PDA

Επιστροφή στο Forum : Guitar pedal



sot
04-09-05, 06:59
Θελω να φτιαξω ενα pedal για hard rock, τι μου προτεινετε?

Verminoz
21-10-05, 17:09
Είχα και εγώ την ίδια ιδέα προσφάτως. Το σκέφτηκα λίγο και έκανα ένα γενικό πλάνο του τι πρέπει να γίνει: Η κατασκευή ενός κουτιού με συγκεκριμένα εξωτερικά χαρακτηριστικά. Μία είσοδο και μία έξοδο (το κλασσικό χοντρό βύσμα που χρησιμοποιείται για την σύνδεση της κιθάρας και των μουσικών οργάνων γενικώς και ένα κουμπί το οποίο θα αφορά την ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση του πέταλου.
Αν το κουμπί δεν είναι πατημένο το σήμα εισόδου πρέπει να παρέχεται στην έξοδο ακριβώς όπως είναι. Αν το κουμπί είναι πατημένο το σήμα πρέπει να εισέρχεται σε ένα ηλεκτρονικό κύκλωμα το οποίο θα επεξεργάζεται το σήμα. Επίσης απαιτούνται στρεφόμενα κουμπιά που θα συνδέονται με ροοστάτες για την ρύθμιση των παραμέτρων του ηλεκτρονικού κυκλώματος.

Αυτά σαν γενική ιδέα. Τώρα προσπαθώ να ψαχτώ όσον αφορά την ψηφιακή επεξεργασία σήματος και συγκεκριμένα του τι πρέπει να κάνω και πως πρέπει να το κάνω προκειμένου να διαμορφώσω το ηχητικό σήμα όπως πρέπει....αν βρώ περισσότερα θα τα κάνω ποστ!!!

funk
29-11-05, 00:57
Γιατι ομως λες για ψηφιακη επξεργασια? Δεν ξερω και πολλα για το θεμα, αλλα υποψηαζομαι πως η ολη υποθεση ειναι να κατασκευαζεις ενα αναλογικο φιλτρο (που να διαμορφωνει καταλληλα τη συχνοτητα ?)...

Gant
29-11-05, 08:53
Θελω να φτιαξω ενα pedal για hard rock, τι μου προτεινετε?

...να κάνεις μία αναζήτηση στο google "guitar effects schematics"
και θα βρεις πάρα πολλά κυκλώματα

Καλές κατασκευές! :wink: