PDA

Επιστροφή στο Forum : Οδηγός κατασκευής PCB



Σελίδες : [1] 2

GusZ
26-10-05, 08:32
Ένα μικρό tutorial σε Powerpoint για κατασκευές PCB.
Το αρχείο είναι γύρω στα 670 kb.
Το link για να το κατεβάσετε είναι:

http://users.teilar.gr/~haritos/kosmasPCB.pps

:)

gRooV
28-10-05, 01:49
Πάρα πολύ καλό!! Αν το έφτιαξες εσύ συγχαρητήρια! =D>
Το θέμα γίνεται sticky και θα μπει και εναλλακτικό λινκ από τον server μας.


Προστέθηκε εναλλακτικό link για download. (http://www.hlektronika.gr/forum/downloads.php?do=file&id=25)

Lykos1986
28-10-05, 11:23
Πραγματικά είναι πάρα πολύ ωραίο!!!!!

gsmaster
28-10-05, 11:46
Όντως πολύ καλό, αλλά, η μεταλλική λαβίδα γιατί δεν παθαίνει τίποτα απο τα χημικά?

MHTSOS
28-10-05, 20:10
Πως ξέρεις οτι δεν παθαίνει? Δεν έχουμε φωτό του πως είναι τώρα :lol:

HLESOS
10-02-06, 19:49
ακομα μια φορά που με προλαβατε , οτι ειχα μπει να ρωτησω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ευχαριστω!!!!!!!!!

gsmaster
10-02-06, 19:57
Ένα απο τα καλά του να ψάχνεις λίγο περισσότερο Ευάγγελε... ;)

Λύνεται η απορία σου αμέσως!

d.r soutras
12-02-06, 13:21
Γιατί να μπλέκουμε με χημικά αφού υπάρχει ασφαλέστερος τρόπος, ο πατροπαράδοτος τρόπος!
1) σε μία λεκανίτσα με νερό προσθέτουμε ένα κουταλάκι του γλυκού αερή καυστική σόδα, ρίχνουμε την πλακέτα μέσα κ φεύγουν τα σημεία που έχουν φωτιστεί
2) ξεπλένουμε με νερό
3) σε μία λεκανίτσα με νερό προσθέτουμε τριχλωριούχο σίδηρο τόσο ώστε να μαυρίσει το νερό, ίσα να διακρίνεται η πλακέτα
4) ξεπλένουμε με νερό
5) σε μία λεκανίτσα με νερό προσθέτουμε τρία κουτάλια της σούπας πυκνή καυστική σόδα, φεύγουν τα υπολλείματα του φωτοευαισθητού υλικού
και όλα αυτά με γυμνά χέρια, ο τριχλωριούχος σίδηρος θα σου βάψει λίγο τα χέρια σαν ιώδιο αλλά με ξέπλυμα φεύγει.
Τα αποτελέσματα απο αυτή την διαδικασία είναι θεαματικά, μπορείς να εμφανίσεις αγωγό με πάχος 5mil. 8)

_ab
12-02-06, 21:13
ο τριχλωριούχος σίδηρος θα σου βάψει λίγο τα χέρια σαν ιώδιο αλλά με ξέπλυμα φεύγει.


Θελω να πιστευω ΧΩΡΙΣ να το εχω δοκιμασει οτι αφου ο τριχλωριουχος λιωνει τον χαλκο ειναι δυνατον να μην κανει καποιο εγκαυμα στο χερι σου?????????? :shock: :shock: :shock:

d.r soutras
12-02-06, 22:54
έχω εμφανίσει πολλές πλακέτες έτσι, κανένα έγκαυμα, είναι απόλυτα ασφαλής αυτή η μέθοδος, τώρα βέβαια λόγω βαρεμάρας δίνω το pcb και μου το εμφανίζουν σε κατάστημα, αλλά οι εμφανίσεις με τον τρόπο που προανέφερα είναι ασυναγώνιστες και πάντα με γυμνά χέρια.

PiCBuRn3r
12-02-06, 23:19
Ο τριχλωριούχος δε "λιώνει" το χαλκό, απλά ενώνεται με τον χαλκό και τον αφερεί από την πλακέτα. Δεν είναι οξύ.

FH16
01-03-06, 12:58
Eπιτρέψτε μου να συμβάλω και εγώ με ένα άρθρο που είχα δημοσίευση παλιότερα στο electronics-lab

PDF (http://84.205.233.4/PCB.pdf)

Angel
12-12-06, 15:57
Γεια σας, ακόμα δεν ήρθα κι έχω πρόβλημα...
Έχω μια λάμπα υπεριώδους ακτινοβολίας osram 160watt. Βάζω την πλακέτα μου από κάτω με ένα σάντουιτς 4 διαφανειών για τελείως μαύρο κύκλωμα, το αφήνω για περίπου 6-7 λεπτά, εμφανίζω την πλακέτα στη σόδα (σχεδόν τέλεια) αλλά δε μου αποχαλκώνεται!
Το υλικό που έχω για αποχάλκωση είναι το: corrosive sodium persulphate (100g, 0.5l νερό).
Παίζει ρόλο που η λάμπα ανάβει για 1.5 λεπτό και σβήνει (έχει θερμοστάτη λέει...) και ξανά μετά 1.5 λεπτό και σβήνει;
Θέλει πιο πολύ ώρα από 4-5 λεπτάκια μέσα στη σόδα;
Όποιος μπορεί ας μου πει δυο λόγια να καταλάβω κι εγώ...

ΥΓ: Η πλακέτα είναι μεγέθους 10*8 (κομμένη 10*16 στη μέση και περισσεύει κιόλας) και οι αγωγοί πάχους 40 mils.
Να το αφήσω μήπως πιο πολύ κάτω από τη λάμπα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

NUKE
12-12-06, 16:17
Πιστευω οτι φταιει το corrosive sodium persulphate.Δοκιμασε με τους αλλους τροπους που λενε τα παιδια παραπανω.Ειτε με περιδρολ και υδροχλωρικο οξυ ειτε με τριχλωριουχο σιδηρο...

Και κατι που ειναι SOS SOS SOS για ολους.Αν εχετε προβλημα με την αποχαλκωση της περισσοτερες φορες φταιει το διαλυμμα καυστικης σοδας.Αν εχει γινει πολυ μαυρο τοτε αφηστε το.Να το αλλαζετε σηνεχεια.

Κανονικα μεσα σε 15 δευτερα επρεπε να εχει εμφανιστει.Εγω το αφηνω 30 δευτερολεπτα.Νομιζω οτι 4-5 λεπτα ειναι παρα πολλα...

Angel
12-12-06, 16:35
Δεν κάνει δηλαδή να περιμένεις πολύ μέσα στη σόδα; Για καλό το αφήνω πολύ ώρα. Παθαίνει κάτι;
Για κάθε πλακέτα (3 όλες κι όλες) βάζω καινούργιο διάλυμα (είναι μικρές και δεν κοστίζει πολύ το διάλυμα).

Angel
12-12-06, 19:28
Αγόρασα κεζάπ και περιδρόλ πολύ πιο φθηνά από τα άλλα δύο συστατικά.
Οπότε τώρα τι κάνω;
4 διαφάνειες και πιο πολύ ώρα στη λάμπα, ή μια διαφάνεια (στο φως δεν είναι και τερμα μαύρο) και 5 λεπτά;
Μετά, ένα λεπτό στη σόδα με ελαφρό τρίψιμο και μετά στα χημικά;

NUKE
12-12-06, 20:27
Ψαξε λιγο το φορουμ.Υπαρχει σχετικο θεμα που εχω γραψει ακριβως τι κανεις...Δεν μπορω να το βρω τωρα γιατι βιαζομαι....

Angel
13-12-06, 22:45
Τα κατάφερα! Μία διαφάνεια τελικά πολύ πολύ μαύρη (διπλωτυπωμένη σε inkjet) και 5 λεπτάκια.
Η πλακέτα τελικά χρειάστηκε αρκετή ώρα στη σόδα (κανα δεκάλεπτο) και σχετικά πολύ τρίψιμο. Η αποχάλκωση κράτησε 15 δευτερόλεπτα με το ρολόι και η πλακέτα βγήκε τέλεια! Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές. Μόλις έκανα την πρώτη μου πλακέτα!

joke
13-12-06, 23:35
αν αφήσεις την πλακέτα παραπάνω ώρα μέσα στη σόδα τότε μπορει να σου φάει κάποια μέροι του κυκλόματος ώστε αργότερα το κύκλωμα να μην λειτουργεί ή να χρειάζετε διόρθωση

frogman
13-12-06, 23:40
Αγόρασα κεζάπ και περιδρόλ Από που αγόρασες το περιδρόλ :?:

frogman
13-12-06, 23:52
Τα κατάφερα! Μία διαφάνεια τελικά πολύ πολύ μαύρη (διπλωτυπωμένη σε inkjet) και 5 λεπτάκια.
Η πλακέτα τελικά χρειάστηκε αρκετή ώρα στη σόδα (κανα δεκάλεπτο) και σχετικά πολύ τρίψιμο. Η αποχάλκωση κράτησε 15 δευτερόλεπτα με το ρολόι και η πλακέτα βγήκε τέλεια! Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές. Μόλις έκανα την πρώτη μου πλακέτα!



Τι λάμπα χρησιμοποιείς υδραργύρου η απλή :?:
Έβαλες την πλακέτα στον θάλαμο υπεριώδους ακτινοβολίας για 5 λεπτά :?:
Μετά έβαλες καυστική σόδα για να φύγουν τα σημεία που που έπεσε το φως :?: αν αντί για καυστική σόδα χρησιμοποιήσουμε τουμποφλό πειράζει :?:
Το διάλυμα της αποχάλκωσης πως το έκανες, πόσο τριχλωριούχο έβαλες και πόσο κεζαπ :?:
Σε σχέση με τις γραμμές του τυπωμένου στην θερμοδιαφάνεια στην αποχάλκωση το περιδρόλ δεν σου έφαγε ούτε λίγο μια γραμμή, δηλαδή στην πλακέτα κάποιες γραμμές δεν
σου βγήκαν ποιο λεπτές από ότι είναι στην θερμοδιαφάνεια :?:

Angel
14-12-06, 00:44
Το ξέρω ότι το πέτυχα μάλλον από τύχη αλλά είναι τέλεια η πλακέτα.
Η λάμπα είναι μια osram 160W υπεριώδους ακτινοβολίας. Δε θέλει ζέσταμα. Την βάζεις στην πρίζα και δουλεύει αμέσως. Έχει όμως θερμοστάτη και κάνει διαλείματα, άρα θέλει παρακολούθηση.
Η διαδικασία που ακολούθησα είναι η εξής.
1. Εκτύπωσα 2 φορές την ίδια διαφάνεια σε έναν epson stylus photo r220.
2. Έβαλα την πλακέτα στο κουτί (του ΙΚΕΑ τα κόκκινα), τη διαφάνεια από πάνω, έκλεισα το κουτί, και άναψα τη λάμπα (που είναι περίπου στα 20-25 εκατοστά).
3. Δούλεψε 3.5 λεπτά και έσβησε. Ξανάναψε μετά από 2-3 λεπτά, μέτρησα άλλο 1.5 και την έσβησα. Άφησα την πλακέτα για 40 λεπτά στο σκοτάδι να "ξεκουραστεί", αυτό μου το πρότείνανε.
4. Έφτιαξα ένα σχετικά δυνατό μείγμα καυστικής σόδας και έβαλα την πλακέτα μέσα. Το κύκλωμα εμφανίστηκε αμέσως αλλά τα σημεία που είχαν ακτινοβοληθεί δεν είχαν καθαρίσει τελείως. Έτσι την άφησα για λίγη ώρα ακόμα και μετά την έτριψα πολύ απαλά με το δάχτυλό μου και μετά με τη μαλακή πλευρά ενός κλασικού σφουγγαριού κουζίνας. Παρόλο που έμεινε πολύ ώρα μέσα, το κύκλωμα δεν έδειξε να σβήνεται ποτέ.
5. Ξέπλυνα την πλακέτα, πήρα τη γυάλινη σαλατιέρα που καβάτζωσα από την κουζίνα (και την είπα δικιά μου) και έβαλα μέσα περίπου 1/3 του μπουκαλιού κεζάπ. Έριξα και λίγο περιδρόλ (το βρίσκεις στα φαρμακεία, συνήθως με παραγγελία, πάμφθηνο). Τα ανακάτεψα με το χέρι μου (γάντια εννοείται) και έβαλα την πλακέτα μέσα. Έκανε πσσσσσσττττττ και τσουπ σταμάτησε. Είχε ήδη αποχαλκωθεί.
6. Την έβγαλα, την ξέπλυνα, πήρα χαρτί υγείας, το οινόπνευμα και την καθάρισα καλά καλά. Κούκλα!
7. Πήρα τηλέφωνο όποιον ήξερα και δεν ήξερα να μοιραστώ τη χαρά μου!

ΥΓ: Το κύκλωμα είναι πανομοιότυπο με το εκτυπωμένο.

frogman
14-12-06, 12:25
Μήπως μπορείς να ανεβάσεις μια φώτο για να το δούμε :?:

Angel
15-12-06, 01:14
Δε με πιστεύεις (πλάκα κάνω); Θα σε στεναχωρέσω αγαπητέ βάτραχε αλλά δεν έχω ψηφιακή... (μη βαράτε, ίσως μου πάρω δώρο για τα Χριστούγεννα).
Υποθέτω ότι θέλεις να δεις ότι δεν λεπτυνανε οι γραμμές από το περιδρόλ έτσι; Μήπως όταν το δοκίμασες εσύ είχες διάθλαση (πχ δεν ακουμπούσε η διαφάνεια καλά στην πλακέτα) και η ζημιά έγινε εκεί;

PCMan
16-12-06, 15:17
Πως θα εμφανίσω μία απλή πλακέτα? Ποιός είναι ο πιό εύκολος και καλύτερος τρόπος?
Έχω το τυπωμένο και η πλακέτα είναι διπλής όψεος(άσχετο)

Έψαξα εδω μέσα αλλά δεν βρήκα τίποτα. Σχεδόν όλα μιλάνε για φωτοευέσθητες

pet
16-12-06, 16:15
εγω τις εκτυπώνω double με χαρτί μεταφοράς τόνερ
ψάξε για press n peel εδώ στο φόρουμ.

το χαρτί που χρησημοποιώ είναι το http://www.superquick.gr/MagicTouchGR/MagicTouchCPM60.htm
και μάλιστα το χρησημοποιώ κ για προσόψεις. Προυποθέτει laser printer.

Αλιώς κοιτάς για φωτοευαίσθητη

http://petmakris.googlepages.com/amp-panel-pcb-01.jpg

PCMan
16-12-06, 18:40
Έχω ήδη πλακέτα και είναι απλή.
Το press n peel είναι "χαρτί"?

Αν πάρω το χαρτί που μου λες θα μπορέσω να τυπώσω την πλακέτα μου με τον τρόπο που λέει η σελίδα η θα πρέπει πάρω και κάτι εξτρα?

Που το βρίσκω αυτό και πόσο στοιχίζει?

pet
16-12-06, 18:45
δεν μπήκες στον κόπο να κοιτάξεις το link?

