PDA

Επιστροφή στο Forum : Πληροφορίες για THD



capthookb
17-05-05, 02:32
Τι σημαίνει αυτή η μέτρηση; Νομίζω έχει να κάνει με την παραμόρφωση της εισόδου σε σχέση με την έξοδο ενός ενισχυτή;
Συγκεκριμένα ρωτάω για κάποια ηχεία που έχω, και πρόσφατα αναζήτησα τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους. Μάλλον αυτό που ρωτάω αναφέρεται στον ενισχυτή τους έτσι;

74 Watts total RMS power

- Front / Rear satellites : 8 Watts RMS per speaker
(Measured @ 10% THD @ 1kHz, one channel driven)
- Center satellite : 20 Watts RMS
(Measured @ 10% THD @ 1kHz, one channel driven)
- Subwoofer : 22 Watts RMS
(Measured @ 10% THD @ 1kHz)

Επίσης ο λόγος σήματος προς θόρυβο είναι 80db. Είναι μικρός έτσι;

Τα ηχεία μου είναι τα Creative Inspire T5400 για υπολογιστή:
http://us.creative.com/products/product.asp?category=4&subcategory=25&product=5077

jakektm
17-05-05, 09:37
το THD σημάινει Total Armonic Distortion, δηλαδή όπως σωστά είπες ολική αρμονική παραμόρφωση. Νομίζω πως το 10% είναι αρκετά μεγάλο για ενισχυτή. Το πιο πιθανό είναι να αναφέρεται στα ηχεία.

kastavidakias
17-05-05, 10:46
THD=Total Harmonic Distortion

Στα χαρακτηριστικα που αναφέρεις σημαίνει οτι ο ενισχυτής του ηχείου αποδίδει τη αναγραφόμενη ισχυ στο 1KHz οταν η παραμόρφωση ειναι 10% και οταν οδηγείται το ένα απο τα δυο κανάλια. Δηλαδη η οφέλιμη ισχυς είναι χαμηλότερη.
Αυτά τα τρικ κανουνε και βλεπουμε με μεγάλα γράμματα (120W) στο κουτι συσκευασίας ενος ζεύγους ηχείων για PC και αφού το ανοίξουμε μέσα βλέπουμε ένα μετασχηματιστή 12V στα 1-2A. Τώρα πώς γίνεται με 25W τροφοδοσία να πάρουμε στα μεγάφωνα την ισχύ αυτή ειναι κατι που το ψάχνω ακόμα.

AKIS
17-05-05, 13:07
μην το ψαχνεις καθολου, ειχα πριν καιρο κατι ηχεια τις πλακας στο pc και ελεγαν ονομαστικη ισχυ 120 watt με το ζορι ηταν 5!

del_gr
17-05-05, 13:46
Όταν μια συσκευή έχει αρμονική παραμόρφωση, προσθέτει στην έξοδο της κάποιες συχνότητες που δεν υπήρχαν στο σήμα εισόδου αλλά έχουν αρμονική σχέση με αυτό. Δίνουμε για παράδειγμα στην είσοδο μιας κονσόλας ένα σήμα 1Khz και στην έξοδο παίρνουμε το 1Khz συν κάποιες αρμονικές του (2,3..κτλ Khz) σε μικρότερα πλάτη. Όσο μεγαλύτερα τα πλάτη των αρμονικών, τόσο μεγαλύτερο το % της THD.

Τα ψευτο-watt τώρα που λένε ότι βγάζουν ηχεία της πλάκας αναφέρονται συνήθως σε τιμή PMPO:


Peak momentary performance output (PMPO) is a dubious measure of the power output of a loudspeaker of more interest to advertising copy-writers than to consumers. The PMPO is calculated by the vendor or tester of the speakers as the maximum power in watts under perfect conditions that are impossible to achieve in practical use. No sound system can sustain its PMPO for more than a few milliseconds without being destroyed.

capthookb
17-05-05, 14:11
Δε με ενδιαφέρει τόσο η ισχύς των ηχείων, δηλαδή η έντασή τους (αν και δεν είναι ανάλογα αυτά τα δύο, σωστά; ) όσο η ποιότητα τόσο του ενισχυτή και των ηχείων σαν σύνολο. Πάντως κοίταξα και το ολοκληρωμένο που χρησιμοποιεί για ενίσχυση της Phillips (TDA8947J-01) και έγραφε κι εκεί για THD 10%. Θα το ξανακοιτάξω να δώ σε τί αναφέρεται συγκεκριμένα.