PDA

Επιστροφή στο Forum : Μικτης???



_ab
17-09-05, 16:51
Κανενα σχεδιακι για μικτη υπαρχει?????Κανενα καπως καλο και δοκιμασμενο.....

xampos
26-12-05, 04:40
μπορεισ να βαλεισ ενα τελεστικο με τριμερακια ωστε να ρυθμιζεισ την εισοδο και την εξοδο τουτελεστικου στη εισοδο του ενισχυτη

_ab
26-12-05, 11:11
Εχεις να ποσταρεις κανενα σχεδιακι?????

moutoulos
26-12-05, 16:33
Παναγιώτη θές κύκλωμα από ολόκληρο μίκτη, ή κυκλωματάκι απλό να "μιξάρεις" δύο σήματα (audio).

electron
26-12-05, 18:12
Ένας τελεστικός σε συνδεσμολογία αθροιστή είναι η πιο απλή και φθηνή λύση,κάποτε η τεχνική εκλογή είχε εκδόσει ένα τέτοιο απλό κύκλωμα με του οποίου την βοήθεια έφτιαξα ένα απλό και αξιόπστο μίκτη.

_ab
27-12-05, 16:11
Παναγιώτη θές κύκλωμα από ολόκληρο μίκτη, ή κυκλωματάκι απλό να "μιξάρεις" δύο σήματα (audio).

Λοιπον κατ αρχην ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ βασικα θελω να κατασκευασω εναν μικτη audio να εχει 3 ειδοσους για cd την προκειμενη περιπτωση και για μικροφωνο,δεν με ενδιαφερει διορθωτης riaa και κασσετα γιατι δεν προκειται να συνδεσω πικ-απ ουτε κασσετοφωνο...Αυτο που με εχει μπερδεψει γιατι ποτε δεν ειχα μικτη στην ζωη μου, :oops: ειναι οτι οι αγοραστοι εχουν κατι ποντεσιομετρα που αναγραφουν Master volume ,Fader,οπως και κατι κουμπακια που λενε monitor και συνηθως ειναι 4.Επισης θα ηθελα στον μικτη που να φτιαξω να περιελαμβανονται αυτες οι ρυθμισεις η και οτι αλλο μπορει να υπαρχει σε εναν μικτη που να μην το γνωριζω τωρα για να το αναφερω.....Εχω βρει ενα σχεδιο στο σιτε του Sam αλλα αυτος δεν δινει pcb :( :( . και ειναι αδυνατον να φτιαχτει σε διατρητη......

gsmaster
27-12-05, 16:38
To Master Volume ρυθμίζει την τελική έξοδο του ήχου. Χαμηλώνεις το Master και χαμηλώνουν όλα.
To Fader είναι σαν το balance. Εξασθενεί το δεξί ή το αριστερό κανάλι αν το κάνεις ανάλογα δεξιά ή αριστερά.
To Monitor είναι η έξοδος για τα ακουστικά που ακούς μια είσοδο χωρίς να ακούγεται "στον αέρα" Τα κουμπάκια που υπάρχουν συνήθως επιλέγουν ποιά είσοδο θέλεις να ακούσεις.

Σου συνιστώ να πάρεις μια έτοιμη κονσόλα γιατί θα έχει καλύτερη ποιότητα και στον ήχο και σαν κατασκευή και επιπλέον θα έχει και κάποια εξτρα που είναι δύσκολο να τα φτιάξεις με κυκλώματα, όπως Equaliser πολλων περιοχών, Εφέ delay, echo, κτλ...

Killo_Watt
27-12-05, 21:45
Μπορείς να μαζέψεις το κύκλωμα σε κομματάκια και να τα ενώσεις όλα σε ένα αλλά για να φτιάξεις ολόκληρο μικτη σε γενικές γραμμές δεν συμφέρει εκτός αν θες να το φτιάξεις για ευχαρίστηση. Πάντως αν θες κάτι βασικό για απλή μίξη δεν είναι κακή ιδέα.

Άμα αγοράσεις πρόσεχε μην την πατήσεις… και πάρεις καμιά telemoyfia

_ab
27-12-05, 23:51
Άμα αγοράσεις πρόσεχε μην την πατήσεις… και πάρεις καμιά telemoyfia

Οντως το εχω ξανακουσει...Τι εταιρια προτεινεις????Ευχαριστω ολους για τις συμβουλες.....

moutoulos
28-12-05, 00:14
Τι εταιρια προτεινεις?

