PDA

Επιστροφή στο Forum : Eνισχυτής ηχου με τρανζιστορ η με STK ισχύος????



Danza
04-06-05, 18:33
Θέλω να φτιάξω έναν ενισχυτή εχω φτιάξει ήδη τρείς με τρανζίστορς αλλά στο τέλος καταλήγουν στα σκουπίδια γιατι καίγωνται αμέσως! θέλω κάποιος να μου πεί τι είναι πιο ευκολο, ποιο φτηνό και ποιο αξιόπιστο.... STK4044II ή με τρανζίστορ???

moutoulos
04-06-05, 23:07
Τι εννοείς καίγονται αμέσως? Μήπως από κακή ψύξη :roll: ή από "άσχετα" σχέδια. Και εφόσον σου καίγονται τα εξόδου (φαντάζομαι για αυτά μιλάς) δεν αλλάζουν?.
Επίσης στα τρία που λές πιο εύκολο, πιο φτηνό, και πιο αξιόπιστο....θα συμπλήρωνα και πιο ποιοτικό (HiFi).
Για εύκολο, φτηνό, αξιόπιστο και απλό σχετικά θα σου πρότεινα TDA7293 (http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/STMICROELECTRONICS/TDA7293.html) ή TDA7294 (http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/STMICROELECTRONICS/TDA7294.html), και δεν θα έλεγα και όχι στην σειρά STK.
Για πιο ποιοτικό... τρανζίστορ....(απο καλό σχέδιο εννοώ).

Βέβαια δεν μας λές τι ισχύ σε ενδιαφέρει :!: :!: .....υπαρχουν και άλλα καταξιωμένα IC. :wink:

Danza
04-06-05, 23:55
Μου καίγωνται τα εξόδου μόλις συνδέσω την τροφοδοσία αμέσως, πιστεύω πως οφείλεται απο άσχετα σχέδια που τα βρίκα στο ιντερνετ αλλά και απο φίλους... ισχύ θέλω απο 60-100 watt rms at 8ohms. τώρα και κάτι άλλο έχει διαφορά η διατρητη πλακέτα απο αυτήν που αποχαλκώνεις?

moutoulos
05-06-05, 10:59
Για να σου καίγονται με το που συνδέεις την τροφοδοσία δυο λόγοι "παίζουν".
α) "Κακό" σχέδιο ή
β) Κάπου κάνεις λάθος στην μεταφορά θεωρητικού σχεδίου..:arrow: .στην πλακέτα (έστω και σε διάτρητη).

Αν η διάτρητη πλακέτα δεν έχει λάθη, δεν έχεις πρόβλημα.
Για την ισχύ που θές τα IC που σου πρότεινα θεωρούνται "κορυφή" (mosfet). Πάντα αυτό βέβαια προσωπική μου γνώμη.

Αν σου είναι εύκολο κάνε μια επισύναψη τα σχέδια που χρησιμοποίησες ...

Danza
05-06-05, 14:04
Οι σελίδες που τα βρίκα:
http://users.otenet.gr/~athsam/power_amplifier_12w_fet.htm αυτό είναι το ένα σχέδιο αλλά με πιό δυνατή έξοδο... (αλάξαμε με ένα φίλο το IC στην είσοδο για πιό ισύ στην έξοδο)
http://europa.spaceports.com/~fishbake/amp/ca100.htm αυτός ο ενισχυτής δε πρόλαβε καν να δουλέψει και καηκε.
αν δείς οτι υπάρχει προοπτική να λειτουργήσουν έστω και με κάποιες διορθώσεις πες μου. η ακόμα μιά διέυθηνση για κάποιο άλλο σχέδιο δοκιμασμένο.
ευχαριστώ για το χρονο σου :)

uC
07-06-05, 00:51
έχω δεί και χειρότερα σχέδια. Δοκίμασε με κάποιο STK η TDA να βρείς την υγειά σου, αν και ένας καλοσχεδιασμένος ενισχυτής με τρανζίστορ (BJT, MOSFET, HEXFET) είναι καλύτερος. Το σίγουρο είναι ότι δεν μπορείς να τον φτιάξεις σε διάτρητη πλακέτα και να δουλέψει. Το STK θέλει λίγα εξωτερικά εξαρτήματα και θα είναι εύκολο να τον φτιάξεις.

