PDA

Επιστροφή στο Forum : Εκτύπωση film για εμφάνιση τυπωμένου



billy
17-05-05, 17:46
Μια ερώτηση παρακαλώ για τους masters 'φωτογράφους΄της παρέας :

Σε τι τυπώνετε τα films σας για την εμφάνιση των πλακετών με τη φωτοευαίσθητη
μέθοδο ; τι εμποδίζει το φώς καλύτερα, o laser ή o inkjet ?

Προσπαθώ να κάνω ένα συγκριτικό τέστ για να βγάλω συμπεράσματα. Είναι δυνατόν
να μου πείτε τι πάνω κάτω ρυθμίσεις κάνετε στον driver του εκτυπωτή σας έτσι ώστε
να έχετε την μέγιστη δυνατή λεπτομέρεια και τη μεγαλύτερη ταυτόχρονα έγχυση
μελανιού/toner πάνω στην (ειδική φαντάζομαι) διαφάνεια ;

Ευχαριστώ τα μάλα ! :)

erasor
17-05-05, 18:11
Έχω δοκιμάσει και τα δύο. Εχω καταλήξει στον Laser , σαφος καλύτερο αποτέλεσμα καλυτερη λεπτομέρεια στο τυπωμένο. Επιλέγω κατά την εκτύπωση την μέγιστη ποιότητα χωρίς οικονομία στο Toner. Παντα σε διαφάνεια ειδική για Laser.

gsmaster
17-05-05, 22:35
Όπωσδήποτε αποφύγετε να πάρετε τις διαφάνειες inkjet Connect απο το πλαίσιο γιατί δεν κάνουν. έχουν μικρά στιγματάκια που βγαίνουν στην παλκέτα. Υπάρχουν και άλλες μάρκες (δεν έχω δοκιμάσει κάποια άλλη) η connect πάντως δεν κάνει γι αυτή την δουλειά. Έχω δει πάντως διαφάνεια inkjet που δίνει καλό αποτέλεσμα. ;)

PiCBuRn3r
17-05-05, 23:47
Εγώ αγοράζω διαφάνειες για Laser εκτυπωτές και δεν κάνω οικονομία στο Toner αφού εκτυπώνω στο γραφείο της μάνας μου :). Τα αποτελέσματα είναι άριστα.

_ab
18-05-05, 16:09
Ποσο παει ενας laser εκτυπωτης?και τι μαρκα προτεινετε?Epson?

billy
18-05-05, 16:13
www.plaisio.gr
Hewlett-Packard

εεε...δε κάνω διαφήμιση, ένα παράδειγμα έδωσα !!!

btw δεν εβγαλα ακόμα συμπέρασμα για την ερώτησή μου... που είστε ?

stendor
20-05-05, 19:38
έχει το πλαίσιο τον konica-monolta 1300w με 150Ε. μάλλον είναι ο πιο φθηνός ασπρόμαυρος laser που κυκλοφορεί. Τον έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

gsmaster
21-05-05, 01:13
Πριν το πάσχα είχε το πλαίσιο έναν cannon με 99ευρώ προσφορά. Το τόνερ του βέβαια έχει 85..... αυτό είναι άλλο θέμα.

Έχει και η HP κάτι φτηνούς μέχρι 150 ευρώ και είμαι έτοιμος να χτυπήσω έναν αυτές τις μέρες....
πχ HP1010 (http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=45&Nav_Section_Id=4&Catalog_Id=1&Product_Id=164373&Merchant_Id=1&sts_cid=3)με 115 ευρά τελική