PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΓΚΑΡΑΖΟΠΟΡΤΑΣ



giorgos
05-08-05, 23:54
\Γεια σας εχω μια δυσκολια στο να φτιαξω ενα μηχανισμο για το γκαραζ του σπιτιου μου.δεν μπορω να βρω ενα αμπερομετρικο αυτο το κυκλωμα δηλαδη που οταν βρει καποιο εμποδιο η πορτα αυξανονται τα αμπερ και περνοντασ απο καπιο οριο που εχει κοβει την κινηση.θελω να λειτουργει με 24 βολτ και να κοβει περιπου στα 1.6Α.ξερει καπιοσ αν μπορω να το φτιαξω?καπιο σχεδιο?αυτα ευχαριστω

gsmaster
06-08-05, 00:42
Το κύκλωμα μπορεί να αποτελείται από μια αντίσταση ισχύος σε σειρά με το φορτίο, και ένας συγκριτής αναλαμβάνει να παρακολουθεί την τάση στα άκρα της και όταν αυτή υπερβεί κάποια τιμή, να διεγείρει ένα ρελέ.

Αυτά θεωρητικά. Στην πράξη είχα ξεκινήσει να το δοκιμάσω, αλλά ,δεν θυμάμαι γιατί, το άφησα...

giorgos
06-08-05, 11:40
Ναι αλλα εγο θελω να ελεγξω το ρευμα μπορω να το ρυθμισω καπως?κατι συγκεκριμενο για να το φτιαξω?παντως στα ετοιμα που αγοραζεισ υπαρχει και το αμπερομετρικο μεσα αλλα σκετο που εχω ρωτησει να βρω δεν υπαρχει.ευχαριστω παντως

gourtz
18-08-05, 09:57
και γιατι δεν κανεις ενα κυκλωμα με ρελε και με και με τερματα διαδρομης ενα ενα στην αρχη και ενα στο τελος και κανενα φωτοκυταρο πχ την ωρα που κλεινει μολισ ποιασει κατι να ανοιξει καλο νομιζω θα ειναι. αν μπορεις βγαλε καμια φωτογραφια με το μοτερ κτλ να παρουμε και εμεις καμια ιδεα και ηθελα να το κανω αλλα δεν βρικα τροπο να μπλοκαρο το μοτερ με την πορτα

manosf
27-10-05, 14:13
και μια και λεμε για γκαραζοπορτες .....ξερει κανένας που μπορεί να αγοράσω μοτερ 12V ενος ή και μισού HP ?

Το μονο που με νιάζει είναι να μπορό να κάνω αλλαγή τάσης για να μπατάρει και η περιστροφή του μοτερ. Δηλ. οχι steppers και λιπές ιστορίες...

Ευχαριστώ!!!

PIT995
06-11-05, 21:36
Καλησπερα.Ειμαι καινουριος,εψαξα στο google και βρικα αυτο το site.το βρισκω φοβερο.εχω το εξις προβλημα.προσφατα μου χαλασε ο μιχανισμος του παραθυρου του αυτοκινητου ο οποιοσ αποτελειται απο μοτερ με μειωτηρα.μπορει να τραβιχει που το δοκιμασα συρωμενη ποτρα 250 kgr γκαραζ που με ενδιαφερει να την κανω ηλέκτροκινητη.το μοτερ ειναι 12V.Αλλα δυστηχως δεν μπορω να το προσαρμοσω επανω στην πορτα.μηπως ξερετε καμια διευθηνση ή καμια πατεντα να μου προτηνετε? Οσο για το μιχανισμο που λεει ο ΓΙΩΡΓΟΣ,μπορεις να χρισημοποιεισεις οπως σου ειπανε και παραπανω τερματικους διακοπτες με N.C.επαφες ωστε οταν η πορτα φτανει στο τερμα της να ενεργοποιουνται και να ανοιγουν το κυκλωμα σε καθε περιπτωση που η πορτα τερματιζει.

gourtz
06-11-05, 23:36
ετσι ακριβως και σε συνδιασμο με τα φωτοκυταρα την ωρα που ανοιγει αν ποιασει κατι δεν κανει τιποτα αλλα την ωρα που κλεινει αν ποιασει κατι τοτε σταματαει και ανοιγει παλι η μενει εκει που ειναι αναλογα με το κυκλωμα.

gsmaster
06-11-05, 23:58
...
δεν μπορω να το προσαρμοσω επανω στην πορτα.μηπως ξερετε καμια διευθηνση ή καμια πατεντα να μου προτηνετε?
....

Το πρόβλημα είναι η μηχανική στήριξη σωστά? πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιο σιδεράδικο που κάνει τέτοιες πατέντες, ή αν έχεις τα εργαλεία και πιάνει το χέρι σου να το κάνεις μόνος σου. Τώρα πώς θα μεταδώσεις την κίνηση ... βάλε φαντασία.

