PDA

Επιστροφή στο Forum : Mετατροπή από PAL-G σε PAL-I



Christos_K
11-09-05, 12:13
Kαλημέρα σε όλους. Μόλις πριν από λίγες μέρες γύρισα από Αγγλία και έφερα μαζί μια μικρή 14αρα τηλεόραση που είχα εκεί. MATSUI η μάρκα, την βάζω να παίξει αλλά ενώ η εικόνα είναι jet δεν έχω ήχο. Ψάχνωντας λίγο από δω κι από κει διαπιστώνω ότι στην Αγγλία το σύστημα εκπομπής είναι PAL-I ενώ στην Ελλάδα PAL B/G και προφανώς εκέι δημιουργείται το πρόβλημα. Έχει κανείς υπόψην του κάποιον τρόπο να γίνει κάποια μετατροπή στο κύκλωμα της τηλεόρασης ώστε να ακούγεται και ο ήχος? Σε ενα κατάστημα που επισκευάζει τηλεοράσεις μου ζήτησε 40 ευρώ για να κάνει μια μετατροπή(δυστυχώς δεν ρώτησα λεπτομέρειες) αλλά δεν νομίζω ότι αξίζει καθώς η τηλεόραση από μόνη της δεν κοστίζει πάνω από 80 ευρώ..
Γνωρίζω πως μια λύση είναι να περάσω το σήμα από ένα video αλλά θα προτιμούσα να φτιάξω κάπως την τηλεοράση παρά κάτι τέτοιο!

Chris Valis
11-09-05, 14:41
To PAL-I me to PAL B/G διαφέρει μόνο στην φέρουσα του ήχου. Στην Αγγλία είναι 6 MHz ενώ στην υπόλοιπη ευρώπη είναι 5.5MHz. Αυτο που μπορεί να γίνει είναι να αλλαχτεί το φίλτρο-παγίδα από τα 6 στα 5.5. Στο 99% των περιπτώσεων αυτό αλλάζει σε 10 λεπτά με κόστος πολύ μικρό. Άν είναι πιο μυστήριο το κύκλωμα (βλέπε συντονισμένα πηνεία θέλει πίο πολύ δουλίτσα).

Αν θέλεις περισσότερα μπορώ να σε βοηθήσω. Την έχω κάνει πολλές φορές την δουλειά. Αν θέλεις δώσε το μοντέλο και αριθμό σασί να σου πω πιο πολλά.

Φιλικά,

Χρήστος

electron
11-09-05, 17:26
Eπίσης κοίταξε αν από το μενού τηε τηλεόρσης υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής του συστήματος.Πολλές διαθέτουν αυτή την δυνατότητα.

Chris Valis
11-09-05, 18:42
MATSUI και 14άρα χλωμό :)

Christos_K
13-09-05, 14:31
Δυστυχώς δεν υπάρχει επιλογή στο μενού...Χρήστο, σου έστειλα ένα PM με λεπτομέρειες για την τηλεόραση...