PDA

Επιστροφή στο Forum : Τροφοδοτικο 35v για αμαξι



vtecg-R
27-06-05, 15:14
Μπορει κανεις να σχεδια σει την πλακετα για αυτο το τροφοδοτικο?Φενεται καλο για εναν απλο ενισχυτη.Τι λετε?????? http://sound.westhost.com/project89.htm

Danza
28-06-05, 00:21
φενεται πολυ καλο γιατι χρησιμοποιεί τρανζίστορς mosfet που σημαινει πολυ καλο ρεύμα και ταχύτητες... βασικα ειναι λίγο περίπλοκο να το σχεδιάσεις αλλά αμα θέλεις μπορείς να το εκτυπώσεις σε ενα χαρτί και να το πάς σε ενα μαγαζί να στο φτίαξουν. απο τιμή δε ξέρω αλλα περίμενε καμια 30-50αρα euro (εχω ακούσει οτι τόσο κοστίζει)

vtecg-R
28-06-05, 00:55
Ειναι λιγο τσιμπιμενη η τιμη,τωρα που δεν δουλευω.Αν καποιος βοηθουσε θα ηταν πολυ καλο.τελος παντων αμα κανω τιποτα σε κανα μαγαζι θα το δημοσιευσω το σχεδιο να δουμε τι λεει.

MHTSOS
02-07-05, 02:02
Το συγκεκριμένο σχέδιο το έχω μελετήσει πολύ καλά αλλα δυστηχώς δεν έχω σχέδιο πλακέτας. Είναι πολύ καλή και αξιόπιστη σχεδίαση αλλά αν δεν έχεις πρόσβαση σε παλμογράφο μην επιχειρήσεις να το φτιάξεις. Αν ο χρονισμός των MOSFET δεν είναι ακριβέστατος τότε μπορεί να μείνουν ανοιχτά και τα δύο ζευγάρια και τότε πολύ απλά θα πάρει φωτιά το αμάξι σου. Φαντάσου απλά ότι μια μπαταρία αυτοκινήτου μπορεί να δώσει 250Α για 30 δεύτερα :shock: . Αρκετά για να λιώσουν τα πάντα. Είναι και ο λόγος που δεν το έφτιαξα και εγώ. Αν έχεις παλμογράφο και αρκετή εμπειρία σε κυκλώματα ισχύος επιχείρησέ το. Θα έιναι ωραίο να έχεις στο αμάξι ένα ενισχυτή 350W RMS :D .