεν διασταυρώνονται δεν βάζεις τίποτα. Jumper δεν χρειάζεται να βάλεις.

http://www.interq.or.jp/japan/se-inoue/e_eagle.htm

EDIT μεταφέρθηκε στο "κατασκευές"

ΤΣΑΡΟΣ
15-05-05, 08:47
Ο τριχλωριούχος κάνει καλύτερη δουλειά αμα είναι ζεστός..Εγώ θυμάμαι παλιά ζέσταινα το υγρό με ένα πιστολάκι για τα μαλλιά το οποίο δημιουργούσε και ροή του υγρού επάνω απο την πλακέτα που είναι και το καλύτερο για πιό γρήγορα αποτελέσματα..

billy
15-05-05, 11:38
Σωστά, αλλά προσοχή μη το ζεστάνεις πάνω από 40-50 βαθμούς γιατί τότε βγάζει ατμούς όχι και τόσο φιλικούς στην υγεία. Πολύ καλή λύση είναι οι φυσαλίδες αέρα από μία απλή αντλία ενυδρείου. Εγώ με αρκετά 'κρύο' FeCl3 (δηλαδή 20-25 βαθμούς) και αρκετές μπουρπουλιθρες έχω εξαιρετικά αποτελέσματα σε κανένα 20λεπτο. Μπορώ να στέιλω φωτό απο το 'ενυδρείο' μου, το έφτιαξα με ακρυλικό (plexiglass).

JAs0n-X
15-05-05, 13:48
Παιδια το εχω τωρα μιση ωρα μεσα κ δεν γινεται τπτ...
μαλιστα τωρα εχει αρχισει να μου χαλαει κ το σχεδιο απο μαρκαδορο...
δεν μπορει σε ολους να συμβαινει κ σε μενα οχι...κατι κανω λαθος!!
τι ποσοτητα τριχλωριουχου βαζουμε? εχω βαλει αρκετη σε σχεση με το νερο... σχεδον 1:1
μαλιστα το ζεσταινω κ με το πιστολακι οπως ειπε ο φιλος αλλα τιποτα!!

gsmaster το λινκ με το tutorial που εδωσες ηταν ΠΟΛΥ βοηθητικο...ηδη εχω φτιαξει 1-2 πλακετες τις οποιες θα εμφανισω στη σχολη..
μια απορια ομως...τα κοκκινα καλωδια που ειναι το top layer θα βγουν κανονικα...
τα μπλε που ειναι το bottom layer θα τα προσθεσω εγω με απλα καλωδιακια??
το κυκλωμα μου ειναι λιγο μεγαλο (ψηφιακο θερμομετρο με AD) και ειναι αρκετα κ αυτα...
ή υπαρχουνε πλακετες διπλης οψεως οπου μπορεις να τυπωσεις κ απο κει κ να ενωνονται κανονικα...οχι ε?

ευχαριστω

PS: Sorry που δεν εκανα το θεμα στο σωστο board.

billy
15-05-05, 16:59
Αν δεν έχεις σύστημα με φυσαλίδες αέρα τότε μη ξεχνάς να κουνάς συστηματικά τη πλακέτα μέσα
στο FeCl3 για να επιταχύνεις τη διαδικασία. Θα δείς σιγά σιγά το χαλκό να διαλύεται απο τις 4 γωνίες
προς το κέντρο. Αν πάλι δεν πετύχεις τίποτα δοκίμασε τη καλύτερη λύση. Mπεν μαρι !!! Βράζεις νερό σε
μια κατσαρόλα και ακουμπας στο βραστο νερό ενα δεύτερο τάπερ με το αποχαλκωτικό. Καλύτερα να το
κάνεις στο μπαλκόνι αυτό αλλιώς οπωσδήποτε με απορροφητήρα στο ΤΕΡΜΑ. Αν δεις τον FeCl3 να αρχίζει
να αχνίζει βγάλτο απο το βραστό νερό προσωρινά, αλλα θα δείς ότι θα τελειώσεις στο άψε σβήσε. Όσο για
τη πυκνότητα του διαλύματος, το έκανες πετιμέζι (1:1). Αραίωσε το σε 1:2 με 1:3