Danza
07-06-05, 13:47
Ok θα δοκιμάσω με ένα TDA ή και με ένα STK πάντος ευχαριστώ για την βοήθεια :)

ok1gr
01-09-05, 14:28
Από stk ποιό είναι καλό (50-100W) αν γίνεται με τροφοδοσία 12V

Danza
10-08-06, 21:24
Καλησπέρα, ενας τελικός με 2x STK4050V τι τροφοδοτικο θέλει? Τάση τροφοδοσίας +/- 75vDC ειναι πολύ καλα αν υπολογίσουμε οτι μπορει να φτάσει τα +/- 95vDC αλλά πόσα αμπέρ και w? και κάτι αλλο που δεν έχω καταλάβει. το datasheet αναφέρει ισχύ εξόδου 200w MIN @ 8Ω, δηλαδή πόσα RMS?

ok1gr
11-08-06, 00:46
Καλησπέρα, ενας τελικός με 2x STK4050V τι τροφοδοτικο θέλει? Τάση τροφοδοσίας +/- 75vDC ειναι πολύ καλα αν υπολογίσουμε οτι μπορει να φτάσει τα +/- 95vDC αλλά πόσα αμπέρ και w? και κάτι αλλο που δεν έχω καταλάβει. το datasheet αναφέρει ισχύ εξόδου 200w MIN @ 8Ω, δηλαδή πόσα RMS?

Min ή ΜΑΧ?

Danza
11-08-06, 03:20
στο datasheet αναφέρει 200watt ΜΙΝ @ 8Ω

chip
11-08-06, 10:29
Δεν έχω δουλέψει ποτέ STK. Όμως καλύτερα να δουλέψει με TDA. Γιατι το λέω αυτό..?
Είμαι σίγουρος οτι ο DaNzA ανεβάζει την τροφοδοσία στα άκρα? ή βάζει ηχεία με πιο χαμηλή αντίσταση ή αν έχει τρανζίστορ τα αλλάζει και βάζει άλλα για να πάρει πιο πολύ ισχύ και γι αυτό καιγονται.
Οπότε καλύτερα να πέξει με κάτι πιο φθηνό και πιο προστατευμένο (τα TDA) γιατί κρίμα είναι να κέει τα STK
Τα λέω αυτά γιατί έχω κάψει κι εγώ αρκετα chip ήχου παλιώτερα, και φυσικά πάντα εφτεγα εγώ γιατί προσπαθούσα να βρω τα όρια τους.
Επίσης φίλε DaNza να θυμάσε οτι και TDA να βάλεις συνήθως (αναφέρεται στα datasheet) πάνω από ένα όριο στην τροφοδοσία (συνήθως 75% της μέγιστης) οι προστασίες βραχυκυκλώματος, ανάστροφης τάσης, πάβουν να δουλεύουν.
Καλύτερα για θέμα θορύβου και αυτοταλαντώσεων να επιλέγεις αποχάλκωση.
Η διάτρητη μπορεί να δημιουργέι διάφορα προβλήματα ανάλογα πως την φτιάχνεις. (πχ πρέπει να βάζεις χοντρές καλοδιώσεις εκεί που περνάνε υψηλά ρεύματα.
Επίσης αν δεν έχεις εμπειρία σε πιο μικρούς ενισχυτές καλό είναι να αρχήσεις να φτιάχνεις μικροτερους και σιγά σιγα μεγαλύτερους. Ετσι μονο θα μάθεις να εντοπίζεις τα κρίσμα σημεία.

