PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως φτιάχνεται μία φωτοευαίσθητη πλακέτα?



apa02gr
12-09-05, 14:25
Θα ήθελα να μάθω εάν ξέρει κάποιος να μου πει πως φτιάχνεται μία φωτοευαίσθητη πλακέτα με την μέθοδο της μεταξοτυπίας (χωρίς δηλαδή spray και τα σχετικά). Επίσης τί χημικά χρειάζονται για να γίνει φωτοευαίσθητή?

Οι έτοιμες πλακέτες είναι μακράν πολύ πιο ακριβές από τις απλές πλακέτες (χαλκού) για το λόγο αυτό θα ήθελα να πειραματιστώ με μεταξοτυπία.

gsmaster
12-09-05, 23:18
Τα έχεις μπερδέψει λίγο.
Υπάρχει η απλή πλακέτα η οποία έχει πάνω μόνο χαλκό, η οποία είναι η πιο φτηνή, υπάρχει όμως και η φωτοευαίσθητη πλακέτα η οποία έχει πάνω στον χαλκό ένα φωτοευαίσθητο στρώμα το οποίο όταν εκτεθεί στο φώς, και μετά μπεί σε διάλυμα καυστικής σόδας, το σημείο που φωτίστηκε, δυαλύεται και έτσι μένει ο χαλκός, όπου φωτίστηκε. Αυτου του τύπου οι πλακέτες αν και πιο ακριβες απο τις άλλες, χρησιμοποιούνται περισσότερο και έχουν τα καλύετρα αποτελέσματα. Στο εμπόριο αυτές τις πλακέτες θα τις βρείς με ένα αυτοκόλλητο κολλημένο σε όλη την φωτοευαίσθητη επιφάνεια για να μην πάρουν φώς. Όταν έρθει η ώρα της εμφάνισης, βγάζεις το αυτοκόλλητο, και κάνεις την δουλειά σου.

Για να κάνεις μια απλή - φτηνή πλακέτα, φωτοευαίσθητη, την ψεκάζεις με ειδικό φωτοευαίσθητο σπρέι το οποίο πρέπει να περαστεί όμοιόμορφα σε όλη την πλακέτα, και έπειτα πρέπει να αφεθεί να στεγνώσει. Όλα αυτά σε σκοτεινό χώρο. Η διαδικασία είναι πιο δύσκολη και η έτοιμη φωτοευαίσθητη πιστεύω αξίζει τα λεφτά της.

Επίσης μεταξοτυπία συνηθίζεται να λέγεται το σχέδιο τοποθέτησης των υλικών που τυπώνεται πάνω στην πλακέτα.

apa02gr
13-09-05, 14:56
Ευχαριστώ για την διευκρύνηση αλλά αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως μπορεί κάποιος να κάνει μια πλακέτα φωτοευαίσθητη χωρίς σπρέι.

Αυτοί που φτιάχνουν πλακέτες για λογαριασμό άλλων σίγουρα δεν αγοράζουν έτοιμες φωτοευαίσθητες πλάκέτες διότι κοστίζουν. Αυτό που κάνουν είναι ότι αγοράζουν απλές πλακέτες χαλκού και τις περνάνε με ειδικό χημικό που γίνονται φωτοευαίσθητες.

Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό???

amiga
13-09-05, 15:29
Υπάρχει στο εμπόριο spray που ψεκάζεις την πλακέτα και γίνεται φωτοευαίσθητη.
Κοστίζει 3 ευρώ αλλά δεν ξέρω που θα το βρείς! Ρώτα στα καταστήματα ηλεκτρονικών. Εγώ το χρησιμοποιώ για άλλο λόγω. Βγάζω μια πλακέτα , αν δεν μου αρέσει την πλένω , την ψεκάζω και την βάζω πάλι στον θάλαμο όσες φορές θέλω και μετά την αποχαλκώνω.

gsmaster
13-09-05, 15:43
Υπόψην υπάρχει θετικό και αρνητικό σε αυτά τα σπρέυ. Με το θετικό αποχαλκώνεις τα σημεία που φωτίστηκαν, και με το αρνητικό το αντίθετο.

tnt_tuner
13-09-05, 16:59
ωραιο αυτο με το θετικο κ το αρνιτικο σπρει!-σε τι χρησιμευει
με ποιους τροπους αποχαλκονουμε απλες πλακετες? μονο με το σπρει κ μετα την κλασικη διαδικασια
η υπαρχει καλλο κολπο?

apa02gr
13-09-05, 17:02
Το σπρέι είναι η μία λύση η οποία όμως δεν έχει καλά αποτελέσματα σε εμένα τουλάχιστον διότι το στρώμα που ψεκάζεται δεν είναι ομοιόμορφο.

