PDA

Επιστροφή στο Forum : Καθαρισμός τυπωμένου...



Lykos1986
15-05-05, 09:36
Υπάρχει κανένα σπρέι ώστε να καθαρίζουμε την αποχαλκομένη πλακέτα αφότου κολλήσαμε τα υλικά;;; Ξέρετε οι πιτσιλιές από το καλάι γεμίζουν όλη την πλακέτα και συνήθως χρησιμοποιούσα οινόπνευμα αλλά μετά δημιουργεί ένα κολλώδες στρώμα σε όλη την πλακέτα που πολλές φορές δεν βγαίνει με τίποτα.

jakektm
15-05-05, 10:00
Οντως συχνο φαινόμενο αυτό..Σπρευ υπάρχουν φυσικά, αλλά δεν εχει τύχει να χρησιμοποιήσω για να σου πω κάποιο..
Θα σου προτέινω όμως, όταν κάνεις κολλήσεις πρώτα να ακουμπας το καλάϊ στον ακροδέκτη που θέλεις να κολλήσεις στην πλακέτα και έπειτα ακουμπάς το κολλητήτηρι πάνω στον ακροδέκτη.
Δηλαδη το καλάΪ θα λιώσει πάνω στον ακροδέκτη έμμεσα και όχι απ'ευθειας πάνω στο κολλητήρι.
Αυτόν τον τρόπο έχω, εδώ και αρκετά χρόνια γιατί αρκετές φορές πριν τον εφαρμόσω το καλάϊ πεταγόταν πολλές φορες .... και στο χέρι..Εκτός πλακέτας!!!
Να δείς βέβαια μήπως το καλάϊ δεν είναι καλής ποιότητας-περιεκτηκότητας σε μόλυβδο.Παίζει σημαντικό ρόλο.
Αυτά, αν χρειατείς κάτι, εδώ ειμαστε!

electron
15-05-05, 11:29
Xρησιμοποιώ γενικά για τον καθαρισμό το kontakt wl60 χωρίς λάδι και καθαρίζει πολύ καλά.

stelios
15-05-05, 15:06
Eγω χρησημοποιω διαλυτικο νιτρου (για λουστρα) που κανει περιπου 4€
το λιτρο και το τριβω μεμια οδοντοβουρτσα και τι καθαριζει τελεια δεν
αφηνει καθολου υπολθματα απο υλικα.....σολντερινη κτλπ......
φτηνο και κανει και καλη δουλεια.

Lykos1986
15-05-05, 19:32
Λοιπόν λέω να πάρω ένα σπρέι που αν δεν κάνω λάθος το λένε Cleaner. Όπως μου είπανε είναι για πλακέτες και κάνει καλή δουλειά.

Ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι σε πολλές πλακέτες ενώ τις έχω καθαρίσει καλά και οι αγωγοί γυαλίζουν τους ρίχνω ένα στρώμα πλαστικού για προστασία από την οξείδωση. Το πρόβλημα εμφανίζετε στο ότι ενώ με το στρώμα πλαστικού είναι μια χαρά την επόμενη μέρα αν κοιτάξω τους αγωγούς θα δω πώς τελικά έχουν δημιουργηθεί μερικά μαυραδάκια πάνω στους αγωγούς σαν να έχει οξειδωθεί σε αυτό το σημείο. Η πλακέτα φυσικά παραμένει λειτουργική αλλά οπτικός δεν είναι και τόσο ωραία. Και το καλό είναι ότι στο 90% των πλακετών που έκανα το πρόβλημα εμφανίστηκε.

electron
16-05-05, 16:07
Aυτά τα στίγματα ίσως δεν είναι οξείδωση αλλά τυχόν φυσαλίδες που αφήνει το plastic καθώς στεγνώνει.

gsmaster
16-05-05, 17:14
Μήπως το σπρέυ που βάζεις είναι μάπα? Μήπως δεν ρίχνεις αρκετή ποσότητα και αφήνει κενά?

Εγώ χρησιμοποιώ το PLASTIK της Cramolin και μου κάνει πολύ καλή δουλειά.

Lykos1986
16-05-05, 18:29
Αυτό χρησιμοποιώ και εγώ. Δεν ξέρω τι παίζεται!!! Τέλος πάντων κάποτε θα βρω την λύση. Πρώτα προέχει να μπορέσω να καθαρίσω καλά την πακέτα και μετά βλέπουμε και τα άλλα.

billy
16-05-05, 22:12
Αν η πλακέτα δεν είναι βερνικώμένη (δηλαδή αποχάλκωση -> τρύπημα -> κόλλημα) το ΚΑΛΥΤΕΡΟ
ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ειναι παιδιά το Α-Σ-Ε-Τ-Ο-Ν. Προσοχή !!! Όχι αυτό για τα νύχια (το οποίο είτε περιέχει
λάδια και μυρωδικά και συνήθως είναι και αραιωμένο) αλλά το 100% αγνό εργοστασιακό ασετόν.
Περισσότερες πληροφορίες στο κατάστημα σιδερικών της γειτονιας σας.

Τα διάφορα pcb cleaners (electrolube κλπ κλπ) λερώνουν περισσότερο από ότι καθαρίζουν. Μόνη
τους χρήση είναι σε βερνικωμένες πλακέτες. Άσε που είναι και πανάκριβα !

_ab
02-03-06, 16:51
Eγω χρησημοποιω διαλυτικο νιτρου (για λουστρα) που κανει περιπου 4€
.

Που μπορω να το βρω?????????? :roll:

babisko
03-03-06, 07:15
Eγω χρησημοποιω διαλυτικο νιτρου (για λουστρα) που κανει περιπου 4€
.

Που μπορω να το βρω?????????? :roll:

Σε καταστήματα που πουλάνε χρώματα και σιδηρικά. Είναι όπως το νέφτι αλλά πολύ πιο ισχυρό.

_ab
03-03-06, 16:19
Με νεφτι θα κανω δουλεια?????Καθαριζει???Η καμια μερα θα καψει κανα ολοκληρωμενο??????? :shock: :shock:

RFPOWER N
01-07-06, 16:12
Υπάρχει ειδικο spray γιαυτη τη δουλεια το FLUX-OFF Καταστημα Φανός. Στον Τριδημα που ρώτησα τελευταία εχει έλλειψη.

amateur
01-07-06, 16:31
Kαι εγω αυτο χρησιμοποιω το FLUX-OFF αλλα το ατιμο μυριζει πολυ .Παλαιοτερα επαιρνα το FLUX REMOVE αλλα ειναι πιοο ακριβο απο το FLUX-OFF
Προτινω FLUX-OFF λογο της τιμης

kostas30
01-07-06, 20:44
aσετον θα το βρεις παντου. οχι αυτο για τα νυχια γιατι εχει λαδι αλλα καθαρο απο χρωματοπωλειο

autir
04-01-09, 15:19
Το ασετόν το καθαρό (που πουλάνε σε χρωματοπωλεία κλπ) είναι σε κάτι μεγάλα δοχεία. Υπάρχει τρόπος να το αποθηκεύσω κάπως για να το χρησιμοποιώ σε μικρές ποσότητες;
Αν το βάλω σε πλαστικό μπουκαλάκι από οινόπνευμα κλπ θα το λιώσει;

lynx
04-01-09, 17:32
παιδια οι ηλεκτρονικοι καθαριζουν τις πλακετες με ισοπροπανολη! :001_rolleyes: τι νευτι και ασετον λετε? ετσι και πεσει ασετον σε κανενα ευαισθητο πλαστικο εξαρτημα τις πλακετας ξερετε τι θα γινει? μην διαβασει κανεις αυτα και γελαει μαζι μας!

επισεις μια παλια οδοντοβουρτσα και οινοπνευμα μπορει να κανει αρκετα καλη δουλεια.

PCMan
04-01-09, 18:53
Το ασετόν το καίει(λιώνει) το πλαστικό. Τουλάχιστον έτσι γίνεται με αυτό για τα νύχια.
Αυτό το ισοπραπρανόλη που το βρίσκουμε?

kopla
04-01-09, 19:27
... ισοπροπανολη! :001_rolleyes: ...

:thumbup1:
Το μόνο που δεν ξέρω ειναι που την βρίσκουμε. Δεν εχω ψαξει βεβαια ..

lynx
05-01-09, 01:00
Τα φαρμακεια μπορουν να το φερνουν! μια ερωτηση δεν βλαπτει...
επισεις ισως και εδω να εχουν

http://www.christodoulatou.gr/

σαν οινοπνευμα ειναι...εχω χρησιμοποιησει αρκετες φορες.

kopla
05-01-09, 01:23
Πρώτα απ'όλα, στα φαρμακεία, σωστά
Αν δεν κανω (αγγλικό) λάθος, λέγεται isopropyl alcohol

lynx
05-01-09, 01:26
Πρώτα απ'όλα, στα φαρμακεία, σωστά
Αν δεν κανω (αγγλικό) λάθος, λέγεται isopropyl alcohol

oh yes! :001_rolleyes:

http://en.wikipedia.org/wiki/Isopropyl_alcohol