PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με εμφάνιση φωτοευαίσθητης



jakektm
21-10-05, 10:05
Γεια σας συνάδελφοι.. Έχω μια φωτοευαίσθητη και είπα να κάνω 1-2 δοκιμές πρίν την τελική πλακέτα. Αφού την αφήνω στην υπεριώδη ακτινοβολία 5-6 λεπτά, την τοποθετώ στο καυστικό νάτριο ώστε να εμφανιστεί ο χαλκός. Όσο και να περίμενα τίποτε δεν αποκαλύφθηκε. Ξανάκανα με άλλο κομμάτι πλακέτας για 10 λεπτά στη λάμπα και μετά στο υγρό αλλά πάλι τίποτα ούτε μετά από 3 ώρες! Την πλακέτα αυτή την πήρα από φίλο ο οποίος την είχε περίπου 4 χρόνια αλλά με το προστατευτικό περίβλημα κανονικά επάνω της. Ξέρει κάποιος αν αυτό είναι σίγουρα η αιτία? Η κάτι άλλο?

antonis
21-10-05, 15:10
1. ή το διαλυμα που εχεις δεν ειναι καυστικο νατριο
2. ή το διαλυμα που εχεις το ειχες φτιαξει πριν απο αρκετο καιρο και εχει εξασθενισει. Πρεπει να το φτιαχνουμε σε αναλογια 1/70-100 οταν θελουμε να εμφανισουμε την πλακετα και οχι το φτιαχνουμε και το βαζουμε στην ακρη για οταν μας χρειαστει
3. δεν αφηνουμε την πλακετα μεσα στο διαλυμα χωρις να παρατηρουμε τι γινεται μολις την ριξουμε την τριβουμε απαλα με το δακτυλο μεχρι να εμφανιστει και την βγαζουμε αμεσως γιατι θα φαει ολη την φοτωευεσθητη επιφανεια
4. ή η διαφανεια δεν τηρει τισ προυποθεσεις (βλεπεις να φευγουν μαυρα κοματια απο την επιφανεια της πλακετας?) δηλαδη κακη εκτυπωση του σχεδιου με αποτελεσμα το φωσ να περναει απο το σχεδιο
5. ή αυτο που λες

δες και εδω http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=156&postdays=0&postorder=asc&start=45

gsmaster
21-10-05, 18:14
....
μολις την ριξουμε την τριβουμε απαλα με το δακτυλο μεχρι να εμφανιστει και την βγαζουμε αμεσως γιατι θα φαει ολη την φοτωευεσθητη επιφανεια
...

Συμφωνώ, και μην ξεχάσεις να βάλεις πλαστικά γάντια.

jakektm
26-10-05, 10:21
τελικά ο λόγος ήτανοι σκόνες. Αυτός απο όπου τα αγόρασα , καλύτερα ας μην πω που είναι, μάλλον δεν ήξερε. Οπότε πήγα απο άλλο μαγαζί και μου έδωσαν τα κατάλληλα. Για πρώτη φωτοευαίσθητη είμαι πολύ ικανοποιημένος.ευχαριστω και για τη βοήθεια σας.