PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενισχυτης Sansui A-60



Danza
10-07-05, 23:37
Καλησπέρα, εχω εναν ενισχυτή που αποδίδει 2χ60watt rms @8ohms, τώρα επειδής peak power έχει 2x80watt @8ohms θα ήθελα να μου πεί κάποιος αν μπορώ με αλαγή των οδηγών των τελικών τρανζίστορς αν γίνεται τα peak (80watt per channel) να τα μετατρέψω σε rms.
Και αν γίνεται τι επιπτώσεις μπορεί να εχει το μηχάνημα... γιατι δε θέλω να γίνει καμια ζημιά επειδής τον έχω πολλα χρόνια και ειναι σκύλι

kastavidakias
11-07-05, 09:03
Στην ουσια μιλάς για αυξηση της ισχυος εξοδου του ενισχυτη και επειδή η αντισταση φορτιου ειναι σταθερη μιλαμε για αυξηση της τασης εξοδου. Συνεπως θα πρεπει να αυξηθει η ταση τροφοδοσιας της βαθμιδας εξοδου δηλαδη μιλαμε για αλλο τροφοδοτικο στην ουσια. ΑΣΦΑΛΩΣ θα πρεπει να λαβεις υποψην και τα παρακατω:
1) εαν τα τρανζιστορ εξοδου μπορουν να λειτουργησουν στις νεες συνθηκες (ταση, ρευμα)
2) αν η βαθμιδα οδηγησης μπορει να οδηγησει τα ενδεχομενως νεα τρανζιστορ εξοδου
3) το υπολοιπο κυκλωμα εαν μπορει να λειτουργήσει με την αυξημενη αυτη ταση

Οπως βλεπεις ειναι προτιμετερο να κατασκευασεις ενα ενισχυτη απο την ΑΡΧΗ :!: :!: :!:

antonis
11-07-05, 15:30
σωστος :wink: !!!

Danza
11-07-05, 15:53
Μαλιστα.. δηλαδη τσαμπα κόπος να ασχοληθώ... καλυτερα να παρω ενα πιο μεγαλο.. παντος ευχαριστω :)

Danza
25-01-06, 22:54
Παιδια καηκε το θηριο αλλα τον επισκευασα!! πηρα εναν yamaha 5.1 που θελω να οδηγησει απο την εξοδο subwoofer τον sansui για να βαλω 2χ12'' στο δωματιο... ο yamaha παρέχει εξοδο αλλα πρεπει να βαλεις εξωτερικο ενισχυτη.. τωρα ο sansui λογω μικρης ισχυς στην εξοδο (60w rms@8Ω με το ζορι!!!) και τα sub's ειναι αρκετα μεγαλυτερα κατι πρεπει να του κανω μεσα για να εχει μεγαλυτερη ισχυ στις εξοδους... τι θα χρειαστει να του αλλάξω (απο τροφοδοτικο κλπ εχω πιο ισχυρα να του βαλω και ψηκτρες στα τελικα τρανζιστορ)???

Danza
15-03-06, 21:47
σκεύτηκα να κανω αυτο με τα πρόσθετα εξαρτήματα που φαίνεται στην εικόνα που εχω ανεβάσει, μετασχηματιστή εχω βαλει 550watt απο 350watt που είχε η συσκευή καθώς και μεγαλύτερες ψύκτρες με ανεμιστήρες, στην ανόρθωση αλάχτηκαν οι διοδοι που ειχε με γεφυρα 35Α για να αντέχει... τι προοπτικές υπάρχουν και τι άλλο πρέπει να αλλαχτέι?

Danza
18-03-06, 00:40
τελικα το project με τα πρόσθετα κατέληξε στα σκουπίδια.. αλλα έκανα το εξής.. αφησα τον μετασχηματιστη 550w στη συσκευή την έβαλα στη πρίζα χωρις drivers και τελικά τρανζίστορ και δεν έδειχνε να έχει πρόβλημα... τωρα για εξόδου αγόρασα τα BDW83C/BDW84C (NPN-PNP) και για drivers BD139/BD140 (NPN-PNP), τι πρέπει να κοιτάξω (π.χ. ρευμα ηρεμίας) πριν τα τοποθετήσω αυτά τα τρανζίστορς? Αν θέλει καποιος το σχέδιο του ενισχυτη ας μου αφήσει ενα mail να το στείλω γιατι ειναι μεγάλο να το κανω upload :shock: