PDA

Επιστροφή στο Forum : κοριοι



KA.PSA.KA.LE
20-09-05, 05:12
Θελω να βρω εναν καλο κ φθυνο κοριο για καποια σοβαρη παρακολουθησα!Επισησ θα ηθελα αν μπορει να μου πει καποιοσ πωσ μπορω να φτιαξω εναν κοριο! :wink:

Επιστήμων
29-10-05, 19:19
Για τι απόσταση ενδιαφέρεσαι ;

Είχα κάνει κάποτε έναν πομπό που χωρούσε σε σπιρτόκουτο :D με πολύ καλή απολαβη
και σχετικά καλούτσικη απόσταση.Θα σου στείλω το σχέδιο αν ενδιαφέρεσαι. :D

Επιστήμων
29-10-05, 19:44
Σου στέλνω μερικά σχέδια .

Επιστήμων
29-10-05, 19:45
:D

Επιστήμων
29-10-05, 19:46
:D

Επιστήμων
29-10-05, 19:49
Τα δύο πρώτα σχέδια που σου έστειλα είναι δοκιμασμένα και δουλεύουν πολύ καλα ! :ok:

Για το τρίτο σχέδιο δεν παίρνω όρκο =D>

MAKHS
29-10-05, 22:05
Καλησπερα φιλε.Να εχεις υποψη σου οτι ειναι παρανομη η κατοχη και τοποθετηση τετοιων συστηματων (χωρου η τηλεφωνικων).Βεβαια εδω υπαρχει το πλαισιο του πειραματισμου που σου επιτρεπει την κατασκευη και τον ελεγχο λειτουργιας της.Επισης να γνωριζεις οτι εαν ενδιαφερεσε για πειραματισμο μπορεις να μετατρεψεις οποιοδηποτε μικροπομπο με διαφορους τροπους για διαφορες χρησεις και το μεγεθος τους ξεκιναει απο 1Χ1 (τηλεφωνικα) εως 2Χ3 (χωρου).Καλο πειραματισμο λοιπον.
(Ο χειριστης της Ιστοσελιδας εαν θελει μπορει να δημοσιευσει καμια φωτογραφια αλλα μαλλον οχι σχεδιο).

Antogeo
31-10-05, 15:51
και που λαμβανεισ σημα,απο ενα ραδιοφωνακι μπορεις?

Επιστήμων
31-10-05, 17:46
Φυσικά αρκει να έχεις συντονιστεί σωστά και να μήν 'πέφτεις' πάνω σε άλλο σταθμό. :wink:
Καλή επιτυχία !

tzitzikas
31-10-05, 22:03
KA.PSA.KA.LE για να εχεις πιο σταθερη συχνοτητα ισως θα ηταν καλυτερο ο μικροπομπος να ειναι με ταλαντωση με βαρικαπ.
απο το vco 1 watt που εχω φορτωσει στο site, αν παρεις τα σταδια μεχρι και το 2ο BFY90 εχεις ενα σταθερο ταλαντωτη.αν χρησιμοποιησεις ενα απο τα παραπανω σχεδια με μπαταρια θα σου προτεινα να χρησιμοποιησεις 9 βολτ μπαταρια και ενα σταθεροποητη 87L05 ωστε να τροφοδοτεις με 5 βολτ τον μικροπομπο.ετσι και η μπαταρια να πεσει κανα 2 βολτ δε θα σου ολισθενει η συχνοτητα λογω πτωσης τασης προς τα κατω.παρε και ενα δικο μου με ελαχιστη καταναλωση και πολυ καλη ευαισθησια μικροφωνου.
***επισης μπορεις αλλαζοντας τις σπειρες (π.χ απο 4 να τις κανεις 3) να βγεις πανω απο τους 108 μεγακυκλους και πειραζωντας και το αναλογικο σου ραδιο (ο κεντρικος μεταβλητος πυκνωτης εχει πανω καποιους [συνηθως 4] μικρους ματαβλητους πυκνωτες με βιδα. ο ενας απο αυτους αν πειραχτει) μπορεις να βγαλεις το ραδιο πανω απο τους 108.

NUKE
01-11-05, 13:19
Ετσι ειστε ε?Εδω και ενα χρονο εχω ζητησει τετοια κυκλωματα και τωρα θημηθηκατε ολοι να τα βαλετε ε?Καλα.
κανενα κυκλωμα κοντα στους 433 η γενικα πιο ψηλα?

Εχω και εγω ενα ωραιο κυκλωματακι αλλα θα το ανεβασω το σαβατοκυριακο.

Επιστήμων
01-11-05, 21:32
Θέλω να κάνω μια μικρή αλλα σημαντική διόρθωση στο σχέδιο του tzitzika. :oops:
Πρέπει να τοποθετηθεί ένας πυκνωτής 4,7 pF ανάμεσα στο συλλέκτη(C) και τον εκπομπό (Ε)
του τρανζίστορ έτσι ώστε να υπάρχει ταλάντωση.

tzitzikas
03-11-05, 10:10
ναι εχεις δικιο 8,2 pf ειναι ο πυκνωτης αναμεσα στον συλλεκτη και εκπομπο.το ξεχασα οταν το σχεδιαζα.

mariobits
22-02-07, 14:42
Και πανω απολα υπαρχει και η λυση της ενοικιασεις ενας κοριου που θα κανεις παπαδες με τον ογκο του και τις δυνατοτητες του. :twisted: :twisted: