PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναζητηση κυκλωματων και πληροφοριων πανω σε ενισχυτες ηχου



NUKE
20-06-05, 18:26
Επειδη εχω αρχισει να ασχολουμε με ενισχυτες θα ηθελα να σας ρωτησω τις βασικες διαφορες αναμεσα στους ενισχυτες αυτοκινητου και στους κανονικους ενισχυτες.Ποιοι ειναι πιο φτηνοι για κατασκευη?Παραμορφωση?Καταναλωση και ποσα Watt?
Α, και σκεφτομαι να φτιαξω τον ενισχυτη 56W Rms αλλα ειναι ατοκινητου και πιστευω δεν ειναι πολυ καλος.Γενικα εχετε κανενα κυκλωμα για πολλα Watt?
Οποιιαδηποτε πληροφορια θα ηταν χρησιμη.

gsmaster
20-06-05, 19:28
Οι ενισχυτές αυτοκινήτου χρησιμοποιούν τροφοδοσία 12V. Δεν σε περιορίζει να τον βάλεις μόνο στο αυτοκίνητο, αλλά με 12V έχεις έναν περιορισμό στα Watt (ο οποίος ξεπερνιέται με παλμοτροφοδοτικά). Οι ενισχυτές που δεν είναι σχεδιασμένοι για αυτοκίνητο, μπορεί να έχουν τάση τροφοδοσίας μεγαλύτερη από 12V πχ 30-40V ή και συμμετρική τροφοδοσία, και να έχουν καλύτερες επιδόσεις, σε ποιότητα και ισχύ.

Όσο για τον ενισχυτή που αναφέρεις, είναι καλός αλλά τα 56Watt είναι με 10% παραμόρφωση (νομίζω). Δες και στο datasheet του ολοκληρωμένου που χρησιμοποιεί.

NUKE
21-06-05, 01:03
Καταλαβα.Και εγω κατι τετοιο ειχα στο μυαλο μου.
Ο ενισχυτης 56W εχει πραγματι 10% παραμορφωση και δεν μου αρεσει πολυ.Δε υπαρχει κανενα κυκλωμα με περισσοτερα volt και καμοια 100αρια Watt?

KostasTheGR
21-06-05, 13:18
Υπάρχουν άπειρα σχέδια όρεξη να έχεις,
πρώτα από όλα αν δεν έχει και πολύ εμπειρία με το αντικείμενο προτίμησε κάποιο Kit (www.smartkit.gr) θα σε γλυτώσει από σπατάλη χρημάτων,
τώρα αν πάμε για πιο βαθιά νερά, ωραία σχέδια θα βρεις εδώ:
www.electronics-lab.com
www.e-panorama.com

και αν πραγματικά θες να ασχοληθείς με ενισχυτές
η καλύτερη πηγή πληροφοριών και σχεδίων και γενικά βοήθειας είναι:

www.diyaudio.com