PDA

Επιστροφή στο Forum : Χειροποίητος ενισχυτής



Danza
31-05-05, 21:36
Καλησπέρα θέλω να φτιάξω εναν τελικό, εχω φτιάξει το σχέδιο, έχω το τροφοδοτικό κλπ. αλλά φοβάμαι οτι θα πάθω ζημιά παλι... οταν εφτιαξα παλιότερα αλλο ενισχυτή πριν παιξει με το που σύνδεσα την τροφοδοσία μου εκαψε τα τελικά τρανζίστορ και εβγαζε βόμβο....
αυτό που οφείλεται και πώς μπορω να το προλάβω σε αυτόν που θέλω να φτιάξω και αν μπορώ να τον μετρήσω κάπου με το πολύμετρο πριν μπεί στο ρέυμα για να μην πάθω παλι καμιά ''ζημιά''.
ευχαριστώ.

kastavidakias
01-06-05, 09:30
Το σχεδιο ειναι δικο σου ή ακολουθεις καποιο δοκιμασμενο σχεδιο ?

Αν το δευτερο τοτε πριν δωσεις ταση στο κυκλωμα τσεκαρισε πως τα εχεις τοποθετησει ολα σωστα 2 και 3 φορες και μετα δωσε ταση. Επισης αν θελεις μπορεις να κολλησεις ολα τα εξαρτηματα εκτος απο τα τρανσιστορ εξοδου (αναλογα και το σχεδιο βεβαια) και να τροφοδοτησεις το κυκλωμα και να δεις αν οι τασεις στο υπολοιπο κυκλωμα ειναι σωστες και ολα πολωνονται οπως πρεπει και μετα να το βγαλεις απο την ταση και να κολλησεις και τα εξοδου για τον τελικο ελεγχο.

Υ.Γ. Σου απανταω γενικα γιατι και η ερωτηση σου ηταν γενικη

Danza
01-06-05, 12:23
Το σχεδίασα με βάση άλλα 3 σχέδια που χρησιμοποιούν IC's στην είσοδό τους. παντος ευχαριστώ για την βοήθεια.