Danza
24-08-06, 05:30
οντως με πιανει ο οιστρος και τα στέλνω στα θυμαρράκια :( απλά μου λείπει η εμπειρία και προσπαθω με πειράματα να ανεβάσω τα watt, με διάτρητες οτι πήγα να κάνω δεν λειτούργησε, με αποχάλκωση 2-3 φορές εφτιαξα κάτι πλακέτες για μικρους ενισχυτές και λειτουργησαν και ο τελευταίος "μεγάλος" τελικός που ειναι copy απο sansui. φυσικα ο ήχος με τρανζιστορικο δεν εχει καμια σχεση με tda-stk κλπ... έχω στα σκαρια ενα κυκλωματάκι αλλα πρέπει να πάω σπιτι να βγάλω σχηματικό και να το ανεβάσω να το δουμε ολοι μαζί τι προοπτικές θα έχει :D

chip
24-08-06, 09:57
Συνέχισε!
Πάντως αν και τα STK δεν μπορούν να έχουν το ήχο τον καλών τρανζιστορικών σχεδιάσεων προσφέρουν αρκετά καλή ποιότητα. Άλλωστε τα STK δεν είναι μονολιθικά chip αλλά υβριδικά. Δηλαδή πάνω σε πλάκα από τριοξίδιο του αργιλίου (που είναι μονωτικό) δημιουργούν γραμμές και κολάνε εξαρτήματα (πυκνωτές, διόδους, τρανζίστορ κλπ). Τα τρανζίστορ και τα ολοκληρωμένα που βαζουν συχνά είναι σε μορφή chip (δηλαδή μόνο η ημιαγώγιμη φέτα) και κάνουν απευθείας bonding τις συνδέσεις σε αυτό το πλακετάκι. Επίσης πολλές αντιστάσεις σχηματίζονται από την αγώγιμη μπογιά που χρησιμοποιούν για να δημιουργήσουν τις συνδέσεις και την οποία την κάνουν Trim με laser. Το καλό με αυτό το πλακετάκι απο τριοξείδιο του αργιλίου είναι οτι έχει πολύ μεγάλη αντίσταση, δημιουργεί ελάχιστες παράσιτες χωρητικότητες και είναι πολύ καλό αγωγός της θερμότητας. Αυτά τα λέω για να δικαιολόγήσω γιατί τα STK έχουν αρκετά καλή ποιότητα.

Danza
24-08-06, 23:53
Για να φτιάξεις εναν ενισχυτη με STK δεν ειναι και τίποτα το περίπλοκο σαν τους τρανζιστορικούς, και επίσης μια άλλη παράμετρος (για μενα) ειναι οτι με λιγοτερα χρήματα μπορεις να πάρεις πιο πολλα watt

chip
25-08-06, 09:50
Προφανώς και είναι εύκολο αφού σχεδόν όλο το κύκλωμα το έχει κολήσει το εργοστάσια για σένα.
Βέβαια πρέπει να αποφασήσεις αν θέλεις εξαιρετική ποιότητα (τρανζίστορ) ή μεγάλη ισχύ σε λογικό κόστος.
Πάντως αν σκεφτεί κανεις οτι τα STK τα χρησιμοποιούν και εταιρίες που σέβονται το όνομα τους (techniks, yamaha, onkyo κλπ) συμπερένει κανείς οτι είναι ένας καλός συμβιβασμός, ισχύος τιμής και ποιόητας.

Danza
09-09-06, 20:13
Παιδια ειδα αυτό το :twisted: Κτηνος :twisted: --->http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/66774/INTERSIL/HCA600ACREF.html
και αρρώστησα στην κυριολεξία... τι λέτε εσείς? αξίζει?

