PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά παλμογράφων



Λουκάς
20-10-05, 15:54
Πέδες τα φώτα σας.
Ενδιαφέρομαι για αγορά παλμογράφων για εξοπλισμό εργαστηρίου.
Συγκεκριμένα η αγορά θα περιλαμβάνει 4 σχετικά απλούς για χρήση-εξικίωση από τους μαθητές και ένα ο οποίος να είναι αρκετά καλός στα (400Μ είναι καλός???)

Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ

ok1gr
20-10-05, 16:02
Θες μεαχειρισμένους ή καινούργιούς? Αν θες μεταχειρισμένους κάτι είχε πάρει το μάτι μου στο www.ibid.gr ;)

leosedf
20-10-05, 18:00
400Mhz??????? Λίγο πολλά δεν είναι για μαθητές??
τι περιλαμβάνει το μάθημα?

gsmaster
20-10-05, 18:15
Τα πολλά Mhz δεν χρειάζονται και πολύ σε μαθητές.
Αυτο που θα φανεί χρήσιμο θα είναι να είναι ψηφιακοί με Autoset το οποίο διευκολύνει κατα πολύ την διαδικασία των μετρήσεων. Βέβαια δεν θα μάθουν την διαδικασία υπολογισμού της τάσης στους απλούς παλμογράφους, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Επίσης κοίτα να έχουν και καλό Service γιατί σίγουρα θα χρειαστεί. Όλο και κάποιο κουμπί θα χαθεί. Μήν ξεχνάς ότι έχεις να κάνεις με μαθητές...

leosedf
20-10-05, 18:20
πχ το δικό μου είναι τετρακάναλο στα 400Mhz ψηφιακό με έγχρωμη οθόνη της Hewlett Packard (αλλα κόστισε περίπου 8000 μεταχειρισμένος)

Το πιό χρησιμο πράγμα είναι το aytoscale/autoset το οποίο σου κάνει ΟΛΕΣ τις μετρήσεις (πολύ βαριέμαι να μετράω και να ρυθμίζω)

Ενοείται οτι αυτό που θα πάρεις θα πρέπει να είναι ψηφιακό. Τώρα στα Mhz οσο παίρνει η τσέπη σου τόσο ψάξε

Killo_Watt
20-10-05, 18:34
Μάλλον εννοεί 400Μs/s…. Άμα θες καλό service τελικά μην πας στην εταιρία που σου είπα αλλά πάρε Hameg έχει το καλύτερο service που υπάρχει…

leosedf
20-10-05, 18:42
Η Hewlett Packard δεν χρειάστηκε μέχρι τώρα service :mrgreen:

20-10-05, 19:40
Πέδες τα φώτα σας.
Ενδιαφέρομαι για αγορά παλμογράφων για εξοπλισμό εργαστηρίου.
Συγκεκριμένα η αγορά θα περιλαμβάνει 4 σχετικά απλούς για χρήση-εξικίωση από τους μαθητές και ένα ο οποίος να είναι αρκετά καλός στα (400Μ είναι καλός???)

Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ
Λοιπον το πραγμα ειναι σχετικα απλο...
Οι παλμογραφοι για χρηση απο μαθητες πρεπει να ειναι ΑΝΑΛΟΓΙΚΟΙ το πολυ πολυ με Cursors! Αυτο γιατι μονο ετσι θα μαθουν πραγματικα τον χειρισμο ενος παλμογραφου και βασικα δηλαδη τον χειρισμο ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ παλμογραφου που θα συναντησουν αργοτερα στην επαγγελματικη τους ζωη, ανεξαρτητα αν θα ειναι αναλογικος ή ψηφιακος :!:
Επισης επειδη οι παλμογραφοι αυτοι οπως λες θα χειριζονται απο μαθητες... καλο θα ειναι να ΜΗΝ ειναι και μεγαλου κοστους... Μαλιστα αν το διαθεσιμο ποσο για αγορα εξοπλισμου ειναι τετοιο ωστε να αγορασεις πχ. 6 σχετικα φτηνους αντι για 4 καλους, παρε 6 και βαλε τους 2 σε back-up για οταν "πεταξουν" τα ματια εξω σε καποιον οι μαθητες σου :wink:
Οι 4 (ή 6 κατα την προταση μου) δεν χρειαεται να ειναι υψησυχνοι... Μεχρι 20MHz ειναι αρκετο :!: Οτι και να παρεις παντως να εχει τουλαχιστον δυο εισοδους και δυνατοτητα εξωτερικου σκανδαλισμου (external trigger). Αυτο βεβαια εξαρταται και απο τα θεματα εργαστηριακων μαθηματων - μετρησεων που σκοπευεις να διδαξεις...
Αν απαιτειται μετρηση υψηλοτερων συχνοτητων τοτε παρε μεχρι εκει... που θα απαιτειται...
Προσωπικα πιστευω οτι για παλμογραφους ποιοτικα αγοραουμε ως εξης...
tektronix
Le Croy
HP (AGILENT)
R&S (RHODE & SCHWARZ)
ATTEN
HAMEG
INSTEK
Οι ATTEN με τους HAMEG ειναι κατα βαση ιδιοι αλλα οι ATTEN παιζουν στην μιση περιπου τιμη :!: :wink: για αυτο τους βαζω απο πανω...
Τωρα για τον ενα καλο... χωσε καποια λεφτα και παρε εναν ψηφιακο απο 20MS/s μεχρι και 200MS/s παλι εξαρτωμενο απο τι σκοπευεις να μετρησεις... Καλο θα ειναι ο ψηφιακος να ειναι ΠΑΝΩ απο δυο καναλια (4 ειναι καλα) αν θελεις να μπορεις να τον χρησιμοποιεις και σαν ενα ψιλο Logic Analyzer...
Αν χρειαστεις αλλες πληροφοριες στειλε ΠΜ.

Killo_Watt
20-10-05, 21:41
Εγώ βασικά έχω έναν INSTEK τον GRS-6052 υβριδικό στα 50Mhz και 20ΜS/s τον οποίο και δουλεύω μόνο ως αναλογικό γιατί τo ψηφιακό κομμάτι έχει μικρή δηγματολειψια και δεν με καλύπτει…. Κατά τα αλλά είμαι ευχαριστημένος αν και θα προτιμούσα το επόμενο μοντέλο που έχει autofuktion…. (έχω ακούσει ότι η HP βγάζει τους Instek ισχύει) Τα cursors πάντως πολύ χρήσιμα!!!! Και εγώ αναλογικό σου προτείνω για τους μαθητές και ίσος έναν κεντρικό ψηφιακό.

Λουκάς
24-10-05, 12:34
Παιδία ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Τελικά με έβαλαν να ψάχνω και έκαναν παραγγελία, η πλάκα είναι πως δεν ξέρω και τι στο καλό πήραν.
:( :( :( :(

24-10-05, 23:54
Παιδία ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Τελικά με έβαλαν να ψάχνω και έκαναν παραγγελία, η πλάκα είναι πως δεν ξέρω και τι στο καλό πήραν.
:( :( :( :(
Α ρε Ελλαδαραααααα...
Αλλος ειναι ο ανθρωπος που ψαχνει, και αλλος (απο την "πισω" πορτα) παραγγελνει... :lol: :!:
Και στο τελος θα εχεεται "σκουπιδια" πληρωμενα για Tektronix 1GHz ψηφιακους :hammer: =D> :psonio:

spiros1212
17-02-13, 06:20
Μου μιριζει μιζααα...!!!!

θελλω και εγω να αγορασω ενα παλμογραφο πσο κοστιζει περιπου ενας απλος και τη προτινετε σε καπιον προταρι σαν και εμενα..!!

chip
17-02-13, 11:18
πάρε rigol ή ΑΤΤΕΝ 50 η 100ΜΗΖ (γύρω στα 300 ευρώ τα 50MHz με αγορά από internet)

tzimiz
05-03-13, 21:07
να ενας ομορφος μικρος κι χρήσιμος παλμογραφος 1mhz για ολες τις δουλεις ενος χομπιστα κι οχι μονο ηλεκτρονικου... http://www.youtube.com/watch?v=Z3wMmb31wHo