PDA

Επιστροφή στο Forum : τροφοδοτικο 0-30 V 20 Α



athalex
15-09-05, 21:33
Kαλησπερα,
θα ηθελα αν ξερετε κανα τροφοδοτικο 0-30 V και περιπου 20 A.Διαβαζω για ενα αλλο που εχει εδω αλλα ολοι εχουν προβληματα που το κατασκευαζουν,

triplex
15-09-05, 23:03
Μια τετοια κατασκευη δεν ειναι και οτι πιο απλο αφου η συνολικη ισχυς της ειναι 30Χ20=600W οποτε υπαρχουν πολλα προβληματα κυριως με τις υπερθερμανσης!

machine22
16-09-05, 02:29
20 A !!!!!!
ελπίζω να μην είναι η πρώτη σου κατασκευή γιατί θα κάνει μπαμ

moutoulos
16-09-05, 15:31
Γεία σου Αλέξη !!. Βάλε τα σχέδια εδώ να σου πούμε αν αξίζει ... (ποιό IC έχει.. κτλ), ή αλλιώς
αν έχεις κάποιον να σου το κατασκευάσει πας εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1374) , αφού έτοιμο (υπάρχει στο εμπόριο) είναι αρκετά ακριβό.

athalex
17-09-05, 10:42
Γρηγορη σε ευχαριστω για το ενδιαφερον,εχω κρατησει κατι σχεδια που εχεις στειλει πριν απο καιρο,για το τροφοδοτικο 48vdc 15 A και λες οτι γινετε και 1 εως 50 βολτ,αυτο δεν ειναι καλο:

moutoulos
18-09-05, 17:38
Γρηγορη σε ευχαριστω για το ενδιαφερον,εχω κρατησει κατι σχεδια που εχεις στειλει πριν απο καιρο,για το τροφοδοτικο 48vdc 15 A και λες οτι γινετε και 1 εως 50 βολτ,αυτο δεν ειναι καλο:

Όχι γιατί γράφω:

Λοιπον...σχεδιασα ενα σχεδιο (στο χερι) , το οποιο το δουλευω για MRF151G, εχει ενα ομως μειονεκτημα, σε περιπτωση βραχυκυκλωματος (να ακουμπησουν τα + με -) καιγονται τα τρανζιστορ εξοδου. Μ"αλλα λογια το τροφοδοτικο δεν ειναι "εργαστηριακο" ή "παγκου" αλλα ειναι να τοποθετηθει κατευθειαν μεσα στο LINEAR και να κανει την δουλεια του.
... για το λόγο αυτό δεν κάνει για την δουλειά που το θές :cry: .
Πέσμου πόσα χρήματα είσαι διαθετημένος να δώσεις, για να βρούμε στο εμπόριο ένα καλό τροφοδοτικό...
Πάντως κάτω από 300ε (περίπου) :cry: δεν βρίσκεις τέτοιο τροφοδοτικό που ζητάς (0-30V 0-20A). Εκτός αν το κατασκευάσεις μόνο σου (περίπου 150ε ).

Killo_Watt
18-09-05, 21:00
Μμμμ Μπερδεύτηκα που είναι το σχέδιο για το 0-30V 0-20A γιατί από όσο έχω ψάξει για πάνω από 0-3Α δεν βρήκα….. :?

athalex
18-09-05, 22:36
δεν με πειραζει να ειναι μεταβαλομενη η ενταση,καταλαβα γιατι δεν μου προτεινεις αυτο που σου ειπα,
τωρα για το πρωτο σχεδιο που μου ειπες πες μου που θα ενωσω τον μ/χ τι γεφυρα να βαλω,και αν χρειαζεται καποιο αλλο υλικο,

ευχαριστω πολυ Γρηγορη

moutoulos
18-09-05, 23:36
δεν με πειραζει να ειναι μεταβαλομενη η ενταση,καταλαβα γιατι δεν μου προτεινεις αυτο που σου ειπα,
τωρα για το πρωτο σχεδιο που μου ειπες πες μου που θα ενωσω τον μ/χ τι γεφυρα να βαλω,και αν χρειαζεται καποιο αλλο υλικο,