ότι δείχνει κ το tutorial και έτοιμος για αποχάλκωση

Lykos1986
16-12-06, 21:40
Από πού παίρνεις αυτό το χαρτί;

Angel
17-12-06, 00:52
Και με τη φωτοευθαίσθητη πάντως δεν είναι κάτι το τρομερό. Νόμιζα ότι θα ήταν δύσκολο, απλά πρέπει να πειραματιστείς λίγο μέχρι να καταλάβεις τι γίνεται.

pet
17-12-06, 03:50
η εταιρία είναι αυτή του link

με το χαρτί είναι το cpm 6.1

ο μικρότερος δρόμος που έχω τυπώσει είναι 0.23 χιλιοστά και απόσταση απο δρόμο σε δρόμο 0.5 χιλιοστά
δηλαδή με κενό ανάμεσα τους (0.5 - 2*( 0.23/2) ) = 0.27

δηλαδή τα SOP τα κολάω άνετα σ'αυτό


είχε παίδεμα όμως

PCMan
17-12-06, 13:16
Το είδα τo site.

Πόσο στοιχίζουν περίπου και πόσα έχει η συσκευασία?

PCMan
21-12-06, 13:02
pet καμία πιό φτηνή λύση έχουμε?
40€ μου λέει τα 100 φύλα...
Εγώ 2-3 θα χρειαστώ

pet
21-12-06, 13:44
θα χρειαστείς τουλάχιστον 20 μέχρι να πετύχεις το σιδέρωμα :-) για διπλής όψης


:roll:


όχι εγώ 100 χτύπησα να έχω το head ήρεμο

babisko
21-12-06, 20:53
pet καμία πιό φτηνή λύση έχουμε?
40€ μου λέει τα 100 φύλα...
Εγώ 2-3 θα χρειαστώ

41 € + Φ.Π.Α. = 47,6 € το πακέτο των 100 φύλλων CPM 6.0 και 1.750 € + Φ.Π.Α. = 2.082,50 € :shock: :shock: η πρέσσα.
Αυτά μου είπανε στο τηλέφωνο που πήρα και ρώτησα
[/url]

pet
21-12-06, 21:46
αν έχετε κοιτάξει πουλάει μόνο σε καταστήματα, δηλαδή με τιμολόγιο.

PCMan
22-12-06, 05:53
pet εσύ έχεις κατάστημα?

pet
22-12-06, 08:28
δυστηχώς το πήρα μέσω τρίτου, δηλαδή με τιμολόγιο, όχι δεν έχω κατάστημα.
Αν και θα ήθελα :roll: .

PCMan LASER Printer έχεις?

pet
22-12-06, 08:30
btw εχτές τύπωσα μια πλακέτα και χάλασα 10 φύλλα κ μια πλακέτα. εκεί που νόμιζα ότι το είχα βρεί..........
πολλά νεύρα :evil: :x

για κοίτα κ τα φωτοευαίσθητα, απλά για να μην με βρίζεις αμα αγοράσεις την κατοστάδα.

PCMan
22-12-06, 09:12
laser δεν έχω. Θα πάω σε έναν γνωστό μου που έχει φωτοτυπικό..

Τώρα με ξενέρωσες... Απο που να πάρω φωτο ευέσθητη και πόσο στοιχίζει?

Αυτην που έχω την πήρα 12€ και είναι 420*160. Πολλά δεν είναι? Φαντάζομαι την φωτοευέσθητη...

Angel
22-12-06, 10:32
Αν έχει αυτοκόλλητο από πάνω είναι φωτοευαίσθητη. Όλα τα καταστήματα ηλεκτρονικών έχουν και φωτοευαίσθητες.
Τελικά κατά τη γνώμη μου νομίζω ότι η μέθοδος με τη λάμπα-καυστική σόδα-περιδρόλ είναι η πιο εύκολη...
Ξέρει κανείς μέχρι πόσες φορές μπορεί να χρησιμοποιηθεί το ίδιο διάλυμμα από τα παραπάνω;

pet
22-12-06, 12:44
τον τριχλωριούχο σίδηρο τον έχω διάλυμα (αναλογία 1 προς 2) με 600 γραμμάρια
ουσίας, έχω αποχαλκώσει τουλάχιστον 10 πλακέτες διπλές 10χ10 εκατοστά
και συνεχίζει ακάθεκτο


ωστόσο, η μέθοδος με το χαρτί είναι πολύ πιο εύκολη απο την φωτοευαισθ.
αρκεί να μην πηγαίνεις για διπλής όψης. Για διπλής όψης είναι που σφίγγουνε τα λούκια,
θες ταυτόχρονη θέρμανση και απο τις δύο πλευρές και αμα πετύχει.

αυτά.

PiCBuRn3r
22-12-06, 18:59
Πάντως μέχρι στιγμής με διαφάνεια για Laser εκτυπωτή/Φωτοτυπικό και Laser εκτυπωτή Konilka Minolta 2400W (σε 2400x600 dpi)
δεν έχω χαλάσει ούτε μια πλακέτα.... Κόβω τη διαφάνεια στο μέγεθος της πλακέτας, τυλίγω στα 2 ένα A4 ή χρησιμοποιώ 2
το ένα πάνω στο άλλο, ανάλογα με το μέγεθος της πλακέτας και πατάω με μεγάλη δύναμη με το σίδηρο χωρίς να το κουνάω πέρα δώθε.
Αν η πλακέτα είναι μεγάλη την βάζω σε μια πρέσσα Singer και κάνω δουλειά.... Μετά τρύπημα με τρυπανάκι από CD-ROM παλιό, ποδοδιακόπτη και
τροφοδοτικό AT από παλιό pc και έτοιμο το pcb. Αν έχω κέφια βάζω και μεταξοτυπία ( έτσι λέγεται ??? :roll: :roll: ) από πανω με τα εξαρτήματα.

Τρυπανάκια έχω πάρει από το Βενιέρη. Ένα της velleman με 0,6 0,7 0,8 1,0 1,2 1,5 1,8 2,0 και 2,3 σε μία συσκευασία...

pet
23-12-06, 00:06
picburner διπλής όψης?

kostas30
23-12-06, 01:30
ριχτε κ μια ματια εδω http://users.pre.sch.gr/stfotoglou/projects/pcb/home.htm

PiCBuRn3r
23-12-06, 01:45
picburner διπλής όψης?

Διπλής όψης δεν μου έτυχε να δοκιμάσω με σιδέρωμα, αλλά άμα χρειαστεί θα σας πω... Απλά θέλει καλό κεντράρισμα(εύκολα τα λες, δύσκολα τα κάνεις).

pet
23-12-06, 04:36
άμα τύχει να φτιάξεις οι οδηγίες είναι αυτές:

βάλε ένα γυαλί κάτι με φωτισμό απο κάτω, βάλε τα φύλα επάνω με τα τόνερ προς τα μέσα (δηλαδή σάντουιτς νια βάλεις την πλακέτα μέσα μετά)
ταίριαξέ τα και κόλα σελοτέιπ κάπου μακρύα απο το κύκλωμα (να γίνει σαν δίφυλο δηλαδή)

άνοιγεις το μάτι της κουζίνας στο πιο χαμηλό που υπάρχει πχ 1 απο τα 12.
βάλε ένα κομάτι αλουμίνιο επάνω (κάποιος αλουμινάς θα σου κόψει δωρεάν) γύρω στα 2-3 χιλιοστά.

μετά η διαδικασία απλή, αφού ακουμπήσεις επάνω στο αλουμίνιο το δίφυλο, βάλε την πλακέτα μέσα
και ξεκίνα σιδέρωμα. αναποδογυρίζεισ 2-3 φορές κ είσαι έτοιμος. απλά αναλόγα με το μάτι μπορεί
να λιώνει το χαρτί πάνω στην πλακέτα, αν πας να το ξεκολήσεις με ζεστό νερό μπορεί να φύγει το τόνερ


γιαυτό λέω έχω χαλάσει πλκ και πλκ


τουλάχιστον βγαίνουνε και κάνω την δουλειά μου

PCMan
23-12-06, 05:22
Τηγάνι δεν κάνει αντί για κομμάτι αλουμίνιο?

pet
23-12-06, 09:40
PCman θα πάρω το τηγάνι και θα σε κυνηγάω :lol: τι ρωτάς βρε, αμα σου κάνει εσένα εμένα
τι με ρωτάς. χωράει το σίδερο μέσα στο τηγάνι;

PCMan
23-12-06, 14:00
Καλά ντε, τι βαράς :P

Θα βάλω μεγάλο τηγάνι για να χωρέσει :P

pet
23-12-06, 14:15
:wink:

gsmaster
24-12-06, 00:47
Ωρε τι άλλο θα ακούσουμε......
Καλή η ιδέα με το μάτι της κουζίνας..... αλλά με το τηγάνι δεν θα προτιμούσα να φάω μέτα απο αυτό το τηγάνι. Και πιο φτηνο είναι ένα κομμάτι αλουμίνιο απο ένα μεγάλο τηγάνι....


Εγώ πάλι είχα σκεφτεί να πάρω κανα μηχάνημα πλαστικοποίησης και να το πειράξω λίγο...

pet
24-12-06, 02:06
xmxmxm απο πλαίσιο; ενδιαφέρον..

πάντως το pnp τελικά είναι μάλαμα (έκανα κ άλλες 2 πλακέτες)
και βγήκανε τέλειες, και δεν μπλέκεις με 2 χημικά + εκτυπώνεις και το
SilkCmp

gsmaster
25-12-06, 15:16
Αυτό μ'αρέσει κι εμένα, ότι δεν μπλέκεις με λάμπες και χημικά εμφάνισης....

Δεν ξέρω pet το είχα σκεφτεί απο καιρό, αλλά δεν έκανα καμια απόπειρα. Θα πρέπει να πάρω και τον πλαστικοποιητή που θα έχει απο 30+ ευρώ το οποίο θα πάει κατευθείαν για δυάλυση, χωρίς να ξέρω αν θα έχω αποτέλεσμα....


Χρόνια πολλά...


ΥΓ.Διευκρίνηση: Το Press'n'Peel (pnp) είναι μια μάρκα χαρτιού, και όχι η γενικά η μέθοδος.

PCMan
25-12-06, 16:24
Που το βρίσκουμε το Press n peel είναι το θέμα...

pet
30-12-06, 16:14
τον τριχλωριούχο σίδηρο τον έχω διάλυμα (αναλογία 1 προς 2) με 600 γραμμάρια
ουσίας, έχω αποχαλκώσει τουλάχιστον 10 πλακέτες διπλές 10χ10 εκατοστά
και συνεχίζει ακάθεκτο


στις 15 εμφανίσεις πλακετών διπλής 10χ10 περίπου το διάλυμα τον ήπιε.
δεν πάει βήμα πλέον. :-)

μόλις τελειώσει θα παίρνω την άλλη την χαζομάρα που βγάζει διάφανο διάλλυμα.

pet
30-12-06, 16:21
Μπορεί κάποιος να ψάξει ή αν έχει κάποοιν φίλο χημικό
πως γίνεται να εξουδετερώνουμε το FeCl3 πριν το πετάμε;
είναι κρίμα να το πετάμε αυτό το πράμα όπου νάναι

με καμια χούφτα ρινίσματα σιδήρου να γίνεται δουλειά;

venatici
04-01-07, 00:38
Μπορεί κάποιος να ψάξει ή αν έχει κάποοιν φίλο χημικό
πως γίνεται να εξουδετερώνουμε το FeCl3 πριν το πετάμε;
είναι κρίμα να το πετάμε αυτό το πράμα όπου νάναι

με καμια χούφτα ρινίσματα σιδήρου να γίνεται δουλειά;

Το ριχνεις στην γλαστρα σου, κανει πολυ καλο στα φυτα!!!.

kopla
04-01-07, 01:23
πως γίνεται να εξουδετερώνουμε το FeCl3 πριν το πετάμε;


Ανοίγεις τη βρύση και το χύνεις σιγαααά σιγά.

pet
04-01-07, 10:34
Η τρύπα που έχει το γρασίδι στον κήπο μου, σας διαβαιβεώ δεν είναι απο εξωγήινους. Είναι απο το FeCl3.

gsmaster
04-01-07, 13:58
Στην λεκάνη της τουαλέτας και μετά 3-4 συνεχόμενα καζανάκια.... Η λεκάνη και η αποχέυτεσή της δέν έχει μεταλλικά εξαρτήματα (συνήθως)

PiCBuRn3r
04-01-07, 21:36
Κοιτάξτε το videάκι αυτό εδώ (http://video.google.com/videoplay?docid=-1780986641521809521).
Στο τελευταίο λεπτό κάνει επικασιτέρωση με μια αλοιφή και πιστόλι θερμού αέρα... :wink:

pet
04-01-07, 22:05
λοιπον οργανωθείτε.


αυτή είναι η αλοιφη.

http://www.mercateo.com/p/7PW-91160030/Fittings_Loetpaste_Rosol3_250g_Flasche_Rothenberge r.html


βρείτε τρόπους να την προμηθευτούμε.

Lykos1986
04-01-07, 22:28
Ναι, αν κάνουμε καμία ομαδική…

gsmaster
05-01-07, 00:14
Στο βιντεάκι που έβαλε λινκ ο picburner ο τυπάς έχει μοντάρει ένα μηχάνημα πλαστικοποίησης για να μην σιδερώνει. http://thomaspfeifer.net/laminator_temperatur_regelung.htm Κάτι που ήθελα να κάνω κι εγώ... χμμμ.... με ενθαρρύνει.... Θα το επιχειρήσω ωρε!!

Επίσης χρησιμοποιεί όχι κάποιο ειδικό χαρτί αλλά γυαλιστερό χαρτί απο περιοδικό. Το είχα δοκιμάσει παλιότερα, αλλά θέλει μούλιασμα αλλιώς δεν βγαίνει.
Δεν το είδα μέχρι τέλος το βιντεάκι για να δώ την επικασιτερωση. (με pstn δεν τραβάει......)

pet
05-01-07, 00:17
να στο περιγράψω. την αλοίφει με αυτό που έχω βάλει στο λινκ και το ζεστένει με πιστόλι και τέρμα.


α ώστε πλαστικοποίησης είναι το μηχάνημα?
άμα βρούμε το επικασιτερωτικό να επικοινωνήσουμε.

pet
05-01-07, 00:21
και για να ανοίγει η όρεξη, σήμερα έπεσε στα χέρια μου αυτούνο :twisted: :twisted:

gsmaster
05-01-07, 00:23
και για να ανοίγει η όρεξη, σήμερα έπεσε στα χέρια μου αυτούνο :twisted: :twisted:

Έχω 2-3 τέτοια ένα ολόκληρο τα άλλα διαλυμένα.....

pet
05-01-07, 00:45
και για να ανοίγει η όρεξη, σήμερα έπεσε στα χέρια μου αυτούνο :twisted: :twisted:

Έχω 2-3 τέτοια ένα ολόκληρο τα άλλα διαλυμένα.....

άμα το ξεκινήσω θα πάω για διπλής όψης. αυτό σημαίνει ένα πολύ σταθερά κινούμενο πράμα απο κάτω πολύ καλά
γωνιασμένο καθώς επίσης και πολύ καλά κομμένες πλακέτες εξαρχής. Πιθανόν να είναι και αδύνατον.
Επίσης το μοτέρ που φαίνεται στον 'αέρα' είναι για το feed και απο εκεί που το ξήλωσα είχε πολες τριβές,
πιθανότατα θα πηγαίνει πολύ γρήγορα στον αέρα. οπότε αν βάλω αυτό στο πράγμα που θα κουνιέται απο κάτω
θα πρέπει να το ρυθμίσω με κάποιο τρόπο. Απο μοτέρια δεν ξέρω τίποτα όμως κ μιας και έχει 6 καλώδια θα έχει ζόρι
το πράμα.

