PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρονικη Κλειδαρια



_ab
23-09-05, 20:02
Λοιπον εκανα την κλειδαρια με τον pic που εχει στα 100 κυκλωματα το ελεκτορ και δουλευει αψογα.Οποιος δεν εχει το περιοδικο και ενδιαφερεται να ανεβασω και το σχεδιακι.....Επισυναπτω και καποιες φωτο της κατασκευης.....

NUKE
23-09-05, 22:08
Εμενα με ενδοαιφερει αυτο.Αν μπορεις να βαλεις το κυκλωμα και το pcb θα ηταν καλα.Καθως και τον κωδικα αν τον εχεις για το pic.

_ab
23-09-05, 23:32
Θα τα δημοσιευσω αυριο ολα...Δεν υπαρχει pcb :( οπως ειδες και εγω το εκανα σε διατρητη...ειναι πολυ απλο κυκλωμα...

_ab
24-09-05, 16:24
Υλικα:
R1-R8,R11=1kΩ
R9=100Ω
R10=6,8KΩ

C1=100nf

D1=Led
D2=1N4148
IC1=pic16f84
Ld1=Κοινης καθοδου((κατα προτημηση παρτε kingbright)Ρωτηστε να σας πουν και τα ποδια)
Τ1=BC547

Ακιδοσειρα 3 θεσεων+Βραχυκυκλωτηρα
κλεμμα 3 θεσεων
ρελε 5-6V
resonator 4MHZ
μπουτονακι απλο

Η λειτουργεια της κλειδαριας εχει ως εξης:Οσο ο χρηστης πιεζει το πληκτρο ο μικροελενκτης μετραει
με συχνοτητα 1ΗΖ Οι αριθμοι εμφανιζονται σε ενα ψηφιο επτα τμηματων διδοντας το περιθωριο στον
χρηστη να αφησει τον διακοπτη μολις δει τον επιθυμητο αριθμο.Με αυτον τον τροπο εισαγονται ολα τα
ψηφια του κωδικου,ενω αμεσως μετα ο χρηστης οφειλει να επιλεξει τον χαρακτηρα Ε (Enter)για να δηλωσει
την ληξη του κωδικου.Το χρονικο διαστημα μεταξυ 2 διαδοχικων εισαγωγων πρεπει να ειναι λιγοτερο απο
15 δευτερολεπτα αλλιως η κλειδαρια ξεχναει οποιους αλλους αριθμους εχουν εισαχθει σ'αυτην.Μετα τις 3
λανθασμενες προσπαθειες η κλειδαρια αναισθητοποιειται για ενα λεπτο εχοντας το γραμμα F (Fault)στην οθονη.
Για να αλλαχθει ο κωδικος πιεζουμε το πληκτρο εως οτου εμφανιστει το γραμμα C (change).Μολις το αφησετε
εμφανιζεται στη οθονη το γραμμα Ο (old)υποκινωντας να εισαγεται τον τρεχων κωδικο ακολουθουμενος του
χαρακτηρα (Ε).Αμεσως μετα την εισαγωγη εμφανιζεται ο χαρακτηρας n (new)Που υποκινει να εισαχθει ο νεος
κωδικος(μην ξεχασετε στο τελος τον χαρακτηρα Ε)Και Επειδη η εισαγωγη του νεου θελει επανα-εισαγωγη
εμφανιζεται στην οφονη το γραμμα (c(confirm)με μικρο)).Το πληθος των ψηφιων στον κωδικο ειναι το πολυ 1-10.
Ο βραχυκυκλωτηρας οριζει εαν το ρελε θα ειναι μονιμα ενεργοποιημενο οταν εισαχθει ο κωδικος και μολις
ξαναεισαχθει να απενεργοποιηθει η να δινει εναν παλμο για στιγμιαιο ανοιγμα και κλεισιμο του ρελε.O τρεχων
κωδικος ειναι ο 427(Ε) απο το *.ΗΕΧ αρχειο καθως μπορειτε και να τον αλλαξετε:
1.Απο το *.asm
2.Απο το ic-prog η τo picall στην eeprom του pic
3.Η με τροπον που ανεφερα πιο πανω

Φιλικα Παναγιωτης.

triton14
10-10-05, 21:21
Γεια σας . Θέλω να φτιάξω την συγκεκριμένη κλειδαριά αλλά είμαι αρχάριος , θέλω αρκετή βοήθεια .Μπορεί κάποιος να μου στείλει αρκετές πληροφορίες για αυτό.(ότι νομίζετε ότι θα βοηθήσει έναν αρχάριο.) Ευχαριστώ.

_ab
11-10-05, 15:33
Πες μας που δυσκολευεσαι να σε βοηθησουμε........ :wink: Δεν εχεις ξαναασχοληθει με ηλεκτρονικα????

triton14
17-11-05, 23:54
sory gia tin kathisterisi apla den eixa internet. eyxaristo pantos.exo asxolithei ligo me ilektronika .alla gia na tin ftiakso mia tetia klidaria tha ithela poles odigies .opos analitiko kikloma ,pos na ftiakso tin plaketa ,ta ylika an kai blepo kati parapano,kai oti nomizete oei tha boithisei enan ciloasxeto.

edited by gRooV: Σε παρακαλώ διόρθωσε το μήνυμά σου και γράψτο με ελληνικούς χαρακτήρες.