PDA

Επιστροφή στο Forum : ... A D U S T LoudSpeakers ....



BEJITA
04-08-05, 09:04
Καλησπέρα και από μένα έχω εδω και 2 βδομάδες που παρακολουθώ το site ...
Έχω 1 μικρό προβληματάκι , έχω 2 speakers 8 ohm με 10w input δυστυχώς τα έχω κάψει :cry:
Υπάρχει περίπτωση να διορθωθούν?

BEJITA
09-08-05, 10:18
Καλά κανείς δεν γνωρίζει ή κανείς δεν απαντάει επειδή θεωρεί το θέμα γελίο?
Τουλάχιστον γνωρίζει κανείς την αρχή λειτουργία τους δηλαδή το ρεύμα που περνάει μέσα από το πηνίο του ηχείου πως δημιουργεί μηχανικές ταλαντώσεις και γενικά αν γνωρίζει κανείς κανένα βιβλίο σχετικό με αυτό το αντικείμενο ώστε να το διαβάσουμε και να μάθουμε και κάτι :)


Μια απάντηση του ναι ή όχι ου αρκεί :)

^Active^
09-08-05, 10:40
Βασικα δεν ειναι καθολου γελιο το θεμα σου απλα γνωμη μου ειναι αρκετα δυσκολο να κανεις περιελυξη μεγαφωνου ..Και αν τα καταφερεις δυσκολα θα δουλεψει οπως ηταν πρωτα. Οσο για βιβλιο υπαρχουν αρκετα αλλα δεν θυμαμαι βιβλιογραφια απεξω ισως αν βρω κατι να σου καποια στιγμη.

BEJITA
09-08-05, 10:57
Είμαι χαρούμενος βασικά που κάποιος απάντησε :D
Τώρα στο θέμα μας όταν λέμε ότι έκαψα τα ηχέια ενοούμε ότι έχει καεί η σύνθετη αντίσταση που έχουν των Re(z) = 8 ohm ?...δηλαδή <το πηνίο ?????> και μία ωμική αντίσταση ?
Και γενίκα ποιά είναι τα μέρη του ηχέιου που είναι αγωγοί του ρεύματος?

electronic
09-08-05, 15:02
Καλησπέρα.
Το μεγάφωνο μέσα έχει μόνο ένα τύλιγμα-πηνίο γύρο από έναν χάρτινο πυρήνα ο οποίος στο κέντρο του έχει τον μαγνήτη. Καθώς περνάει το ρεύμα μέσα από το πηνίο τότε δημιουργεί ένα διαφορετικό μαγνητικό πεδίο από το αυτό του μαγνήτη με αποτέλεσμα να μετακινείτε ο κώνος του μεγαφώνου και να ακούμε την μουσική. Τώρα ο ενισχυτής σου έδωσε περισσότερο ρεύμα μέσα από το πηνίο( ανάλογα με την διατομή του πηνίου αντέχει και κάποιο ρεύμα) με αποτέλεσμα ή να το κάψεις εντελώς (μετράς και είναι άπειρη η αντίσταση) ή το έχεις βραχυκλώσεις (μετράς και βλέπεις αντίσταση μικρότερη από την ονομαστική τιμή) Δύσκολα θα βρεις ίδιο σύρμα για να κάνει το πηνίο αλλά και δύσκολα θα το ξανατοποθετήσεις μέσα στο ηχείο. Καλλίτερα να πας να αγοράσεις ένα άλλο για να κάνεις την δουλεία σου και αν θες να ασχοληθείς πες μου για πληροφορίες.

Γιώργος.






Είμαι χαρούμενος βασικά που κάποιος απάντησε :D
Τώρα στο θέμα μας όταν λέμε ότι έκαψα τα ηχέια ενοούμε ότι έχει καεί η σύνθετη αντίσταση που έχουν των Re(z) = 8 ohm ?...δηλαδή <το πηνίο ?????> και μία ωμική αντίσταση ?
Και γενίκα ποιά είναι τα μέρη του ηχέιου που είναι αγωγοί του ρεύματος?

BEJITA
09-08-05, 15:25
Οπότε με λίγα λόγια πηνίο και μαγνήτης στα σκουπίδια ..και κρατάμε μόνο την ξύλινη κούτα τους ..Οπότε μπορώ να δημιουργήσω την κατασκευή Ηχεία 3 δρόμων από το 5 βήμα και μετά :) (τοcrossover +Bass Midrange +Full Range+Dome tweeter θόλου .) έχει υλοποιήσει κανείς την κατασκεύη αυτή ?Πόσο στοιχίζουν τα υλικά αυτά ? Και πείτε καμία πληροφορία για το τι είναι το καθένα