Giannis511
10-09-06, 11:44
Θα συμφωνήσω με τον chip μιας και η σειρά STK καθιερώθηκε σχεδόν από τότε που βγήκε στο εμπόριο (όπως είχα διαβάσει περίπου αρχές - μέσα της δεκαετίας του '90 για την ιστορία). Οπωσδήποτε ένας ενισχυτής ήχου με διακριτά στοιχεία (τρανζίστορ, mosfet, planar, darlinghton κλπ) ότι και αν είναι δεν έχει την ευκολία της κατασκευής ενός με ολοκληρωμένα αλλά δεν έχει την ποιότητα του τρανζιστορικού. Πολύ μου άρεσε ο ήχος ενός θρυλικού μπομπινόφωνου, του Revox A77, που είχε εγκαινιάσει κάτι άγνωστο στα ηχητικά χρονικά το 1974, είχε και εσωτερικό ενισχυτή με τρανζίστορ τύπου planar. Εντυπωσιάστηκα για τους εξής λόγους:
1. Στο μπομπινόφωνο δεν είχε αλλαχτει από το '74 ούτε ένας ηλεκτρολυτικός
2. Τα ηχεία που χρησιμοποιήθηκαν για την ακρόαση ήταν καινούρια όπως και η ταινία και η ηχογράφηση ήταν το ίδιο τραγούδι από CD και βινύλιο.
3. Η σύνδεση των ηχείων γινόταν από πενταπολικό βίσμα και όχι από κάποια μπόρνα. Μετά πήρα από το line out στον JVC και άκουσα και από εκεί και η ποιότητα ήταν συγκρίσιμη δεδομένου ότι ο JVC είναι mosfet και μοντέλο 2005 και το Revox έδινε μόλις 40W@4Ω.

Δοκίμασε πρώτα έναν απλό με STK και κάνεις και μεγαλύτερους με τρανζίστορ. Το παν είναι να επαρκεί η τροφοδοσία δε θες ούτε τάσεις ψηλότερες ούτε τίποτα.

chip
10-09-06, 12:24
Μια μικρή δίορθωση μόνο. Η σειρά STK κυκλοφορεί τουλάχιστον από τις αρχές του 80 (πιθανότατα να ήταν και στη δεκαετία του 70). Εννοείτε οτι ανανεώνεται συνεχώς με νέα μοντέλα.

Giannis511
10-09-06, 13:23
Nαι εγώ μπερδεύτηκα. Πάντως δοκιμασμένα σχέδια ενισχυτών υπαρχουν άφθονα σε τεύχη του EΛΕΚΤΟΡ, έχω ένα που δίνει 60W με τρανζίστορ και μου φαίνεται ωραίο. Δυστυχώς δεν έχω scanner για να σας το ανεβάσω! Είναι από το τεύχος Απριλίου 2005 για την ιστορία.

PCMan
27-06-07, 17:51
Συνέχισε!
Πάντως αν και τα STK δεν μπορούν να έχουν το ήχο τον καλών τρανζιστορικών σχεδιάσεων προσφέρουν αρκετά καλή ποιότητα. Άλλωστε τα STK δεν είναι μονολιθικά chip αλλά υβριδικά. Δηλαδή πάνω σε πλάκα από τριοξίδιο του αργιλίου (που είναι μονωτικό) δημιουργούν γραμμές και κολάνε εξαρτήματα (πυκνωτές, διόδους, τρανζίστορ κλπ). Τα τρανζίστορ και τα ολοκληρωμένα που βαζουν συχνά είναι σε μορφή chip (δηλαδή μόνο η ημιαγώγιμη φέτα) και κάνουν απευθείας bonding τις συνδέσεις σε αυτό το πλακετάκι. Επίσης πολλές αντιστάσεις σχηματίζονται από την αγώγιμη μπογιά που χρησιμοποιούν για να δημιουργήσουν τις συνδέσεις και την οποία την κάνουν Trim με laser. Το καλό με αυτό το πλακετάκι απο τριοξείδιο του αργιλίου είναι οτι έχει πολύ μεγάλη αντίσταση, δημιουργεί ελάχιστες παράσιτες χωρητικότητες και είναι πολύ καλό αγωγός της θερμότητας. Αυτά τα λέω για να δικαιολόγήσω γιατί τα STK έχουν αρκετά καλή ποιότητα.