sgoum
15-05-05, 17:13
Κοιταξε εδω
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=582
UV εμφανιστηριο μπορεις να κανεις με 2 λαμπες απο το πλαισιο που κοστιζουν λιγοτερο απο 7 ευρω κανε μια αναζητηση στο forum

gsmaster
15-05-05, 19:11
Υπάρχουν και διπλής όψης πλακέτες στις οποίες πρέπει να κάνεις και απο τις δύο πλευρές την διαδικασία της εμφάνισης και μετά όλο μαζί για αποχάλκωση. Πρέπει να προσέξεις να βγούν ευθυγραμισμένα τα δυο layer για να δουλέψει το κύκλωμα.

Θα σου πρότεινα όμως καλύτερα να το κάνεις σε μια όψη (μόνο bottom) για να μήν παιδεύεσαι με ευθυγράμμιση και vias. Θα σου βγεί λίγο μεγαλύτερη η πλακέτα και πιθανώς να χρειαστεί να βάλεις μερικά βραχυκλυκλώματα αλλά θα είναι πιο εύκολο στην κατασκευή.

JAs0n-X
15-05-05, 21:45
UV εμφανιστηριο μπορεις να κανεις με 2 λαμπες απο το πλαισιο που κοστιζουν λιγοτερο απο 7 ευρω κανε μια αναζητηση στο forum
1)τι λαμπες ακριβως?
να ρωτησω κατι κ πανω σ αυτο...
πειραζει να μην χρησιμοποιησω ξυλινη κασα αλλα κατι αλλο...
την εμφανιση σκεφτομαι να την κανω ετσι κ αλλιως σε ενα αρκετα σκοτεινο δωματιο που εχω...
μπορω δηλαδη να χρησιμοποιω μονο τις λαμπες ή εστω μια κουτα κατι...
γιατι εδω που ειμαι δεν εχω ουτε κατι προχειρο ξυλινο ουτε τρυπανια ουτε πριονια...
μονο αν αγορασω απ εξω...


2)διαβασα οτι η καλυτερη μεθοδος ειναι με περιντρολ και ακουα φορτε....
Σκεφτομαι να τον αφησω τον FeCl3 κ να χρησιμοποιησω αυτα.

sgoum
15-05-05, 22:58
http://www.techteam.gr/index.php?showtopic=22530
http://www.techteam.gr/index.php?showtopic=19997

αυτες ειναι οι λαμπες
http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=9098847&Catalog_Id=1&Product_Id=241008&Merchant_Id=1&Nav_Section_Id=8987876
και η τιμη τους εχει πεσει βλεπω στα 4.5 ευρω.Εγω εχω βαλει 2 ζευγαρια αλλα και με το ενα κανεις δουλεια.

JAs0n-X
18-05-05, 01:23
Λοιπον παιδια πηγα σημερα πηρα τα απαραιτητα και εκανα τον θαλαμο μου...
5 ευρω λαμπα...7 ευρω τσοκ...
πηρα κ πλακετουλες κ επιασα δουλεια..
εχω παλι μερικες αποριες κ περιμενω τα "φωτα" σας!!

1)Υπαρχει προβλημα να μεινει το τυπωμενο παραπανω ωρα στο φως?
εγω το αφησα 14 λεπτα...
αρχικα το ειχα αφησει 7λεπτα κ δεν μου βγηκε το θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν εφταιγε το διαλυμμα της καυστικης σοδας ή η εκθεση...ηταν η πρωτη πλακετα και δεν ειχα κανει πολλα πειραματα ουτε ειχα ξαναδει για να καταλαβω τι φταιε...