ευχαριστω πολυ Γρηγορη


:? Αν δεν βάλεις το σχέδιο, ή μια φωτό του τροφοδοτικου :cry: , δεν μπορώ να σε βοηθήσω.
Χονδρικά όμως... παίρνεις μια γέφυρα 80V 35A, (φωτό πιο κάτω) είναι τετράγωνη, 3x3cm περίπου με κεντρική τρύπα (για βίδωμα σε ψύκτρα),
και την συνδέεις με το δευτερεύων του μετασχηματιστή (χονδρά καλώδια) στο AC. Ακολουθεί πυκνωτής εξομάλυνσης (μπορεί να είναι στο τυπωμένο)
και ενώνεις το + του πυκνωτή στο + της γέφυρας και - πυκνωτή στο - της γέφυρας.
Παρακάτω δεν μπορώ να σου πω... πρέπει να έχω σχέδιο του τροφοδοτικού σου, για να σου πω τα σημεία ένωσης.

athalex
19-09-05, 20:18
Μιλαω για το τροφοδοτικο που μου προτεινες εσυ,7,5 -24βολτ στα 30Α,δεν βλεπω στο σχεδιο να λεει για μ/χ ,αν μπορεις γιαυτο να μου πεις,με το lm 723.

moutoulos
22-09-05, 00:45
Μιλαω για το τροφοδοτικο που μου προτεινες εσυ,7,5 -24βολτ στα 30Α,δεν βλεπω στο σχεδιο να λεει για μ/χ ,αν μπορεις γιαυτο να μου πεις,με το lm 723.

Αλέξη συγνώμη για την καθυστέρηση...θα σου απαντήσω - επισυνάψω σχέδιο το σαβ/κο :cry:
Καίγομαι !!. :oops:

athalex
22-09-05, 18:07
οκ Γρηγορη,κανε την δουλεια σου.
σε ευχαριστω

moutoulos
26-09-05, 01:19
Λοιπόν Αλέξη, επειδή το παραπάνω τροφοδοτικό (LM723) θα σου πέσει "βαρύ" σαν κατασκευή ... σου προτείνω αυτό, μιας και δεν θέλει τυπωμένο, θέλει μόνο την προσοχή σου.
Δεν έχει περιοριστή ρεύματος, έχει όμως προστασία βραχυκυκλώματος (μηχανική και όχι ηλεκτρονική).
Το έκανα σε χαρτί γιατί δεν προλαβαίνω να το φτιάξω σε ηλεκτρονικό σχέδιο (που φτάσαμε...άστα), αλλά και έτσι, πιστεύω θα εξυπηρετηθείς.

Ότι απορίες ... με ρωτάς
Είναι καλό ... και "σκυλί" ταυτόχρονα, για την δουλειά που το θές.

Killo_Watt
26-09-05, 13:47
Μμμμ Μπερδεύτηκα που είναι το σχέδιο για το 0-30V 0-20A γιατί από όσο έχω ψάξει για πάνω από 0-3Α δεν βρήκα….. :?

moutoulos
26-09-05, 16:14
Μμμμ Μπερδεύτηκα που είναι το σχέδιο για το 0-30V 0-20A γιατί από όσο έχω ψάξει για πάνω από 0-3Α δεν βρήκα….. :?

Μα δεν υπάρχει, απλά ο πιο πάνω χρήστης ζητάει κάτι τέτοιο.. :? .

Killo_Watt
26-09-05, 18:42
Ευχαριστώ απλά μπερδεύτηκα και εν μέρη ξαφνιάστηκα αφού δεν έχω βρει σαν σχέδιο πουθενά κάτι παρόμοιο…

athalex
26-09-05, 19:26
Γρηγορη σε ευχαριστω παρα πολυ.θα το μελετησω και θα σου πω για αποριες,σε ευχαριστω