PDA

Επιστροφή στο Forum : Γεφυρωση εξοδων ραδιοκασσετοφωνου αυτοκινητου



Danza
10-09-05, 12:37
Καλημερα σε ολους. Μου ηρθε μια ιδεα αλλα δεν ξερω αν γινεται. Ας παρουμε σαν παραγοντα οτι εχουμε ενα ραδιοκασσετοφωνο αυτοκινητου JVC 8 ετων ψηφιακο που αποδιδει 4x16wRms@4Ω. Θελουμε να γεφυρωσουμε τις εξοδους,δηλαδη απο 4 να τις κανουμε 2 ουτοσωστε να εχουμε την διπλασια εξοδο στα 4Ω ή 2Ω. Γινεται αυτο? αν γινεται... πως? και αν χρειαζεται να αλλαξουμε την θεση του fader, δηλαδη το fader να δινει εκει που εχουμε το + και εκει που εχουμε το - να ειναι κλειστο. ευχαριστω (αν χρειαζεται καποιο extra κυκλωμα ας με ενημερωσει καποιος)

tnt_tuner
11-09-05, 01:15
κατι παρομιοειχα σκευτει κ εγω. αν γινεται απο ενα παλιο κασετοφονακι οπως λεει κ ο danza να απομονοσθμε τα ενισχιτακια κ να τα χρισιμοποιησουμε γεφιρομενα σαν εναν κλασικο τελικο ενισχιτη η να τα γεφηροσουμε με τα τελικα απο ενα cd player για να οδηγησουμε μεγαλιτερα ηχεια???
γινεται?

giannis theoharis
21-09-05, 05:22
Για να γίνει αυτό θα πρέπει τα r-cd να υποστηρίζουν τέτοια συνδεσμολογία (γεφύρωσης δηλαδή). Συνήθως τέτοια είναι r-cd που ο ενισχυτής τους είναι τύπου mos-fet. Aν όχι έχω την εντύπωση ότι το μόμο που θα καταφέρεις (αν όχι την δυσλειτουργία του) είναι να ρίξεις την αντίσταση του ενισχύτη στην έξοδο χωρίς κέρδος σε ισχύ. Μπόρεις βέβαια να χρησιμοποιήσεις ανταυτού κάποιο ηχείο με μεγαλύτερη ευαισθησία το οποίο με τον ίδιο ενισχυτή θα αποδώσει καλύτερα. Αν θες κάποια διευκρίνση....

tnt_tuner
24-09-05, 07:30
αυτο που λεω εγω δεν γινεται?

leosedf
24-09-05, 10:51
Βασικά εγώ το έχω κάνει άπειρες φορές και κανα δυο μόνο μου ζεστενόταν η συσκευή. Κατα τα άλλα ολα καλά

Danza
15-10-05, 16:25
Βασικα πως το εχεις κανει?? μπορεις να μου κανεις μια περιγραφη??

leosedf
15-10-05, 18:36
Παιρνεις τα καλώδιάκια και τα στρίβεις μεταξύ τους

antonis
16-10-05, 01:20
ρε παιδια αυτα που λετε δεν γινονται εκτοσ και αν η βαθμιδα εξοδου υποστηριζει παραλληλη γεφυρωση αλλα και παλι χρειαζονται αλαγεσ στα in signal του ολοκληρωμενου

Danza
16-10-05, 17:37
Δηλαδη πρεπει να κανεις αλλαγες μεσα απο τη συσκευη... οποτε δν λεει... περνουμε ενα τελικο κ τελειωνει το θεμα..

vtecg-R
26-10-05, 13:59
Δηλαδη αμα ειναι mosfet μπορει να γεφυρωθει??Επισης αν αυτο δεν γινετε,δεν υπαρχει κανα κυκλωματακι που να περνει 2 εξοδους και να τις γεφυρωνει??

antonis
26-10-05, 20:45
υπαρχει αλλα θα κατσεις να κοβεις και να ραβεις στην πλακετα του ραδιο σι ντι???

radiodj105
26-10-05, 23:27
Πόσο βέβαιο είναι ο ο ενισχυτής του ραδιοφώνου έχει 4 ανεξάρτητα κανάλια εξόδου και όχι 2 απλά Stereo που με "πατέντα" τα μοιράζει;

GusZ
27-10-05, 07:39
Πόσο βέβαιο είναι ο ο ενισχυτής του ραδιοφώνου έχει 4 ανεξάρτητα κανάλια εξόδου και όχι 2 απλά Stereo που με "πατέντα" τα μοιράζει;

Σωστά. Τουλάχιστον στα φθηνά μοντέλα, τις περισσότερες φορές, αυτό γίνεται.

Danza
31-10-05, 18:01
Δηλαδη αμα ειναι mosfet μπορει να γεφυρωθει??Επισης αν αυτο δεν γινετε,δεν υπαρχει κανα κυκλωματακι που να περνει 2 εξοδους και να τις γεφυρωνει??
μπορει να γεφυρωθει αλλα πρεπει να αλλαξεις απο μεσα τα line in του ενισχυτη... κ οι πλακετες στα ραδιο σι ντι ειναι τοσο ευαισθητες που ειναι πολυυυυ δυσκολο.. ειναι σαν του υπολογιστη.. μια πλακετα μπορει να εχει αναμεσα αλλα 2-3 επιπεδα!!!!

radiodj105
31-10-05, 18:36
'Ενα καλό "κόλπο" για να δοκιμάσεις τί στην ευχή συμβαίνει με τις εξόδους, είναι ο εξής...
Δοκίμασε με ένα πολύμετρο αν υπάρχει "γαλβανική σύνδεση" (= αν υπάρχει ένωση) μεταξύ των (-) όλων των εξόδων. Περισσότερο από όλα, σε ενδιαφέρει αν συνδέονται τα (-) των εξόδων που θέλεις να γεφυρώσεις.
Αν πράγματι ενώνονται μεταξύ τους τα (-)... τότε μπορείς να δοκιμάσεις αν σου λειτουργεί η διάταξη γέφυρας.

antonis
06-11-05, 10:38
bridge converter

gsmaster
06-11-05, 14:17
antonis, μάλλον εννοείς αυτό (http://users.otenet.gr/~athsam/bridge_converter.htm).
(Στο ζιπάκι ξέχασες να βάλεις τον φάκελο με τις εικόνες. ;))

Το συγκεκριμένο κύκλωμα όμως πρέπει να μπεί πρίν απο το τελικό του ενισχυτή, που σημαίνει ότι πρέπει να επέμβεις στο ραδιοκασσετόφωνο...

vtecg-R
07-11-05, 00:13
Δηλαδη ολο το θέμα είναι να έχει το ίδιο σήμα στις εισόδους των τελικών???Αν είναι αυτο όμως δεν μπορείς απλά να βάλεις το fader στη μέση και να ενώσεις το πίσω δεξί με το μπροστά δεξί??Πάντως το κύκλωμα δεν κατάλαβα τι κάνει,γιατί δεν μας ενδιαφέρει να κάνει το stereo σε mono αφού το πίσω και το μπροστά έχουν το ίδιο σήμα.Για βοηθήστε λιγο γιατι τα έχω μπλέξει.

radiodj105
07-11-05, 10:03
Δηλαδη ολο το θέμα είναι να έχει το ίδιο σήμα στις εισόδους των τελικών???Αν είναι αυτο όμως δεν μπορείς απλά να βάλεις το fader στη μέση και να ενώσεις το πίσω δεξί με το μπροστά δεξί??Πάντως το κύκλωμα δεν κατάλαβα τι κάνει,γιατί δεν μας ενδιαφέρει να κάνει το stereo σε mono αφού το πίσω και το μπροστά έχουν το ίδιο σήμα.Για βοηθήστε λιγο γιατι τα έχω μπλέξει.

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα γιατί όπως βλέπεις (και ίσως να μην το καταλαβαίνεις), Τα σήματα των δύο εισόδων, πρέπει να έχουν διαφορά φάσης 180ο! Αν δεν έχουν αυτή τη διαφορά, δεν γίνεται να πάρεις γέφυρα στην έξοδο.

Αυτή τη διαφορά την δημιουργεί το ICI1c (εύχομαι να μην κάνω λάθος και με βρίσει όλο το φόρουμ)

moutoulos
07-11-05, 21:08
Τα σήματα των δύο εισόδων, πρέπει να έχουν διαφορά φάσης 180ο! Αν δεν έχουν αυτή τη διαφορά, δεν γίνεται να πάρεις γέφυρα στην έξοδο.

Σωστός !!.