PDA

Επιστροφή στο Forum : ενισχυτης ηχου με λαμπες(μετατροπες)



antonis
01-07-05, 16:37
παιδια για σας θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω σε ενα ενισχυτη ο οποιος εχει στην εξοδο 4 λυχνιες να χρησιμοποιησω μονο δυο
επισης εαν εχει στην εξοδο δυο λαμπες να προσθεσω αλλες δυο κανοντας φυσικα τις αναλογες μετατροπες στο τροφοδοτικο.

antonis
02-07-05, 02:08
καμια απαντηση????!!!

stendor
02-07-05, 14:11
μάλλον θέλεις να μπλέξεις. και τα δυο που ανέφερες δεν είναι τόσο απλά όσο ακούγονται. αλλάζουν τροφοδοσίες, μετασχηματιστές εξόδου κ.α.

antonis
02-07-05, 16:02
ας πουμε οτι το τροφοδοτικο ειναι για 4 λαμπες. ο μετασχηματιστης εξοδου ειναι ο 1650R της hammond ο οποιος λενε οτι χρησιμοποιεται για δυο η για τετσερις λαμπες στην εξοδο.τι λετε?

kastavidakias
05-07-05, 08:56
Οσο αφορα την χρηση απο 4 λαμπες σε 2 δεν εχεις κανενα προβλημα απλα διπλασιασε την ωμική αντισταση του φορτιου. Βεβαια η ισχύς θα ειναι η μισή περιπου.

Τωρα απο 2 λαμπες σε 4 ειναι λιγο πιο πολύπλοκο το θέμα θέλεις και μεγαλύτερο τροφοδοτικό και αλλο Μ/Σ εξοδου για να πάρεις την παραπάνω ισχυ που θέλεις.

Ελπίζω να σε βοήθησα αλλιως εδω ειμαστε.

antonis
10-07-05, 17:59
λοιπον η μετατροπη θα γινει στο σχεδιο που εχω παρακατω. Θα προσθεσω ακομα ενα κυκλωμα εξοδου παραληλα δηλαδη αλλες δυο el34 μαζι μετα παρελκομενα ομως τις αντιστασεις R20,R21 θα τις μειωσω σε 340Ω καταληλη τροφοδοσια και καταληλο μετασχηματιστη εξοδου τι λετε θα κανω δουλεια? το μονο που με ανυσυχει ειναι μηπως πρεπει να αλαξουν οι τιμες των εξαρτηματων για το FB+ του ενισχυτη(R5,6,7 και C5)

antonis
11-07-05, 02:47
καμια απαντηση??

kastavidakias
11-07-05, 09:09
Αφου μιλας για καταλληλη τροφοδοσια και νεο μετασχηματιστη εξοδου ασφαλως θα κανεις δουλεια. Τωρα για τις R20 , R21 δεν βλεπω τον λογο να αλλαξεις την τιμη τους. Οσο για την αναδραση ισως δεν ειναι ασχημη ιδεα να παιξεις λιγο με τις R5 ,R6

antonis
11-07-05, 15:59
επειδη ειμαι λιγο απειρος οσο αναφορα τους ενισχυτες με λυχνιες η αναδραση αλαζει οταν αλαζουμε μετασχηματιστη εξοδου ή εξαρταται απο το κυκλωμα οδηγησης με αποτελεσμα να πρεπει να αλαξουν οι τιμες των αντιστασεων R5,R6. και κατι αλλο πως θα ελενξω την αναδραση ουτως ωστε να ειναι σε επιθημιτο επιπεδο.
συγνωμη αν σας κουρασα :?

antonis
12-07-05, 03:44
κανεις???

kastavidakias
12-07-05, 08:40
Να σε ρωτησω κατι. Το ενισχυτη αυτο τον εχεις κατασκευασει ηδη και απλα θελεις να προσθεσεις ενα ζευγαρι λυχνιες ακομα ή σκοπευεις να τον κατασκευασεις κατευθειαν με 4 λυχνιες?

Οσο για την αναδραση αφορα ολες τις βαθμιδες απο την προενισχυση εως και τον μετασχηματιστη εξοδου εφοσον οποιαδηποτε αλλαγη σε οποιαδηποτε βαθμιδα αλλαζει την συναρτηση μεταφορας του συστηματος.

antonis
12-07-05, 14:28
ειμαι στο σταδιο της συναρμολογησης και σκοπευω να τον κατασκευασω κατευθειαν με 4 λυχνιες. το ελεκτορ χρησιμοποιει τον μετασχηματιστη της lundahl ll1620/p-p. επειδη ομως ειναι λιγο ακριβος γυρω στα 500Ε λεω να βαλω τον 1650Τ της hammond. οπως μου φαινεται ομως θα τα βρω σκουρα με την αναδραση γιατι δεν ξερω ουτε τι ειναι αλλα ουτε πως να την προσαρμωσω σε επιθημιτο επειπεδο. καμια βοηθεια??

antonis
13-07-05, 03:21
φιλε katsabidakia καμια βοηθεια?

kastavidakias
14-07-05, 08:31
Λοιπον κοιτα αρχικα ξεκινα με τις τιμες που εχει το σχεδιο και αφου τον ολοκληρωσεις παιξε λιγο με την R7 περνοντας την αποκριση του ενισχυτη καθε φορα. Πρεπει να ειναι οσο γινεται πιο ομαλη για ολο το ακουστικο φασμα.
Τον μετασχηματιστη που λες δεν γνωριζω χαρακτηριστικα αλλα λαμβανεις υποψην την ισχυ εξοδου (που για 4 EL34 ειναι γυρω στα 80-100W οποτε ο μετασχηματιστης πρεπει να ειναι υπολογισμενος για ισχυ 1.6-2 φορες πανω) και επισης τον λογο αντιστασων (φορτιου και Raa των λυχνιων).
Εννοειτε βεβαια πως κα ο μετασχηματιστης τροφοδοσιας πρεπει να ειναι μεγαλυτερης ισχυος και αυτος.

antonis
16-07-05, 03:11
λοιπον τα χαρακτηριστικα που δινει η hannond για τον 1650t ειναι ισχυς 120w αντισταση προτευοντος 1.9K και δευτερευοντος 4-8-16Ω στο παρον κυκλωμα χρησιμοποιειτα ενας μετ/στης LL1620PP της LUNDHAL με αντισταση προτευοντος 6Κ ισχυς 100w για δυο ομως λαμπες. εγω λεω να χρησιμοποιησω 4 λαμπες στην εξοδο με τον 1650Τ που οπως λεει ο κατασκευαστης σηκωνει μεχρι και 6 el34 πρεπει να γινουν καποιες μεταροπες?και αν ναι ποιες. παρακαλω βοηθεια εχω τελειωσει το κυκλωμα και δεν ξερω τι θα αντιμετωπισω ειναι η πρωτη φορα καταλαβαινετε.

antonis
21-07-05, 19:54
ρε παιδια καμια βοηθεια????????