PDA

Επιστροφή στο Forum : τηλεχειριστηριο σε παλια tv



clown
06-08-05, 00:04
καλησπερα.εχω μια παλια τηλεοραση philips η οποια δεν εχει τηλεχειριστηριο και θα ηθελα να της βαλω. αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν εχει υλοποιησει καποιος κατι τετοιο και αν μπορει να με βοηθησει!!! για αρχη εχω προμηθευτει ενα δεκτη υπερυθρων πολλων κωδικων και ενα απλο τηλεχειριστηριο TELE. το προβλημα μου ειναι τι τροφοδοσια θα δωσω στον δεκτη και απο που???

gsmaster
06-08-05, 00:37
Εφόσον η τηλεόραση δεν είχε ποτέ της τηλεχειριστήριο, δεν γίνεται να της βάλεις, εκτός άν είσαι αυτός που σχεδίασε το συγκεκριμένο μοντέλο, και πάλι όμως δεν αξίζει τον κόπο

Μπορείς να κάνεις το εξής. Πάρε ένα χαλασμένο βιντεο, (Δεν μας ενδιαφέρει η αναπαραγωγή κασέτας, αρκεί το βιντεο να έχει τηλεχειριστήριο) και βάλε την τηλεόραση να δείχνει πάντα από το scart ή όποιο κανάλι δίνει το βιντεο στην TV. Αλλάζοντας τώρα το κανάλι που παίζει στο βιντεο, αλλάζει και το κανάλι που βλέπεις. Μπορείς να κάνεις το ίδιο και με παλιό αποκωδικοποιητή f*lm n*t

Το μόνο που δεν μπορείς να κάνεις με αυτόν τον τρόπο, είναι να ανόιξεις και να κλείσεις την TV σου.

ΥΓ Θα σου μείνουν και τα ψώνια που έκανες, για να κάνεις άλλον καναν αυτοματισμο ;)

clown
06-08-05, 22:46
οκ εγινε!ευχαριστω πολυ παντως!θα κανω αυτο που μου ειπες με το βιντεο!