PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση PC με AIWA surround...



Christos_K
24-08-05, 18:44
Γεια χαρά σε όλους! Πρόσφατα ένας φίλος μου έδωσε ενα ηχοσύστημα aiwa (ΧR-AVH80). Όσο κι αν προσπάθησα δεν κατάφερα να βρω κάποιο manual στο ίντερνετ ή οποιαδήποτε πληροφορία για το συγκεκριμένο μοντέλο. Το συστηματάκι έχει πάνω ένα dolby surronound prologic με 2 κεντρικά βασικά ηχεία και 3 περιφεριακά. Θα ήθελα να συνδεσω το σύστημα με την κάρτα ήχου μου που βγάζει 5.1. (FRONT / REAR / CENTER&SUBWOOFER / SPDIF OUT OPTICAL / SPDIF OUT COAX).
Τα διαθέσιμα connections για είσοδο στο πίσω μέρος του aiwa είναι:

1.VIDEO1/MD ΙΝ LEFT(ΆΣΠΡΟ) & RIGHT(ΚΌΚΚΙΝΟ) --->AUDIO
2.VIDEO2/AUX ΙΝ LEFT(ΑΣΠΡΟ) & RIGHT(ΚΟΚΚΙΝΟ) --->AUDIO
3.VIDEO1/MD IN(ΚΙΤΡΙΝΟ) --->VIDEO
4.VIDEO2/AUX IN(ΚΙΤΡΙΝΟ) --->VIDEO

1) Ξέρει κανείς τι ακριβώς είναι το 3 & 4 (In video?)
2) Φαντάζομαι πως ο μόνος τρόπος για να εννοθεί το PC με το aiwa είναι να πάρω το SPDIF coax από την κάρτα ήχου και να το εννόσω κάπου στο aiwa αλλά πουυυ(μήπως στο video in??)??

Thanx!

Danza
10-09-05, 20:11
Κατι δεν μου κολλαει. λογικα πρεπει να εχει 2 εισοδους για αριστερο-δεξι surround, 1 εισοδο για το κεντρικο, κ 1 εισοδο για subwoofer (εισοδοι θα ειναι εφοσον εχεις τα ηχεια για αυτη τη δουλεια). αν ειναι ομως εξόδοι? ξαναρίξε μια ματια στο manual μηπως ειναι εξοδοι αυτα τα RCA, συνηθως σε αυτα τα ηχοσυστηματα δινουν και τα ηχεια μαζι για dolby prologic δεν τα αγοραζεις εξτρα.


οπα!!! sorry αλλα δεν ειδα τις fotos. λοιπον, κανονικα πρεπει να εχει αναλογες εισοδους για αυτο που ζητας. τωρα λεει video in - md in δεν βγαζω ακρη. πρεπει να εχει αποκωδικοποιητη ο ενισχυτης σου στο εσωτερικο του. καλυτερα μιλησε και με την εταιρια που λογικα θα ξερουν καλυτερα. εμενα αυτη ειναι η γνωμη μου, πρεπει να εχει μεσα ο ενισχυτης αποκωδικοποιητη για dolby surround.

Christos_K
11-09-05, 12:21
Μάλλον κάτι τέτοιο συμβαίνει. Το στερεοφωνικό πρέπει να παίρνει stereo ήχο και να κανει κάτι σαν virtual surround υποθέτω...

Danza
11-09-05, 13:18
Ε ναι... γιατι και ο αδερφος μου εχει ενα παρομοιο technics που κανει μονο του την μετατροπη απο stereo σε dolby prologic..

tsikitas27
11-09-05, 15:37
Αυτό που κάνει ο αποκωδικοποιητής Dolby Surround Pro Logic είναι να δέχεται ενα κωδικοποιημένο στερεοφωνικό σήμα και να βγάζει στην έξοδο ακουστικό σήμα 4 καναλιών.
1.Αριστερό(L) 2.Δεξί(R) 3.Κεντρικό ηχείο(C) 4.Δύο πλευρικά ηχεία surround που τροφοδοτούνται απο ένα μόνο κανάλι (S).Άρα θα πρέπει να συνδέσεις την έξοδο της κάρτας ήχου καρφάκι stereo σε δυο RCA στο MD in του στερεοφωνικού.
Οσο αφορά το video δεν ειμαι σιγουρός θα ρωτήσω και θα επανέλθω.