Γνώμες ?

pet
05-01-07, 01:15
αύριο πάω να πάρω αυτό. και βλέπουμε.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=6&category=1189&product=625477

gsmaster
05-01-07, 17:39
αύριο πάω να πάρω αυτό. και βλέπουμε.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=6&category=1189&product=625477

Δεν ξέρω αν πρόσεξες, αυτό είναι Α6 δηλαδή 10*15 εκατοστά περίπου. Είναι όσο είναι μια Α4 διπλωμένη στα 4.

Για τα 6 καλωδιάκια που λες παραπάνω είναι τόσα γιατί το μοτέρ αυτό είναι βηματικό. θα το οδηγήσεις με μικροελεκτή για να μπορείς να ρυθμίσεις την ταχύτητά του (αν το χρησιμοποιήσεις)

pet
06-01-07, 10:24
λοιπον οργανωθείτε.


αυτή είναι η αλοιφη.

http://www.mercateo.com/p/7PW-91160030/Fittings_Loetpaste_Rosol3_250g_Flasche_Rothenberge r.html


βρείτε τρόπους να την προμηθευτούμε.

λοιπόν αποργανωθείτε γιατί την βρήκα την πάστα.
την φτιάχνει εταιρία δεν ξέρω κ εγώ τι καταγωγής που έχει αντιπροσωπία στην αθήνα.
κ πήρα δυστηχώς στον άλλον με τα χημικά και του την ζήτησα.

περισσότερα νέα την δευτέρα.

pet
06-01-07, 10:32
αύριο πάω να πάρω αυτό. και βλέπουμε.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=6&category=1189&product=625477

Δεν ξέρω αν πρόσεξες, αυτό είναι Α6 δηλαδή 10*15 εκατοστά περίπου. Είναι όσο είναι μια Α4 διπλωμένη στα 4.

Για τα 6 καλωδιάκια που λες παραπάνω είναι τόσα γιατί το μοτέρ αυτό είναι βηματικό. θα το οδηγήσεις με μικροελεκτή για να μπορείς να ρυθμίσεις την ταχύτητά του (αν το χρησιμοποιήσεις)

οκ θα το δούμε στην ώρα του, θα αργήσει μάλλον

PiCBuRn3r
06-01-07, 13:10
Έχω φάει τρελή ξενέρα... Με τις ίδιες διαφάνειες που αγόραζα δεν μπορώ να φτιάξω ούτε μία πλακέτα!
Και βάζω αναγκαστικά χαρτί από περιοδικό, αλλά ο εκτυπωτής πετάει errors. Να δοκιμάσω με φωτογραφικό χαρτί ?
Τις διαφάνειες τις ζητάω σαν διφάνειες για Laser εκτυπωτή/Φωτ. μηχάνημα. Κανένα από αυτά (http://www.e-shop.gr/search_ana.phtml?category=%D6%D9%D4%CF%C3%D1%C1%D6 %C9%CA%CF+%D7%C1%D1%D4%C9) τα χαρτιά κάνει ?

Επιστήμων
06-01-07, 14:42
Πάντως πολύ καλός τρόπος για πλακέτα .
Προσωπικά μόλις δοκίμασα και εκτύπωσα σε χαρτί απο περιοδικό.
Έκοψα ένα κομμάτι και το κόλλησα με σελοτειπ όπως
ο τύπος στο βίντεο . Μια χαρά !
Απο εκεί και πέρα πρέπει να το ψάξω.

Λέτε να γίνεται με σίδερο ? Δοκίμασε κανείς ?

PiCBuRn3r
06-01-07, 16:03
Πάντως πολύ καλός τρόπος για πλακέτα .
Προσωπικά μόλις δοκίμασα και εκτύπωσα σε χαρτί απο περιοδικό.
Έκοψα ένα κομμάτι και το κόλλησα με σελοτειπ όπως
ο τύπος στο βίντεο . Μια χαρά !
Απο εκεί και πέρα πρέπει να το ψάξω.

Λέτε να γίνεται με σίδερο ? Δοκίμασε κανείς ?

Με χαρτί από περιοδικό και σίδερο δουλεύει, αν έχεις και πρέσα σιδερώματος ακόμη καλύτερα...
Μετά μούλιασε το σε νερό με σαπουνάδα και τρίφτο απαλά με το δάκτυλό σου ή καλύτερα με μια παλιά
οδοντόβουρτσα που δεν χρησιμοποιείες πλέον.

Επιστήμων
06-01-07, 19:59
Ρε παιδιά σίγουρα γίνεται με χαρτί απο περιοδικό ?
Εμένα δεν μου βγαίνει τίποτα .
Απλά στεγνώνει το μελάνι πάνω στο χαρτί.
Παίζει κάποιο ρόλο το ασετόν με το οποίο τρίβει αρχικά την πλακέτα ή απλα το χρησιμοποιεί
ως καθαριστικό ?
Μήπως έχει καμία σχέση το μελάνι του εκτυπωτή ?
:head: :head: :head: :help:

pet
06-01-07, 20:06
να είναι toner (laser)

Επιστήμων
06-01-07, 21:31
Απο φωτοτυπικό βγαίνει ?
Μήπως παίζει ρόλο ο χρόνος απο τη στιγμή που θα
εκτυπωθεί μέχρι να "τυπωθεί" ?

pet
07-01-07, 01:22
μερικά νέα για το ζήτημα

η επιβεβαίωση για το πλαστικοποιητικό
http://myweb.cableone.net/wheedal/pcb.htm

και αν δεν κάνω λάθος αυτό είναι για tinning με πολύ εύκολο
τρόπο, χωρίς κολητήρια χωρίς τίποτα...
http://www.elexp.com/pro_er18.htm

PiCBuRn3r
07-01-07, 03:08
Ρε παιδιά σίγουρα γίνεται με χαρτί απο περιοδικό ?
Εμένα δεν μου βγαίνει τίποτα .
Απλά στεγνώνει το μελάνι πάνω στο χαρτί.
Παίζει κάποιο ρόλο το ασετόν με το οποίο τρίβει αρχικά την πλακέτα ή απλα το χρησιμοποιεί
ως καθαριστικό ?
Μήπως έχει καμία σχέση το μελάνι του εκτυπωτή ?
:head: :head: :head: :help:

Εγώ εκτυπώνω απευθείας πάνω σε χαρτί από περιοδικό με ένα Konika Minolta 2400w έχρωμο laser.
Κόβω το χαρτί μετά στο μέγεθος της πλακέτας και το ευθυγραμμίζω πάνω στην πλακέτα. Ακουμπάω το σίδερο
με πίεση και το αφήνω να ζεστανει την πλακέτα και το χαρτί-toner για 1,5 - 2,0 λεπτ, αρκεί να μην αρπάξει το χαρτί.
Μετά πιέζω με μικρές κυκλικές κινήσεις και τέλος αφήνω την πλακέτα να κρυώσει. Μετά προχωράς στην διαδικασία μουλιάσματος.

pet
07-01-07, 11:00
καλύτερα να μην βάζεις πίεση να μην απλώνουν οι γραμμές , αν σου τύχει

PiCBuRn3r
07-01-07, 13:36
καλύτερα να μην βάζεις πίεση να μην απλώνουν οι γραμμές , αν σου τύχει
Απλά δηλαδή να το ακουμπάω ? Για πόση ώρα ?
Σήμερα παραγγέλνω φωτ. χαρτί από το e-shop να δούμε αποτελέσματα....

joke
07-01-07, 15:02
Εγω με πρεσσα εχω πολυ καλα αποτελέσματα και δεν χρειάζετε να πιέζω γιατι κλειδώνει αυτοματα.Με το σίδερο απλα δεν πρέπει ασκεις μεγάλη πιεση αλλα ούτε και καθόλου πιεση.Με σιδερο το τονερ μου εχει απλώσει κανα δυο φορές οταν το πίεσα αλλα ευτυχός δεν επειρέασε την λειτουργια του κυκλόματος.Παντος το καλο ειναι πως και να απλώσει το τονερ μπορεις να το καθαρίσεις και να ξανασιδερώσεις.

Μηπος ξέρει κανεις αν μπορω να βρώ την αλοιφή για tinning στην θεσσαλονικη

PiCBuRn3r
07-01-07, 15:54
Εγω με πρεσσα εχω πολυ καλα αποτελέσματα και δεν χρειάζετε να πιέζω γιατι κλειδώνει αυτοματα.Με το σίδερο απλα δεν πρέπει ασκεις μεγάλη πιεση αλλα ούτε και καθόλου πιεση.Με σιδερο το τονερ μου εχει απλώσει κανα δυο φορές οταν το πίεσα αλλα ευτυχός δεν επειρέασε την λειτουργια του κυκλόματος.Παντος το καλο ειναι πως και να απλώσει το τονερ μπορεις να το καθαρίσεις και να ξανασιδερώσεις.

Μηπος ξέρει κανεις αν μπορω να βρώ την αλοιφή για tinning στην θεσσαλονικη

Πόση ώρα το αφήνεις με την πρέσσα ?

joke
07-01-07, 20:28
συνήθος τα κυκλοματα μου βγαινουν μεσα στο δεκαλεπτο καμια φορα βγαίνουν και πολυ ποιο γρηγορα ανάλογα με το κυκλομα.
Επεισεις σημασια παίζει και το χαρτι και η θερμοκρασία.Οταν δοκήμασα να σιδερώσω με κάτι διαφάνειες για συδερότυπο το κύκλομα βγήκε πολύ γρήγορα.

pet
08-01-07, 09:57
αύριο το μεσημέρι θα έχω δυο μπουκαλάκια απο την πάστα των 250g.

όποιος θέλει το ένα ας επικοινωνήσει μαζι μου με pm.

Killo_Watt
08-01-07, 10:45
με κάτι διαφάνειες για συδερότυπο .

απο που??? μαρκα?

pet
09-01-07, 16:17
δουλεύει η επικασιτέρωση.
τέλεια δουλειά ακόμα και σε 0.3 mm track με 0.1mm clearness.

PiCBuRn3r
09-01-07, 17:28
δουλεύει η επικασιτέρωση.
τέλεια δουλειά ακόμα και σε 0.3 mm track με 0.1mm clearness.

Μήπως να πέσει καμιά ομαδική ? Είδα μια πλακέτα μου πως είχε γίνει μετά από 1.5 μηνα και έμεινα! :shock: :shock:

sgoum
09-01-07, 20:51
Εγω παιδια χρησιμοποιω αυτη τη συσκευη που κανει κανεις πλαστ ικοποιησεις.περναω τη πλακετα με το χαρτι 8-12 φορες και ειναι ετοιμη
την ειχα παρει 15ευρω απο το μακρο.

joke
09-01-07, 21:22
Το χαρτι απο περιοδικο βγάζει καλύτερο αποτελεσμα απο το φωτογραφικο ή απο διαφάνεια?

sgoum
09-01-07, 21:32
Στο βαθμο που τα εχω δοκιμασει (SMD ολοκληρωμενα) βγαζουν τα ιδια.
Εκανα το βήμα γιατι με την φωτοχημικη ειχα μεγαλο προβλημα με το διαλυμα εμφάνισης.
Με το χαρτι γλυτωσα μια επεξεργασία με χημικά και μειωσα χρόνο κ κόστος.
Αυτο που πρόσεξα ειναι ότι θέλει οι πλακέτες να ειναι καλής ποιότητας όταν η γραμμες είναι πολύ λεπτές.(περνάω δύο γραμμες ανάμεσα απο pin συσκευασιας DIP)
Διαφορετικά ξεκολάνε.
Μπορείς ακόμη αν στο τύπωμα κατι πάει στραβά να καθαρίσεις την πλακέτα και να την ξανατυπώσεις.

PiCBuRn3r
09-01-07, 22:27
Το χαρτι απο περιοδικο βγάζει καλύτερο αποτελεσμα απο το φωτογραφικο ή απο διαφάνεια?

Θα δοκιμάσω με HP photopaper και θα σου πω... :wink:

pet
10-01-07, 11:23
τι ομαδική βρε παιδιά; αφου σας λέω την βρήκα την πάστα

κ λέω ότι έχω κ μια εξτρα

PiCBuRn3r
10-01-07, 14:46
τι ομαδική βρε παιδιά; αφου σας λέω την βρήκα την πάστα

κ λέω ότι έχω κ μια εξτρα

Εδώ Ελλάδα ?
Πόσο την δίνεις την άλλη ?

pet
10-01-07, 15:07
όσο την πήρα εννοείται 11,70 το μπουκαλάκι (με απόδειξη),
αλλά έχω φάει πακέτο, τελικά δεν έχω βρεί
ακόμα τρόπο να την περνάω. νόμιζα ότι το βρήκα
αλλα αγγούρια.

θα σας πω που πουλιέται εννοείται αλλα πρώτα
θέλω να δοκιμάσω ότι δουλεύει για να γλυτώσετε τα λεφτά σας (οι
ενθουσιασμένοι σαν κ'εμένα).

pet
10-01-07, 18:44
για την πάστα: μπείτε στην σελίδα

www.rothernberger.gr

πάρτε τηλέφωνο να σας πούν απο ποιο κατάστημα μπορείτε
να αγοράσετε. είναι εισαγωγική δεν είναι λιανική.

εγώ πήρα την 250g στα 11,70ευρώ αλλά δεν μπορώ να καταλάβω
πως στο καλό κάνει την επικασιτέρωση ο άλλος.
εμένα ουκ μου βγαίνει.

PANOS_
10-01-07, 19:54
Δεν δουλευει το link!

pet
10-01-07, 20:24
http://www.rothenberger.gr/

PiCBuRn3r
10-01-07, 21:32
για την πάστα: μπείτε στην σελίδα

www.rothernberger.gr

πάρτε τηλέφωνο να σας πούν απο ποιο κατάστημα μπορείτε
να αγοράσετε. είναι εισαγωγική δεν είναι λιανική.

εγώ πήρα την 250g στα 11,70ευρώ αλλά δεν μπορώ να καταλάβω
πως στο καλό κάνει την επικασιτέρωση ο άλλος.
εμένα ουκ μου βγαίνει.

Με τι το ζέστανες ? :-k Αυτός χρησιμοποιεί πιστόλι θερμού αέρα...

pet
10-01-07, 21:42
δοκίμασα με

ersa πιστόλι αέρα (1500 ευρά σταθμός)
πιστόλι 600 βαθμών απο πράκτικερ

και αγγούρια δεν γίνεται δουλειά.

δοκίμασα να βάλω και σολντερίνη (aka γρεναδίνη ;-) )

κλπ.

το μόνο που μου έκανε λίγη δουλειά μέχρι τώρα είναι να απλώσω την πάστα
και να ξαπλώσω την πλακέτα πάνω στο μάτι της κουζίνας....
τρίχες όμως δεν μπορώ να το πετύχω ομοιόμορφα..

το πιστόλι που χρησημοποιεί ο τύπος δεν είναι κοινό πιστόλι σίγουρα,
κάτι σε ιδιοκατασκευή είναι.

pet
10-01-07, 21:46
ή του lucky luck

gsmaster
11-01-07, 08:22
Απ ότι είδα στο video, όπως το ζεσταίνει, το περνάει με ένα πανάκι και διώχνει το περίσσιο υλικό, και όπως το διώχνει λογικά θα γίνεται και πιο ομοιόμορφο. Το δοκίμασες αυτό?

