PDA

Επιστροφή στο Forum : Εποπτεία χώρου από απόσταση.



petros10
03-06-05, 08:13
Γεια σε όλους σας. Είμαι καινούργιος στα ηλεκτρονικά και θα παρακαλούσα, αν κάποιος ξέρει, να με συμβουλέψει γιαυτό που θέλω να κάνω. Έχω ένα κτήμα με σπίτι μέσα, πάνω από 150 χιλιόμετρα μακριά από την Αθήνα. Θα ήθελα να βάλω κάποια διάταξη με κάμερες 3-4 (κάποιες θα είναι στο ύπαιθρο) ούτως ώστε να μπορώ να έχω όποτε θέλω ή λόγω ύπαρξης κίνησης στο κτήμα, εικόνα (και ήχο αν γίνεται) εδώ στην Αθήνα. Τώρα αν αυτό γίνει και στο κινητό μου ακόμα καλύτερα, (ή έστω μια απλή ειδοποίηση αλλά με καταγραφή σε video). Το σπίτι έχει ηλεκτρικό ρεύμα και σταθερό τηλέφωνο (αν και πολλές φορές κόβεται το καλώδιο του ΟΤΕ για διάφορους λόγους. Αν χρειαστεί να πάρω ειδικού τύπου κινητό, δεν υπάρχει πρόβλημα. Επίσης θα ήταν χρήσιμη κάποια εκτίμηση του συνολικού κόστους. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

kastavidakias
03-06-05, 08:54
Υπαρχει modem που δεχεται σημα audio-video μεχρι και 8 καναλια και αφου εγκαταστησεις το software στο PC σου συνδεεσαι dialup (PSDN ή ISDN) με το modem και επιλεγεις ποια καμερα θελεις να δεις ειτε και συνδιασμο καμερων σε matrix.
Ειχα στησει μια τετοια εφαρμογη σε ενα ξαδελφο μου. Η εικονα ηταν ικανοποιητικη 10-12fps σε 320x240.

apa02gr
03-06-05, 11:15
Γεια σου Πέτρο σχετικά με την ερώτησή σου για την παρακολούθηση χώρων του κτήματος θα ήθελα να σε πληροφορήσω τα εξής:


1. Καταρχήν η παρακολούθηση του χώρου έτσι όπως την περιγράφεις προϋποθέτει ακριβή και πολύπλοκη εγκατάσταση η οποία ίσως να μην αποφέρει τα επιθυμητά αποτελέσματα.
2. Οι κάμερες θα πρέπει να τοποθετηθούν σε κατάλληλα σημεία ώστε να μην είναι ορατές από το κοινό αλλά και να έχουν μεγάλη οπτική γωνία.
3. Όλες οι κάμερες θα πρέπει να συνδέονται σε ειδική συσκευή η οποία θα μαζεύει όλα τα σήματα video.

Τώρα το δύσκολο της υπόθεσης είναι η μεταφορά του σήματος στο τηλέφωνό σου ή στο PC σου.

Εδώ χρειάζεσαι μία γρήγορη σύνδεση ADSL (από γραμμή ΟΤΕ) ή ένα modem WCDMA 3G.

Η απεικόνιση στο PC είναι άβολη και πρέπει να είσαι σπίτι για να ανοίξεις internet και να δεις τι συμβαίνει.

Η απεικόνιση στο κινητό είναι επίσης ασύμφορη και επιπλέον θέλει πάλι κάποιον server ο οποίος θα σου στέλνει video streaming.

Γενικά δεν είναι και ότι πιο εύκολο αυτό που ζητάς. Αυτό που εγώ θα σου πρότεινα είναι μια απλή συσκευή τηλεχειρισμού και τηλεειδοποίησης μέσω κινητού τηλεφώνου η οποία θα σε ενημερώνει σε περίπτωση συναγερμού αλλά θα μπορείς και να τηλεχειρίσεις μία οποιαδήποτε συσκευή από το κινητό σου (πχ. Φώτα, συναγερμό, κάμερα με καταγραφή σε video, αυτόματο πότισμα κτλ.)

Φιλικά,
Άρης.
apa02gr@yahoo.gr

evdokimosk
03-06-05, 12:52
Εδώ πιστεύω κολάει το δικό μας αντικείμενο. Υπάρχει και το pdf με φωτογραφία
www.enelect.gr

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕΣΩ ΓΡΑΠΤΩΝ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ (GSM Modem)

• Προγραμματισμός συσκευής μέσω γραπτών μηνυμάτων
• Δυνατότητα σύνδεσης με υπολογιστή
• Δύο εισόδους ελέγχου πλήρως προγραμματιζόμενες
• Δύο εξόδους πλήρως προγραμματιζόμενες
• Απομόνωση εισόδων εξόδων με χρήση οπτοζεύκτη.
• Τάση εισόδου 6-30V
• Τάση λειτουργίας 3,6V
• GSM Modem: Sony Ericson GR47
• Μήνυμα πολλαπλών επιλογών μέχρι 140 χαρακτήρες (αλφαριθμητικά λατινικά)
• Μήνυμα εντολής: χρήση κωδικού, τηλεφωνικό νούμερο αναφοράς συμβάντων, χρονοκαθυστερήσεις μεταξύ ειδοποιήσεων και ελέγχου εισόδων.
• Μήνυμα ειδοποίησης: η συσκευή στέλνει στον χρήστη οποιαδήποτε αλλαγή συμβαίνει και εφόσον επιθυμεί ο χρήστης την ανάλογη αναφορά.

Στέλνω και το πδφ με τις φωτογραφίες σε μορφή .zip