Βλέποντας αυτό το ποστ chip είπα να δω πως είναι τα stk απο μέσα :D

Ξύλωσα ένα STK4241II και ένα STK4241V. Φαίνονται ίδια απ'έξω και σε χαρακτηριστικά (μόνο η παραμόρφωση αλλάζει) αλλά είναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικά απο μέσα.
Στο ΙΙ είναι όλα SMD ενώ στο V .. δεν ξέρω, πρωτη φορά τα εβλέπα αυτα...
Έχουν διαφορετικά τελικά τρανζίστορ το ένα απο το άλλο. Στο ΙΙ το καθένα έχει 3 ποδαράκια ενω στο V 2.
Ηδού και η φωτογραφία:
http://imageshack.gr/thumbs/2emn2kuwltwimdnvjyzz.jpg (http://imageshack.gr/viewer.php?file=2emn2kuwltwimdnvjyzz.jpg)

ΥΓ. Έσκαψα λίγο για να βρω το post αλλα μου λύθηκαν κάποιες απορίες :D

antonis_x
04-07-07, 10:00
.τα κυλωματα που εδειξε ο danza στη αρχη ειδικα το δευτερο δεν μου φανηκαν αξιοπιστα.απ οτι ξερω τα stk 4036-4048 εχουν σταματησει να κυκλοφορουν αλλα βρισκονται ακομα ευκολα στα μαγαζια.εχω χρησιμοποιησει και tda και stk,τα tda εχουν ποιο 'ζεστο' ηχο, αλλα και τα stk ειναι πολυ καλα.αν θες πολλα watt με χαμηλο κοστος,χωρις να χρειαζονται κυκλωματα προστασιας,και σε μικρο μεγεθος καλυτερα να φτιαξεις κατι με ολοκληρωμενο και οχι με τρανζιστορ,αν και αν βρεις καλο σχεδιο(πιστευω πως ολοι οι ενισχυτες του ελεκτορ,και εχει δημοσιευσει αρκετους,ειναι ολοι αξιοπιστοι)για ενισχυτη με τρανζιστορ,ο ηχος του θα ειναι πολυ καλυτερος.

chip
04-07-07, 10:18
PCMan μου άρεσε αυτό που είδα στα STK αν και δεν μπορώ να διακρίνω λεπτομέρειες... Αυτο που καταλαβαίνω είναι οτι μάλλον είναι η ίδια σχεδίαση αλλά με διαφορετική κατασκευή. Δηλαδή (αν και δεν φαίνεται καθαρά) στην μία περίπτωση έχει αντιστάσεις SMD ενώ στην άλλη δημιουργεί τις αντιστάσεις με αγώγημη μπογιά και τις έχει κόψει με LASER ώστε να έχει ακριβώς την τιμή που θέλει. Τα τελικά τρανζίστορ υποθέτω είναι ίδια και είναι σε μορρφή chip. Το οτι τα έχει σκεπάσει με άλλο χρώμα ρητίνης δεν νομίζω οτι θα έχει σημασία. Επίσης έχω την εντύπωση οτι στη μία περίπτωση έχει τα μικρά τρανζιστοράκια συμβατικά ενώ στην άλλη τα έχει σε μορφη chip που τα κάνει απευθείας σύνδεση (bonding) στην πλακέτα ώστε να είναι σε καλύτερη θερμική σύζευξη με το όλο module.

ΚΑι μια φηλική συμβουλή... πέρα από το ενδιαφέρον του να ανήγεις τα ολοκληρωμένα καλύτερα να το αποφύγεις στο μέλλον γιατί συχνα χρησιμοποιούνται ιδιαίτερα τοξικές ενώσεις για την κατασκευή τους...
Βέβαια ένα STK είναι ουσιαστικά ένα κύκλωμα καλύμένο με πλαστικό καπάκι. Αν όμως ανοιγωντας το καπάκι καταστρέξεις κάποιο τρανζίστορ μπορεί να είναι επικίνδυνο αυτό ... (και έιναι εύκολο να τα καταστρέψεις αφού σκεπάζονται μόνο με ένα λεπτό στρώμα ρυτίνης.

PCMan
04-07-07, 11:58
Ναι στο V έχει αυτά τα μαύρα που λες. Δυστηχώς δεν μπορώ να βγάλω πιό καθαρή φωτογραφία.


Τα ολοκληρομένα τα άνοιξα γιατί είναι και τα δύο καμμένα. Δεν νομίζω να ξαναανοίξω τώρα που είδα πως είναι :)