PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα με εμφάνιση



pamig
27-06-05, 12:29
Καλημέρα παιδιά είμαι νέοσ στο forum και πριν μερικές μέρες προσπάθησα να εμφανίσω την πρώτη μου πλακέτα αλλά χωρίς αποτέλεσμα.Βασικά δεν χρησιμοποιώ λάμπα αλλά εκθέτω την πλακέτα στο φως του ήλιου (όχι απ' ευθείας) για 4-5 λεπτά. Στην εμφάνιση όμως έχω πρόβλημα.Δοκίμασα και σε λάμπα φθωρίου 11watt (απο αυτό το site το είδα) και πάλι χωρίς αποτέλεσμα.Μήπως το διάλυμα καυστικής σόδας είναι αραιό?(1σακουλάκι σε 1 lt νερό).Υπάρχει άλλος τρόπος εκτός από τη λάμπα UV ή δεν θα την αποφύγω?

gsmaster
27-06-05, 12:47
Διάβασε εδώ υπάρχουν πολά θέματα και για την μέθοδο σιδερώματος και με λάμπα.
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewforum.php?f=27

Με τον ήλιο δεν είναι σίγουρο ότι θα σου βγεί καλά. Τί πρόβλημα έχεις στην εμφάνιση? πειραματίσου, για να βρείς τον ιδανικό χρόνο, αλλά με τον ήλιο δεν μπορείς να υπολογίσεις. Καλύτερα κάνε ενα κουτί με λάμπα, για να βρείς τον ιδανικό χρόνο για το κουτί σου.

pamig
27-06-05, 13:05
Βασικά δεν εμφανίζεται τίποτα!!Δοκίμασα να αποχαλώσω για να ελέγξω αν έχει καεί όλο το φωτοευαίσθητο αλλά δεν γίνεται ούτε αποχάλκωση που σημαίνει οτι υπάρχει ακόμα φωτοευαίσθητο υλικό.Με την λάμπα φθωρίου μήπως μπορώ να πετύχω κάτι καλύτερο?

billy
27-06-05, 14:31
Το ενα σακουλάκι σε ενα λίτρο νερό είναι μια χαρά, αρκεί να είναι σε θερμοκρασία δωματίου, δηλαδή 20-25 βαθμούς, αντε 30 τώρα που πιάσαν οι ζέστες...

Αν ΔΕΝ εμφανίζεται τότε δεν την άφησες αρκετά να καεί.

Πάρε ενα μικρό κομμάτι πλακέτα και σκέπασε τη μισή και την άλλη μισή βάλτην στον ήλιο κανενα
εισοσάλεπτο. Μετά δοκίμασε με τη σόδα. Άν δεν γίνει, άστην στον ήλιο παραπάνω.
Βασικά αν αυτό με το οποίο καλύπτεις τις διαδρομές είναι εντελώς αδιαφανές, τότε μπορείς
να την αφήσεις θεωρητικά όσο χρόνο θέλεις στον ήλιο.

Πάντως σκέψου καλύτερα να φτιάξεις ένα κουτί...είναι λίγο ζόρικο αλλά αξίζει το κόπο.

pamig
27-06-05, 15:53
Πριν από λίγο έκανα μερικά τεστ και κάτι αρχίζει να γίνεται... (αφήνω την πλακέτα στην αντηλιά για 2-3 λεπτά και εμφανίζω με tuboflo και ζεστό νερό) Νομίζω οτι θα τα καταφέρω.Ευχαριστώ για τη βοήθεια....
P.S. Η λάμπα θα είναι μια από τις επόμενες κατασκεύες μου