Υπάρχει κάτι άλλο σε μπογιά ή πάστα που να απλώνεται σχετικά εύκολα???

gsmaster
13-09-05, 23:37
ωραιο αυτο με το θετικο κ το αρνιτικο σπρει!-σε τι χρησιμευει
με ποιους τροπους αποχαλκονουμε απλες πλακετες? μονο με το σπρει κ μετα την κλασικη διαδικασια
η υπαρχει καλλο κολπο?

Εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/kataskeyes.php) θα βρείς οδηγούς για να φτιάχνεις πλακέτες.
Επίσης στο ίδιο φόρουμ σε άλλες συζητήσεις (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewforum.php?f=27) γίνεται εκτενής αναφορά στην διαδικασία.

FH16
01-03-06, 17:34
Το σπρέι χρειάζεται να στεγνώσει σε φούρνο 50 βαθμούς C για 20 περίπου λεπτά ενώ πριν η πλακέτα θα πρέπει να έχει ψηθεί στου 70 βαθμούς C για περίπου 10 λεπτά.
Βεβαια θα πρέπει να διαβάσετε τις οδηγίες του κατασκευαστή σε κάθε περίπτωση γιατί μπορεί να μην ισχύουν οι τιμές για όλα τα προϊόντα (ενώ στο Positive τις Contact νομίζω ότι δεν θέλει καθόλου διεργασία).

Knight Rider
01-03-06, 23:22
Αυτα τα σπρευ εχουν διαρκεια ζωης 6 μηνες. ετσι λοιπον οταν καποιος τα αγορασει απο καποιο καταστημα ειναι σχεδον σιγουρο οτι το προιον θα ειναι αλλοιωμενο μεχρι και κατεστραμενο, αφου καθονται παρα πολυ καιρο στα ραφια του καταστηματος. αξιζει λοιπον να δωσεις 10 euroπουλακια για μια Α4 φωτοευαισθητη πλακετα που σε ενα τεταρτακι θα εχεις κανει τη δουλεια σου με εμφανιση και αποχαλκωση μαζι. Τελειο το αποτελεσμα δεν το συζηταμε. γιατι να καθομαστε λοιπον να φουρνιζουμε ή να περιμενουμε με τις ωρες (μπορει να φτασει και τις 48 ωρες αν οι θερμοκρασιες ειναι χαμηλες)να στεγνωσει το positiv? ο φουρνος ειναι για τις νοικοκυρες(FH16 δεν το λεω για εσενα, μη παρεξηγηθω κιολας) και ο χρονος ειναι χρημα.

ΘΥΜΙΟΣ
08-02-12, 21:20
Τα έχεις μπερδέψει λίγο.
Υπάρχει η απλή πλακέτα η οποία έχει πάνω μόνο χαλκό, η οποία είναι η πιο φτηνή, υπάρχει όμως και η φωτοευαίσθητη πλακέτα η οποία έχει πάνω στον χαλκό ένα φωτοευαίσθητο στρώμα το οποίο όταν εκτεθεί στο φώς, και μετά μπεί σε διάλυμα καυστικής σόδας, το σημείο που φωτίστηκε, δυαλύεται και έτσι μένει ο χαλκός, όπου φωτίστηκε. Αυτου του τύπου οι πλακέτες αν και πιο ακριβες απο τις άλλες, χρησιμοποιούνται περισσότερο και έχουν τα καλύετρα αποτελέσματα. Στο εμπόριο αυτές τις πλακέτες θα τις βρείς με ένα αυτοκόλλητο κολλημένο σε όλη την φωτοευαίσθητη επιφάνεια για να μην πάρουν φώς. Όταν έρθει η ώρα της εμφάνισης, βγάζεις το αυτοκόλλητο, και κάνεις την δουλειά σου.

Για να κάνεις μια απλή - φτηνή πλακέτα, φωτοευαίσθητη, την ψεκάζεις με ειδικό φωτοευαίσθητο σπρέι το οποίο πρέπει να περαστεί όμοιόμορφα σε όλη την πλακέτα, και έπειτα πρέπει να αφεθεί να στεγνώσει. Όλα αυτά σε σκοτεινό χώρο. Η διαδικασία είναι πιο δύσκολη και η έτοιμη φωτοευαίσθητη πιστεύω αξίζει τα λεφτά της.

Επίσης μεταξοτυπία συνηθίζεται να λέγεται το σχέδιο τοποθέτησης των υλικών που τυπώνεται πάνω στην πλακέτα.

Παρολο που πραγματι υπαρχει μια συγχυση γυρω απο αυτο το θεμα ,εντουτοις αν και πολυ πολυ καθυστερημενα ,να αναφερω οτι υπαρχει η μεθοδος κατασκευης τυπωμενου κυκλωματος (των χαλκοδιαδρομων) μεσω μεταξοτυπιας

takis3653
09-02-12, 09:29
καλά τα λετε παιδια
αντι για μεταξοτυπια υπαρχει και το απλο σιδερομα (φτανει να μην φωναζει η γυναικα σου η η μαμα σου)
για πλακετες μονο με χαλκο και φωτογραφικο χαρι

takis3653
09-02-12, 09:34
φωτογραφικο χαρτι χωρις θαλαμο

Panoss
09-02-12, 09:37
Παρολο που πραγματι υπαρχει μια συγχυση γυρω απο αυτο το θεμα ,εντουτοις αν και πολυ πολυ καθυστερημενα ,να αναφερω οτι υπαρχει η μεθοδος κατασκευης τυπωμενου κυκλωματος (των χαλκοδιαδρομων) μεσω μεταξοτυπιας
Αυτό μπορεί να το κάνει κάποιος στο σπίτι μόνος του; Μάλλον όχι, ε;

takis3653
09-02-12, 09:49
http://www.youtube.com/watch?v=QQupRXEqOz4
το παρακανε λιγο με τον χρονο αλλα ειναι οκ

mariosm
09-02-12, 10:02
Αυτό μπορεί να το κάνει κάποιος στο σπίτι μόνος του; Μάλλον όχι, ε;

Μπορει αλλα χρειαζεται βοηθεια απο εργαστηριο που θα σου τυπωσει το φιλμ στο τελλαρο της μεταξοτυπιας. Αλλα τα αποτελεσματα στην εκτυπωση της πλακετας ειναι αψογα.

Panoss
09-02-12, 12:39
Μπορει αλλα χρειαζεται βοηθεια απο εργαστηριο που θα σου τυπωσει το φιλμ στο τελλαρο της μεταξοτυπιας. Αλλα τα αποτελεσματα στην εκτυπωση της πλακετας ειναι αψογα.
Δηλαδή Μάριε, πάω στο εργαστήριο μεταξοτυπίας το αρχείο π.χ pdf και το τυπώνει στο τελάρο μεταξοτυπίας;
Μετά με το τελάρο φτιάχνω το τυπωμένο;
Για πες λεπτομέρειες, υποθέτω θα το 'χεις κάνει.

Πάντως, εγώ το πρόβλημα το εντοπίζω στην ποιότητα εκτύπωσης της διαφάνειας.
Αν η εκτύπωση είναι τέλεια (και τα αδιαφανή σημεία πραγματικά αδιαφανή), τότε με τη φωτοευαίσθητη βγαίνει τέλεια η πλακέτα.
Το θέμα είναι να βρω κάποιον να κάνει τέτοιες τέλειες εκτυπώσεις σε φιλμ ή διαφάνεια τέλος πάντων γιατί σε εκτυπωτή laser δεν γίνεται τόσο καλή εκτύπωση, τουλάχιστον στον δικό μου HP LaserJet 1020.
Μάλλον θα πάω σε κανένα φωτογράφο.

bchris
09-02-12, 13:05
Το προβλημα της τελειας εκτυπωσης της διαφανειας, εγω το ελυσα με το να τυπωνω δυο φυλλα (ή το σχεδιο δυο φορες στο ιδιο φυλλο και μετα να το κοβω).

Μετα βαζω την μια δαφανεια πανω στην αλλη.
Το αποτελεσμα ειναι τελειως αδιαφανεις διαδρομοι.

Panoss
09-02-12, 13:21
Το προβλημα της τελειας εκτυπωσης της διαφανειας, εγω το ελυσα με το να τυπωνω δυο φυλλα (ή το σχεδιο δυο φορες στο ιδιο φυλλο και μετα να το κοβω).

Μετα βαζω την μια δαφανεια πανω στην αλλη.
Το αποτελεσμα ειναι τελειως αδιαφανεις διαδρομοι.
Αυτό κάνω κι εγώ, αλλά δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Πολλές φορές, αν οι γραμμές είναι πολύ λεπτές, οπτικά φαίνεται να συμπίπτουν οι δυο διαφάνειες αλλά στην πραγματικότητα δεν συμπίπτουν...και το κακό είναι ότι το ανακαλύπτω κατόπιν ειορτής.

bchris
09-02-12, 13:56
Δεν κανεις καλη δουλεια στο ταιριασμα των σχεδιων τοτε.

Εγω βαζω απο ενα σταυρονημα σε καθε γωνια της πλακετας και ταιριαζω αυτο.
Οχι τους διαδρομους.

http://s17.postimage.org/gmsmtvqgf/PCB.png

PCMan
09-02-12, 14:26
ΧΑχα! Βγάλαμε τα φτιάρια 7 χρόνια μετά! :001_tt2:

bchris
09-02-12, 14:28
Νεκρανασταση αδερφε :)
Εμπρος στο δρομο που χαραξε ο Λαζαρος.
:lool: