PDA

Επιστροφή στο Forum : βοηθεια με τα πριμα



hlektrologos000
07-06-05, 00:29
καλημερα - καλησπερα . Δεν εχω ιδιετερες γνωσεις ηλεκτρονικων και εχο ενα προβλημα με τον ενισχυτη του αυτοκινητου μου. Μαρκα felix ,μοντελο fx4000, οταν τον βαζω να παιξει λιγο δυνατα , μετα απο 15 δεπτερολεπτα περιπου χανει τα πριμα και πεφτει λιγο η ενταση,αμα χαμηλοσω λιγο την την ενταση του RADIOCD μετα απο 5-10 δεπτερολεπτα επανερχετε σε σωστη ακροαση.τον ξηλωσα και τον πηγα στο service της εταιριας και μου ειπαν οτι ο ενισχυτης δεν εχει κανενα προβλημα και οτι απλα το κασετοφονο μου ειναι δυνατο και τον υπεροδηγώ(πραγμα που εγω δεν πιστευω, ισως δεν θελαν να ασχοληθουν γιατι ημουνα μεσα στα πλαισια της εγγυησης) .Προβλημα στισ εξοδους rca του RADIOCD δεν τιθετε γιατι ειναι ελεγμενο και σε αλλον ενισχυτη και μαλιστα μικροτερης ισχυς. ουτε και θεμα τροφοδοσιας του ενυσχυτη ,ηχεια και καλωδια ,ειναι ολα ελεγμενα και σωστα. κατι που μπορει να σας βοηθησει για να με βοηθησετε ειναι οτι τον χειμωνα που εκανε κρυο επαιζε σχεδον ολοκληρο τραγουδι πριν κοψει τα πριμα.ο ενισχυτης ειναι τετρακαναλος και παιζω και sub με γεφυρωμενα τα 2 καναλια που το παιζει αψογα και ακουραστα.
Με εκτιμηση περιμενω την βοηθεια σας. μπαμπης

gsmaster
07-06-05, 00:53
Όντως είναι πολύ πιθανό ο ενισχυτής σου να υπεροδηγείται. Το ότι το καλοκαίρι στο κάνει πιό νωρίς σήμαίνει ότι ο ενισχυτής σου ζεσταίνεται, και το κύκλωμα προστασίας του "κόβει" την ενίσχυση για να μην καεί. Τώρα για να βοηθήσεις την κατάσταση μπορέις να βάλεις κανα ανεμιστήρι αλλά στο αμάξι είναι λίγο δύσκολο...

uC
07-06-05, 01:03
το πιο πιθανό είναι να έχει γίνει λάθος στην προσαρμογή με τα ηχεία! Η αντίσταση των ηχείων είναι ίδια ή μεγαλύτερη απο αυτή που θέλει ο ενισχυτής σου? Εαν έχεις βάλει παράλληλα δυο ηχεία να ξέρεις πως η συνολική αντίσταση που έχουν τώρα είναι η μισή!

hlektrologos000
07-06-05, 02:20
πρωτα απο ολα σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας. για ανεμηστηρακια το εχο σκεφτει και ιδη τα εχο αγορασει, για υπολογιστη που ειναι και 12v και συντομα θα τα προσαρμοσω.για τα ηχεια δεν τιθετε θεμα αντιστασης , και με 4ωμ ηχεια που τον εχω και με 8ωμ που τον εχω δοκιμασει το ιδιο γινετε. σε καθε εξοδο παιζω ενα ηχειο μονο 4ωμ.

Danza
07-06-05, 13:53
Το ίδιο πρόβλημα και πιό χειρότερο έχει και ο αδερφός μου με τον ενισχυτή του, αν παραανοίξει την πηγή χάνει πρίμα και μετα που το χαμηλώνει επανέρχωνται... ίσως να έχεις μικρά σε ισχύ ηχεία (RMS) και ο ενισχυτής να το κάνει επίτηδες για να μη σου κάψει τα τουίτερ σου.... αλλά μπορεί και να είναι απο την πηγή ή και απο υπεροδήγηση όπως είπαν πιο πάνω