PDA

Επιστροφή στο Forum : Τροφοδοτικο pc χωρις μητρικη



Paris
09-09-05, 16:17
Παιδια, θελω να χρησιμοποιήσω το τροφοδοτικό μου (ATX) χωρις την μητρικη. Εχω ακουσει οτι πρεπει να γειωσω το πρασινο καλωδιο , ομως οταν το συνδεω λειτουργει για 2-3 δευτερολεπτα και μου σβηνει! Δοκιμασα να του συνδεσω μια αντισταση 160Ωμ και δουλεψε. Παρ'ολα αυτα οταν τραβαω το παραμικρό ρευμα πχ5mA σβηνει, πραγμα που δεν συμβαινει οταν το συνδεσω στην μητρική. Καμια ιδέα για το τι μπορω να κανω?

makis_d
09-09-05, 17:20
αν βραχυκικλωσεις το πρασινο και γκρι καλωδιο για λιγα δευτερολεπτα θα ξεκινησει να λειτουργει κανονικα

gsmaster
09-09-05, 19:45
αν βραχυκικλωσεις το πρασινο και γκρι καλωδιο για λιγα δευτερολεπτα θα ξεκινησει να λειτουργει κανονικα

Γιατί έχω την εντύπωση ότι πρέπει να γειώσεις το πράσινο καλώδιο (γείωση =ένα από τα μαύρα καλώδια). και να το κρατήσεις ενωμένο, αν το αφήσεις θα σβήσει.

amiga
09-09-05, 22:31
Γείωση του πράσινου θέλει. Βάλε ένα διακοπτάκι on-off από το πράσινο σε μια γείωση και άνοιγε το από εκεί! Έτσι κάνω τουλάχιστον εγώ εδώ και χρόνια.

Paris
09-09-05, 22:34
Αυτο κανω, το κραταω γειωμενο αλλα σβήνει με το παραμικρό.
Makis_d το δοκιμασα κι αυτο αλλα δεν εγινε τιποτα δεν ξεκινησε καν.

Chris Valis
09-09-05, 22:44
Υπάρχουν τροφοδοτικά που αν δεν έχουν ενα φορτίο πάνω π.χ. σκληρό (όχι cdrom) ανάβουν και μετά σβήνουν. Έχω ένα 350άρι fortron που το κάνει αυτό, δοκίμασε με ένα σκληρό πάνω.

Paris
09-09-05, 22:46
7 cold cathodes ειναι λίγες; (5 mA η καθε μια)

Paris
09-09-05, 22:54
Φιλε Chris Valis ειχες δικιο. Εχεις ομως καμια ιδεα τι αντιστασουλες θα μπορουσα να βαλω για να αντικαταστησω τον σκληρό?

marios
10-09-05, 00:50
Εγώ μία φορά, χρειάστηκε να γειώσω πράσινο και γκρί
μέσω μίας αντίστασης γιατί αλλιώς ζεσταίνονταν τα καλώδια :roll: :shock:
Τα σχόλια δικά σας :? :lol: :shock:

colt3003
19-09-05, 12:18
Αν και αργοπορημένη η απάντηση....
Αν θές να χρησιμοποιήσεις το τροφοδοτικό του pc χωρίς μητρική (π.χ. να δώσεις τάση σε έναν ταχύτροχο όπως εγώ) συνήθως θα πρέπει το τροφοδοτικό να έχει ένα ελάχιστο φορτίο σε κάποια γραμμή του έτσι ώστε αυτό να ξεκινάει και να μη σβήνει. Αυτο το ελάχιστο ρευμα διαφέρει απο τροφοδοτικό σε τροφοδοτικό, αν και σε γενικές γραμμές κυμαίνεται στο 1Α οπότε αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις μια αντίσταση 1-5Ω στα 20 - 25Watt στη γραμμή των +5Volt έτσι και το τροφοδοτικό ξεκιναει, και η 12αρα γραμμή μένει καθαρή απο φορτίο να τη χρησιμοποιήσεις όπου θές.

Chris Valis
12-04-06, 10:38
Εγώ μία φορά, χρειάστηκε να γειώσω πράσινο και γκρί
μέσω μίας αντίστασης γιατί αλλιώς ζεσταίνονταν τα καλώδια :roll: :shock:
Τα σχόλια δικά σας :? :lol: :shock:

Εσύ μάλλον δεν έπιασες το power-on άλλά το Vsb, τα χρώματα δεν είναι στανταρ σε όλα τα τροφοδοτικα...

PiCBuRn3r
12-04-06, 15:39
7 cold cathodes ειναι λίγες; (5 mA η καθε μια)

Μόνο τόσα τραβάνε ? Εγώ ήξερα ότι τραβάνε ~400mA.

Danza
24-06-06, 00:46
Εγω εχω ενα τροφοδοτικο που ειναι max. 400w και τροφοδοτει ενα r/cd με cd-changer αυτοκινητου... ειναι μονιμα αναμμενο με γειωμένο το πρασινο καλώδιο, αλλά οταν φευγω απο το σπιτι το βγάζω απο την πριζα μηπως γίνει καμια ''στραβή'', υπάρχει προβλημα αν το έχω μονιμα στη πριζα ή να το βγάζω καλου κακου οταν λείπω??

triplex
29-06-06, 15:55
Δειτε και αυτο ειναι πολυ ωραιο εφοσον θελετε να αναβει το psu μολις αναβει το pc χωρις να ειναι συνδεδεμενο στην mobo το 2ο τροφοδοτικο