Είσαι σίγουρος ότι αυτό το μοτέρ μπορεί να τραβήξει τόσο βάρος?

ΤΣΑΡΟΣ
07-11-05, 23:10
και μια και λεμε για γκαραζοπορτες .....ξερει κανένας που μπορεί να αγοράσω μοτερ 12V ενος ή και μισού HP ?

Το μονο που με νιάζει είναι να μπορό να κάνω αλλαγή τάσης για να μπατάρει και η περιστροφή του μοτερ. Δηλ. οχι steppers και λιπές ιστορίες...

Ευχαριστώ!!!

Καταρχάς ενα μοτέρ μισού HP θέλει γύρω στα 20Α στην κανονική του λειτουργία!!Για γκαραζόπορτα το θέλεις?Όσο αναφορά τώρα τα DC μοτέρ έχουν τρομερή ροπή!Για να καταλάβετε αυτό τον καιρό ετοιμάζουμε στο μαγαζί ένα βαγόνι που θα παίρνει ένα τόνο σίδερα και για κίνηση θα έχει επάνω 1/2HP 12VDC μοτέρ.

manosf
09-11-05, 14:07
Ναι για γκαραζοπορτα το θέλω. Είναι κάτο από 100 κιλά αλλά δεν ξέρω (και δεν γνωρίζω) τον τρόπο υπολογισμού του μοτερ που χρειάζομαι. Έτσι είπα για 1/2 ΗΡ για να είμαι σίγουρος. Από την άλλη πλευρα δεν μπορώ να βρώ και από κάπου να αγοράσω σκέτο μοτερ για δοκιμές (ξεκινόντας από μικρά και ανεβένοντας.) Εάν κάποιος ξέρει καμία βιοτεχνία ή μαγαζί με τέτοια (μοτερ κλπ) μπορεί να βοηθήσεί?

Lykos1986
09-11-05, 22:18
Από ότι θυμάμαι από την φυσική του Λυκείου, αν δεν κάνω λάθος υπάρχει η αναλογία: 1 ίππος μπορεί να σηκώσει 75 κιλά. Αυτό που πρέπει υποχρεωτικά να κάνεις, είναι να χρησιμοποιήσεις και κάποια γρανάζια μετασχηματισμού των στροφών, κάτι σαν κιβώτιο ταχυτήτων, ώστε να αυξήσεις και την ροπή στρέψης και την ταχύτητα ανόδου - καθόδου της πόρτας.


Τώρα για βιοτεχνίες… ξέρω ένα παιδί που ξέρει τέτοια μαγαζιά, είναι και Θεσσαλονικιός οπότε είναι μέσα στα πράγματα!!! Είναι μέλος στο forum αλλά δεν έχει πατήσει ποτέ. Θα τον βρω και θα σου πω. Ελπίζω και αύριο.

manosf
10-11-05, 09:33
Σε ευχαριστώ πολυ φιλε!!! Εαν βρεις και τον άλλο που λες θα μου εχεις κανει μεγάλη χάρη. Όσο για την μείωση στροφών έχω την κατάλληλη πατέντα.... μηχανισμός από τέντες!!! συγκεκριμένα έχει έναν ρυθμό μείωσης 7:1 και έχει όλα τα καλούδια για εξωτερική τοποθέτηση....δηλ. έτοιμες βίδες για βίδομα, έτοιμους άξονες εισόδου και εξόδου, και είναι σχεδιασμένο για να δουλέυει και στις δύο κατευθύνσεις...

το κύκλωμα το έχω έτοιμο (με ρελέδες και 2 πληκτρολόγια με κωδικούς αλλά και μαγνητικές επαφές για αρχή - τέλος , αλλά και διακόπτη ανάγκης και έναν αισθητήρα PIR που αντιστρέφει τα ρελε σε περίπτωση που βρεί να περνά κάποιος.

Οπότε αυτό που ψάχνω είναι μονο το μοτερ!!!!

Βοηθήστε ρε παιδια να το βρώ και αυτό...
:wink:

athalex
10-11-05, 21:56
Καλησπερα παιδια,για σκεφτηκε λιγο και το μοτεραπο υαλοκαθαριστηρα αυτοκινητου.Οταν ημουν μικρος ειχα φτιαξει μοτερ σουβλας.πολυ δυναμη λογο του υποπολαπλασιασμου της σχεσης μεταδοσης.οσο για το εμπερομετρικο στα παραθυρα των αυτοκινητων υπαρχουν τετοια ρελε ωστε οταν βρουν ζορι σταματανε ή και κατεβαινουν μονα τους,

Lykos1986
10-11-05, 23:11
Αυτό με το να σταματάνε αυτόματα αν υπάρχει κάποιο αντικείμενο, πχ ένα χέρι είναι ένα παιχνίδι με το ρεύμα. Με λίγα λόγια ο αισθητήρας αναγνωρίζει την αύξηση του ρεύματος κατανάλωσης από τον μηχανισμό και αυτόματα το στρέφει προς την αντίθετη κατεύθυνση. Τουλάχιστον πολύ χονδρικά έτσι δουλεύει το όλο σύστημα.

alani1984
15-11-05, 15:22
Σωστός ο ΛΥΚΟΣ!!!!!

manosf
16-11-05, 10:23
Πάντος εγώ για να αποφύγω όλα αυτά τα περίεργα έκανα το εξής : έβαλα έναν διακόπτη με λάμα την οποία την κόλησα στο εμπρός μέρος της πόρτας. Έτσι με οποιαδήποτε επαφή φέρνω εντολή στο δευτερέυον κύκλωμα και σταματάω την κίνηση. Ο ίδιος διακόπτης εξυπηρετεί και σαν διακόπτης τέλους διαδρομής. ο Διακόπτης αυτός μου κόστισε μόνο 5€ (ΤΖ-7141) και είναι εξωτερικού χώρου.

Κανένα νεώτερο για μοτέρ?

Gant
17-11-05, 14:24
Από ότι θυμάμαι από την φυσική του Λυκείου, αν δεν κάνω λάθος υπάρχει η αναλογία: 1 ίππος μπορεί να σηκώσει 75 κιλά...

... ψηλά ένα μέτρο σε ένα δευτερόλεπτο :wink:

Μπορείς να υπολογίσεις την ισχύ που χρειάζεσαι βάσει του βάρους (καλύτερα δύναμη σε kp) ανύψωσης, του ύψους και του χρόνου που χρειάζεται η πόρτα για να ανέβει. Βάλε και ένα συντελεστή ασφαλείας 1.5 και ξέρεις πάνω κάτω τί μοτεράκι να ψάξεις.

Μισός ίππος είναι μεγάλη ισχύς για αυτό που θες, νομίζω ... :roll:

Η ιδέα με τον κινητήρα από υαλοκαθαριστήρες δεν είναι άσχημη.

Επιστήμων
17-11-05, 19:30
Μόνο να προσέξεις να μην αργεί πολύ να ανέβει η γκαραζόπορτα.
Ο μηχανισμός απο υαλοκαθαριστήρες δεν είναι άσχημη ιδέα μόνο που θα πρέπει να βρείς κάποιο
μηχανισμό ... "γαιδούρι". :D

Lykos1986
20-11-05, 11:57
Από ότι θυμάμαι από την φυσική του Λυκείου, αν δεν κάνω λάθος υπάρχει η αναλογία: 1 ίππος μπορεί να σηκώσει 75 κιλά...

... ψηλά ένα μέτρο σε ένα δευτερόλεπτο :wink:





Τώρα είδα το μήνυμά σου!!! Μην ρωτάς γιατί…

Πάντως είσαι απόλυτα σωστός. Το έψαξα στο google!!!!!!!

athalex
20-11-05, 12:16
παντος δεν ειναι το ιδιο να σηκωνεις εναν κουβα με νερο απο ενα πηγαδι τραβοντας το σχοινι με το χερι και αλλο να περιστρεφεις τον κυλινδρο που εχει στην ακρη τον κουβα.για αυτο δεν παιζει ρολο μονο το βαρος της πορτας,αλλα και η ταχυτητα ανοδου .αυτο υπολογιζεται με μαθηματικους τυπους απο στοιχεια μηχανων.μοτερ υαλοκαθαρ. υπαρχουν και στα 24 βολτ απο φορτηγα.δεν κολανε πουθενα........

karamh
23-11-05, 02:28
Γεια σας συγχαριτηρια για τη σελιδα σας και κυριως για την πρωτοβουλια σας σε οτι ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΓΡΑΦΗΣ κοντευουμε να ξεχασουμε τα παντα ετσι οπως συνηθησαμε να γραφουμε.
Ειμαι καινουργιος εδω αλλα παρολλα αυτα νομιζω οτι μπορω να βοηθησω γιατι εχω τοποθετηση τηλεχειριζομενη γκαραζοπορτα.Καταρχην ειναι συρομενη η ανακλινωμενη?
οσον αφορα το μοτερ αγορασα ενα μονοφασικο μικρο αν θυμαμαι καλα 0,75 ΗΡ με μειωτηρα (φτηνο ηταν γυρω στα 50ε)την αναστροφη την εκανα με πυκνωτη κ εβαλα κ ενα θερμικο 2Α.
Βρηκα σε μηχανουργειο γραναζι κ οδοντωτη λαμα τα ταιριαξα με ενα αλφαδι πανω στην πορτα κ δεν αντιμετωπισα ιδιαιτερες δυσκολιες παροτι το κυκλωμα το εφτιαξα μονος μου.
Οσο για το βαρος της πορτας που αναφερεις να ξερεις οτι αν η πορτα ειναι καλα ζυγισμενη πανω στην ραγα μειωνεται μπορει κ στο μισο.