:!: BEHRINGER (http://www.behringer.com/02_products/mixer_index.cfm?lang=ENG) :!:
με κλειστά μάτια, η μόνη εταιρεία με πάμφθηνα επαγγελματικά μηχανήματα.
πχ ... η κονσόλα που επισυνάπτω κάνει 90 ευρώ :!: :!: (έχει και πιο φθηνές)

radiodj105
28-12-05, 09:17
BEHRINGER (http://www.behringer.com/02_products/mixer_index.cfm?lang=ENG) :!:
με κλειστά μάτια, η μόνη εταιρεία με πάμφθηνα επαγγελματικά μηχανήματα.
Φίλε Μούτουλε πολύ καλή η κονσόλα, αλλά τα δικά μου δάχτυλα θα βρίσκουν από ποτενσιόμετρο σε ποτενσιόμετρο.
Δεν θέλω να σε θίξω, αλλά αυτή η κονσόλα είναι λίγο γκέη. Ο Φλωρινιώτης πάντως, θα την είχε λατρέψει.

_ab
28-12-05, 10:06
Σαν αντιπροσωπο δινει αυτον.....Ξερει κανεις αυτος ο κωδικος σε ποια επαρχια αντιστοιχει????Γρηγορη ξερεις κανεναν αλλον???


Greece STOLLAS S.A. Music-Sound-Light +30 2610 435400 +30 2610 435440

radiodj105
28-12-05, 10:41
Σαν αντιπροσωπο δινει αυτον.....Ξερει κανεις αυτος ο κωδικος σε ποια επαρχια αντιστοιχει????Γρηγορη ξερεις κανεναν αλλον???


Greece STOLLAS S.A. Music-Sound-Light +30 2610 435400 +30 2610 435440
Στην Πάτρα ανήκει ο κωδικός. 'Αραγε ο Στόλας έχει καμμία σχέση με ένα διαφημιστικό γραφείο που άκουγα γύρω στο 1985; Θυμάμαι από τη Μεγαλόπολη, άκουγα την ΕΡΑ Αμαλιάδας και είχε κάτι εκπομπές που έλεγαν "Διαφημιστικό γραφείο Στόλας". Λέτε να είναι ο ίδιος;

Killo_Watt
28-12-05, 15:24
Η κορυφή είναι οι pioneer αλλά μην τους κοιτάς καθόλου ακόμα γνωστές μάρκες είναι οι numark, vestax και gemini

radiodj105
28-12-05, 16:14
Ειδικά όσο αφορά τους Pioneer, συνεργάζονται τέλεια, αν έχεις και τα ανάλογα Cdplayers. Λειτουργούν φυσικά και χωρίς τα CDplayers της Pioneer, όμως είναι άδικο να δώσεις 1000 ευρώ και να μην εκμεταλλευτείς πλήρως τις δυνατότητές του.
Κάνοντας μια έρευνα αγοράς σε 6 μαγαζιά στο κέντρο της Αθήνας (και δεν εννοώ την Smart Kit φυσικά), διαπίστωσα διάφορες εταιρίες με συμπαθητικά μηχανήματα.
Συμφωνώ με τον φίλο που μίλησε για Numark, Vestax και Gemini αλλά θέλω να προσθέσω και την American DJ.

electron
28-12-05, 17:53
Όπως ειπώθηκε από tele μακρία.Δεν υπάρχουν πιο άθλια μηχανήματα σε ποιότητα.Τελευταία δοκίμασα ένα σχετικά μικρό αλλό πολύ καλό μικτη τον Rytmix τον οποίο τον εισάγει αντιπρόσωπος της tele αλλά δεν έχει καμία σχέση με τα προϊόντα της τελευταίας.

moutoulos
28-12-05, 22:35
BEHRINGER (http://www.behringer.com/02_products/mixer_index.cfm?lang=ENG) :!:
με κλειστά μάτια, η μόνη εταιρεία με πάμφθηνα επαγγελματικά μηχανήματα.
Φίλε Μούτουλε πολύ καλή η κονσόλα, αλλά τα δικά μου δάχτυλα θα βρίσκουν από ποτενσιόμετρο σε ποτενσιόμετρο.
Δεν θέλω να σε θίξω, αλλά αυτή η κονσόλα είναι λίγο γκέη. Ο Φλωρινιώτης πάντως, θα την είχε λατρέψει.


:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :head: :head: :head: :ok:
Βασίλη ... έκλαψα από τα γέλια :!: .

Έχεις δίκιο είναι υπερβολικά μικρή, αλλά σημασία δεν έχει το μέγεθος 8-[ , αλλά η ποιότητα ...

=; οοοπ για την κονσόλα μιλάω \:D/ . :!:

moutoulos
28-12-05, 22:46
Ναι παιδιά εδώ στην Πάτρα είναι ο Στόλλας !!.

Τι NUMARK & PIONNER βρε παιδιά ... αυτά ξεκινούν από μερικές εκατοντάδες ευρώ, εγώ του πρότεινα το περίπου καλύτερο σε σχέση ... κόστος - απόδοση, μερικών δεκάδων ευρώ.

Επίσης :-k και αυτές που ανέφερε ο Γιάννης ... καλές είναι.

Παναγιώτη εφόσον ήθελες να φτιάξεις μόνος σου μια κονσόλα (από κεί ξεκίνησε το θέμα), και επειδή είναι αρκετά δύσκολο κύκλωμα για μια καλή, για αυτό σου πρότεινα μιά "ελαφριά" (σε τιμή) ελάχιστα ακριβότερη από αυτή που θα εφτιαχνές, και πολύ πιο ποιοτική - εμφανίσιμη.
Δεν ξέρω βέβαια πόσα χρήματα θα διαθέσεις (και αν) για την αγορά κονσόλας.

moutoulos
30-12-05, 16:13
Φιλε μου Γρηγορη γυρω στα 100 ευρωπολα λεω....Δεν ξερω αμα μπορω να βρω κατι της προκοπης με αυτα τα χρηματα......Εσυ ποιο μοντελο της θα μου προτεινες ?

Για αρχή πήγαινε BEHRINGER (http://www.behringer.com/02_products/mixer_index.cfm?lang=ENG) και επιλέγεις το μοντέλο που θές, το ανοίγεις, και κάπου μέσα λέει "your price", επιλέγεις Greece, και σου εμφανίζει την τιμή της κονσόλας σε ευρώ.
Αν τελικά κατασταλάξεις σε behringer, επειδή είναι Πάτρα (ο αντιπρόσωπος - Στόλλας), και επειδή και εγώ είμαι από Πάτρα, μπορώ να σου τον στείλω (για να μην "κατεβαίνεις" εδώ).
Μοντέλο θα επιλέξεις εσύ ανάλογα τις "ανάγκες" σου, κοίτα και αυτόν που επισύναψα. UB1002FX, UB-802 ...

Killo_Watt
30-12-05, 18:35
Θα σου πρότεινα ένα μοντέλο τις numark με 150ευρο αλλά ο Γρηγόρης μας κάλυψε αφού δεν ανταγωνίζεται πιστεύω τα μηχανήματα που έχει στο σίτε.

moutoulos
31-12-05, 14:18
Γρηγορη εαν καταληξω σε αυτην την εταιρια θα σου απαντησω με pm θα με υποχρεωσεις.......


Ε ...ότι μπορώ κάνω .. :wink: . Όταν το αποφασίσεις πέσμου.

gsmaster
01-01-06, 18:35
Τα μηνύματα για τον Φλωρινιώτη κτλ μεταφέρθηκαν σε νέο θέμα εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2369)

Η συζήτηση ας συνεχιστεί με θέμα μίκτης...

radiodj105
01-01-06, 21:01
Τα μηνύματα για τον Φλωρινιώτη κτλ μεταφέρθηκαν σε νέο θέμα εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2369)
Η συζήτηση ας συνεχιστεί με θέμα μίκτης...
Με το συμπάθειο αλλά... "χρονιάρα" μέρα δεν είχες κάτι καλύτερο να κάνεις;

ok1gr
02-01-06, 00:48
:lol: lol

gsmaster
02-01-06, 01:00
Τα μηνύματα για τον Φλωρινιώτη κτλ μεταφέρθηκαν σε νέο θέμα εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2369)
Η συζήτηση ας συνεχιστεί με θέμα μίκτης...
Με το συμπάθειο αλλά... "χρονιάρα" μέρα δεν είχες κάτι καλύτερο να κάνεις;


Ε, σιγά την διαδικασία 5 κλίκ είναι, και κλάααακ χωρίστηκε!

Αντε το μαμήσαμε πάλι το θέμα!