PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπολογισμος Ψυκτρας?



_ab
26-05-05, 18:53
Λοιπον η ερωτηση μου εχει να κανει με το αν υπαρχει τροπος να υπολογιστει η σωστη ψυκτρα για ενα κυκλωμα....
π.χ εκανα το τροφοδοτικο με το LM338 και μπορω να πω πως η γεφυρα ζεσταινεται πιο πολυ απο τον σταθεροποιητη!!!
τα εχω και τα 2 στην ιδια ψυκτρα και για 2 ωρες μεχρι τωρα δουλευουν ολα ρολοι στο 50% της εντασης.Τον σταθεροποιητη
τον ακουμπω με το δαχτυλο,καει αλλα δεν ζεματαει...η ψυκτρα ειναι σχεδιασμενη πιο κατω στο προχειρο σχεδιακι.
Υπαρχει τροπος να το υπολογισω?την να κανω να τα αφησω μαζι τι προτεινεται?

moutoulos
26-05-05, 19:17
Στα ''κυκλώματα'' απο όπου πήρες το σχέδιο γράφω...

Το IC1 θα πρέπει σε κάθε περίπτωση να τοποθετηθεί επάνω σε μια κατάλληλη ψήκτρα (αρκετά μεγάλη, γιατί σε πλήρη φορτίο 5Α ζεσταίνεται υπερβολικά), η οποία καλό είναι να υποβοηθείται από ένα fan.
Χρησιμοποίησε δυο ανεμηστηράκια απο PC 12v (5cm ή 8cm) και βάλτα κάθετα στην ψύκτρα (στις φέτες). :wink:

:!: Καλό θα ήταν να το έβαζες στο ''ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΑ''. :arrow: :roll:

gsmaster
26-05-05, 22:22
Μετακομίστηκε στα τροφοδοτικά

_ab
26-05-05, 22:58
Συμφωνω μαζι σου αλλα ρωταω και κατι ακομα.....υπαρχει καποιος τυπος που να μπορεις να υπολογιζεις την ψυκτρα που βαζεις αναλογα με τα watt,amper που τραβαει το κυκλωμα? Και κατι τελευταιο γιατι ζεστεναται τοσο πολυ η γεφυρα....?Ποιο πολυ απο το LM :!: To radiocd τραβαει 2,5Α ενω η γεφυρα ειναι 25Α γιατι:?:

gsmaster
26-05-05, 23:11
Λογικό είναι να ζεσταίνεται. Ρεύμα περνάει απο μέσα της. Πάρε μια γέφυρα απο αυτές που έχουν τρύπα για να τις βιδώνεις και μια δεύτερη ψήκτρα και βάλτην πάνω. Βάλε και θερμοαγώγιμη πάστα και ένα ανεμιστήρι να φυσάει και είσαι εντάξει.

Τύποι υπάρχουν νομίζω, αλλά τρέχα γύρευε. Μήπως όταν αγοράζεις ψήκτρα γράφει κανα νούμερο πάνω....

_ab
27-05-05, 18:29
οκ...Αυτην την γεφυρα εχω παρει που λες(με την τρυπα στην μεση...).Απλα θα βαλω αλλη μια ψυκτρα.Ευχαριστω και παλι... :D Ποσο παει μια θερμοαγωγιμη :?:

moutoulos
27-05-05, 22:33
Ποσο παει μια θερμοαγωγιμη :?:

5,6,7 ευρώ...και οι καλύτερες περίπου 10 (artic silver... ή κάπως έτσι )

gsmaster
28-05-05, 00:58
Ποσο παει μια θερμοαγωγιμη :?:

5,6,7 ευρώ...και οι καλύτερες περίπου 10 (artic silver... ή κάπως έτσι )

Και θα την έχεις για πολλές ψήκτρες....

_ab
28-05-05, 09:51
:D Ευχαριστω...!!!