PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπέας μικροφώνου σε USB.



petros10
27-09-05, 13:57
Γεια σας. Έχω βάλει ένα σύστημα ήχου 5+1 στον υπολογιστή μου και μου έχει δεσμεύσει όλες τις εισόδους της κάρτας ήχου (ενσωματωμένη στο motherboard) με αποτέλεσμα δεν μου έμεινε να βάλω το μικρόφωνο. Μήπως ξέρετε αν υπάρχει ή αν φτιάχνεται και πως μετατροπέας μικροφώνου σε USB? Τα USB μικρόφωνα είναι πανάκριβα.
Ευχαριστώ

gsmaster
28-09-05, 22:24
Ύπάρχει ένα ολοκληρωμένο το οποίο είναι κάρτα ήχου Usb. Είναι μια κανονική κάρτα ήχου με line in και έξοδο για ηχεία.

Αν θυμάμαι καλά το ολοκληρωμένο είναι της Analog και ναι το στέλνει σαν δείγμα. Α βγαίνει μόνο σε SMD.

Δεν θυμάμαι κωδικό και είμαι εκτός έδρας όταν τον βρώ θα επανέλθω.

gsmaster
05-10-05, 19:06
Το ολοκληρωμένο που είναι κάρτα ήχου USB είναι το PCM2902E το οποίο το στέλνει η TEXAS, δωρεάν σαν δείγμα.

http://focus.ti.com/docs/prod/folders/print/pcm2902.html

petros10
06-10-05, 09:41
Ευχαριστώ για την απάντησή σου αλλά δυστυχώς δεν είμαι τόσο γνώστης για να μπορέσω να αξιοποιήσω αυτό το ολοκληρωμένο. Περίμενα να υπήρχε κάποιος αντάπτορας αλλά δεν βλέπω να υπάρχει κάτι. Ευχαριστώ πάντως...

nikoskourtis
13-10-05, 05:47
Η δικια μου μητρικη παιρνει καλωδιο (ανταπτορα) που σου δινει 2 ακομα εισοδους/εξοδους και οπτικη για την ενσωματωμενη καρτα ηχου. Εχει υποδοχη η μητρικη πανω. Κοιτα μηπως υποστηριζει κατι τετοιο.