PiCBuRn3r
11-01-07, 13:45
Αν προλάβω θα του στείλω ένα email του Tommas να τον ρωτήσω πως το κάνει....

PiCBuRn3r
11-01-07, 16:37
Τελικά με το φωτογραφικό χαρτί δεν έμεινα ευχαριστημένος. Οι διαδρόμοι έσπαγαν πολύ έυκολα και
μου έβγαζε την πίστη για να το αφαιρέσω από την πλακέτα! :( :( Περιοδικό και πάλι περιοδικό! Εκτυπώνω, μουλιάζω, αφαιρώ και αποχαλκώνω! Απλά
και γρήγορα!

GeorgeK
11-01-07, 21:01
Χαιρετώ όλη την κοινότητα,

Η πάστα που εχει το video ειναι γνωστη στους υδραυλικούς που ασχολούνται με
χαλκοσωληνώσεις και τη χρησιμοποιούν για τη στεγανοποίηση των ενώσεων.
Η ονομασία της στην πιάτσα είναι "κόλλα ρότενμπεργκερ για χαλκοσωλήνες" και
μπορειτε να την βρείτε σε μαγαζιά που προμηθεύουν υδραυλικούς.
Στην Πάτρα την βρήκα 9,5Ε (250gr)

pet
11-01-07, 21:34
την πήρα δηλαδη 2 ευρώ πιο ακριβά....

στην ουσία κασσίτερος σε υγρή μορφή είναι.

gsmaster ούτε με σκούπισμα τα κατάφερα.
κ ούτε θα ξαναδοκιμάσω, έχω κάψει ήδη 3 πλακέτες (μία στο μάτι δύο με πιστόλι)

GeorgeK
12-01-07, 01:43
Το δοκίμασα σε παλιά μικρά κομματάκια πλακέτας χωρίς να έχω τυπώσει κάποιο κύκλωμα πάνω τους .

Αν κατάλαβα καλά αυτή η πάστα είναι πολύ λεπτά ρινίσματα (πούδρα) σε διάλυμα .
Αν θυμάται κανείς από χημεία για κορεσμένα διαλύματα που δεν καθιζάνουν ας δώσει
μια γνώμη γιατί δεν τα θυμάμαι καλά . Νομίζω πως κάπως λέγονται αυτά .

Το προσπάθησα χρησιμοποιώντας το πινελάκι που έχει το ίδιο το σκεύασμα στο καπάκι .
Στο video χρησιμοποιεί διαφορετικό και μάλλον είναι γιατί αυτό που έχει μέσα είναι
πολύ σκληρό για να απλώσει καλά η πάστα .

GeorgeK
12-01-07, 02:07
Μετά από πολλές προσπάθειες κατέληξα στην εξής μέθοδο .
Αφού απλώσουμε την πάστα βάζουμε την πλακέτα πάνω στο μάτι και το ανάβουμε .
Ανάβουμε όμως και τον απορροφητήρα γιατί η μυρωδιά είναι ασφυκτική , και αν
κρίνω από τα συστατικά της πάστας , άκρως ανθυγιεινή .
1)Η πάστα σε κάποια θερμοκρασία αρχίζει και λιώνει .
2)Αργότερα θα αρχίσει να «βράζει» και βγάζει και καπνό .
3)Αν παρατείνουμε τον χρόνο το χρώμα της γίνεται διαφανές και από κάτω η πλακέτα γυαλίζει :) .
4)Ακόμα περισσότερο στο εναπομείναν υγρό στην επιφάνειά του εμφανίζονται καφέ στίγματα .
5)Τέλος ακόμα πιο ψηλά το ίδιο το υλικό από κάτω είναι ρευστό .
Όλα αυτά σε περίπου 30sec.

Για να το κάνουμε παρατηρούμε ότι :
Δεν χρειάζεται τόσο πολύ όσο στο video , κάντε απλώς μια πολύ λεπτή επίστρωση , έτσι δεν θα χρειάζεται
να το σκουπίζουμε όπως κάνει αυτός .
Στο στάδιο 1 η πάστα θα απλωθεί ομοιόμορφα και θα καλύψει τις ατέλειες που αφήσαμε με το πινέλο , άρα
καλό είναι να μείνει πάνω από 10 δευτερόλεπτα εκεί .
Στο στάδιο 2 ενδεχομένως να δείτε στην πάστα κάποια φουσκαλιασμένα σημεία και να ασπρίζει εκεί η περιοχή ,
εκεί βάλαμε υπερβολική ποσότητα .
Στο σημείο 4 είναι που πρέπει και να σταματήσουμε . Αφού κρυώσει τη σκουπίζουμε νοτίζοντας με ασετόν .
Αν έχουμε βάλει αρκετή ποσότητα τότε πρέπει να την ξαναβάλουμε στο μάτι και να την φτάσουμε στο σημείο
5 και με μια γρήγορη κίνηση να την τρίψουμε με χαρτί . Είναι λίγο δύσκολο να καταλάβουμε πότε θα πάει στο 5 ,
γι αυτό χρησιμοποιούμε κάτι μεταλλικό να το ελέγχουμε . Εδώ όμως θέλει προσοχή γιατί αν αργήσουμε λίγο η
πλακέτα καίγεται και ξεκολλά ο χαλκός .
Το καλύτερο μάτι θα ήταν το «αυτόματο» που έχει θερμοστάτη , αλλά δυστυχώς ως φοιτητής , δεν έχει το κουζινάκι μου .

pet
12-01-07, 21:28
μα για να φτάσεις στο σημείο που στερεοποιείται η πάστα καίγονται οι πλακέτες
και ξεκολάνε οι διάδρομοι εύκολά

PiCBuRn3r
12-01-07, 23:17
Πάπαλα δηλαδή.... :cry:
Και έλεγα θα φτιάχνω ωραίες πλακέτες....

kostas30
13-01-07, 12:09
Εγω την παστα την πηρα απο καποιο μαγαζι της γειτονιας μου 12 ευρο εκανα δοκιμη με το θερμοπιστολο και ειναι οκ :wink: :wink: :wink:

PiCBuRn3r
13-01-07, 13:36
Δηλαδή δουλεύει χωρίς να καίει την πλακέτα ?

pet
13-01-07, 14:06
Εγω την παστα την πηρα απο καποιο μαγαζι της γειτονιας μου 12 ευρο εκανα δοκιμη με το θερμοπιστολο και ειναι οκ :wink: :wink: :wink:

μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία; μήπως απλά πήρανε χρώμα κασσίτερου οι διάδρομοι και δεν έχει στερεοποιηθεί η αλοιφή;
στο λέω γιατί κ εγώ νόμιζα ότι το πέτυχα όμως με λίγο τρίψιμο φευγει.

PiCBuRn3r
13-01-07, 15:17
Μήπως θέλει πρώτα να ζεσταθεί η πλακέτα και μετά να μπει η αλοιφή (και πάλι ζέσταμα) ? :roll:

ALAMAN
19-01-07, 15:41
Επιτρέψτε μου να διακόψω παρουσιάζοντας μερικά τυπωμένα
Έρχοντε κι άλλες φωτογραφίες, απο όλες μου τις κατασκευές :D
Τέλειες έ;

PANOS_
19-01-07, 18:32
πλακετα φωτοευεσθητη με φιλμ εκτυπωμενο σε τυπογραφειο.

ALAMAN
19-01-07, 18:36
Δεν την έχεις κάνει αποχάλκωση; Τί ενοείς σε τυπωγραφείο δεν την έκανες εσύ;

PANOS_
19-01-07, 20:22
δεν εκτυπωνω το κυκλωμα σε διαφανια με τον εκτυπωτη, αλλα με την μεθοδο που
εκτυπωνονται τα περιοδικα. φταχνω ενα pdf με Α3 με διαφορα σχεδια και το παω
για εκτυπωση. η διαφορα με τον εκτυπωτη (laser η inject) ειναι οτι οι γραμμες ειναι
καταμαυρες και δεν το διαπερναει το φως. αφηνω λοιπον 4-5 λεπτα στην λαμπα την πλακετα
και το αποτελεσμα ειναι παντα μια τελεια πλακετα

ramona
29-01-07, 03:46
Καλά η επικασσιτέρωση είναι παλούκι. Το tinnit φαίνεται καλύτερη λύση γιατί ούτε ζέσταμα ούτε τίποτα.
Επίσης υπάρχει και το Liquid Tin από την MG Chemicals
http://www.mgchemicals.com/products/421.html

Ο Μουτσιούλης εδώ στην Θεσσαλονίκη φέρνει ένα υγρό που κάνει την δουλειά σε θερμοκρασία δωματίου, όμως είναι κομματάκι ακριβό, το μισό λίτρο λίγο πάνω από 30 ευρώ.

pet
29-01-07, 03:54
παιδες σόρρυ που φάνηκα αρνητικός είμαι νιος στα κόλπα και μάλλον πήγα στα βαθιά με την μία.

λοιπόν η επικασιτέρωση δουλεύει πολύ πολύ καλά (σε μένα τουλάχιστον)
σε πλακέτες ΟΧΙ ΒΑΚΕΛΙΤΗ (πως στο καλό λέγεται) αλλά απο τις καλές αυτές που
έχουν ένα ημιδιαφανές πλέγμα.

Η διαδικασία απλή και βρώμικη, αλοίφω την πλακέτα both sides με την πάστα
και την βάζω στον φούρνο στους 200+ (ήδη ζεστός φούρνος) για περίπου 2 λεπτά.

με το που βγει απο τον φούρνο, το αφήνουμε να κρυώσει μόνο του και τέλος πλήσιμο με νερό.

pet
29-01-07, 04:57
να και μια επικασιτερωτέα πλακέτα


btw τέρμα με το toner, πάω για φωτοευαίσθητες.
η πλακέτα που βλέπετε είναι γεμάτη τρύπες (πχ ground planes).

το toner βγάζει πολυ καλή ποιότητα στις μικρές γραμμές
αλλά όπου πρέπει να είναι μαζεμένο, είναι για πέταμα..

ALAMAN
06-02-07, 17:07
Η αποχαλκωτική σκόνη κάνει θαύματα!!!

toutou
07-02-07, 22:18
Καλησπερα στο forum.Εχω ενα προβλημα με τις φωτοευαισθητες και θα ηθελα τη βοηθεια σας.Εκθετω την πλακετα για 4 λεπτα στην λαμπα(αφου την προθερμανω) και επειτα την περναω στην καυστικη σοδα οπου σε λιγα δευτερολεπτα εμφανιζεται το σχεδιο μου σχεδον τελεια,μεχρι εδω ολα καλα να υποθεσω.Το προβλημα μου ειναι μετα στην αποχαλκωση οπου πρωτον αργει πολυ (χρησιμοποιω περιντρολ και συνηθως στις απλες πλακετες χαλκου κανω αποχαλκωση σε λιγα δευτερολεπτα)και κυριως μου τρωει τους χαλκοδιαδρομους και μου αφηνει χαλκο σε σημεια που δεν θα επρεπε.Που μπορει να ειναι κατα τη γνωμη σας το προβλημα. Καθε συμβουλη ευπροσδεκτη.

ALAMAN
07-02-07, 22:20
Παράτα το περιντρόλ και κάντο με αποχαλκωτική σκόνη αλλα με βραστό νερό.
Πώς την κάνεις την καυστηκή σόδα;
Γιατί δεν χρησιμοποιείς tuboflo;

toutou
07-02-07, 22:37
Ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το περιντρολ(οταν το χρησιμοποιουσα με τις απλες πλακες χαλκου οχι τις φωτοευαισθητες) Για την εμφανιση χρησιμοποιω ζεστο νερο οπου μεσα ριχνω σιγα σιγα ενα σχετικα πυκνο διαλυμα καυστικης σοδας.Μολις φτασει τη σωστη αναλογια το σχεδιο εμφανιζεται πολυ καλα.μετα ειναι το προβλημα.Μηπως το εχω πολυ ωρα στη σοδα?Πρεπει να το βγαλω αμεσως μολις εμφανιστει?

PCMan
07-02-07, 22:41
Που την βρήσκουμε και πως λέγεται?

gsmaster
08-02-07, 00:06
Κατα την εμφάνιση, αφού φορέσεις γάντια, τρίψε ελαφρά με το δάχτυλο την επιφάνεια της πλακέτας για να φύγουν τα υπολείμματα του διαβρωμένου φωτοευαίσθητου υλικού.

toutou
08-02-07, 00:27
Ευχαριστω gsmaster.Για ακομα μια φορα με βοηθας.Οντως αυτο δεν το ειχα κανει και μπορει για αυτο να μην φευγει η φωτοευαισθητη επιφανεια.Θα το επιχειρησω.

shoco
08-02-07, 09:10
Παιδια για κοιταχτε και αυτο το site

http://www.pulsar.gs/PCB/a_Pages/3_Direct_Etch/3b_The_15min_PCB/The_15min_PCB.html

ALAMAN
10-02-07, 19:41
Δεν με είπατε τελικά πως την κάνουμε την καυστηκή σόδα;
Είναι η ίδια με το tuboflo;

toutou
11-02-07, 16:16
Tην καυστικη σοδα την πηρα απο ενα μπακαλικο της γειτονιας(αρκετα φτηνη απ οσο θυμαμαι) Ειναι μια ασπρη σκονη σε ενα σακουλακι.Υπαρχουν διαφορες αναφορες για το πως αραιωνεται πχ 3 κουταλακια του γλυκου καυστικη σε 1.5 λιτρο νερο ζεστο κ.α.Εγω προσωπικα βαζω την πλακετα μου σε ζεστο(σχεδον καυτο)νερο μεχρι να την σκεπασει και μετα με ενα σταγονομετρητη ριχνω σταγονα σταγονα απο ενα διαλυμα πυκνο που εχω φτιαξει πριν(1 κουταλακι καυστικη σε ενα ποτηρακι του κρασιου νερο)Οταν φτασει την σωστη αναλογια εμφανιζει. Ομως πρωτον ολα αυτα με γαντια και γυαλια γιατι Η ΚΑΥΣΤΙΚΗ ΣΟΔΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΓΙΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΔΕΡΜΑ. Δευτερον ακουσα τη συμβουλη σου alaman και χρησιμοποιησα tuboflo με ομολογουμενως καλυτερα αποτελεσματα...

ALAMAN
11-02-07, 16:22
Φίλε, tuboflo σε ζεστό νερό (για να διαληθεί πιό γρήγορα, αλλα κάνει και το κρύο) και για αποχάλκωση
αποχαλκωτική σκόνη.
7-10 λεπτά στην λάμπα, και σε 1 λίτρο νερό 2-3 καπάκια του μπουκαλιού tuboflo.
Καλύτερα πάρε το κόκκινο tuboflo για ζεστό νερό.

spirosta
22-02-07, 11:30
Λοιπόν παιδια..

Αύριο θα δοκιμάσω να τυπώσω πλακέτα με τη μέθοδο του laser και του χαρτιού από περιοδικό.. Νομίζω έχω βρει το κατάλληλο περιοδικό με γυαλιστερό χαρτί που δεν λιώνει εύκολα στο νερό... Σύμφωνα δηλαδή με τις οδηγίες που βρήκα στα διάφορα μέρη... Θα τυπώσω αρκετές φορές τα σχέδια για να κάνω και δοκιμές αφού θα είναι η πρώτη φορα. Έχω λοιπόν μια απορία....

