PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια για Ιδιοκατασκευη LCD



Maz00nga
06-07-05, 15:59
Χαιρετε παιδες!
Εχω πολλα παλια στερεοφωνικα σπιτι, MINI Hi-Fi για παραδειγμα, που για καποιο λογο τα χει παιξει το CD τους λογου χαρη, κ βλεποντας οτι εχουν καποια πραγματα χρησιμα, σκεφτηκα μηπως μπορω να χρησιμοποιησω τις LCD οθονες τους για να απεικονιζω λογου χαρη την συχνοτητα επεξεργαστη ή στροφες ανεμιστηρα στον υπολογιστη μου. Αν καποιος ειναι προθυμος να βοηθησει, ζητηστε μου οτι λεπτομερεια χρειαζεστε :) (Παρεμπιπτοντως, αν καποιος ξερει ποια ειναι τα συνηθη προβληματα για τα CD Drives των Hi-Fi ας ριξει ενα "συρμα" μην τα στειλω τζαμπα τα καημενα να κανουν παρεα στον Η/υ :D )

gsmaster
06-07-05, 17:40
Για να χρησιμοποιήσεις την οθόνη τους είναι δύσκολο, γιατί πρέπει να κάνεις και το κύκλωμα οδήγησης της LCD αφού σε τέτοιες συσκευές, ο controller συνήθως είναι σε τυπωμένο πάνω στην πλακέτα (καλυμμένος με μαύρη σταγόνα) και δεν έχεις περισσότερα στοιχέια γι αυτόν.

Οι αντίστοιχες οθόνες ξεκινάνε απο 5+κατι ευρώ (2χ16) και το κύκλωμά τους είναι απλούστατο.

Για το πώς μπορείς να τα φτιάξεις, καλύτερα κάνε ένα νέο θέμα στην ενότητα "Επισκευές" (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewforum.php?f=28) ;)