PDA

Επιστροφή στο Forum : τροφοδοτικο ενισχητη ηχου



AKIS
18-05-05, 14:08
εχω εναν ενισχητη ηχου,οταν του συνδεω εναν δεκτη am-fm κατα την ληψη am δημιουργει παρασιτα,το ιδιο γινεται και οταν εχω κοντα εναν πομπο fm.Ειμαι σιγουρος οτι φταιει το τροφοδοτικο του γιατι οταν κατεβαζω το διακοπτη μεχρι να αδειασουν οι ηλεκτρολυτικοι πυκνωτες,δουλευει αξιοπρεπως.Καμια λυση υπαρχει ??

gsmaster
19-05-05, 00:08
Τα ΑΜ είναι ευαίσθητα στα παράσιτα. Τα παράσιτα πιθανώς να δημιουργούνται απο τον ενισχυτή ή απο τον δέκτη ΑΜ. Άν βάλεις τον δέκτη σε άλλο ενισχυτη, στα ΑΜ βγάζει παράσιτα?

AKIS
19-05-05, 08:48
δυστηχος οχι, μηπως αν βαλω κανα πυκνωτη στν ανορθωση του μ/σ του ενισχητη??

electron
19-05-05, 18:08
Αν τα παράσιτα προέρχονται από κακή εξομάλυνση τότε ένας μεγαλύτερος πυκνωτής σίγουρα θα καλυτερεύσει την κατάσταση,το θέμα είναι αν αυτός ο θόρυβος προέρχεται από τον ίδιο τον μ/σ λόγο κακής ποιότητάς του.

AKIS
19-05-05, 18:22
αν ηταν θεμα πυκωτη πιστευω οτι θα εβγαζε βομβο οταν τον βαζεις τερμα μαλλον το δευτερο πρεπει να ειναι electron βεβαια ειναι και 20ετιας μηχανημα

kastavidakias
19-05-05, 18:25
Δεν πρεπει να ειναι θορυβος απο την ανορθωση γιατι ετσι θα εκανε θορυβο και χωρίς τον δεκτη ΑΜ συνδεμενο. Σωστα?

Επισης ο θορυβος ειναι 100Hz ?

electron
19-05-05, 18:52
Τότε μάλλον ο μ/σ πιστεύω ότι δημιουργεί τον θόρυβο,αν είναι και τόσο παλιός όπως λές.Πάντως αν ήταν από κακή εξομάλυνση και χαμηλά να είχες την ένταση του ήχου ο βόμβος θα ήταν και πάλι αντιληπτός.

AKIS
19-05-05, 19:41
οποτε αστο να παει!!ετσι κι αλλιως δεν ειναι πολυ ενοχλητικος και ουτε με τρωει η τσεπη να δοσω και αλλα λεφτα,παντως ευχαριστω πολυ

AKIS
19-05-05, 23:48
δεν βρισκω τον λογο να ανοιξω αλλο post καθως θα αναφερθω στον ιδιο δικαναλο ενισχητη και σε ενα αλλο σοβαρο προβλημα


καποια στιγμη αυτες τις μερες βραχυκυκλωνει η εξοδος ενος καναλιου και ειχε ως αποτελεσμα να μου καψει την ασφαλεια στην εξοδο του (2n3055)κατα την αλλαγη ομως μου ακουμπαει κατα λαθος το κατσαβιδι αναμεσα στις 2 ψυκτρες (να σημειωσω οτι εχει 4 ιδια τρανζιστορ σε ξεχωριστη ψυκτρα το καθε ενα) με αποτελεσμα ενα τσαφ και καμμενη ασφαλεια δικτυου!!!
για να μην σας ζαλιζω
οταν αλλαζω και αυτην την ασφαλεια το αποτελεσμα ηταν το εξης βομβος στο καναλι αυτο ενω το τρανζιστορ υπερθεμενονταν συνεχως μεχρι που εκαψε και αυτο την ασφαλεια του,βεβαια οταν εβγαλα την ασφαλεια συνεχισε να ζεστενεται παρα πολυ πιστευω οτι πηρε δρομο το 2n3055 αλλα φοβαμαι μηπως εχει καψει τιποτα αλλο

SOS!

gsmaster
20-05-05, 01:52
Καλά έκανες και δεν άνοιξες καινούριο θέμα.

Άλλαξε το 3055 σε πρώτη φάση και βλέπεις

yet!
21-05-05, 00:24
Γεια σου Ακι..Εγω πριν τρες μηνες ειχα το ιδιο προβλημα με εναν καλο ενισχυτη Κιθαρας.. Αλλαξα και τα δυο 3055 χωρις αποτελεσμα.. Τελικα μετα απο μια εβδομαδα ψαξιμο βρηκα οτι ειχα καει μια αντισταση 1 ΩΜ γυρω στα 4 Βαττ, που συνδεοταν με το 3055.. Αφου μετρησεις τα τρανζιστορ κοιτα και αν βρεις καποια τετοια Αντισταση (τουβλακι..)και μετρησε την αφου ομως ξεκολησεις το ενα ακρο πρωτα..Με εκτιμηση..Χρηστος

AKIS
27-05-05, 20:32
δεν ειναι τουβλακι αλλα ειναι σιγουρα2- 5 βατ

AKIS
27-05-05, 20:44
επανερχομαι στο προβλημα μου
αλλλαζω το 2n3055 που ειχε παει στο καλο,με τα εξης αποτελεσματα
μειωθει στο μισο ο βομβος που εβγαινε απο το καναλι,ομως παρατηρω οτι αλλο (ειναι push-pull) ζεσταινονται πολυ οι αντιστάσεις που βρισκονται στην εξοδο του

τα συμπερασματα που εχω βγαλει ειναι τα εξης
ή εχει παει στο καλο και το δευτερο ειτε επειδη ειναι push-pull και το αλλαγμενο ειναι διαφορετικης μαρκας υπαρχει προβλημα(μπορει να λεω και μ*λ*κια μην βαρατε!)

επισης βλεπω οτι κατι τραβαει πολυ ρευμα στο ολο συστημα (μαλλον οι προαναφερθεντες αντιστασεις) και οι ηλεκτρολυτικοί αδειαζουν σχεδον στιγμιαια.


σε λιγο θα ανεβασω και μια φωτο!

ΑΝΤΩΝΗΣ
28-05-05, 02:45
1. ελενξε τα drive των 2Ν3055
2. ελενξε τις αντιστασεις
3\ ελενξε μηπως υπαρχει διακοπη στο +/- του κυκλωματος
σιγουρα υπαρχει διαροη καπου

electron
28-05-05, 07:46
Ακη η περίπτωση του να είναι αρπαγμένο και το δεύτερο τρανζίστορ είναι πολύ πιθανή.Αν βομβος έπεσε στο μισό και εφόσον ο ενισχυτής είναι push-pull (συμπληρωματικός),τότε υπάρχει λογική βάση σ'αυτό.

AKIS
28-05-05, 09:19
εγω θα αλλαξω και το 2ο που πιθανοτατα ειναι αρπαγμενο, ειναι πιθανη η περιπτωση οταν ακουμπησαν μεταξυ τους το καθενα να επαθε διαφορετικη ζημια??γιατι το 1ο βγηκε απ ευθειας off??
να σκεφτειτε οτι τον αναβω για 2-3 δευτερολεπτα και οι αντιστασεις ζεστενονται αμεσως

τις αντιστασεις δεν τις ξεκολλησα αλλα δεν μετρησα καποια διακοπη

ευχαριστω

AKIS
29-05-05, 15:31
επανερχομαι στο θεμα καθως εβγαλα το bd 140 το οποιο οδηγουσε το 2n3055 που πιθανοτατα ειναι καμενο και ειχε ως αποτελεσμα το καναλι να δουλεψει κανονικοτατα αλλα με ενα μονο τρανζιστορ
το μετρησα και β-ε με το + στην βαση και αντι για 500-800 βρηκα μετρησα 50Ω και σε αλλες μετρησεις δεν βρηκα παντα αυτα που επρεπε
ετσι για σιγουρια θα βαλω ενα καινουργιο ετσι κι αλλιως δεν ειναι ακριβα


περνω ενα 2n3055 και ενα bd 140 kai ολα ενταξει!

σας ευχαριστω για την βοηθεια!