Το χαρτί από το περιοδικό το βάζετε μόνο του στον εκτυπωτή? Μάλλον θα τα κάνω pdf και θα τα τυπώσω σε έναν σχετικά παλιο HP laser. Να βγάλω τις κόλλες τις απλές από την κασσέτα ή απλά να προσθέσω από πάνω το χαρτί από το περιοδικό.. Το ίδιο ισχύει και αν πάω σε φωτοτυπικό?? Τα εξαρτήματα δεν θα είναι δικά μου και δεν θέλω να μείνει καμια κόλλα από χαρτί μέσα...Είναι και πολύ λεπτά τα φύλα από τα περιοδικά....

Επίσης μετά στο σιδέρμα σε τι ερμοκρασία βάζετε περίπου το σίδρο και για πόση ώρα χωρίς πολύ πίεση??

Περιμένω τις γνώμες σας...

ALAMAN
22-02-07, 12:58
Σε inkjet δεν γίνετε;

spirosta
22-02-07, 13:28
Δεν γίνεται... Δεν μπορεί να περάσει μετά πάνω στην πλακέτα το μελάνι... Θέλει οπωσδήποτε τόνερ...

papkir
23-02-07, 01:52
Σε απλο φωτοτυπικο γινεται;

kopla
23-02-07, 02:44
Σε απλο φωτοτυπικο γινεται;
Γίνεται.. αλλά πρέπει η εκτύπωση να ειναι πολύ καλής ποιότητος για να μην έχει τρυπούλες.

papkir
23-02-07, 08:18
Συγνωμη παιδια , αλλα για να καταλαβω , μπορει σε απλο χαρτι περιοδικου
αν εκτυπωθει η φωτοτυπηθει ενα σχεδιο να μπορεσει μετα με σιδερωμα να
αποτυπωθει σε πλακετα;
Και για την σκονη που χρησιμοποιει στο video , ειναι τριχλωριουχος η κατι αλλο;

spirosta
23-02-07, 14:04
Ναι γίνεται... Τώρα μόλις αποτύπωσα πάνω σε ένα χαλασμένο τροφοδοτικό με αρκετή επιτιχία... Όσο για την σκόνη είναι μάλλον υπερθειικό άλλας αμμωνίας... Μάλλον δεν είμαι σίγουρος...

Τώρα κάποιες απορίες για αυτούς που το έχουν δοκιμάσει....
Σε πόση θερμοκρασία σιδερώνετε??Το έχω λίγο πιο κάτω από το τέρμα και με το σίδερο δεν άσκησα μεγάλη δύναμη.. Απλά αφού είχε κολλήσει το χαρτί το πίεζα με κυκλικές κινήσεις φορώντας γάντι κουζίνας... Μετά πάλι σιδέρωμα... Το έκανα επί ένα τέταρτο... Παρόλα αυτά είχα κάποιους κομμένους διαδρόμους. Βέβαια μπορεί να οφειλεται απλά στην μη ακριβως ομοιόμορφη πίεση ή στο ότι δεν ήταν καθαρισμένη η επιφάνεια.... Καμια συμβουλή για καλύτερα αποτελέσματα??? Είναι και αρκετά μικρή η πλακέτα για την πρώτη μου φορά στην μέθοδο.. διάδρομοι 0,020"..Σας ακούω λοιπόν

sgoum
23-02-07, 15:10
Εγω χρησιμοποιω μια συσκευη για πλαστικοποιησεις.Με περιπου 10 περασματα ειναι ετοιμη η πλακετα

papkir
23-02-07, 16:47
Παιδια μολις αποχαλκωσα την 1η μου πλακετα μετα απο 2 προσπαθειες (με αυτη τη μεθοδο)
και πραγματι τα αποτελεσματα ειναι πολυ καλα .
Εκτυπωσα το σχεδιο για το ενισχυτη 2χ60 με Laser printer σε χαρτι
απο περιοδικο στα 600 dpi
Καθαρισα την πλακετα με ασετον
Προθερμανα την πλακετα με το σιδερο για ~2 λεπτα χρησιμοποιοντας χαρτι
αναμεσα στο σιδερο και στο χαλκο
Επικολλησα το τυπωμενο φυλλο με προσοχη χωρις να το κουνησω στην ζεστη
επιφανεια απο πανω εβαλα το χαρτι και σιδερωνα πιεζοντας με διαγωνιες κινησεις απο το κεντρο
προς τα ακρα για 2~3 λεπτα.
Επειτα το εβαλα σε λεκανακι με υγρο για πιατα το αφησα να μουλιαση και τριβωντας με το χερι
αφαιρεσα ολο το χαρτι , το ετριψα και με οδοντοβουρτσα ωστε να καθαρισει εντελως το χαρτι.
Επειτα σε τριχλωριουχο σιδηρο για περιπου 15 λεπτα και ετοιμη.
Τελος Με επιΦυλαξη το μελανι-τονερ το καθαρισα με διαβρωτικο για βερνικια , ***θελει ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ
ΤΟΞΙΚΟ ***
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟ FORUM ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ VIDEO ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΤΟ ΠΟΣΤΑΡΕ

kopla
23-02-07, 16:57
Για ποιό βίντεο λές ?

papkir
23-02-07, 19:36
το βιντεακι που ποσταρισε ο picburner1

athalex
23-02-07, 20:40
Θα σας πω και εγώ την εμπειρία μου. Έχω φτιάξει 4 πλακέτες η μια διπλής όψεως και το αποτέλεσμα είναι τέλειο.
Πήγα στο τυπογραφείο που εκτυπώνω τις κάρτες και τα διαφημιστικά της δουλειάς μου και μου έδωσε κόλες Α4 που κάνουν τα διαφημιστικά. Μετά στον Laser εκτυπωτή της δουλειάς (των τιμολογίων) στο πιο μαύρο και στην επιλογή χαρτιού έβαλα διαφάνεια .
Μετά στο σίδερο της γυναίκας μου μέχρι να κιτρινίσει το χαρτί από την θερμοκρασία.
Μόλις με είδε με το σίδερο αμέσως μου είπε ότι έχει κάτι ασιδέρωτα. Μην σε δουν να κάνεις κάτι.
Μετά νεράκι για να βγει το χαρτί και τρίψιμο με το δάχτυλο και μετά το κοκτέιλ περιντρολ ακουαφόρτε και λίγο νερό.
Σε 3 λεπτά έτοιμη και μετά λίγο ασετον και έτοιμες. Έχω 4 στις 4 και τέλειες και διπλής όψεως.

pet
23-02-07, 21:35
πάντως επειδή έχω φτιάξει μπόλικες πλακέτες με laser εκτυπωτή
και έχω χρησημοποιήσει και press n peel και χαρτιά περιοδικού
να σας πω ότι την ποιότητα της φωτοευαίσθητης δεν την πιάνει

άσε που εξαρχής η πλακέτα η μη φωτοευαίσθητη είναι συνήθως
σε μαύρα χάλια.

joke
23-02-07, 23:00
Ενταξει συνηθος η πλακέτα ειναι γρατσουνισμένη και λιγο μαύρη ομως αν την πλήνεις και την τριψεις με συρμα κουζήνας θα αστράφτει.Τωρα συγουρα την ποιότητα της φωτοευέσθητης δεν την φτάνει εκτος αν βγει με φοβερη δεξιοτεχνία (κατάληλη ωρα,πίεση συδέρου θερμοκρασία κ.α) όμως μεσω της μεθοδου του συδερόματος μπορεις να φτιάξεις γρήγορα και ευκολα τυπομένα χωρις να χρησημοποιείς πολλα χημικά λαμπες και αλλα.Ενωείτε πως για πλακετες δηπλής οψεως πιό ευκολη ειναι η φωτοευέσθητη εκτος αν εχεις ειδικά μηχανήματα όπως πρέσσες κ.α.

Υ.Γ Εχω σκεφτεί κατι το οποίο δεν ξερω αν δουλεύει αλλα θα προσπαθήσω να κάνω καμία δοκημη οταν βρω ελευθερο χρόνο .Σε περιπτωση που τροποποιήσουμε μια τοστιέρα λογικά δεν θα μπορούμε να τυποσουμε εύκολα πλακέτες δυπλής οψεος ή μη (θα ειναι κάτι σαν πρέσσα)?

kopla
24-02-07, 01:25
Υ.Γ Εχω σκεφτεί κατι το οποίο δεν ξερω αν δουλεύει αλλα θα προσπαθήσω να κάνω καμία δοκημη οταν βρω ελευθερο χρόνο .Σε περιπτωση που τροποποιήσουμε μια τοστιέρα λογικά δεν θα μπορούμε να τυποσουμε εύκολα πλακέτες δυπλής οψεος ή μη (θα ειναι κάτι σαν πρέσσα)?

Θα πρέπει να να βάλεις ίσια πλάκα... να κάνει καλή επαφή και να κατανέμεται η θερμότητα.....
Δεν μου φαίνεται εύκολο

frogman
24-02-07, 10:29
Μήπως ξέρετε γιατί δεν ανοίγει ο οδηγός κατασκευής PCB :?:
Ούτε και το εναλλακτικό link για download.

http://users.teilar.gr/~haritos/kosmasPCB.pps

ALAMAN
24-02-07, 10:30
Ναι πρίν άνοιγε. :roll:

spirosta
24-02-07, 12:30
Λοιπόν και εγώ χθες έφτιαξα την πλακετίτσα μου...Πέτυχε με την τρίτη φορά.. Δεν κατανεμόταν σωστά θερμοκρασία και πίεση και δεν έβγαινε το τόνερ σε μία γωνία..Μετά αποχάλκωση με περυντρόλ και έτοιμη... Δυστυχώς έβαλα μάλλον αρκετή δύναμη στο σιδέρωμα και κάτι γραμματάκια που είχα ενώθηκαν και δεν είναι τέλεια.. Σήμερα θα της βάλω και το πάνω layer με τα εξαρτήματα στο οποίο δεν θα γίνει αποχάλκωση αλλά απλά θα αφήσω το τόνερ και θα φτιάξω και μια δεύτερη ελπίζω καλύτερη ακόμη..

athalex
24-02-07, 12:46
Για τις διπλής όψεως έκανα το έξις κόλπο:
Σιδέρωσα την πρώτη επιφάνεια και στις 4 γωνίες έκανα 4 τρύπες.
Όταν πήγα μετά να σιδερώσω την άλλη πλευρά είχα οδηγούς τις 4 τρυπίτσες.
Έτσι δεν είχα καθόλου απόκλιση.

spirosta
24-02-07, 23:10
Πριν λίγο πέρασα το πάνω layer στην πρώτη και έφτιαξα ίδια δεύτερη με πολύ καλύτερα αποτελέσματα..

Αυριο θα την αποχαλκωσω και θα την ποστάρω εδώ.. Απλά ο εκτυπωτής που τύπωνα είχε τελειωμένο τονερ και κάποιες πολύ λεπτές γραμμές δεν είχαν καλό αποτέλεσμα και έτσι τις πάτησα με ανεξίτιλο..

Επίσης από τις δοκιμές που έκανα καλύτερα είναι το σίδερο να είναι σε πολύ υψηλή θερμοκρασία και να μην ασκείς πολύ δύναμη... Ισα ίσα σαν να σιδερώνεις έντονα... Αυτά από εμένα...

joke
25-02-07, 14:16
Για την τοστιέρα που ελεγα δεν ειναι ανάγκη να ξυλόσουμε την επηφάνεια της αλλα να βάλουμε ενα θερμοαγώγημο στρώμα μετάλου πάνο απο αυτη την επιφάνεια ετσι και αλιως η θερμοκρασία που παραγει μια τοστιέρα ειναι πολη μεγαλύτερη απο τη θερμοκρασία που θέλει το τονερ για να αποτυπωθεί (αυτο βέβαι θα μπορουσε να είναι και προβλημα αλλα λύνετε αυκολα).

gsmaster
25-02-07, 23:22
Για την τοστιέρα που ελεγα δεν ειναι ανάγκη να ξυλόσουμε την επηφάνεια της αλλα να βάλουμε ενα θερμοαγώγημο στρώμα μετάλου πάνο απο αυτη την επιφάνεια ετσι και αλιως η θερμοκρασία που παραγει μια τοστιέρα ειναι πολη μεγαλύτερη απο τη θερμοκρασία που θέλει το τονερ για να αποτυπωθεί (αυτο βέβαι θα μπορουσε να είναι και προβλημα αλλα λύνετε αυκολα).

Μηχάνημα πλαστικοποίησης. Δοκιμασμένα πράγματα. Η τοστιέρα πιστεύω θα ανεβάσει υπερβολικά τη θερμοκρασία.

joke
26-02-07, 18:05
αυτο πιστεύω και εγω αν και η θερμοκρασία λογικα μπορεί να ρυθμηστεί. Γιατι το μηχ. πλαστικοποίηση μου φένετε καλό περίπου πόσο κοστίζει?

sgoum
26-02-07, 20:07
Εγω το πηρα 15 ευρω απο το ΜΑΚΡΟ
Ειναι παρα πολυ καλη λυση
Καμια σχεση με το σιδερο

joke
26-02-07, 20:24
Α, ωραια χρειάζετε όμως να κάνεις αλαγλες?

kopla
26-02-07, 21:23
Για το μηχάνημα πλαστικοποίησης ... θα έχω καλό αποτέλεσμα αν εκτυπώσω το κύκλωμα σε διαφάνεια με laser εκτυπωτή ?

frogman
26-02-07, 21:49
Καλησπέρα, γενικά το μηχάνημα πλαστικοποίησης που λέτε που μπορούμε να το βρούμε :?:

Είναι αξιόπιστο, και εύχρηστο :?: καταλαμβάνει μεγάλο όγκο το μηχάνημα :?:

Είναι εύκολο να βρεθεί μια φωτογραφία για να το δούμε :?:

babisko
26-02-07, 22:28
Καλησπέρα, γενικά το μηχάνημα πλαστικοποίησης που λέτε που μπορούμε να το βρούμε :?:

Είναι αξιόπιστο, και εύχρηστο :?: καταλαμβάνει μεγάλο όγκο το μηχάνημα :?:

Είναι εύκολο να βρεθεί μια φωτογραφία για να το δούμε :?:

Δες εδώ

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=6&category=1189&product=625477
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=6&category=1189&product=625485
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=6&category=1189&product=625493
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=6&category=1189&product=804959

Και πολλά άλλα βέβαια σε διάφορα καταστήματα και διάφορε τιμές. Απλά για να πάρεις μια ιδέα πως και τι είναι.

BlackMask
26-02-07, 22:48
δεν μπορώ να το κατεβάσω το αρχείο του power point. μου λέει οτι δεν βρέθηκε η σελίδα.....

sgoum
27-02-07, 00:27
Το καλυτερο αποτελεσμα το εχω με σελιδες απο περιοδικο.
Δεν εκανα καμια μετατροπη.Θελει γυρω στα 10 περασματα για να αποτυποθει

anman
21-04-07, 14:55
Θα παρακαλούσα κάποιος να με ενημερώσει σε ποιο μαγαζί στην Αθήνα μπορώ να βρω την Rosol 3 της Rothenberg. Εψαξα πολλά κατ' υπόδειξη της αντιπροσωπείας και δεν έχουν ούτε την παραγγέλνουν.
Επιπλέον γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω το Liquid Tin της MG Chemicals εντός Αθήνας?

pet
21-04-07, 16:28
anman επειδή εγώ βαριόμουνα να ψάχνω για την πάστα της rothenberger παρήγγειλα δύο μπουκαλάκια
απο την αποθήκη χημικών (κάτω απο την αθηνάς), δεν θυμάμαι την διεύθυνση , αλλά υπάρχει
σε ένα thread που έχω ανοίξει με τίτλο κάτι σε αποχάλκωση... καλό ψάξιμο :lol: :roll:

karpouzad
27-07-07, 14:07
Γιατί δεν ανοίγει ρε παιδιά το .pps;???

gRooV
30-07-07, 02:08
Γιατί δεν ανοίγει ρε παιδιά το .pps;???

