PDA

Επιστροφή στο Forum : Κουτί για υβριδικό



gRooV
30-05-05, 16:13
Καλησπέρα, θέλω να κατασκευάσω ενα ενισχυτή με ένα υβριδικό. Τα έχω όλα τα υλικά και έχω μία απορία. Το υβριδικό χρειάζεται οπωσδήποτε ψύκτρα γύρω στα 20εκ μήκος. Το υβριδικό με την πλακέτα του πρέπει να μπουν σε ένα θωρακισμένο κουτάκι. Πως πρέπει να μπει το υβριδικό;

α) Να βιδωθεί πάνω στο καπάκι του κουτιού και στην συνέχεια στην ψύκτρα. (Δηλαδή ανάμεσα υβριδικού και ψύκτρας θα βρίσκεται το ένα καπάκι του κουτιού);

β)Να μην βάλω καθόλου το ένα καπάκι και να βιδωθεί κατευθείαν πάνω στην ψύκτρα αλλά θα έχω πρόβλημα στήριξης του κουτιού πάνω στην ψύκτρα;

Πιο στηβαρή και σωστή εκδοχή βρίσκω την α αλλά δεν ξέρω αν θα έχω πρόβλημα με την θερμότητα επειδή δεν θα ακουμπάει η πλάτη του υβριδικού κατευθείαν πάνω στην ψύκτρα. Ποια είναι η γνώμη σας και τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις;

electron
30-05-05, 17:23
Θανάση ο ενισχυτής που θέλεις να φτιάξεις προφανώς θα έχει κάποιο υβριδικό της οικογένειας των STK αν πρόκειται για ήχο.Εχω επισκευάσει αρκετούς αυτού του τύπου και το STK βιδώνεται απ'ευθείας πάνω στο μεγάλο ψυγείο

gsmaster
30-05-05, 17:55
Μπορείς να βάλεις την ψύκτρα στο πίσω μέρος, απ την έξω πλευρά, και εκεί που θές να ακουμπάει η πλάτη του υβριδικού στην ψύκτρα να κόψεις το κουτί, για πάει το υβριδικό πάνω στην ψύκτρα κατευθείαν. Δηλαδή κάτι σαν την πρώτη περίπτωση που είπες αλλά να κόψεις το κουτί για να έχεις καλύτερη απαγωγή.