PDA

Επιστροφή στο Forum : Λάμπα υπεριώδους ακτινοβολίας



MHXANOBIOS
04-11-05, 14:38
Καλησπερα

Υπαρχει καποιος που γνωριζει συγκεκριμενα που μπορω να προμηθευτω μια λαμπα υπεριωδους ακτινοβολίας ομοια με αυτην απο την κατασκευη θαλαμου τυπωσης πλακετων?
:shock:

NUKE
04-11-05, 15:59
Στην Smart-Kit στην Ομονοια.Μπες στο www.smartkit.gr δες το τηλεφωνο και την οδο.ΠΑρε καλυτερα ενα τηλεφωνο πιο πριν και ρωτα αν την εχουν.Εγω παντως ειχα παρει πριν 1 χρονο.

gsmaster
04-11-05, 19:12
1: Μην γράφεις με κεφαλαία
2: Μεταφέρεται στην ενότητα κατασκευές. Προσέχουμε που ανοίγουμε νέα θέματα.
3: Είναι θάλαμος εμφάνισης και όχι θάλαμος εκτύπωσης πλακετών

;)

_ab
05-11-05, 19:57
1: Μην γράφεις με κεφαλαία
2: Μεταφέρεται στην ενότητα κατασκευές. Προσέχουμε που ανοίγουμε νέα θέματα.
3: Είναι θάλαμος εμφάνισης και όχι θάλαμος εκτύπωσης πλακετών

;)


Πες και ενα καλως ηρθες στο παιδι.....Το πηρες απο τα μουτρα..... :!:

Lykos1986
05-11-05, 23:19
Παιδί… καλός σε βρήκαμε!!! :wink:

gsmaster
06-11-05, 14:09
...4: Καλώς ήρθες. :P (_ab, αυτά εννοούνται)

tzitzikas
14-11-05, 12:14
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ που θα βρουμε λαμπα?εχω καιρο να παρω.

Kraig
11-01-06, 21:56
Ναι και εγω ψανω λαμπα στη θεσσαλονικη κ δεν καταφερα να βρω.Κανενα μαγαζι που να τις εχει?

P.S. Το choke που αναφερετε τι ειναι κ πως το ζηταω?

sgoum
12-01-06, 15:36
Παρε UV λαμπες απο το πλαισιο εδώ (http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=9098847&Catalog_Id=1&Product_Id=240959&Merchant_Id=1&Nav_Section_Id=8987876)
Με 2 τετοια ζευγαρια ενα παλιο τροφοδοτικο απο PC και ενα κουτι απο παλιο Scanner εχω κανει ενα πολυ καλο θαλαμο

Kraig
12-01-06, 21:24
Μολις γυρισα απο το πλαισιο.Δεν εχουν UV εδω στη θεσσαλονικη.Πηγα στο multirama κ πηρα ενα ζευγαρι αλλα ειχε 8ε.

Αυτα τα εβαλες πανω πανω στο θαλαμο η πιο κοντα στη βαση?

sgoum
13-01-06, 00:14
Τις εβαλα μεσα στο scanner τα τροφοδοτικα τους αρχικα τα εβαλα και αυτα μεσα
οταν ομως ξεχασα μια φορα τις λαμπες αναμενες για κανενα 8ωρο το ενα ελιωσε
γιατι μεσα στο scanner δεν ψυχονταν. Ετσι εβγαλα τα τροφοδοτικα εξω απο το scanner.

nikoskourtis
13-01-06, 23:42
Εγω εβαλα μια λαμπα απο αυτες που τις λενε ηλεκτρονικες ή οικονομικες. Ειναι 32w και βασικα βγαζει πολυ ασπρο φως. Εχω και κατι αλλες οικονομικες philips αλλα δε βγαζουν τοσο ασπρο φως. Αυτη που εβαλα γραφει πανω GALUX Gebl/T-32 και κανει μια χαρα δουλεια. Ουτε μετασχηματιστη ουτε τσοκ χρειαζονται. Ενα ντουι με ενα καλωδιο μονο.

Kraig
14-01-06, 01:48
Αυτη η "GALUX Gebl/T-32" ειναι υπεριωδης?

Οπου κ να παω μου ζητανε δειγμα η αριθμο μοντελου

Kraig
14-01-06, 15:46
Ευρηκα!

Στον Μουτσιουλη στη δωδεκανησου εχει.Πηρα λαμπα + μετασχηματιστη καλωδια κτλ γυρω στα 20 ευρω.

nikoskourtis
14-01-06, 22:18
Δεν ξερω τι ειναι. Αλλα κανει τη δουλεια της μια χαρα. Ειναι μια λαμπα για φωτισμο χωρων. Αυτες που λεμε "οικονομικες" εχουν ενσωματωμενο κυκλωμα με μετασχηματιστη και αλλα εξαρτηματα. Βγαζουν λευκο φως. Δεν ειναι υπεριωδεις αφου ειναι για φωτισμο χωρων.

QED
17-01-06, 02:58
Επειδή καλό είναι να προσέχουμε και με την υγεία μας σας υπενθυμίζω ότι η υπεριώδης ακτινοβολία
(μήκος κύματος < 400 nm) είναι καρκινογόνος και πολύ επικίνδυνη για τα μάτια που σημαίνει κατ'αρχήν ότι δεν κοιτάμε ΠΟΤΕ απευθείας τις λάμπες και γενικότερα αποφεύγουμε οποιουδήποτε είδους έκθεση σε αυτήν..

Ψάξτε να βρείτε σε τι φάσμα είναι περισσότερο ευαίσθητες οι πλακέτες που χρησιμοποιείτε και γενικά να χρησιμοποιείτε
πλακέτες που "ευαισθητοποιούνται" όσο πιο κοντά στα 400 νανόμετρα..Για παράδειγμα υπάρχουν πλακέτες που στα χαρακτηριστικά τους αναγράφεται ότι "παίζουν" στα 350 nm που σημαίνει ότι ρυθμίζοντας το χρόνο εμφάνισης μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τις απλές μπλε λάμπες που χρησιμοποιούνε για να προσελκύουν έντομα σε εντομοπαγίδες (βλέπε κρεοπωλεία κτλ) που εκπέμπουν σχεδόν στα 400 nm και είναι ακίνδυνες.

Προσέχουμε για να έχουμε!

-Βασίλης

nikoskourtis
17-01-06, 18:14
Ενας απο τους λογους που εβαλα στην κατασκευη μου μια απλη λαμπα φωτισμου ειναι και αυτο που λες. Η λαμπες υπεριωδους ειναι βλαβερες για τα ματια και προκαλουν καρκινο. Μια λαμπα φωτισμου δεν ειναι επικυνδινη ουτε για τα ματια ουτε για καρκινο .