Διορθώθηκε...
http://www.hlektronika.gr/files/index.php?act=view&id=45

stentor
01-11-07, 00:33
Το καλυτερο αποτελεσμα το εχω με σελιδες απο περιοδικο.
Δεν εκανα καμια μετατροπη.Θελει γυρω στα 10 περασματα για να αποτυποθει

Εχεις προτιμιση σε καποιο περιοδικο?(δεν κανω πλακα δεν ειναι ολα τα περιοδικα το ιδιο). Εγω το δοκιμασα πρωτη φορα σημερα με σελιδα απο τον καταλογο που Πλαισιου,και αν και βγηκε, νομιζω θα μπορουσε να βγει και καλυτερα.Ιδια διαδικασια με φωτογραφικο χαρτι θα χε καλο αποτελεσμα? Λεω να το δοκιμασω αυριο

pet
01-11-07, 02:04
καλύτερο αποτέλεσμα με σελίδα απο μη ανακυκλωμένο χαρτί (βλέπε ακριβά περιοδικά και όχι πλαίσιο)

βέβαια για άλλη μια φορά θα πω πως σε σχέση με την φωτοευαίσθητη μέθοδο, απλά
χάνεις το χρόνο σου!

stentor
01-11-07, 17:51
Παντως με το φωτογραφικο χαρτι που ειχε μεινει καπου παραπεταμενο στο δωματιο μου βγηκε τελεια σημερα.Moυ ανοιξατε τα ματια :D

lynx
02-11-07, 02:23
ρε παιδια το περυντρολ ειναι το οξυζενε? (H2H2)?

babisko
02-11-07, 07:34
ρε παιδια το περυντρολ ειναι το οξυζενε? (H2H2)?

Αραιωμένο περυντρολ είναι το οξυζενέ (πολύ αραιωμένο μάλιστα)

PCMan
03-11-07, 00:33
H περιδρόλη νομίζω είναι 100 φορές πιό δυνατή απο το οξυζενέ.

lynx
03-11-07, 01:14
H περιδρόλη νομίζω είναι 100 φορές πιό δυνατή απο το οξυζενέ.

ρεσι.... :D υπεροξειδιο του υδρογονου λεγεται! που το ακουσες περιδρολη?

PCMan
03-11-07, 01:22
Το περιντρόλ δεν είναι περιδρόλη?

Περιντρόλ ζητάω και μου δίνουν ένα μπουκάλι που γράφει πάνω "περιδρόλη 35%" και στα αγγλικά γράφει peridrol

NUKE
03-11-07, 01:30
Λογικα ναι αλλα δεν ειμαι σιγουρος.Ειναι υπεροξυδιο του υδρογονου.Δηλαδη οξυζενε αλλα σε μεγαλυτερη συγκεντρωση...Ρωτας τους αν ειναι αυτο...

lynx
03-11-07, 01:51
Το περιντρόλ δεν είναι περιδρόλη?

Περιντρόλ ζητάω και μου δίνουν ένα μπουκάλι που γράφει πάνω "περιδρόλη 35%" και στα αγγλικά γράφει peridrol


μαλλον το γραφουν ετσι για συντομια...παντος δεν νομιζω να ειναι σωστο

απο φαρμακειο το περνεις? ποσο?

tasosmos
03-11-07, 02:08
Ρε παιδες ειναι απλα τα πραγματα. Η χημικη ενωση ειναι υπεροξειδιο του υδρογονου, Η2Ο2.

Το περιδρολ ειναι πυκνο διαλυμα με περιεκτικοτητα >30%.
Το οξυζενε ειναι αραιο διαλυμα Η2Ο2 <10% και ενδεχομενως να περιεχει και καποια προσθετα για βελτιωση της σταθεροτητας και των αντισηπτικων ιδιοτητων του.

Δεν υπαρχει λογος να παρει κανεις οξυζενε μιας που κοστιζει περισσοτερο (τουλαχιστον απο εκει που αγοραζω εγω) και εχει μικροτερη περιεκτικοτητα αλλα επισης καλο ειναι να αποφευγετε διαλυματα πυκνοτερα απο 50% γιατι ειναι πολυ πιο επικινδυνα.

PCMan
03-11-07, 02:42
Απο φαρμακείο το παίρνω, 2€ το λίτρο.

Συγκεκριμένα απο 2 διαφορετικα φαρμακεια εδω στην περιοχη μου έχω πάρει και γράφουν αυτά που λέω παραπάνω.

georgemailo
24-01-08, 23:49
Καλησπέρα σας! Μετά από πολύ καιρό επιτέλους μετέτρεψα το scanner για να τυπώνω πλακέτες. Δηλαδή έβαλα μέσα 4 λάμπες UV απο αυτές που είναι διακοσμητικές για Η/Υ. Δοκίμασα να εκθέσω 4 κομμάτια πλακέτας από 10, 15, 20, 25 λεπτά. Μου φαίνεται ότι αυτή των 15 λεπτών ήταν η καλύτερη. Όμως δεν είμαι σίγρυρος. Η πλακέτα είναι εντάξη από τη στιγμή που θα διακρίνονται οι διάδρομοι? Η "αντίθεση" πόσο πολύ πρέπει να είναι? Μήπως έχετε καμμιά πλακέτα σε φωτογραφία μετά από έκθεση??? Δυστυχώς δεν είχα χρόνο ούτε τα υλικά για να δοκιμάσω να την αποχαλκώσω. Περιμένω συμβουλές.

Σημείωση: Την πλακέτα μετά από έκθεση την βούτιξα σε tuboflo με κρύο νερό για 5 λεπτά περίπου.

Edit: Παρατήρησα επίσης ότι οι διάδρομοι είναι λείοι σε σχέση με την υπόλοιπη πλακέτα.

georgemailo
25-01-08, 19:46
Τι γίνεται??? Καμμία απάντηση στο ερώτημα μου? Επιπροσθέτως, μήπως ξέρει κανείς κανένα κατάστημα που να μπορώ να παραγγείλω υπερθειικό νάτριο (persulfate sodium) και να μου το στείλουν Πάτρα? Δεν βρήσκω πουθενά!!!

chip
25-01-08, 20:17
Ψάξε για μαγαζί με Χημικά στην Πάτρα Σίγουρα θα υπάρχει (αποκλίεται μεγάλη πόλη με βιομηχανία, με Πανεπιστήμιο, με τμήμα Χημείας και να μην έχει) ... (μήπως έχει κανένα υποκατάστημα ο Μπακάκος?)

chip
25-01-08, 20:20
Στην πλατεία Γεωργίου υπάρχει Φαρμακείο στο κάτω μέρος που Πουλάει Χημικά (στη στάση Λεοφωρείου)
Στην Αγίου Ανδρέου Βασιλόπουλος... κοντά στην Πετρογκάζ
και λογικά υπάρχοθν κι αλλοι...
τυχερε μολις τηλεφωνησε η φιλη μου η Χημικός....

chip
25-01-08, 20:21
και ίσως και μια αποθήκη στην Κορίνθου....

georgemailo
25-01-08, 20:46
Σε όσα προανέφερες δεν έχω πάει (ακόμα) στο Βασιλόπουλο. Σε όλα τα άλλα πήγα και δεν είχαν. Αν σου είναι εύκολο μπορείς να μου πεις η αποθήκη στη Κορίνθου σε ποιο ύψος βρίσκεται??????? Ευχαριστώ!

georgemailo
03-06-08, 22:21
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να μοιραστώ κάτι μαζί σας. Πριν απο λίγο καιρό όποτε έκανα εμφάνιση μιας πλακέτας με καυστικό νάτριο NaOH δεν ήξερα πότε τέλειωνε η διαδικασία με αποτέλεσμα να ξεμένει ένα στρώμα φωτοευαίσθητου και η αποχάλκωση να είναι αισχρή. Σήμερα όμως μου ήρθε η επιφοίτηση!!! Πλέον πριν βάλω την πλακέτα για εμφάνιση καθαρίζω με ασετόν μια γωνία της ώστε να φύγει το φωτοευαίσθητο και να αποκαλυφθεί το χρώμα του χαλκού. Οπότε κατά την εμφάνισει όσες περιοχές πρέπει να είναι εκτεθημένες θα πρέπει να έχουν το χρώμα του χαλκού άρα και το χρώμα εκείνης της γωνίας. Έτσι ξέρω πότε ακριβώς έχει τελειώσει η διαδικάσια. :-)

pit21
07-10-08, 10:06
Παιδι εχω μια ερωτηση.
Εχοντας δει τους σχετικους οδηγους εχω μια απορια.Σε ολη τη διαδικασια της εμφανησης των φωτοευαισθητων λεμε οτι πρεπει να ειναι χαμηλος ο φωτισμος κ οταν την βγαλουμε να ξαναβαλλουμε την ταινια πανω κ λεω ενταξει.Κατα την αποχαλκωση την ταινια προφανως την βγαζουμε(?) δεν υπαρχει κινδυνος να αλλοιωθει η πλακετα? κ αν ναι μηπως πρεπει να κανουμε την αποχαλκωση σε ξανα σε δωματιο με χαμηλο φωτισμο?

chip
07-10-08, 10:38
η τοποθέτηση στο θάλαμο έκθεσης θα κρατήσει καμια 30 δευτερόλεπτα. Η εμφάνηση στο καυστικό νάτριο 1-2 λεπτά. Σε τόσο χρόνο δεν δημιουργει πρόβλημα η εκθεση σε φωτισμό δωματίου. (όχι βέβαια να έχουμε και πολύ καλο φωτισμό... για μια λάμπα το πολύ μιλάμε η καλύτερα για έμμεσο φωτισμό που θα έρχετε έχοντας την πόρτα του δωματίου ανοικτή)

pit21
07-10-08, 11:16
Ευχαριστω για την απαντηση chip.Το προβλημα ειναι οτι επιδη δε θελω να ανακατευτω με πολυ καυστικα χημικα χρησημοποιω μια ουσια που αγοραζω απο τα καταστηματα ηλεκτρονικων.ειναι να φακελακι με ασπρη σκονη που απ'εξω γραφει corrosive sodium persulphate το οποια ειναι αρκετα αργο τουλαχιστον 45 λεπτα δλδ.Με αυτο θα μπορω να κανω φωτοευαισθητες κ αν ναι καλυτερα να το εχω στα σκοτεινα?

manos_3
08-10-08, 17:03
Ρε παιδιά,δεν χρειάζεται να ξοδεύεστε φτιάχνοντας θαλάμους UV αφού υπάρχει ο ήλιος και ούτε να αγοράζετε ακριβά χημικά αφού μια χαρά κάνει την δουλειά το Tuboflo για κρύο νερό,που μπορείτε να πάρετε από τα SuperMarkets....

pit21
08-10-08, 17:38
Φιλε Μανο το τουμπφλο κανει απο μονο του την δουλεια?γιατι το χημηκο που βαζω εγω το βαζεις κ τελειωνεις!με ενα μπανακι στο υγρο μετα απο 40 λεπτα ειναι ετοιμο!οσο για τις λαμπες θα δω τι θα κανω....

manos_3
08-10-08, 17:42
Φίλε, εγώ κάνω με tuboflo την εμφάνιση και γίνετε αρκετά γρήγορα,αναλόγως βέβαια την δόση που θα βάλεις......Α ξέχασα να πω, για την αποχάλκωση να χρησιμοποιήτε μίγμα υδροχλορικού οξέως και περιτρόλ με αναλογία 10 HCL και 1 περιτρόλ αλλά μόνο σε ανοιχτό χώρο,λόγω των αναθυμιάσεων......

Telemastoras
11-03-09, 17:59
Καλησπερα στο forum.Εχω ενα προβλημα με τις φωτοευαισθητες και θα ηθελα τη βοηθεια σας.Εκθετω την πλακετα για 4 λεπτα στην λαμπα(αφου την προθερμανω) και επειτα την περναω στην καυστικη σοδα οπου σε λιγα δευτερολεπτα εμφανιζεται το σχεδιο μου σχεδον τελεια,μεχρι εδω ολα καλα να υποθεσω.Το προβλημα μου ειναι μετα στην αποχαλκωση οπου πρωτον αργει πολυ (χρησιμοποιω περιντρολ και συνηθως στις απλες πλακετες χαλκου κανω αποχαλκωση σε λιγα δευτερολεπτα)και κυριως μου τρωει τους χαλκοδιαδρομους και μου αφηνει χαλκο σε σημεια που δεν θα επρεπε.Που μπορει να ειναι κατα τη γνωμη σας το προβλημα. Καθε συμβουλη ευπροσδεκτη.

Το πράγμα είναι απλό. Δεν κάνεις σωστά την εμφάνιση διότι στα λίγα δευτερόλεπτα εμφανίζεται μόνο ένα "φίλμ" απο τους αγωγούς. Θέλει τουλάχιστον 5 λεπτά με χλιαρό νερό και να δοκιμάσεις την αναλογία πρώτα σε μια δοκιμαστική πλακέτα να βρείς τους χρόνους. Μετά αφού βγεί η πρώτη "φλούδα" σε μώβ χρώμα θα πρέπει να τρίψεις με το δάκτυλο ελαφρά να φύγει τελείως η πέτσα αυτή. Τότε μόνο θα είσαι ετοιμος. Μετά πλύνε τη καλά με νερο προσεκτικά να μη χαραχθεί και βάλτη στο αποχαλκωτικό υγρό. Ελπίζω να βοήθησα.

ironman
28-05-09, 23:00
λοιπόν παιδια μετά απο πολλές προσπάθειες και δοκιμές αναλογιών των χημικών που κάναμε με τον φίλο lunatic, το πρώτο pcb είναι γεγονός. Περιληπτικά η διαδικασία:
1)τύπωμα σε laser διαφάνεια του κυκλώματος
2)έκθεση για 5 λεπτά σε θάλαμο με λάμπα uv HPL-N 125W philips
3)τουμποφλό για 5 δευτερόλεπτα (μία κουταλιά σε τόσο νερό που κάλυπτε την πλακετα), ισα ισα για να φύγει το φωτοευθαίσθητο απο τις εκτεθειμένες επιφάνειες στο uv.
4)αποχάλκωση με FeCl για 15 λεπτά (διότι το διάλυμμα ήταν κρύο).

και το αποτέλεσμα

KOKAR
31-05-09, 16:29
άλλη μια σελίδα με βήμα προς βήμα
http://diypcb.googlepages.com/index.html

JOHNY+
19-10-09, 23:02
ρε παιδια , σε εμενα συμβαινει το εξης παραξενο .

Εγω κατασκευαζω πλακετες , χρησιμοποιοντας απλη πλακετα και κανοντας την φωτοευαισθητη με το σπρει positiv20 .
Με αυτον τον τροπο οι πλακετες μου βγαινουν μια χαρα .