14 λεπτα μου φαινονται πολλα σε σχεση με τους χρονους που βλεπω απο αλλους εδω μεσα...
η λαμπα μου ειναι αρκετα δυνατη 160βαττ...και η αποσταση γυρω στα 10 εκατοστα...
θα ειναι ετοιμη και πιο νωρις πιστευω ε? τι λετε?

2)Χρησιμοποιω εκτυπωτη Inkjet...τυπωσα ενα κυκλωματακι και ειδα (οπως και καποιος αλλος φιλος) ραγισματα στην τελειωμενη πια πλακετα μου...
τσεκαρα με το buzzler του πολυμετρου και οι συνδεσεις "ακουγονται" καλες - εκτος απο μια-...αλλα δεν ειναι βελτιστες...
υπαρχει κατι που μπορω να βαλω απο πανω ωστε να φτιαξει...κατι ταινιες πρασινες ειχα δει καπου αλλα δεν ξερω γιατι ειναι? μηπως επικαθιζουν στον υπαρχον χαλκο επιπλεον κατι και γινεται πιο γερος..? αν οχι υπαρχει κανα σπρει..

λετε να κανω τις διαφανειες μου σε φωτοτυπαδικο? πως μπορω να λυσω το προβλημα...? μηπως φταει η υπερβολικη εκθεση?


3)Χρησιμοποιω για αποχαλκωση ακουα φορτε και περιντρολ γιατι με τον τριχλωριουχο απετυχα...
το θεμα ειναι οτι εδω διαβασα 5-6 σταγονες περιντρολ ενω εμενα για να πιασει χρειαστηκε 50-60 !! :P :P
και μαλιστα μου πηρα και κανα μισαωρο ενω αλλα παιδια εδω λενε 5-10λεπτα...

το περιντρολ ειναι καλο (οχι αραιωμενο) γιατι την πρωτη φορα που εκανα μια δοκιμαστικη και το ερξα απλως απο πανω με την πλακετα μεσα την ξεσκισε!!

4)ξερετε πως θα "παχυνω" τις γραμμες μου στο EAGLE και πως υπολογισω το παχος αναλογα με το ρευμα που θα περναει...
για τα παχυ χρησιμοποιησα μια επιλογη DRC που εχει αλλα αλλαζε τα μισα!!
κανενας ειδικος στο EAGLE Να δωσει καμια βοηθεια?

Συγγνωμη για το μεγεθος του ποστ...καντε τον κοπο να το διαβασετε...
τελευταια φορα τοσο μεγαλο!!
:)

JAs0n-X
20-05-05, 03:26
παιδια εβγαλα κ αλλη πλακετα με ραγαδες...
δωστε καμμια βοηθεια...
τι φταιει?

τι μπορω να περασω σε μια πλακετα απο πανω αφου την κανω...βελτιωτικο δηλαδη?
περα απο ενα σπρευ για να μην οξειδωνεται (η μασκα δεν ξερω ακριβως) τι αλλο υπαρχει?

_ab
20-05-05, 16:07
Φιλε μου αυτο που εγω εχω να σου προτεινω βγαζε 2 φορες την διαφανεια και βαζε την την μια πανω στην αλλη ετσι ωστε να μην περνα το φως και σου διμιουργουνται γραμμες....εγω αυτο κανω και μου βγαινουν ενταξει.....4 λεπτα ειναι αρκετα για πλακετες bungard (κατι μπλε)οι συνηθησμενες.....και κατι τελευταιο ο χρονος που θα αποτυπωθει το κυκλωμα επανω στην πλακετα πρεπει τουλαχιστον να ειναι 3 λεπτα.....γιατι αλλιως εμφανιζεται πολυ γρηγορα και κατι αδυνατες γραμμουλες δυαλυονται παντελως!!!!!!!Παντως το βασικοτερο ρολο τον παιζει η διαφανεια.......