Οσες ομως φορες εχω δοκιμασει να εμφανισω ετοιμη φωτοευαισθητη πλακετα , για να εχω καλυτερα και πιο γρηγορα αποτελεσματα , συμβαινει το εξης παραξενο.
Ενω εκθετω οπως και στην προηγουμενη μεθοδο την πλακετα σε θαλαμο υπεριωδους ακτινοβολιας για 11 λεπτα περιπου , με την διαφανεια πανω στην πλακετα , κατα την εμφανιση μετα στην καυστικη σοδα οι χαλκοδιαδρομοι γινονται , λευκοι και το κοματι της πλακετας που δεν θελω να αποχαλκοθει γινεται μαυρο .
Δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να φταιει , γιατι με την ιδια μεθοδο εμφανιζω πλακετες με το φωτοευαισθητο σπρει positive 20 .

Μπορει να φταιει ο χρονος εκθεσης ?
Ειχε κανεις ποτε το ιδιο προβλημα?

JOHNY+
30-10-09, 18:28
ξερει κανεις που μπορω να βρω την παστα επικασυτερωσης σε υγρη μορφη rosol 3 της rothenburger γιατι ρωτησα σε κεντρικα μαγαζια υδραυλικων στην αθηνα και δεν την ξερουν .
Ουτε ο ρεπας δεν την φαιρνει .

babisko
30-10-09, 18:32
ξερει κανεις που μπορω να βρω την παστα επικασυτερωσης σε υγρη μορφη rosol 3 της rothenburger γιατι ρωτησα σε κεντρικα μαγαζια υδραυλικων στην αθηνα και δεν την ξερουν .
Ουτε ο ρεπας δεν την φαιρνει .

Κάνε και μια ερώτηση εδώ (http://www.rothenberger.gr/), ίσως να την έχουν.

JOHNY+
30-10-09, 18:40
Κάνε και μια ερώτηση εδώ (http://www.rothenberger.gr/), ίσως να την έχουν.
ευχαριστω Μπαμπη , ειχα ρωτησει σε ενα μαγαζι με χημικα κοντα στην πειραιως τους πηραν τηλ , αλλα δεν ηξεραν καν οτι υπαρχει κολλα επικασσιτερωσης , βαιβεα δεν τους το ζητησα σαν rosol 3 τους ειπα κασσιτερος σε υγρη μορφη για χαλκοσοληνες . Θα παρω αυριο τηλ να ρωτησω .
Παντως αν ξερει κανεις αλλος που την αγορασε προσφατα κανενα μαγαζι στην αθηνα ας το γραψει .

Thanos10
30-10-09, 18:53
Απο εδω εχω παρει http://www.rothenberger.gr/.

JOHNY+
30-10-09, 19:57
Απο εδω εχω παρει http://www.rothenberger.gr/.
ειναι το σιτε που μου εδωσε και ο μπαμπης , αρα εχουνε απλα δεν το ζηταγα σωστα , θα παρω αυριο να ρωτησω , ευχαριστω

Thanos10
30-10-09, 20:09
Χρηστο αυτο ειναι στην φωτο και μαλιστα πολυ καλο προσοχη στον φουρνο.

picdev
03-02-10, 01:37
Μολις ετοιμασα ενα σχεδιο στο orcad layout για προγραμματιστη pic
οι αγωγοι μου ειναι 1.5mm και η αποσταση μεταξυ τους σε καποια σημεια 1mm μπορει και λιγοτερο, λετε να εχω προβλημα?
Θα ειναι η πρωτη μου πλακετα με φωτοαισθητη, ακομα περιμενω το τις λαμπες uv.
Υπαρχει κποια συμβουλη για τετοιους αγωγους?

tasosmos
03-02-10, 01:43
Αν εκτυπωσεις σε διαφανεια ειναι απιθανο να εχεις προβλημα λογω της μεθοδου, με φωτοευαισθητη πιανεις αναλυση 0,5mm στην χειροτερη περιπτωση.

Ειναι απαραιτητο αρχικα να κανεις δοκιμες με μικρα κομματια πχ 1Χ1εκατοστο για να βρεις τον ιδανικο χρονο εκθεσης γιατι αλλιως θα καταληξεις με αχρηστες πλακετες.
Επισης μεγαλη προσοχη θελει στο διαλυμα εμφανισης, ακολουθησε τις οδηγιες που εχει στο φακελακι για την παρασκευη του διαλυματος.

picdev
03-02-10, 03:18
Eχω ξαναεμφανισει με τη σκονη, (πλακετα με σιδερομα) με καλα αποτελεσματα ,
τωρα σκεφτομαι να ακολουθησω την φτηνη λυση

picdev
12-02-10, 17:13
Μολις παρελαβα το θαλαμο για εμφανιση, και σιγα σιγα ετοιμαζομαι για το πρωτη κατασκευη.
Το σχεδιο θα εχει σαν μαυρο χρωμα τους αγωγους?

tasosmos
12-02-10, 17:19
Ναι, αγωγοι και νησιδες οσο το δυνατον αδιαφανεις σε φως.

Δες τις οδηγιες στα πρωτα ποστ αυτου του θεματος για περισσοτερα.

picdev
12-02-10, 17:29
Οκ τα ειδα παω φανο για υλικα μεχρι το βραδυ θα εχω νεα:001_smile:
ειναι η πρωτη μου με φωτοευαισθητη

picdev
18-02-10, 18:37
:saad::saad::saad::saad:
Εκανα τις πρωτες δοκιμες και ολες πηγαν στραβα,
πρωτα κανω ενα μικρο κομματι και πηγε σχετικα καλα αν εξαιρεσεις οτι το μελανι στη διαφανεια ηταν δεν ηταν πολυ σκουρο,

τη δευτερη φορα εβαλα διπλη διαφανεια, αλλα το αφισα 6 λεπτα και εμφανιστηκαν οι αγωγοι χωρις να το βαλω στη καυστικη σοδα,
μετα το βαζω στη καυστικη και δεν εμεινε τιποτα

τη τριτη φορα παλι τα ιδια, μαυρισε λιγο το νερο και οι αγωγοι δεν εμφανιστηκαν,

εβαλα πολυ σοδα? το νερο ηταν ζεστο, παιζει αυτο ρολο?
οταν βαζω τη πλακετα στις λαμπες πρεπει να σχηματιζονται οι αγωγοι?

tasosmos
18-02-10, 19:00
Για το διαλυμα εμφανισης ακολουθα ακριβως τις οδηγιες που γραφει απεξω απο το φακελακι, το νερο κρυο.

Μετα την εμφανιση φαινονται αχνα οι αγωγοι στις περισσοτερες φωτοευαισθητες, δεν διακρινονται εντονα.

Για να βρεις τον σωστο χρονο εκθεσης κοψε κομματακια πλακετα 1χ1εκ και δοκιμασε πολλους χρονους εκθεσης για αρχη, πχ 1',3',5',7',9' εμφανισε ολα τα κομματια και κανε αποχαλκωση και μετα δοκιμασε με χρονους εκθεσης κοντα σε αυτο που ειχε καλυτερο αποτελεσμα. Πχ αν το 3' βγηκε καλυτερο δοκιμασε 2'-2.5-3-3.5-4.

picdev
18-02-10, 23:37
επιτελους το βρηκα
Εβαζα πολυ καυστικη σοδα και δεν γινοταν καλα η εμφανιση.
ΠΡΟΣΟΧΗ 1 κουταλακι μονο, καλυτερα να περιμενεις μισο λεπτο παρα να πρεπει να το βγαλεις κατευθειαν.
Οι αγωγοι δεν πρεπει να φενονται, τουλαχιστον εντονα.
Θα αναιβασω και φωτο, κατεφερα να εμφανισω αγωγο 1mm.
Χρονος για 4 λαμπες 4x8watt 4 λεπτα.

Συσκευη εκθεσης, uva για νυχια 20e απο ebay

ts0gl1s
19-02-10, 10:08
Παιδιά τι ακριβός είναι αυτό ?
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=230374236853

tasosmos
19-02-10, 10:38
Απ'οτι φαινεται ειναι παραπλησια μεθοδος με εκεινη της θερμομεταφορας.

Αν οντως παιζει ετσι οπως δειχνει (γιατι οχι αλλωστε) τοτε θα ειναι πολυ γρηγοροτερη και απλουστερη απο ολες τις αλλες μεθοδους, εκτος απο το κιτ χρειαζεσαι μονο εναν εκτυπωτη epson απο αυτους που αναφερει και διαλυμα αποχαλκωσης.

Βαζεις την πλακετα μεσα στο ανταπτορακι του cd tray του εκτυπωτη και η μασκα εκτυπωνεται απευθειας πανω στην πλακετα χρησιμοποιωντας ειδικο αδιαβροχο (και υποθετω πιο πυκνο) μελανι. Μετα λογικα περιμενεις λιγο να στεγνωσει και την πετας κατευθειαν στο διαλυμα αποχαλκωσης.

Στα + προφανως ειναι απλουστερο απο οποιαδηποτε αλλη μεθοδο και πιθανως να βγαζει αρκετα καλη αναλυση μιας που εχεις εκτυπωση απευθειας στην πλακετα.

Μεγαλο μειον οτι μπορεις να εκτυπωσεις μονο σε συγκεκριμενο και αρκετα μικρο μεγεθος πλακετας ή ισως μπορεις να βαλεις και μικροτερη αλλα διατηρωντας σταθερο το πλατος ωστε να πιανει απο την μια πλευρα τουλαχιστον.
Επισης πλακετες 3.5"x2.5" που παιρνει (~9x6 εκατοστα) δεν νομιζω οτι κυκλοφορουν εδω ετοιμες κομμενες ενω εκτος αυτου θα πρεπει να προμηθευεσαι απο αυτους παντα το μελανι το οποιο υποπτευομαι θα εχει τσιμπημενη τιμη.

kx5
03-03-10, 16:47
Για όποιον χρειάζεται την πάστα Rosol 3 μπορεί να τη βρει σε όσα καταστήματα φέρνουν υλικά της Rothenberger.
Για να τα βρείτε δεν έχετε παρά να καλέσετε την ίδια την αντιπροσωπία και να τους ρωτήσετε ποιο είναι το πλησιέστερο.

Το μπουκάλι (250gr) έχει κωδικό 4.5225 - κόκκινη ετικέτα - και κοστίζει 10 ευρώ.


ROTHENBERGER Hellas S.A.

Agias Kyriakis 45
17564 Paleo Faliro
phone: +30 / 210 / 94 02 049
+30 / 210 / 94 07 302 / 3
facsimile: +30 / 210 / 94 07 322
http://www.rothenberger.com/fileadmin/img/icons/link_mailto.gif ro-he(at)otenet.gr (http://javascript%3Cb%3E%3C/b%3E:linkTo_UnCryptMailto%28%27ocknvq,tq/jgBqvgpgv0it%27%29;)
http://www.rothenberger.com/fileadmin/img/icons/link_ext.gif www.rothenberger.gr (http://www.rothenberger.gr/)

Το Praktiker έχει τερματίσει τη συνεργασία του με την Profi και δε φέρνει πλέον την αντίστοιχη πάστα.

chriskar
13-05-10, 15:14
Ποιός χρησιμοποιεί αυτή τη λάμπα;Υπάρχει ειδικός τρόπος σύνδεσης;Την συνδέω κατευθείαν στο ντουι και δεν ανάβει!!Από εκεί που την πήρα δεν μου είπαν κάτι..

herctrap
11-06-10, 19:59
http://img580.imageshack.us/img580/2893/snc00379y.th.jpg (http://img580.imageshack.us/img580/2893/snc00379y.jpg)

http://img810.imageshack.us/img810/2979/snc00381.th.jpg (http://img810.imageshack.us/img810/2979/snc00381.jpg)


http://img252.imageshack.us/img252/5503/snc00383.th.jpg (http://img252.imageshack.us/img252/5503/snc00383.jpg)

και μιας και εκανε πολλυ ζεστη και δεν αντεχα το κολλητηρι ειπα να παρω μερικα πραγματακια να κανω την ζωη μου πιο ευκολη


http://img291.imageshack.us/img291/8053/snc00387a.th.jpg (http://img291.imageshack.us/img291/8053/snc00387a.jpg)


http://img821.imageshack.us/img821/9519/snc00389.th.jpg (http://img821.imageshack.us/img821/9519/snc00389.jpg)


και δωρο αυτο

http://img535.imageshack.us/img535/2485/snc00386.th.jpg (http://img535.imageshack.us/img535/2485/snc00386.jpg)

αλλα δεν το θελω θα το πεταξω

παιρνει δισκετα!!! δεν μου αρεσει


ειχα βγαλει και το εκτρυπωτηρι για τα pcb με τις 8 λαμπες σε καθε επιφανεια

αλλα την εσβησα καταλαθος

αυτα

Panoss
14-06-10, 08:57
Η προτελευταία φωτογραφία τι δείχνει;

herctrap
14-06-10, 09:24
τρυπανι ειναι

παει και παιρνει μονο του το τρυπανακι που χρειαζετε καθε φορα και στην συνεχρει παει και τρυπαει εκει π πρεπει

Panoss
14-06-10, 11:11
Πολύ ενδιαφέρον.
cnc τρυπάνι δηλαδή; Πόσο το πήρες;

herctrap
14-06-10, 11:51
μακαρι να ηταν δικα μου
δυστιχως δεν εχω πλουσιο μπαμπα να μου τα παρει στα 19μου

απο ενα ευρευνιτικο κεντρο ειναι

τα εχουν και σκονιζοντε

JOHNY+
17-06-10, 19:29
ωραιο αυτο το cnc μακαρι να φτιαχναμε και εμεις ενα τετειο .

cloud_constructor
21-06-10, 16:08
Ρε παιδια να ρωτησω γιατι ειμαι στα προθυρα να ξεκινισω να φτιαχνω καμια πλακετα γιατι δε τη παλευω αλλο με τις διατριτες..

Ενω απο τη μια λεω να κανω με την φωτογραφικη μεθοδο , θα ηθελα να ειχα την ικανοτητα να εκανα με την τυπογραφικη μεθοδο.. Οποτε ας κανω 2 ερωτισεις

Φωτοχημικη μεθοδος:

1.Αν καταλαβα καλα μπορω εκτος του να αγορασω ετοιμη φωτοευαιστθητη πλακετα να χρησιμοποιησω κανονικη πλακετα περασμενη με το spray positiv20 που το κανει φωτοευαισθητη.. σωστα εχω καταλαβει?Συμφερει οικονομικα?

2.Στο ebay ψαχνοντας για φωτοευαιστθητες (με κανενα αποτελεσμα ομως) ολο εβρησκα μπροστα μου ενα ειδος φιλμ που κ καλα το κολας επανω στη απλη πλακετα με νερο και γινεται φωτοευαισθητη.. Το εχει δοκιμασει κανενας?γιατι η τιμη μου φανηκε πολυ καλη μιας κ παει με το μετρο σε ρολο

3.Περι λαμπας.. UV ειδικη λαμπα δε βλεπω να βρησκω.Βασικα δε θελω να βρω..οκ τη φοβαμαι λιγο. Μπορω να χρησιμοποιησω blacklight?Μπορω να χρησιμοποιησω απλη λαμπα φθοριου πχ (εχει ενα video στην κατηγορια videos του site Που ενας τυπος που μοιαζιε με τον agent smith αλλα με μαλι davin townsent την φτιαχνει σε απλη λαμπα.).Τελος μπορω να βαλω μια απο αυτες τις κ καλα blacklight που βαζουν στα κουτια υπολογιστη?

τυπογραφικη μεθοδος (ε αυτη με το σιδερο μωρε):

1. Εχω inkjet οποτε προφανως δε μπορω να εκτυπωσω πανω σε χαρτι περιοδικου γιατι δε θα κατσει το μελανι.. Μπορω να χρησιμοποιησω κατι τετοιο? http://www.plaisio.gr/Consumables/Paper-Labels/Inkjet-Paper/T-Shirt/atWork-Inkjet-T-Shirt-Transfer-White-Fabrics-A4-10S.htm

2.ενταξει .. το ξεχασα.

και τελος μια τελικη εντελως βλακωδης ερωτιση (κλασσικα)

Ξερω οτι υπαρχει αυτο το πρασινο σπρευ το οποιο εμποδιζει την κολιση να παει περιπατο παντου& προστατευει την πλακετα απο οξειδωση. Ωραια.
Τα σημεια που δεν θελουμε να πασαλιψουμε με το σπρει πως τα καλιπτουμε?Υπαρχει κατι που μπαινει με κατι σαν πινελακι ωστε να μην πιανει το σπρει??(εγω προειδοποιησα οτι θα την πεταγα)

εεε μου βγηκε λιγο μεγαλο το μηνυμα...

navar
21-06-10, 16:29
1.Αν καταλαβα καλα μπορω εκτος του να αγορασω ετοιμη φωτοευαιστθητη πλακετα να χρησιμοποιησω κανονικη πλακετα περασμενη με το spray positiv20 που το κανει φωτοευαισθητη.. σωστα εχω καταλαβει?Συμφερει οικονομικα?
οικονομικά δεν ξέρω τι γίνεται , αλλα είναι πολύ μπελαλίδικη μέθοδος. είναι δεδομένο οτι για να πετύχεις αποτέλεσμα θα ταλαιπωρηθείς ! θα καταστρέψεις μπόλικες πλακέτες και κανα μπουκάλι spray . η καλύτερη λύση είναι οι έτοιμες φωτοευαίσθητες ! βρίσκεις σε όλα σχεδον τα μαγαζιά με ηλεκτρονικά ανταλλακτικα σε κόστος 8-11 ευρώ σε μέγεθος Α4




3.Περι λαμπας.. UV ειδικη λαμπα δε βλεπω να βρησκω. Μπορω να χρησιμοποιησω blacklight?Μπορω να χρησιμοποιησω απλη λαμπα φθοριου πχ (εχει ενα video στην κατηγορια videos του site Που ενας τυπος που μοιαζιε με τον agent smith αλλα με μαλι davin townsent την φτιαχνει σε απλη λαμπα.).Τελος μπορω να βαλω μια απο αυτες τις κ καλα blacklight που βαζουν στα κουτια υπολογιστη?

έχει γίνει μεγάλο θέμα με τις λάμπες , κανονικά χρειάζεσαι αυτές τισ υδρογόνου(αυτές νομίζω είναι) τις λευκές. εγώ κάνω εμφάνιση με κάποιες σκούρες blacklight philips 15w και μου πάει μιά χαρά , επίσης έχω δοκιμάσει με επιτυχία και της blacklight απο pc .απο pc μάλιστα μου καίνε την πλακέτα πιο γρήγορα ! σίγουρα το θέμα του χρόνου έκθεσης θα σε τυρανήσει αρκετά . μόνος σου θα βρείς με πειράματα την άκρη σου, παίζουν πάρα πολλά ρόλο, απόσταση , τύπος λάμπας , κατάσταση φωτοευαίσθητης μπλα μπλα





τυπογραφικη μεθοδος (ε αυτη με το σιδερο μωρε):

1. Εχω inkjet οποτε προφανως δε μπορω να εκτυπωσω πανω σε χαρτι περιοδικου γιατι δε θα κατσει το μελανι.. Μπορω να χρησιμοποιησω κατι τετοιο? http://www.plaisio.gr/Consumables/Paper-Labels/Inkjet-Paper/T-Shirt/atWork-Inkjet-T-Shirt-Transfer-White-Fabrics-A4-10S.htm


ΟΧΙ χρειάζεσαι Laser , αν έχεις είναι υπέροχη μέθοδος με εξασφαλησμένη εμφάνιση ! και χαμηλότερο το κόστος αγοράς της πλακέτας (μιας και παίρνεις απλή πλακέτα χωρίς επίστρωση φωτοευαίσθητου υλικού). απλά χρειάζεται Laser μιας και στην πραγματικότητα αυτό που θέλεις είναι η μεταφορά του toner (γραφίτη) πάνω στην πλακέτα για να σου δημιουργήσει τα μονωμένα τμήματα που δεν θα αποχαλκωθούν ! για χοντρά κυκλώματα (μιας και είπες για διάτρητες ) υπάρχει και η λύση με το ανεξήτηλο μαρκαδοράκι. σχεδιάζεις με το χέρι (χαρακα και μικρό νούμερο μαρκαδόρου ) το κύκλωμα και μετά αποχάλκωση !

(σορρυ που δεν απάντησα σε κάποια θέματα , σε όσα ήξερα είπα την άποψη μου !)

cloud_constructor
21-06-10, 16:42
οχι τι σορρυ . εγω ευχαριστω για την αμεσοτατη απαντηση. Ωπ ..οπτε μου λες οτι στην ουσια με τον Inkjet μου μπορω να κανω την τεχνικη επανεκτυπωσης με το περιοδικο.! Αυτο ειναι πολυ καλο!(its music to my ears).Καλα φυσικα κατανοω οτι η αναλυση θα ειναι μικροτερη αποτι με την φωτογραφικη αλλα δε με πειραζει τωρα.

navar
21-06-10, 16:44
Ωπ ..οπτε μου λες οτι στην ουσια με τον Inkjet μου μπορω να κανω την τεχνικη επανεκτυπωσης με το περιοδικο.!
Το ακρίβώς αντίθετο ήθελα να πώ μιας και ο inject έχει μελάνι και όχι τόνερ !!! συγνώμη διορθώνω και το προηγούμενο post

cloud_constructor
21-06-10, 16:55
Οδηνη.. ηχος σπασμενου τζαμιου καθως το ονειρο γκρεμιζετε σε χιλιαδες κοματακια..
Το χαρτι σιδεροτυπιας λες να κανει δουλεια?Ειναι κ για Inkjet(αν εκανα σωστο λινκ..για να δω.. οκ σωστο ειναι)

tasosmos
21-06-10, 16:57
Οχι, δεν θα παιξει με το σιδεροτυπο γιατι ουσιαστικα ειναι σαν αυτοκολλητο.
Δεν θα μενουν μονο τα μερη που εχει μελανι στην πλακετα οπως θελεις εσυ.

cloud_constructor
07-07-10, 14:23
ωραια παιδια να πω και εγω τα δικα μου..

Πετυχα τα τεστ με φωτοευαισθητη

Εκθεση με λαμπα φθοριου απλη αυτη που εχω στο δωματιο μου στο γραφειο..Αδυναμη δηλαδι για ... 3 ωρες με διπλη διαφανεια
εμφανιση με tuboflo 500ml 1,5 κουταλιες τουμποφλο για κρυο νερο(προσοχη!!! μη βαλετε το τουμπλοφλο στο μπουκαλακι γιατι θα γινει Ο χαμος (κοντεψα να τα καταστρεψω ολα.εβαλα ενα ολοκληρο πακετο μεσα σε ενα μπουκαλακι 500ml και εριξα νερο.. περριτο να πω οτι ειναι θαυμα που δεν ελλιωσε απο την θερμοτητα το μπουκαλακι + οτι ακομα βρωμαει το σπιτι απο το τουμποφλο.)

Χρονος εμφανισης 2 λεπτα.

αποχαλκωση με χλωριουχο το παρατησα μεσα και ειδα ταινια.. δε με νοιαζει ποση ωρα εκανε..

Σημερα μου ηρθαν ομως οι καγκουρολαμπες uv cold cathode που πηρα απο το ebay.οποτε θα κανω παλι δοκιμες.. (αυτη τη φορα με προσοχη)

mikosmas
11-07-10, 01:00
καλισπερα. μια ερωτιση μονο. η λαμπες απο εντομοπαγιδες κανουν?

tasosmos
11-07-10, 01:18
Ναι, μια χαρα ειναι.

andrewsweet4
11-07-10, 02:47
Φιλε αν θεσ να κανεισ την τεχνικη με το σιδερο και δεν εχεισ λειζερ εκτυπωτη, μπορεισ πολυ απλα να πασ με 1 φλασακι το σχεδιο σε ενα φωτοτυπαδικο (τα φωτοτυπικα ειναι λειζερ) και να του πεισ να στο τυπωσει σε διαφανεια με οσο το δυνατον περισσοτερη πυκνοτητα τονερ μπορει... Και το κοστοσ ειναι ελαχιστο...

mikosmas
11-07-10, 14:40
πριν λυγο κερο ειχα αγορασημια εντομοπαγυδα με λαμπες, 30χ40 περιπου που δεν την χρισιμοπιο. Βγαζοντας της σχαρες και την υψιλη και με δυο καπακια γυνετε ενας ωρεοτατος θαλαμος. Τι λετε σοστος?
Σοστη η συμβουλη για το φλασακι............

nickostro
09-11-10, 04:27
καλησπέρα.αν κάποιος έχει την αρχική παρουσίαση πάουερ πόιντ ας την ανεβάσει αν ειναι εύκολο.

agis68
27-11-10, 11:08
Παιδια ΣΟΣ!!! και τα δυο λινκ μου βγάζουν Forbiden ενώ ειμαι εγγεγραμένος!!!! Στειλτε το ξανα!!!

GeorgeVita
27-11-10, 11:23
Παιδιά ΣΟΣ!!! και τα δυο λινκ μου βγάζουν Forbidden ενώ είμαι εγγεγραμμένος!!!! Στείλτε το ξανά!!!
Δοκίμασε από το μενού: Αρχεία > Tutorials & Handbooks > PCB Tutorial
G

aris285
29-11-10, 14:50
Μεχρι τωρα εφτιαχνα πλακετες με το σηδερο,λεω να ανέβω επίπεδο και να φτιάξω ενα θαλαμο UV.
Εχω μια απορεια, οι φωτοευαίσθητες μετα την εκθεση σε UV τις ριχνουμε αμεσως στην αποχαλκωση?

tasosmos
29-11-10, 14:55
Οχι! Θελουν εμφανιση με διαφορετικο διαλυμα πρωτα και μετα κανεις αποχαλκωση. Δες τα σχετικα θεματα στο φορουμ οπου υπαρχουν υπερ-αναλυτικες οδηγιες.

aris285
29-11-10, 15:05
δηλαδη χωρις εμφανιση δεν γινεται δουλεια? η τιν κανουμε μονο για να δουμε τι εχει γινει μετα την εκθεση σε UV?

tasosmos
29-11-10, 15:15
Δεν γινεται τιποτα χωρις εμφανιση.

Χοντρικα η εκθεση απλα αλλοιωνει το φωτοευαισθητο υλικο ωστε να μπορει να το αφαιρεσει το διαλυμα εμφανισης.

Το φωτοευαισθητο ακομα και στις περιοχες που εχει εκτεθει σε uv ειναι ανθεκτικο (σε λογικα πλαισια) στο διαλυμα αποχαλκωσης αλλα οχι στο διαλυμα εμφανισης.

aris285
29-11-10, 15:20
ευχαριστω τωρα καταλαβα.

ks78
06-02-11, 15:59
Φιλε αν θεσ να κανεισ την τεχνικη με το σιδερο και δεν εχεισ λειζερ εκτυπωτη, μπορεισ πολυ απλα να πασ με 1 φλασακι το σχεδιο σε ενα φωτοτυπαδικο (τα φωτοτυπικα ειναι λειζερ) και να του πεισ να στο τυπωσει σε διαφανεια με οσο το δυνατον περισσοτερη πυκνοτητα τονερ μπορει... Και το κοστοσ ειναι ελαχιστο...

Ενδιαφέρον αυτό, γιατί δεν έχω εκτυπωτή. Ωστόσο, μπορείς να δώσεις λίγες παραπάνω λεπτομέρειες, σχετικά με τη θερμοκρασία, την τεχνική και το χρόνο σιδερώματος; Και με δεδομένο ότι δε διαλύεται η διαφάνεια όπως το χαρτί στο νερό, πώς το ξεκολλάς χωρίς να καταστρέψεις αγωγούς και νησίδες; Επίσης, να υποθέσω ότι τυχόν ατέλειες διορθώνονται με ψιλό ανεξίτηλο μαρκαδοράκι;

mariossss
06-02-11, 17:15
ναι οντος παρα πολυ καλο (ασχετο παιδια σορρυ ειμαι καινουριος και ηθελα να κανω ποστ αλλα δεν ξερω πως μπορει κανεις να μου πει?)ευχαριστω

GREG11
15-02-11, 16:28
Ας με διαφωτίσει κάποιος ποιες είναι οι αναλογίες για την διαδικασία εμφάνισης πλακέτας ?
Έχω 1 κιλό καυστική σόδα και 250 g τριχλωριούχο σίδηρο.
Πόσο όμως από αυτά τα υλικά (ξεχωριστά) πρέπει να αραιώσω σε 1 λίτρο νερό ????

tasosmos
15-02-11, 16:32
O τριχλωριουχος γραφει επανω, για την σοδα θα βρεις αναλογιες αν ψαξεις λιγο σε παλιοτερα ποστ...

JOHNY+
15-02-11, 17:59
δεν υπαρχει λινκ στην αρχικη σελιδα , καποιος διαχειριστης να βαλει ενα σωστο λινκ

tasosmos
15-02-11, 18:02
Μπορει να μην υπαρχει λινκ εδω αλλα το αρχειο υπαρχει στα "Αρχεια".
Εξαλλου σε αυτο και σε παρομοια θεματα υπαρχουν πολυ περισσοτερες πληροφοριες απο αυτες που ηταν αρχικα διαθεσιμες, απλα πρεπει να διαθεσει λιγο χρονο για να ψαξει και να διαβασει οποιος ενδιαφερεται...

diskjohn
15-02-11, 20:20
καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια πρόταση εάν κάποιος έχει επιτύχει να εμφανίζει σωστά πλακέτες με την μέθοδο της φωτοευαίσθητης και της απλής με το περιοδικό πιστεύω πως θα ήταν καλό να αφιέρωση λίγο χρόνο και να κάνει ένα μίνι οδηγό για την κάθε μέθοδο. Πιστεύω ότι ένας μαζεμένος οδηγός θα ήταν πάρα πολλή καλό για το φόρουμ. Επίσης σκέπτομαι να αγοράσω της κόλες cpm6.1 μιας και διαθέτω τιμολόγιο όπως μου ζήτησαν από την εταιρία εάν κάποιος θέλει να του αγοράσω ολόκληρο πακέτο η να μοιραστούμε της κόλες ας μου στείλει pm ευχαριστώ, και πιστεύω κάποιος να φτιαξει τελικά τους οδηγούς και να βοηθήσει και εμάς που δεν ξέρουμε καλά

JOHNY+
15-02-11, 21:20
τασο , το ξερω αυτο που λες , απλα το ειπα για νεα μελη , για να το βρουν αμεσως .

lakafitis
03-03-11, 23:21
Επειδη πηγα σήμερα στο σουπερμαρκετ και δεν βρήκα tuboflo πηρα ενα αλλο προιον το οποιο γράφει Destop TURBO αποφρακτικη σκονη με καυστικη σόδα. Εχει χρησιμοποιησει κανείς το συγκεκριμένο; Ελπίζω να έχει την ίδια αναλογια με το tuboflo.